Справа № 342/679/18
Провадження № 2/342/48/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2019 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Ничик Г.І.,
з участю: секретаря судового засідання Петруняк Н.А., представника позивачки ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка справу за позовом ОСОБА_2, в інтересах якої діє представник - адвокат ОСОБА_1, до Незвиської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, ОСОБА_4 про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2, в інтересах якої діє представник - адвокат ОСОБА_1, звернулася в суд з позовом до Незвиської сільської ради, ОСОБА_4, в якому просить встановити факт родинних відносин між позивачкою та ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_8, як дочкою та батьком; визнати за ОСОБА_2 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташованими по вул. АДРЕСА_1 в с. Воронів Городенківського району Івано-Франківської області. В позові покликається на те, що згідно свідоцтва на право власності на жилий будинок від 07.09.1988 р. головою колгоспного двору по АДРЕСА_3 був ОСОБА_5. За вказаним домогосподарством закріплена земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею 0,0600 га. ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_9., після його смерті залишилось спадкове майно - житловий будинок, що знаходиться за вищевказаною адресою. На момент смерті ОСОБА_5 з ним у вказаному житловому будинку проживала його дочка - позивачка, якій згідно заповіту ОСОБА_5 заповів все своє майно. Після смерті батька позивачка звернулася до державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок. Нотаріусом їй було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій у зв'язку з тим, що не визначені частки в господарстві між членами бувшого колгоспного двору. Технічним паспортом на житловий будинок стверджено, що житловий будинок, який належав ОСОБА_5, знаходиться по вул. АДРЕСА_1 в с. Воронів Городенківського району Івано-Франківської області. Звітом про оцінку визначено ринкову вартість даного будинку, яка становить 123 207 грн. Позивачка ОСОБА_2 є дочкою померлого ОСОБА_5, але у свідоцтві про народження позивачки її батько записаний ОСОБА_5 , а у його свідоцтві про смерть він записаний ОСОБА_5 . Довідка Незвиської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області № 332 від 07.05.2018 р. свідчить, що станом на 15.04.1991 р. разом із головою колгоспного двору ОСОБА_5 проживала його дочка - позивачка ОСОБА_2. Підтвердженням родинних відносин між позивачкою та ОСОБА_5, як дочкою та батьком, є наявність у позивачки заповіту, в якому вказано, що ОСОБА_5 заповідає все своє майно дочці ОСОБА_2. Встановлення факту родинних відносин між позивачкою та ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_9., потрібне позивачці для оформлення спадкових прав.
В судовому засіданні представник позивачки - адвокат ОСОБА_1 позов підтримав з наведених в ньому підстав, просить задовольнити. Одночасно пояснив, що відповідач ОСОБА_4 є дочкою позивачки, проживає разом з нею та не має заперечень відносно задоволення позову.
Представник Незвиської сільської ради в судове засідання не з'явився. До суду поступила заява, з якої слідує, що Незвиська сільська рада просить справу розглядати у відсутності представника сільської ради, не заперечує щодо задоволення позову.
Відповідачка ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, позов визнає повністю.
Передбачених ч.2 ст.223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності відповідачів.
Суд, вислухавши представника позивачки, дослідивши письмові докази, дійшов наступного.
Відповідно до п.2 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 N 7 Про судову практику у справах про спадкування справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов'язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, виданого 14 серпня 1971 р. Незвиською сільською радою Городенківського району, встановлено, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_10 в с. Воронів Городенківського району Івано-Франківської області, її батьками значаться ОСОБА_6 та ОСОБА_7, запис за № 17 від 14 серпня 1971 р. в книзі записів актів громадянського стану про народження. Після укладення 29 вересня 1989 року шлюбу прізвище позивачки залишилось без змін - ОСОБА_14 , запис за № 8 від 29 вересня 1989 року, що стверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 виданим 29 вересня 1989 р. Незвиською сільською радою.
За заповітом, посвідченим 23.04.2008 р. секретарем Незвиської сільської ради, зареєстрованим в книзі нотаріальних дій за № 246, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, житель с. Воронів, на випадок своєї смерті все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, в тому числі житлові споруди, землю, гроші на ощадних книжках, всі цінні документи і інше майно, все те, що йому за законом належатиме, - заповів своїй дочці ОСОБА_2. Заповіт зареєстрований у спадковому реєстрі за № 45572817, що доводиться копією Інформаційної довідки № 51713730 зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори), виданою 25.04.2018 р. Першою Снятинською державною нотаріальною конторою.
ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_8 у віці 79 років в с. Воронів Городенківського району Івано-Франківської області, актовий запис за № 5 від 12 травня 2008 р., що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4, виданого 12 травня 2008 р. Незвиською сільською радою.
На момент смерті ОСОБА_5 (на ІНФОРМАЦІЯ_9.) в житловому будинку в АДРЕСА_4, разом з ним були зареєстровані такі члени сім'ї: дружина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, дочка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, зять ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4, внука ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_5, правнук ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_11, внук ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_6, що стверджується довідкою № 333, виданою виконкомом Незвиської сільської ради 07 травня 2018 р.
Приймаючи до уваги те, що по батькові ОСОБА_5 в різних документах записаний як ОСОБА_5 (в свідоцтві про народження його дочки ОСОБА_2), так і ОСОБА_5 (в свідоцтві про право особистої власності на будинковолодіння, в заповіті, в свідоцтві про його смерть), а також враховуючи те, що за загальним правилом по батькові дитини утворюється від імені власного батька, ім'я ОСОБА_15 має скорочену та пестливу форми: ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , тому суд приходить до переконання, що зібрані по справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_7, та ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_8, як дочкою та батьком.
Ч.3 ст.5 Цивільного кодексу України (2003 р.) визначено, що якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювались актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав і обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. За ст.ст. 120, 123, 563 ЦК УРСР (1963 р.) майно колгоспного двору належало його членам на праві сумісної власності, включаючи неповнолітніх і непрацездатних; у разі смерті члена колгоспного двору спадкоємство в майні двору не відкривалось до смерті останнього члена колгоспного двору, а залишалось на праві сумісної власності в рівних частках членів двору, що в ньому проживають. Відповідно до роз'яснень, що містяться в п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 р. № 20 Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. На витребування частки з майна колишнього колгоспного двору, що збереглося на 15 квітня 1991 року, поширюється загальний трирічний строк позовної давності.
З копії свідоцтва про право особистої власності на будинковолодіння від 7 вересня 1988 р., виданого виконкомом Городенківської районної Ради на підставі рішення цього ж виконкому № 148 від 10 серпня 1988 р. слідує, що в цілому будинковолодіння, яке складається з житлового будинку та господарських будівель і споруд, розташованих в АДРЕСА_5 дійсно належить колгоспному двору, головою якого є ОСОБА_5. Те, що головою колгоспного двору в АДРЕСА_6 був ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_9., підтверджується довідкою № 333/1, виданою виконкомом Незвиської сільської ради 07.05.2018 р.
Станом на 15.04.1991 р. (час ліквідації колгоспних дворів) в згаданому житловому будинку були зареєстровані і проживали: голова господарства ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, дружина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, дочка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, внука ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5, що стверджується довідкою № 333, виданою 07 травня 2018 р. виконкомом Незвиської сільської ради.
ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_12 в с. Воронів Городенківського району Івано-Франківської області, актовий запис № 23 від 12 грудня 2013 р., що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5, виданого 12 грудня 2013 р. Незвиською сільською радою Городенківського району Івано-Франківської області.
Внаслідок смерті ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_8 відкрилася спадщина.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно з ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. За ст.ст. 1268-1269 Цивільного кодексу України прийняття спадщини це: постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або подання спадкоємцем, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Ч.1 ст.1270 згаданого кодексу визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Часом відкриття спадщини є день смерті особи, визначено ч.2 ст.1220 ЦК України.
Спадкоємців, які відповідно до ч.1 ст. 1241 ЦК України, мають обов'язкову частку в спадщині ОСОБА_5, - судом не встановлено.
Частиною 1 ст.1296 ЦК України визначено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Згідно з вимогами ч.1 ст. 1297 згаданого Кодексу спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Позивачка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_7, як спадкоємець за заповітом, прийняла спадщину після смерті батька ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_13, успадкувавши земельну частку (пай) у землі, що перебуває у спілки селян Воронівська в с. Воронів розміром 52,8 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, що стверджується копією свідоцтва про право на спадщину за заповітом, зареєстрованого в реєстрі за № 628, виданого 05.06.2018 року (спадкова справа № 176/2018, надана суду в.о. державного нотаріуса Гроденківської РДНК Білоконь К.С.).
До складу спадщини ОСОБА_5 входить також житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по вул. АДРЕСА_1 в с. Воронів Городенківського району Івано-Франківської області.
Постановою в.о. державного нотаріуса Городенківської районної державної нотаріальної контори № 985/02-31 від 15 травня 2018 р. позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті батька ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_13, на житловий будинок АДРЕСА_7 з посиланням на те, що вищезгадане господарство, головою якого був ОСОБА_5, відносилось до колгоспного двору, кожному з членів колгоспного двору, які проживали станом на 15 квітня 1991 року, належить відповідна частка житлового будинку, проте частки в спадковому господарстві між членами бувшого колгоспного двору не визначені.
З копії технічного паспорта на згаданий садибний (індивідуальний) житловий будинок встановлено, що житловий будинок збудований в 1963 р., господарські будівлі та споруди - в 1963, 1970, 1991 роках. Ринкова вартість житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по вул. АДРЕСА_1 в с. Воронів Городенківського району Івано-Франківської області станом на 26.04.2018 р. становить 123 207 грн., що стверджується копією звіту про оцінку житлового будинку № 26042018_00284, складеного ФОП ОСОБА_13 За згаданим господарством закріплена земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель площею 0,0600 га, для ведення особистого селянського господарства площею 1,1900 га, що підтверджується довідкою № 331, виданою 07.05.2018 р. виконкомом Незвиської сільської ради.
Судом встановлено, що позивачка, як спадкоємець за заповітом після смерті батька ОСОБА_5, фактично стала власником вищезгаданого житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, користується ними.
Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Передбачених згаданою статтею підстав неправомірності набуття позивачкою, як спадкоємцем за заповітом спадкодавця ОСОБА_5, права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по вул. АДРЕСА_1 в с. Воронів Городенківського району Івано-Франківської області не встановлено, відповідачі не заперечують відносно задоволення даного позову, тому суд приходить до переконання, що є підстави для задоволення позовних вимог.
На підставі ст.ст. 120, 123, 563 ЦК УРСР (1963 р.), ст.ст. 316, 317, 325, 328, 392, 1216, 1217, 1222, 1223, 1233, 1241, 1268-1270, 1296-1297 ЦК України, керуючись ст. ст. 206, 211, 223, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293-294, 315, 319, 352, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_7, та ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_8, як дочкою та батьком.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_7, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташованими по вул. АДРЕСА_1 в с. Воронів Городенківського району Івано-Франківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо Івано-Франківському апеляційному суду або через Городенківський районний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Місце проживання позивачки ОСОБА_2, відповідачки ОСОБА_4 - вул. АДРЕСА_1, с. Воронів Городенківський район, Івано-Франківська область, ідентифікаційний номер ОСОБА_2: НОМЕР_1.
Місце знаходження відповідача Незвиської сільської ради - вул. Галицька, 50, с. Незвисько, Городенківський район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ: 04355697.
Повне судове рішення складене 25.01.2019 року.
Суддя: Ничик Г. І.
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2019 |
Оприлюднено | 30.01.2019 |
Номер документу | 79439090 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Ничик Г. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні