Дата документу 15.01.2019
Справа № 320/9896/18
2-о/320/30/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2019 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі головуючого - судді Ковальової Ю.В., секретар судового засідання - Левандовська О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області цивільну справу за заявою
ОСОБА_1, за участю заінтересованої особи: Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, про встановлення факту, що має юридичне значення,
встановив:
Заявниця звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт її спільного проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, з ОСОБА_2, померлою 08 лютого 2015 року.
В обґрунтування заяви вказує, що померла 08 лютого 2015 року ОСОБА_2 - її мати, після смерті якої відкрилася спадщина на земельну ділянку, площею 6,1203 гектарів, що розташована на території Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області. Єдиним спадкоємцем після померлої є заявниця. Крім того, мати за життя зробила особисте розпорядження на випадок смерті, а саме 15.07.2010 склала заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Мелітопольського міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_3, зареєстрований в реєстрі за № 2492, яким заповідала їй вказану земельну ділянку. Заявниця прийняла спадщину після померлої матері шляхом постійного проживання на час відкриття спадщини разом зі спадкодавцем. Так, заявниця мешкала заразом з матір'ю за місцем її проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 по день її смерті, у будинку, належному на приватній власності заявниці. Однак подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори заявниця не має можливості, оскільки не була зареєстрована разом з померлою матір'ю на день смерті та не подала заяву про прийняття спадщини у встановлений законом строк. Встановлення факту необхідно заявниця для оформлення своїх спадкових прав.
В судове засідання заявниця не з'явилася, від неї надійшла заява, в якій вона просить задовольнити заявлені вимоги в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи будучи повідомленим належним чином, в судове засідання не з'явився, заяв, заперечень на заяву від нього не надходило.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що заява обґрунтована і підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є донькою ОСОБА_2, про що свідчать копії свідоцтва про народження та укладення шлюбу. /а.с.6/.
За час життя ОСОБА_2, 15.07.2010 склала заповіт на ім'я ОСОБА_1, відповідно до якого заповідала останній належну їй земельну ділянку, площею 6,1203 гектарів, що розташована на території Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 2323081200:02:023:0019. /а.с.8,9/.
08 лютого 2015 року ОСОБА_2 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть. /а.с. 5/.
Згідно наданої Мелітопольською державною нотаріальної конторою інформації, спадкова справа після померлої 08 лютого 2015 року ОСОБА_2 не заводилася, заповіт від 15.07.2010 є чинним.
Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Із роз'яснень, викладених у. п.п.2,23 Постанови Пленуму ВСК України Про судову практику у справах спадкування №7 від 30.05.2008 року, слідує, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно довідки голови квартального комітету № 64 ОСОБА_4 за адресою: вул. Гетьманська, буд. 70, була зареєстрована та мешкала по день смерті 08 лютого 2015 року ОСОБА_2, разом з нею однією сім'єю по день смерті проживала її донька ОСОБА_1. /а.с. 7/.
Як вбачається з копії довідки КП Мелітопольське міжміське бюро технічної інвентаризації № 7824/5, станом на 13.12.2012 право власності на житловий будинок № 70 по вул. Леніна (нині -Гетьманська) в м. Мелітополі зареєстровано за ОСОБА_1. /а.с. 10/.
Таким чином, оскільки місце проживання ОСОБА_2 не було зареєстроване у належному заявниці житловому будинку, розташованого за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гетьманська, буд. 70, хоч фактично вона там мешкала по день своєї смерті, й послугувало зверненню заявниці до суду із вказаною заявою.
Відповідно до п.п.3,5 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем під час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно з частиною 2 статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, із якого вона оголошується померлою.
Частиною 2 ст.315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено інший порядок їх встановлення.
Таким чином, суд вважає доведеним факт спільного проживання заявника на час відкриття спадщини зі спадкодавцем.
На підставі вищевикладеного, аналізуючи зібрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, враховуючи, що встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини заявнику необхідно для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, суд приходить до висновку про можливість задоволення заяви та встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Керуючись ст.ст. 3 , 12 , 258 , 259 , 265 , 273 , 315 , 354 , 355 ЦПК України , суд,-
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1, за участю заінтересованої особи: Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити повністю.
Встановити факт, що станом на 08 лютого 2015 року ОСОБА_1 проживала за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, з ОСОБА_2, померлою 08 лютого 2015 року.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його складення шляхом подання апеляційної скарги через Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заявник: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3.
Заінтересована особа: Костянтинівська сільська рада Мелітопольського району Запорізької області, розташована за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Костянтинівка, вул. Маяковського, 165.
Суддя: Ю.В. Ковальова
Суд | Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2019 |
Оприлюднено | 27.01.2019 |
Номер документу | 79408049 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Ковальова Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні