ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/2328/18 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Верхньорогачицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду із адміністративним позовом Верхньорогачицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить зобов'язати відповідача внести виправлення до актового запису про шлюб від 20.06.1992 року № 10, складеного виконавчим комітетом Холоднобалківської сільської ради Біляєвського району Одеської області на ОСОБА_2 та ОСОБА_1, а саме: змінити у графі "прізвище нареченої" після державної реєстрації шлюбу з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1" та дату народження нареченого із "29" на "25".
Ухвалою від 16.11.2018 року у справі відкрите спрощене позовне провадження, учасникам надано строк для подання заяв по суті справи, судове засідання призначене на 14.12.2018 року о 11:00 год.
Ухвалою від 14.12.2018 року розгляд справи відкладений на 14.01.2019 року о 09:00 год.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в актовому записі про шлюб від 20.06.1992 року № 10, між ОСОБА_2 та ОСОБА_1, складеному виконавчим комітетом Холоднобалківської сільської ради Біляєвського району Одеської області, допущено помилки, а саме: у графі "прізвище нареченої після державної реєстрації шлюбу" зазначено "ОСОБА_1" замість "ОСОБА_1", а також дата народження нареченого зазначена "29", замість "25".
Вказані обставини унеможливлюють видачу позивачу дублікату свідоцтва про шлюб. На звернення ОСОБА_1 з заявою про виправлення вказаних помилок, Верхньорогачицький РВ ДРАЦС ГТУЮ у Херсонській області надіслав висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 28.07.2018 року. Позивач просить розглянути справу в порядку письмового провадження, без її участі, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, в порядку письмового провадження, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасники справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Таким чином, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до свідоцтва про народження Серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2.
Згідно з повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб від 04.12.2018 року № 00021595260, 20.06.1992 року між ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, виконавчим комітетом Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області зареєстрований шлюб за номером актового запису 10. Прізвище нареченої після державної реєстрації шлюбу зазначене, як "ОСОБА_1".
03.04.1996 року Верхньорогачицьким РВ УМВС України в Херсонській області виданий паспорт громадянина України на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Судом досліджено повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису від 04.12.2018 року № 00021595036 про народження ОСОБА_2 та встановлено, що у графі "дата народження" зазначено "ІНФОРМАЦІЯ_3".
За даними повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть від 04.12.2018 року № 00021595111, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Одеса.
Отже, судом встановлено, що 20.06.1992 року між ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрований шлюб.
Під час реєстрації шлюбу у актовому записі цивільного стану громадян від 20.06.1992 року № 10 допущені помилки: у графі "дата народження" нареченого зазначено "ІНФОРМАЦІЯ_1" замість "ІНФОРМАЦІЯ_3", а також у графі "прізвище нареченої після державної реєстрації шлюбу" зазначено "ОСОБА_1" замість "ОСОБА_1".
Позивач звернулася до Верхньорогачицького РВ ДРАЦС ГТУЮ у Херсонській області з заявою по виправлення вказаних помилок.
28.07.2018 року відповідач у відповідь на вказане звернення підготував висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану, відповідно до якого достовірність відомостей, вказаних заявницею не підтверджена наданими нею повними витягами. Відтак, для виправлення прізвища заявниці (нареченої) та числа народження нареченого відсутні необхідні документи, які підтверджують факт допущення помилки.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року №2398-VI (далі - Закон № 2398-VI).
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України (ч. 5 ст. 9 Закону № 2398-VI).
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану врегульовано Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 (далі - Правила № 96/5).
Внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку (п.1.1 Правил № 96/5).
Відповідно до п. 1.5. Правил № 69/5 заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом.
Згідно із п.1.15 Правил № 96/5 відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених ст. 53 СК України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа (п. 2.1. Правил № 96/5).
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті (п. 2.6 Правил № 96/5).
Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів (п. 2.11 Правил № 96/5).
За змістом пункту 2.13.2 Правил № 69/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.
Відповідно до п. 2.16.7 Првил № 69/5 на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Статтею 19 Кодексу про шлюб та сім'ю, що діяв на час реєстрації позивачем шлюбу, визначено, що при укладенні шлюбу подружжя за своїм бажанням обирає прізвище одного з подружжя як їх спільне прізвище, або кожен з подружжя зберігає своє дошлюбне прізвище, або може приєднати до свого прізвища прізвище другого з подружжя. З'єднання прізвищ не допускається, якщо дошлюбне прізвище хоча б одного з подружжя є подвійним.
Таким чином, суд встановив, що наречені при реєстрації шлюбу мали право: обирати прізвище одного з подружжя як їх спільне прізвище, кожен з подружжя міг зберегти своє дошлюбне прізвище, приєднати до свого прізвища прізвище другого з подружжя.
Враховуючи, що у актовому записі від 20.06.1992 року № 10 прізвище нареченої після державної реєстрації шлюбу зазначене "ОСОБА_1" та паспорт громадянина України, виданий на ім'я ОСОБА_1, суд приходить до висновку про те, що під час реєстрації шлюбу подружжям обране спільне прізвище нареченого - "ОСОБА_1".
Тобто, під час внесення відомостей до акту цивільного запису допущено помилку, а саме: у розділі "Відомості про наречену" в графі "прізвище після державної реєстрації шлюбу" зазначено "ОСОБА_1" замість "ОСОБА_1".
Крім того, дослідивши актові записи про народження та смерть ОСОБА_2, суд встановлив, що останній народився 25.07.1969 року, тобто у актовому записі про шлюб від 20.06.1992 року № 10 допущена помилка у розділі "відомості про нареченого" в графі "дата народження" зазначено "29" замість "25".
За таких обставин суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 194, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Верхньорогачицький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (код ЄДРПОУ 04060269, Херсонська область, Верхньорогачицький район, смт. Верхній Рогачик, вул. Владичанського, 16) внести виправлення до актового запису про шлюб від 20.06.1992 року № 10, складеного виконавчим комітетом Холоднобалківської сільської ради Біляєвського району Одеської області, змінивши в розділі "відомості про наречену" у графі "прізвище після державної реєстрації шлюбу" прізвище "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1" та змінивши в розділі "відомості про нареченого" в графі "дата народження" число з "29" на "25".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, АДРЕСА_1) судові витрати в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Верхньорогачицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (код ЄДРПОУ 04060269, Херсонська область, Верхньорогачицький район, смт. Верхній Рогачик, вул. Владичанського, 16).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 102080000
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2019 |
Оприлюднено | 27.01.2019 |
Номер документу | 79403891 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Кисильова О.Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні