ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.01.2019 Справа № 908/1189/18
м.Дніпро, просп. Д. Яворницького, 65 зал №511
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Подобєд І.М. (доповідач),
суддів: Орєшкіна Е.В., Широбокова Л.П.
секретар судового засідання Мацекос І.М.
представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1, адвокат, договір про надання правової допомоги №16/05 від 16.05.2018, ордер серії ЗП №052219, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №854 від 28.02.2011
від відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на рішення Господарського суду Запорізької області від 16.10.2018 у справі №908/1189/18 (суддя Мірошниченко М.В.; рішення ухвалене о 10:39 год. у місті Запоріжжя, повне судове рішення складено 18.10.2018)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дана", с.Григорівка, Запорізький район, Запорізька область
до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, м.Запоріжжя
про зобов'язання укласти договір
ВСТАНОВИВ:
У червні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю Дана звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, в якій просило вважати укладеним договір оренди землі між Товариством з обмеженою відповідальністю Дана та Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області, земельної ділянки площею 4,0883 га, кадастровий №2322182400:02:002:0001 у наступній редакції:
Договір оренди землі
м. Запоріжжя "__"
Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, адреса: 69095, м. Запоріжжя, вулиця Українська, 50, код ЄДРПОУ 39820689 в особі,
іменований в подальшому Орендодавець, з одного боку, та
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дана", ЄДРПОУ 30937303, адреса: 70452, Запорізька обл., Запорізький район, село Григорівка, вул. Новоолександрівське шосе, буд. 2, в особі директора ОСОБА_2, яка діє на підставі Статуту, іменований в подальшому Орендар, з другого боку, уклали цей Договір про нижченаведене:
Предмет договору
1.Орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель державної власності на території Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
Об'єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,0883 га під господарськими будівлями і дворами.
3. На земельній ділянці знаходяться: механічна майстерня літ. А, тракторний стан літ. В, склад збереження зерна літ. Б, адміністративна будівля літ. Е, склад літ. Г, навіс літ. Д, навіс літ. Ж, склад ПММ літ. З', будівля складу літ. Л, адміністративна будівля літ. К-2, погріб з шийкою літ. Ш, вбиральня літ. Ф.
4. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 4,0883 га, для ведення товарного і сільськогосподарського виробництва на території Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області розроблена Державним підприємством "Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", зареєстрована 15.09.2017 року за №303.
5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
6. Кадастровий номер земельної ділянки: 2322182400:02:002:0001.
Строк дії договору
7. Договір укладено на 12 (дванадцять) років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата
8. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовому розмірі та складає три відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що становить 2802 (дві тисячі вісімсот дві) гривні 87 коп. на рік. Щомісячно орендна плата складає 233 (двісті тридцять три) гривні 58 коп. Орендна плата за земельну ділянку вноситься до місцевого бюджету Григорівської сільської ради на р/р № 33219815700130 в ГУ ДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код отримувача 38025393.
9. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
10. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно, рівними частинами.
11. Розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках передбачених законом.
Розрахунок між сторонами оформлюється письмово. Відповідні документи (акти, квитанції) оформлюються не менш чим в двох екземплярах і посвідчуються підписом сторін.
В разі зміни орендної плати на вимогу однієї із сторін, зацікавлена сторона повинна повідомити про те іншу сторону не пізніше, чим за два місяця. При досягненні згоди між сторонами укладається додаткова угода про зміну розміру орендної плати.
Орендна плата за земельну ділянку, переглядається один раз на три роки в порядку, встановленому законом.
Земельний податок сплачується відповідно до вимог чинного законодавства.
У разі розірвання в судовому порядку договору оренди землі, отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі, не повертається.
За несвоєчасне внесення орендної плати сплачується пеня у розмірі 0,15% від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, яка не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Право на стягнення пені за несвоєчасну сплату орендарем орендної плати виникає в орендодавця через три місяці від останнього терміну сплати. Сплата пені не звільняє сторони від виконання покладених на них зобов'язань та усунення виявлених порушень.
Умови використання земельної ділянки
12. Земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розміщення та обслуговування об'єктів.
13. Відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі (УКЦВЗ) земельна ділянка віднесена до земель "для ведення товарного сільськогосподарського виробництва". Код цільового використання -2.1.
14. Умови збереження стану об'єкта оренди:
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням, згідно з договором;
- дотримання екологічної безпеки землекористування, державних стандартів, норм і правил використання землі, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;
- використання орендованої земельної ділянки, не допускаючи погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї діяльності;
- здійснення комплексу заходів щодо охорони земель від забруднення, догляду за основною і прилеглою територією, збереження та поліпшення інших корисних властивостей землі;
- відшкодування збитків унаслідок погіршення орендарем корисних властивостей орендованої земельної ділянки.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
15. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення.
16. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 7-денний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання - передачі, який підписується сторонами.
В акті приймання - передачі визначається:
- якісний стан земельної ділянки:
- недоліки, які суттєво можуть впливати па її використання.
Умови повернення земельної ділянки
17. Після припинення дії договору або розірвання договору оренди орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду за актом прийому - передачі.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір вирішується у судовому порядку.
18. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
19. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
20. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
21. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання
земельної ділянки
22. На орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження.
23. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб.
Інші права та обов'язки сторін
24. Орендодавець мас право вимагати від орендаря:
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням, згідно з договором оренди;
- дотримання екологічної безпеки землекористування, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;
- дотримання режиму зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
- вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю за додержанням орендарем умов договору;
- своєчасного внесення орендної плати;
- відшкодування збитків унаслідок погіршення орендарем корисних властивостей орендованої земельної ділянки. Розміри збитків визначаються сторонами договору оренди. У разі недосягнення сторонами згоди про розмір відшкодування збитків спір вирішується в судовому порядку.
25. Орендодавець зобов'язаний:
- передати орендарю по акту прийому-передачі в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору та придатному для використання за цільовим призначенням;
- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
- не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;
- відшкодувати орендарю збитки у разі викупу (вилучення) земель з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб (після отримання відшкодування від осіб, уповноважених на це чинним законодавством);
- попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкта оренди;
- відшкодувати збитки, завдані орендарю, яких він зазнав у наслідок невиконання Орендодавцем умов, визначених договором оренди землі.
26. Орендар земельної ділянки має право:
- приступати до використання земельної ділянки після державної реєстрації договору оренди;
- самостійно визначати напрямки своєї господарської діяльності відповідно до цільового призначення земельної ділянки та умов договору;
- користуватися у відповідності з діючим порядком інженерними комунікаціями Орендодавця з метою забезпечення належної господарської діяльності на орендованій земельній ділянці;
- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку виробничі та інші будівлі і споруди;
- витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, вимагати усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування збитків, заподіяних земельній ділянці громадянами та юридичними особами, включаючи Орендаря. Розмір відшкодування Орендодавцем збитків, завданих Орендарю, повинен бути зменшений, якщо Орендар навмисно або через необережність спричинив збільшення розмірів збитків у наслідок невиконання чи неналежного виконання умов договору Орендодавцем або не вжив заходів щодо їх зменшення;
- переважне право на придбання орендованої земельної ділянки у власність у разі продажу цієї земельної ділянки, за умови, що він сплачує ціну, за якою вона продається. Орендар може реалізувати зазначене право, якщо відповідно до закону він може набути у власність орендовану земельну ділянку. Орендодавець зобов'язаний повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається;
- на захист його права на орендовану земельну ділянку на рівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону;
- вимагати відповідного зменшення орендної плати в разі, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не з його вини;
- за згодою Орендодавця передавати у користування орендовану земельну ділянку або її частину без зміни цільового призначення іншій особі (суборенда).
27. Орендар земельної ділянки зобов'язаний:
- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди І землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі передбаченому договором оренди землі;
- дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію договору органам ДФС;
- використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;
- використовувати орендовану земельну ділянку, не допускаючи погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї діяльності;
- не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів;
- дотримуватись правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;
- здійснювати комплекс заходів щодо охорони земель;
- зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди;
- після закінчення строку договору продовжити його або повернути земельну ділянку Орендодавцю в належному стані за актом прийому-передачі;
- своєчасно вносити орендну плату;
- виконувати інші обов'язки відповідно до умов договору оренди і чинного законодавства;
- своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та місцевого самоврядування дані про стан і використання земель в порядку, встановленому законом.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
28.Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.
У разі прострочення Орендодавцем або орендарем установлених договором оренди строків передачі об'єкта оренди ризик його випадкового знищення або пошкодження у цей період несе сторона, яка допустила його прострочення.
Страхування об'єкта оренди
29.Об'єкт, який передається в оренду, може бути застрахованим на період дії договору оренди землі за згодою сторін у порядку, встановленому законодавством України.
Зміна умов договору і припинення його дії
30. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
31. Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
32. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
33. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
34. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку (ці земельні ділянки) разом з орендарем.
Відповідальність сторін за невиконання або
неналежне виконання договору
35. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
36. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
37. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та його державної реєстрації.
Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію
(назва органу державної реєстрації за місцем розташування земельне ділянки)
Невід'ємними частинами договору є:
- розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації від 01 червня 2004 року за № 2/90;
- план або схема земельної ділянки;
- визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- акт приймання-передачі об'єкта оренди;
- кадастровий план земельної ділянки: з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів.
Реквізити сторін
Орендодавець: Орендар:
Головне управління Товариство з обмеженою
Держгеокадастру відповідальністю
у Запорізькій області "Дана"
69095, Запорізька обл., 70452, Запорізька обл.,
м. Запоріжжя, Запорізький район,
вул. Українська, 50 с. Григорівка
ЄДРПОУ: 39820689 вул.Новоолександрівське шосе,
буд. 2
ЄДРПОУ: 30937303
В обґрунтування пред'явленого позову позивач послався на те, що як новий власник придбаного ним об'єкту нерухомості, незважаючи на вже здійснений до нього перехід права користування спірною земельною ділянкою, з огляду на положення ч.3 ст.7, ст.31 Закону України "Про оренду землі", ч.2 ст.120, ст.125 Земельного кодексу України, ч.1 ст.377 Цивільного кодексу України, не позбавлений права укласти (переоформити) відповідний договір оренди землі у судовому порядку. До даного часу, у встановленому законодавством порядку відповідач так і не вчинив жодних дій, направлених на укладення з позивачем договору оренди землі.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 16.10.2018 у справі №908/1189/18 (суддя Мірошниченко М.В.) позов задоволено.
Суд першої інстанції визнав вимоги позивача по суті обгрунтованими та доведеними відповідними доказами.
Відповідач (Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області), не погодившись з прийнятим рішенням, звернувся до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій вважає, що рішення винесено з неправильним застосуванням норм матеріального права та з неповним встановленням обставин, що мають значення для справи. Просить рішення Господарського суду Запорізької області від 16.10.2018 у справі №908/1189/18 скасувати і ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Посилаючись на ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України відповідач звертає увагу на те, що правочин, за яким переходить право власності на житлові будинки, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно, але новий власник будинку, будівлі, споруди повинен оформити право на земельну ділянку відповідно до положень Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
З метою недопущення недоотримання доходів місцевими бюджетами, Головне управління у своєму листі повідомило про необхідність одночасного звернення орендаря земельної ділянки та нового власника об'єкту нерухомого майна.
Судом першої інстанції не враховано, що Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області не погоджується на запропоновані умови викладені в проекті договору оренди землі в частині розміру орендної плати.
Позивач (ТОВ "Дана") у відзиві на апеляційну скаргу просить рішення господарського суду Запорізької області залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Позивач вважає правильним застосування судом норм матеріального права, зокрема ч.3 ст.7, ст.31 Закону України "Про оренду землі", ч.1, ч.2 ст.120 Земельного кодексу України, ч.1 ст.377 Цивільного кодексу України. При цьому позивач вказує, що відповідь відповідача на звернення позивача укласти договір оренди землі була надана з порушенням строку передбаченого ст. 181 Господарського кодексу України. Позивач вважає безпідставним посилання відповідача на рекомендований лист Держгеокадастру від 05.07.2017 №22-28-0.13-10489/2-1, вказує, що жодною нормою Податкового кодексу України чи іншого нормативно-правового акта відповідачу не надано право встановлювати розмір орендної плати за користування землею. У відповідності до норм п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України таке право є виключними повноваженнями відповідних рад та об'єднаних територіальних громад.
У судовому засіданні 23.01.2019 представник позивача заперечував на задоволенні апеляційної скарги з підстав зазначених у відзиві. Представник відповідача в судове засідання не з'явився. За результатами перегляду справи судом апеляційної інстанції оголошено вступну та резолютивну частини постанови суду.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень проти неї, перевіривши повноту встановлених місцевим господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, колегія суддів Дніпропетровського апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до положень ст.ст. 74, 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до вимог частин 1, 2, 5 статті 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Судом першої інстанції та судом апеляційної інстанції з матеріалів справи встановлені наступні неоспорені обставини.
Між Запорізькою районною державною адміністрацією (Орендодавець) і гр. ОСОБА_3 (Орендар) 29.12.2004 був укладений договір оренди земельної ділянки. Орендодавець на підставі розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації від 01.06.2004 року за №2/90 надав, а Орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку із земель колишньої колективної власності КСП "Конка" на території Григорівської сільської ради (пункт 1 договору).
Відповідно до пунктів 2, 6 договору в оренду передана земельна ділянка загальною площею 4,0883 га - під господарськими будівлями і дворами. Кадастровий номер земельної ділянки 2322182400:02:002:0001.
На земельній ділянці знаходяться: механічна майстерня, тракторний стан, склад збереження зерна, адміністративна будівля, склад. (пункт 3 договору).
Пунктами 8-10 договору встановлено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та у розмірі: 327 грн. в рік. В суму орендної плати входить земельний податок, який складає 37 грн.16 коп. Орендна плата за земельну ділянку вноситься до місцевого бюджету Григорівської сільської ради на р/р №33216815800130 в УДК в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 26014117, код платежу 13050500. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно, рівними частинами.
Договір укладено на 12 років і діє до 29.12.2016 року. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію (п. 7 договору).
29.12.2004 цей договір посвідчено ОСОБА_4, приватним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області і зареєстровано в реєстрі за №7928.
Договір посвідчено у Григорівській сільській раді Запорізького району Запорізької області та зареєстровано в Запорізькій регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам", про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 08.12.2006 за №040626000003.
За умовами пункту 16 договору вказана земельна ділянку передана Орендодавцем Орендарю у 2006 за актом прийому-передачі об'єкта оренди (земельної ділянки) за договором оренди (а.с.23).
29.12.2004 сторонами був укладений додатковий договір про доповнення та зміни до договору оренди земельної ділянки. На підставі Протоколу про намір укласти додаткову угоду до договору оренди землі Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області від 22.03.2010 пункт 8 Розділу "Орендна плата" викладено в наступній редакції: "Орендна плата вноситься Орендарем у грошовому вигляді та у розмірах: 350 грн. за 1 га на рік, що складає 1430 грн.90 коп. на рік. Щомісячно орендна плата складає 119 грн. 24 коп. Орендна плата за земельну ділянку вноситься до місцевого бюджету Григорівської сільської ради на р/р №33216815800130 в ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 26014117, код платежу 13050500" (а.с. 26).
Рішенням Виконавчого комітету Григорівської сільської ради від 13.04.2011 №42 "Про оформлення права власності на майно", розглянувши заяву гр. ОСОБА_3 вирішено оформити право власності на нерухоме майно за адресою: с. Григорівка, вул. Новоолександрівське шосе, 2 на товариство з обмеженою відповідальністю "Дана" на об'єкти: механічна майстерня літ.А, тракторний стан літ.В, склад збереження зерна літ.Б, адміністративна будівля літ.Е, склад ПММ літ.И, склад літ.Г, навіси літ.Д, Ж, уборна літ.З; видати ТОВ "Дана" свідоцтво на право власності на вказані об'єкти нерухомості; свідоцтво на право власності на нерухоме майно на ім'я ОСОБА_3 за адресою: с.Григорівка, вул. Новоолександрівське шосе, 2 погасити (а.с.32).
На підставі вказаного рішення видано ТОВ "Дана" свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 17.05.2011 (а.с.34).
Згідно з витягом Орендного підприємства Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації про державну реєстрацію прав за №30331293 право приватної власності на вищезазначене нерухоме майно зареєстровано за ТОВ "Дана" 17.06.2011р.(а.с.35).
02.02.2012 рішенням Виконавчого комітету Григорівської сільської ради за №5 "Про оформлення права власності на майно", розглянувши заяву гр.. ОСОБА_3 вирішено оформити право власності на нерухоме майно за адресою: с. Григорівка, вул. Новоолександрівське шосе, 2 на товариство з обмеженою відповідальністю "Дана" на об'єкти: сарай літ.С, склад літ.Т, навіс літ.Ц, склад ПММ літ.З', будівля складу літ.Л, адміністративна будівля літ.К-2, будівля складу літ.Ч, погріб з шийкою літ.Ш, вбиральня літ.Ф.; видати ТОВ "Дана" свідоцтво на право власності на вказані об'єкти нерухомості; свідоцтво на право власності на нерухоме майно на ім'я ОСОБА_3 за адресою: с. Григорівка, вул. Новоолександрівське шосе, 2 погасити (а.с.33).
Вказане рішення стало підставою для видачі ТОВ "Дана" 06.03.2012 свідоцтва про право власності на нерухоме майно (ас.36).
Згідно з витягом ТОВ "Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації" про державну реєстрацію прав за №33659956 право приватної власності на вищезазначене нерухоме майно зареєстровано за ТОВ "Дана" 30.03.2012 (а.с.37).
Листом №18 від 25.05.2018 ТОВ "Дана" звернулось до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області з пропозицією укласти договір оренди землі між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дана" та Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області, земельної ділянки площею 4,0883 га, кадастровий №2322182400:02:002:0001. Пропозиція обґрунтована тими обставинами, що товариство набуло право власності на нерухоме майно, що знаходиться на спірній земельній ділянці, а отже в силу положень ст. 120 Земельного кодексу України і ст. 377 Цивільного кодексу України з моменту переходу права власності на об'єкти нерухомого майна до товариства також перейшло право користування (оренди) земельною ділянкою. Крім того, необхідність укладення нового договору була обумовлена і обставиною смерті орендаря - ОСОБА_3, що відповідно до п. 31 договору є підставою для його припинення.
Пропозиція була отримана Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області 25.05.2018, що підтверджується штемпелем на листі (а.с.59).
Відсутність відповіді на пропозицію спонукало ТОВ "Дана" на подання позовної заяви до господарського суду про зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області укласти договір оренди спірної ділянки.
Спеціальним законом, що регулює питання оренди землі, є Закон України "Про оренду землі", яким встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Права і обов'язки орендодавців і орендарів, зміна, припинення і поновлення договору оренди землі визначаються в укладеному сторонами договорі відповідно до вимог Закону України "Про оренду землі".
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №5 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" згідно із переліком в додатку 2 Головне управління Держземагентства у Запорізькій області було реорганізовано шляхом його приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Відповідно до частини першої статті 598 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Підстави припинення права користування земельною ділянкою наведені в статті 141 Земельного кодексу України і в статті 31 Закону України "Про оренду землі". Зокрема, до них відноситься набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
Згідно з частиною першою статті 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється, зокрема, у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Перехід права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду врегульований статтею 377 Цивільного кодексу України та статтею 120 Земельного кодексу України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 120 Земельного кодексу України, які кореспондуються зі статтею 377 Цивільного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Таким чином, зазначеною нормою закріплено загальний принцип цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований.
Положеннями статті 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та згідно статті 126 Земельного кодексу України оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
При цьому при застосуванні положень статті 120 Земельного кодексу України у поєднанні з нормою статті 125 Земельного кодексу України слід виходити з того, що у випадку переходу права власності на об'єкт нерухомості у встановленому законом порядку, право оренди на земельну ділянку у набувача нерухомості виникає одночасно із виникненням права власності на зведені на земельній ділянці об'єкти.
Зі статті 31 Закону України "Про оренду землі" також вбачається, що договір оренди землі припиняється також в разі смерті фізичної особи - орендаря та в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Пунктом 34. Договору оренди земельної ділянки від 29.12.2004 передбачено, що право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи-орендаря переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_3 (орендар спірної земельної ділянки) помер 14.10.2015, що підтверджується Свідоцтвом про смерть органу державної реєстрації актів цивільного стану серії І-ЖС №340422 від 15.10.2015 (а.с.66).
Відповідно до пункту 31. Договору його дія припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
ТОВ "Дана" звернулось до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області з пропозицією укласти договір оренди землі на спірну земельну ділянку листом 25.05.2018. Враховуючи визначений сторонами у пункті 7 договору строк дії договору, станом на день звернення товариства з пропозицією до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області договір в будь-якому випадку вважається припиненим. Товариство, як новий власник придбаного ним об'єкту нерухомості, з огляду на положення частини першої статті 377 Цивільного кодексу України, частини 2 статті 120 Земельного кодексу України і частини 3 статті 7 Закону України "Про оренду землі", не позбавлений права укладення (переоформлення) відповідного договору оренди.
Як вже було наведено вище відносини між учасниками щодо користування земельною ділянкою здійснюється виключно на договірних засадах.
Договір відповідно до пункту 1 частини другої статті 11 Цивільного кодексу України є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків.
В силу вимог частини третьої статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону, і в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом (частина 1 статті 187 Господарського кодексу України).
Враховуючи наведене, договір, який є предметом спору, має бути укладений в силу вимог статті 93 Земельного кодексу України і статті 1 Закону України "Про оренду землі".
З метою реалізації права на оформлення договору оренди на спірну земельну ділянку, позивач дотримуючись загального порядку укладання господарських договорів, визначеного в статті 181 Господарського кодексу України, звернувся до відповідача з пропозицією укласти відповідний договір оренди землі. До листа - пропозиції був доданий проект договору оренди у трьох примірниках.
За вимогами частин 3, 4 вказаної статті сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Відповідач до відзиву на апеляційну скаргу додав лист №27-8-0.6-4424/2-18 від 19.06.2018, який є відповіддю на пропозицію позивача. Як вбачається з реєстру відповідача відправки поштової кореспонденції відповідь була направлена позивачу 22.06.2018, тобто з порушенням визначеного чинним законодавством строку (а.с.116-118).
Дослідивши умови запропонованого проекту договору суд першої інстанції також встановив, що позивач при визначені орендної плати врахував положення Податкового кодексу України, інших нормативно-правових актів у галузі регулювання земельних відносин та рішення Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області №2 від 25.07.2016 "Про внесені ставки земельного податку за земельні ділянки, згідно додатку".
Отже, встановивши, що договір, який пропонує укласти позивач є обов'язковим для сторін, суд першої інстанції, перевіривши його умови чинному законодавству, правомірно задовольнили позов про зобов'язання укласти договір оренди землі в редакції позивача. Колегія суддів погоджується з Господарським судом Запорізької області, що лист Держгеокадастру від 05.07.2017 №22-28-0.13-10489/2-1 щодо встановлення при укладенні договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, набутих в оренду на без конкурентних засадах максимальної відсоткової ставки орендної плати носить рекомендаційний характер і не є обов'язковим для виконання.
До того ж, зі змісту листа відповідача не вбачається запропонованих ним умов щодо розміру орендної плати і терміну строку дії договору оренди землі.
Частиною четвертою статті 181 Господарського кодексу України встановлено, що за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Відповідач на виконання наведених положень протокол розбіжностей позивачу не надсилав.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вимоги ТОВ "Дана" про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області укласти договір оренди землі в редакції, запропонованій позивачем, є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги відповідача про те, що новий власник повинен оформити право на земельну ділянку відповідно до положень Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не спростовують наведених висновків, оскільки матеріалами справи підтверджено, що спірна земельна ділянка вже є окремим об'єктом майнових прав з присвоєнням їй відповідного кадастрового номера.
За викладених обставин, колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції всебічно, повно і об'єктивно розглянув у судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності і керуючись законом, який регулює спірні правовідносини, дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 275 та статті 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Тому передбачених статтями 277-279 Господарського процесуального кодексу України підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування або зміни оскарженого у даній справі судового рішення немає.
Зважаючи на відмову в задоволенні апеляційної скарги, судові витрати, понесені у зв'язку із апеляційним оскарженням, згідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на заявника у скарзі, тому відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Запорізької області від 16.10.2018 у справі №908/1189/18 - залишити без змін.
Судові витрати у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції покласти на Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту постанови.
Повна постанова складена 25.01.2019.
Головуючий суддя І.М. Подобєд
Суддя Е.В. Орєшкіна
Суддя Л.П. Широбокова
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2019 |
Оприлюднено | 25.01.2019 |
Номер документу | 79396382 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Подобєд Ігор Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні