23.01.2019
Справа №337/4087/18
Провадження №2о/337/9/2019
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2019 року Хортицький районний суд м. Запоріжжя
в складі: головуючого судді Кучерук І.Г.
з участю секретаря Бессарабової Т.П.
заявника ОСОБА_1
розглянувши в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1, зацікавлені особи: ОСОБА_2, Приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_3 про встановлення факту родинних відносин,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, у якій вказала, що 15.04.2018 року померла її рідна сестра ОСОБА_4. Після її смерті, відкрилась спадщина на належне їй при житті майно, до складу якого входить земельна ділянка кадастровий номер 1225481000:01:002:0266 площею 7,0544 га, що розташована на території КСП Україна Володимирської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, та квартира АДРЕСА_1. При житті сестра склала заповіти. Відповідно до яких належну їй земельну ділянку вона заповідала їй, а квартиру своєму сину ОСОБА_2. Заявниця прийняла спадщину шляхом звернення з відповідною заявою в строки встановлені законом до Приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_3, де була відкрита спадкова справа після померлої ОСОБА_4. Спору щодо прийняття спадщину не має. Але у зв'язку з тим що в свідоцтві про народження сестри, яке зберіглося, погано видно її дані та дані батьків у зв'язку з давністю видачі документа, вона не може підтвердити факт родинних стосунків. При зверненні до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області та Державного архіву Дніпропетровської області було повідомлено, що за результатами перевірки актового запису про народження ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, не виявлено через відсутність на зберіганні книг реєстрації актів цивільного стану по Дніпропетровській області за 1940 рік. У відповідності до ст. 174 Податкового кодексу України об'єкти спадщини, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення оподатковуються за нульовою ставкою, тому виникла необхідність встановити факт родинних відносин, що ОСОБА_4 (до реєстрації шлюбу ОСОБА_5) ОСОБА_6, яка померла 15 квітня 2018 року, є рідною сестрою ОСОБА_1 (до реєстрації шлюбів ОСОБА_5) ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2. Встановлення факту родинних відносин необхідно для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_4, який померла 15 квітня 2018 року.
Ухвалою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 14.09.2018 року, відкрито провадження по справі.
Ухвалою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 29.11.2018 року витребувано копію спадкової справи після ОСОБА_4.
Заінтересована особа Приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_3 надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Заінтересована особа ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився.
Заявниця ОСОБА_1 наполягала на розгляді справи за відсутності ОСОБА_2
У судовому засіданні заявниця підтримала заяву просить її задовольнити. Суду пояснила, що її сестра зробила заповіт за земельний пай на неї. Вона доглядала сестру, яку син вигнав, похоронила її. У нотаріальній конторі повідомили, що для оформлення спадщини, необхідно встановити факт родинних зав'язків. При встановленні факту родинних зав'язків(рідні сестри), не буде, при оформленні спадщини, вимагатися сплати податку.
Вислухавши пояснення, вчивши матеріали справи, спадкової справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до копії спадкової справи №30\2018, судом встановлено, що після смерті 15.04.2018 року ОСОБА_4, до нотаріальної контори звернулись: ОСОБА_1, як спадкоємець за заповітом, та ОСОБА_2, як спадкоємець за заповітом.
Також матеріалами спадкової справи встановлено, що 17.03.1993 року, ОСОБА_4 все своє майно де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалось, та взагалі все те, що буде їй належати на день смерті та на що за законом матиме право, заповіла сину ОСОБА_2
01.06.2012 року ОСОБА_4, земельну ділянку площею 7,0544 га, що розташована на території КСП Україна Володимирської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, заповіла ОСОБА_1
Відповідно до вимог ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид не позовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Окреме провадження - це провадження, в якому відсутній спір про право.
Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.
Встановлення факту, що має юридичне значення в окремому провадженні можливе при умові, що факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення та встановлення такого факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
З матеріалів спадкової справи(наявність двох заповітів), пояснень заявника(встановлення факту необхідно для оформлення спадщина без оподаткування), суд вбачає, що існує спір про право, який підлягає вирішенню в порядку позовного провадження.
Відповідно до ч.6 ст.294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснюєш заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Відповідно до ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Як роз'яснено в п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, а також те, що під час судового засідання було встановлено, що у даному випадку виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд дійшов висновку про необхідність залишення заяви без розгляду.
Керуючись ст. 89, 229, 260, 293, 315, 319, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Заяву ОСОБА_1, зацікавлені особи: ОСОБА_2, Приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_3 про встановлення факту родинних відносин - залишити без розгляду.
Роз'яснити заявнику право на звернення до суду з позовом на загальних підставах.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом 15 днів .
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали суду.
Суддя:
Повний текст ухвали складений 28.01.2019 року.
Суддя:
Суд | Хортицький районний суд м.Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2019 |
Оприлюднено | 30.01.2019 |
Номер документу | 79453932 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хортицький районний суд м.Запоріжжя
Кучерук І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні