Справа № 676/7459/18
Номер провадження 2/676/332/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2019 року Кам'янець-Подільський міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої судді Швець О.Д.
з участю секретаря Чекашкіної О.Л.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам'янці-Подільський цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Жванецької сільської ради, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_3 товариство - Садове товариство Автоагрегатчик про визнання права власності на спадкове майно у порядку спадкування ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся з позовом до Жванецької сільської ради, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_3 товариство - Садове товариство Автоагрегатчик про визнання права власності на спадкове майно. В обґрунтування вимог вказує, що 03.05.2011 р. помер батько позивача ОСОБА_4. Після його смерті залишилось спадкове майно садовий будинок, який знаходиться в с. Ісаківці в Садівничому товаристві - Садове товариство Автоагрегатчик , Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області, що належала йому на праві власності. Документом, що підтверджує право власності на дачу є реєстраційне посвідчення, видане Кам'янець-Подільським БТІ 21.09.1994 року і яке зареєстровано в реєстрі прав власності на нерухоме майно, реєстраційний номер майна 124, номер запису 1. Після смерті ОСОБА_4 спадщину прийняв тільки він як спадкоємець першої черги. Приватний нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на зазначене майно через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно і роз'яснила порядок вирішення спору в суді. Просить визнати за ним право власності в порядку спадкування на садовий будинок, розташований в с. Ісаківці, Садівничому товаристві - Садове товариство Автоагрегатчик Кам'янець-Подільського району загальною площею 45,8 кв. м., житловою площею 24,1 кв.м., зареєстрований Кам'янець-Подільським МБТІ за померлим 03.05.2011 р. ОСОБА_4
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав просив його задовільнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився подав заву про слухання справи у його відсутності, не заперечив проти задоволення позову.
Представник 3 особи у судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив, про час і місце судового засідання повідомлений своєчасно та належним чином судовою повісткою.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали цивільної справи в повному обсязі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 03 травня 2011 року помер ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-БВ № 158352 виданим 04.05.2011 року відділом ДРАЦС по місту Кам'янець-Подільському Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області.
Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на садовий будинок в Садівничому товаристві - Садове товариство Автоагрегатчик в с. Ісаківці, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області .
Відповідно до матеріалів спадкової справи спадкоємцем майна після смерті ОСОБА_4 є його син ОСОБА_2, який звернувся із заявою про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до положень частини першої, третьої та п'ятої статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємця за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини.
Позивач бажає оформити свої спадкові права на садовий будинок, що знаходиться в Садівничому товаристві - Садове товариство Автоагрегатчик с. Ісаківці, Кам'янець-Подільського району.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_2 будучи членом садівничого товариства Швейник , розташованого в с. Жванець, Кам'янець-Подільського району, в 1994 році побудував садовий будинок .
На підставі реєстраційного посвідчення від 21.09.1994 року за ОСОБА_4 зареєстровано на праві особистої власності садовий будинок загальною площею 45,8 кв.м., в тому числі житлової площі 24,1 кв.м. в с. Ісаківці в Садівничому товаристві - Садове товариство Автоагрегатчик .
Свідоцтво про право власності на садовий будинок за ОСОБА_4 не видавалось.
Згідно технічного паспорту на садовий будинок, довідки-характеристики № 2247 від 28 листопада 2018 р. ОСОБА_4 в Садівничому товаристві - Садове товариство Автоагрегатчик належить садовий будинок загальною площею 45,8 кв.м., в тому числі житловою 24,1 кв.м.
Згідно положень статті 1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Як передбачено п. 4.18 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року N 296/5 , якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус вимагає, крім правовстановлюючого документа, витяг з Реєстру прав власності. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Відповідно до ст. 67 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Державним нотаріусом Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на садовий будинок у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на нерухоме майно, що успадковується, оскільки реєстраційне посвідчення від 21.09.1994 року згідно Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно не входить в Перелік правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, що підтверджується листом № 937/с.с.208/2014 від 12.07.2014 р.
Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно частини 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Згідно зі ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 1 липня 2004 року право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою.
Отже, право власності на збудоване до набрання чинності Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його будівництва, а не виникає у зв'язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого права, а не підставою його виникнення (постанова Верховного Суду України від 13 червня 2012 р. № 6-54цс12).
Відповідно до п. 49 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868 , документом, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку, господарської (присадибної) будівлі та споруди, прибудови до них, побудованих до 05 серпня 1992 року, є технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна.
Порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, на які відсутні акти прийняття їх в експлуатацію, наведено в Державних будівельних нормах А.3.1-3-94 Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів та в листі Державного комітету України з будівництва та архітектури від 23 березня 1999 року № 12/5-126, в якому, зокрема, роз'яснюється, що по об'єктах, які збудовані до 05 серпня 1992 року, тобто до прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 05 серпня 1992 року № 449 , якою встановлено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, при їх реєстрації для оформлення права власності одним із документів є висновок про технічний стан будинку (будівлі), що складається Бюро технічної інвентаризації.
Документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 5 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.
За змістом Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженої 31 січня 1966 року, виникнення права власності на житлові будинки, споруди не залежало від державної реєстрації цього права. До компетенції виконкомів місцевих рад відносилось питання узаконення цих будівель та внесення записів про право власності на будинки за громадянами у погосподарські книги місцевих рад. Тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
За таких обставин суд вважає, що право власності спадкодавця на садовий будинок встановлено матеріалами справи, підтверджено належними документами.
Позивач належить до кола спадкоємців першої черги після смерті ОСОБА_4, інших спадкоємців немає, вступив в управління спадковим майном згідно ст. 1268 ЦК України, у видачі свідоцтва позивачу відмовлено з підстав відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно, тобто порушено його цивільне право на отримання спадщини, яке згідно до ст.16 ЦК України підлягає судовому захисту шляхом визнання права на спадкове майно.
У відповідності до ст..141 ЦПК України судові витрати покладаються до відповідача, оскільки позивач від сплати судового збору звільнений.
На підставі ст.ст. 16, 392, 1216, 1218, 1225 ЦК України, керуючись ст.258-265 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 до Жванецької сільської ради, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_3 товариство - Садове товариство Автоагрегатчик про визнання права власності на спадкове майно у порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом право власності на садовий будинок в Садівничому товаристві - Садове товариство Автоагрегатчик , с. Ісаківці, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області загальною площею 45,8 кв.м., житловою площею 24.1 кв.м., який належав його батькові ОСОБА_4, що помер 03 травня 2011 року в м. Кам'янець-Подільському, Хмельницької області.
Стягнути з Жванецької сільської ради на користь держави судовий збір в сумі 768,40 грн.
Позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідач: Жванецька сільська рада, ЄДРПОУ 04404036, юридична адреса: вул. Центральна, 57, с. Жванець, Кам'янець-Подільского району.
Третя особа: ОСОБА_3 товариство - Садове товариство Автоагрегатчик , ЄДРПОУ 22988383, юридична адреса: с. Ісаківці, Кам'янець-Подільського району.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 14 січня 2019 року.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.
Суд | Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2019 |
Оприлюднено | 25.01.2019 |
Номер документу | 79388787 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні