Рішення
від 16.01.2019 по справі 916/2217/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" січня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/2217/18

Господарський суд Одеської області у складі судді Літвінова С.В.

при секретарі судового засідання Липі Т.О.

за участю представників:

від позивача: Сурмакова О.А. - по довіреності;

від відповідача: не з'явились;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" (вул. Варненська, 27, Одеса, Одеська область, 65101)

до відповідача: Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Новий Маяк" (вул. Армійська, 18-А, офіс 305, Одеса, Одеська область, 65058)

про стягнення заборгованості 103437,14 грн.;

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Новий Маяк", в якому просить господарський суд: про стягнення заборгованості 463437,14 грн..

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання умов договору №1664 від 01.10.2017 року на постачання теплової енергії.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.10.2018 року було відкрито позовне провадження у справі № 916/2217/18 за правилами загального позовного провадження.

У зв'язку з тим, що Господарським судом Одеської області 12.11.2018р. у судовому засіданні оголошено протокольну ухвалу про перерву, про що було відображено в протоколі судового засідання, суд ухвалою суду від 13.11.2018р. повідомив Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Новий Маяк" про дату та час судового засідання.

03.12.2018 року, позивач надав до суду заяву про зменшення позовних вимог відповідно якої просить суд стягнути з відповідача 103437,14грн. - заборгованість за спожиту теплову енергію.

Ухвалою від 03.12.2018року, суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті в засідання суду на 17.12.2018р.

У зв'язку з тим, що Господарським судом Одеської області 17.12.2018р. у судовому засіданні оголошено протокольну ухвалу про перерву, про що було відображено в протоколі судового засідання, суд ухвалою суду від 17.12.2018р. повідомив Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Новий Маяк" про дату та час судового засідання.

Представник позивача позовні вимоги підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача відзив на позов не надав, в судові засідання не з'являвся, про місце, дату та час судових засідань повідомлявся судом за юридичною адресою відповідно, що підтверджується поштовими повідомленнями.

Відповідно до ч.9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За таких обставин, суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України.

У судовому засіданні 16.01.2019р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

01.10.2017 року між КП "Теплопостачання міста Одеси" (Теплопостачальна організація) та Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Новий Маяк" було укладено договір №1664 (далі договір) на постачання теплової енергії, згідно якого теплопостачальна організація бере на себе зобов'язання постачати споживачу теплову енергію, а споживач зобов'язується оплачувати фактично одержану теплову енергію за встановленими тарифами в терміни, передбачені цим договором (п.1 договору).

Відповідно до п.2.1 договору теплова енергія постачається споживачу на опалення житлового будинку по вул. Семена Палія, 21 в обсягах згідно Додатку №1 до цього договору.

Відповідно до п. 3.2.2. договору споживач зобов'язався виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в обсягах і в терміни, що передбачені цим договором.

Згідно п.п. 4.2.1, 4.2.3 теплопостачальна організація зобов'язалась забезпечувати постачання теплової енергії Споживачу в обсягах згідно з додатком 1 до договору; повідомляти споживача письмово або в засобах масової інформації про зміну тарифів або про обмеження постачання тепла.

Згідно пунктів 6.1 договору розрахунки за теплову енергію проводяться в грошовій формі на розрахунковий рахунок Теплопостачальної організації по тарифу для населення з 01.12.2016р. - 1223,424 грн. за 1 Гкал.

Відповідно до п. 6.2, 6.4. договору розрахунковим періодом є календарний місяць. Кінцевим терміном розрахунку за спожиту теплову енергію є 20 число місяця наступного за розрахунковим.

Відповідно до п. 10.1. договору цей договір набуває чинності з 01.10.2017р. та діє до 01.04.2018року.

Згідно п.п. 10.3. договору припинення дії договору не звільняє споживача від обов'язку повної сплати спожитої теплової енергії.

На виконання договірних зобов'язань. підприємство відпускало теплову енергію споживачу, проте, в порушення своїх обов'язків, визначених у п. 3.2.2., 6.2., 6.3. договору, відповідач спожиту теплову енергію не сплачував в повному обсязі, внаслідок чого, у нього виникла заборгованість за період з 01.11.2017р. по 01.10.2018 складає 463437,14грн.

03.12.2018 року, позивач надав до суду заяву про зменшення позовних вимог відповідно якої просить суд стягнути з відповідача 103437,14грн. - заборгованість за спожиту теплову енергію.

Враховуючи невиконання відповідачем взятого на себе за договором обов'язку щодо оплати за отриману теплову енергію, позивач звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою, згідно якої просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 103437,14грн.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частиною 2 ст. 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Позивач також посилається на п. 40 "Правил користування тепловою енергією", згідно якого споживач зобов'язаний дотримуватися вимог договору, а саме вчасно проводити розрахунки за споживчу теплову енергію.

Також, відповідно до ст. ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Положеннями ч. 6 ст. 19 Закону України "Про теплопостачання" передбачено, що споживач повинен щомісячно сплачувати теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Із змісту ст. 24, ст. 25 Закону України "Про теплопостачання" вбачається, що основними обов'язками споживача теплової енергії є: своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії; додержання вимог договору та нормативно-правових актів. Теплопостачальні, теплотранспортні і теплогенеруючі організації зобов'язані: забезпечувати надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору та стандартів; здійснювати перерахунок за спожиту теплову енергію із споживачами з урахуванням авансового платежу та показань приладів комерційного обліку теплової енергії протягом місяця після закінчення опалювального періоду

За умовами ст. 25 Закону України "Про теплопостачання" у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.

У відповідності ст. 193 Господарського кодексу України, відповідно до якої суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Судом встановлено, що КП "Теплопостачання м.Одеси" свої зобов'язання за договором виконало в повному обсязі, відпускало теплову енергію споживачу, проте, відповідачем, в порушення своїх зобов'язань, визначених у п. 3.2.2., 6.2., 6.3. договору, спожита теплова енергія не сплачувалась в повному обсязі, внаслідок чого у Обслуговуючого кооператива "Житлово-будівельний кооператив "Новий Маяк" виникла заборгованість.

Згідно ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Таким чином, сума заборгованості ( з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог) відповідача перед позивачем за договором складає 103437,14грн.

Враховуючи приписи законодавства, встановлення судом заборгованості відповідача та несвоєчасне погашення заборгованості, заявлені позивачем позовні вимоги підлягають судом задоволенню частково.

Станом на день розгляду справи, відповідач борг не сплатив, документів спростовуючих позовні вимоги не надав.

Згідно з ч.1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У відповідності до ч.1 ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідачем у справі доказів щодо сплати боргу, пені до суду не надано.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 9 ст. 129 ГПК України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Отже, суд зазначає, що сплачений позивачем судовий збір за розгляд даного позову у розмірі 6951,56грн. підлягає стягненню з відповідача, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача .

Керуючись ст.ст. 73, 74, 79, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Новий Маяк" про стягнення 103437,14 грн. задовольнити повністю.

2. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Новий Маяк" (вул. Армійська, 18-А, офіс 305, Одеса, Одеська область, 65058, код ЄДРПОУ 39925584) на користь Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" (вул. Варненська, 27, Одеса, Одеська область, 65101, код ЄДРПОУ 34674102) заборгованість за спожиту теплову енергію у розмірі 103437,14 грн. (сто три тисячі чотириста тридцять сім грн. 14 коп.) та 6951,56грн. (шість тисяч дев'ятсот п'ятдесят одна три грн. 56 коп. ) судового збору.

Наказ видати згідно зі ст. 327 ГПК України.

Повне рішення складено 28 січня 2019 р.

Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Літвінов

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення16.01.2019
Оприлюднено28.01.2019
Номер документу79429551
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2217/18

Рішення від 16.01.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 17.12.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 13.11.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 17.10.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні