ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.01.2019м. ДніпроСправа № 904/5244/18
За позовом Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради, м. Дніпро
до Підприємства об'єднання громадян "Дніпропетровське підприємство інвалідів "Технополіс", м. Дніпро
про стягнення заборгованості в сумі 31 600 грн. 12 коп. за договором оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста від 20.03.2014 № 223-ДЕП/14
Суддя Рудь І.А.
Без повідомлення (виклику) учасників справи.
СУТЬ СПОРУ:
Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просить стягнути з Підприємства об'єднання громадян "Дніпропетровське підприємство інвалідів "Технополіс" заборгованість з орендної плати перед міським бюджетом за період з 01.09.2014 по 31.12.2014 у розмірі 31 600 грн. 12 коп., відповідно до умов договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста від 20.03.2014 № 223-ДЕП/14.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 31.12.2014 відповідачем було повернуто об'єкт оренди орендарю, про що складено акт приймання-передачі комунального майна. У вказаному акті сторони, зокрема, погодили суму заборгованості відповідача до загального фонду міського бюджету по сплаті орендної плати у розмірі 70 533 грн. 70 коп. та пені у сумі 3 765 грн. 76 коп. У подальшому, за рахунок уточнення періоду оренди нежитлового приміщення, згідно із підписаними актами приймання-передачі, заборгованість відповідача було зменшено та станом на час звернення позивача із даним позовом до суду борг відповідача з орендної плати перед міським бюджетом становить 31 600 грн. 12 коп.
Ухвалою господарського суду від 26.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін на 20.12.2018.
Відповідач явку повноважного представника у призначене судове засідання не забезпечив та не надав витребувані судом документи.
Повідомлення про вручення відповідачу ухвали господарського суду від 26.11.2018 чи конверт із вказаною ухвалою на адресу господарського суду не поверталися.
Відповідно до ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" відомості про місцезнаходження юридичної особи містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Господарський суд зазначає, що ухвала суду направлялася відповідачу за адресою, яка значиться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (витяг від 22.11.2018).
На підтвердження направлення відповідачу ухвали від 26.11.2018 до матеріалів справи долучені належним чином засвідчена копія реєстру згрупованих поштових відправлень рекомендованої пошти по Дніпропетровській області з повідомленням від 28.11.2018. № 389 та витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень.
За визначенням п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, передбачені наслідки неявки в судове засідання учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки, а також повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справи за відсутності такого учасника.
З урахуванням вищевикладеного, господарський суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача, оскільки за вказаних вище підстав, він вважається повідомленим про час та місце судового розгляду справи належним чином.
У судовому засіданні 20.12.2018 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
20.12.2018 господарським судом без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про подальший розгляд справи без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 9 ст. 81, ч. 9 ст. 165 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв'язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
20.03.2014 між Департаментом корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (правонаступником якого є позивач) (орендодавець) та Підприємством об'єднання громадян "Дніпропетровське підприємство інвалідів "Технополіс" (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста № 223-ДКП/14 (надалі - Договір оренди), відповідно до умов п. 1.1. якого, з метою ефективного використання комунального майна орендодавець на підставі рішення міської ради від 21.03.07 № 41/11 із змінами та доповненнями передає, а орендар приймає в строкове платне користування комунальне нерухоме майно - нежитлові приміщення (надалі - об'єкт оренди) загальною площею 3000,0 кв.м, розташовані за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 119а, на першому-шостому поверхах 6-ти поверхової будівлі, вартість яких, згідно з незалежною оцінкою становить 5 295 000 грн. без ПДВ, що перебувають на балансі КП «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю», для використання під розміщення підприємства, створеного організацією інвалідів. Використання об'єкту оренди не за цільовим призначенням забороняється.
Відповідно до п. 2.1. Договору оренди, передача нерухомого комунального майна в оренду не тягне за собою виникнення у відповідача права власності на цей об'єкт оренди.
Згідно з п. 2.2. Договору оренди, відповідач вступає у строкове платне користування об'єктом оренди з дати підписання сторонами цього договору та акту приймання - передачі об'єкта оренди.
На виконання умов п. 2.2. Договору оренди 01.09.2014 сторони уклали та підписали акт приймання - передачі, відповідно до якого позивач передав, а відповідач прийняв об'єкт оренди в комплекті та у стані, що відповідають істотним умовам договору, площею 3000,0 кв.м, що знаходиться на балансі КП «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю».
Пунктом 3.1. Договору оренди передбачено, що розрахунок орендної плати здійснюється за Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального нерухомого майна, затвердженої міською радою, при цьому орендна ставка за використання комунального нерухомого майна, встановлена згідно з Протоколом № 8/14 від 20.03.2014 засідання комісії з проведення конкурсів на право оренди об'єктів нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста.
Відповідно до пункту 3.2 Договору оренди розмір орендної плати відповідно до розрахунку орендної плати, що є невід'ємною частиною цього договору, становить 13 237,50 грн. без ПДВ, (базова за лютий місяць 2014 рік). Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється згідно з чинним законодавством та в повному обсязі спрямовується відповідачем на рахунок балансоутримувача. Орендна плата за перший місяць оренди визначається шляхом коригування розміру орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період з першого числа наступного за базовим місяця до останнього числа першого місяця оренди, починаючи з березня місяця 2014 року. У платіжному дорученні обов'язково зазначити, номер договору оренди, дату укладання та назву орендаря.
Згідно пункту 3.3 Договору оренди за користування об'єктом оренди, орендар сплачує орендну плату, яку спрямовує: 50% від загальної суми орендної плати у розмірі 6 618,75 грн. до загального фонду міського бюджету; 50% від загальної суми орендної плати у розмірі 6 618,75 грн. на рахунок балансоутримувача об'єкта оренди.
Орендна плата сплачується відповідачем щомісяця у термін не пізніше 15 числа, наступного за звітним, і не залежить від наслідків господарської діяльності відповідача. Орендна плата сплачується відповідачем за весь час фактичного використання об'єкта оренди до дати підписання акта приймання - передачі об'єкта оренди, включно. (п. 3.5. Договору оренди)
Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується відповідно до чинного законодавства України, з урахуванням штрафних санкцій, у співвідношенні, визначеному п.3.3. цього договору (п. 3.8. Договору оренди).
Пунктом 5.2. Договору оренди передбачено, що відповідач зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату за весь час фактичного використання об'єкта оренди до дати підписання акта приймання - передачі об'єкта оренди, включно.
Пунктами 2.5 та 2.7 Договору оренди передбачено, що у разі припинення цього договору об'єкт оренди повертається протягом 5 календарних днів з дати припинення цього договору, обов'язок щодо складання акту приймання — передачі при поверненні об'єкту покладається на орендаря.
Відповідно до п. 10.1 Договору оренди Договір діяв з 20.03.2014 до 06.03.2017 року включно.
У пункті 11.1. сторони погодили, що дія цього договору припиняється внаслідок, зокрема, дострокового розірвання договору за взаємною згодою сторін або рішенням суду.
Відповідно до вимог п 5.5 Договору оренди 31.12.2014 відповідачем було повернуто об'єкт оренди позивачу, про що сторонами підписано акт приймання-передачі комунального майна.
У п. 3 Акту приймання-передачі комунального майна від 31.12.2014 сторони засвідчили, що станом на 31.12.2014 сума боргу орендаря до загального фонду міського бюджету по сплаті орендної плати складає 70 553,70 грн., пеня - 3 765,76 грн.
Відповідно до п. 12.5 Договору у випадку припинення дії цього договору оренда плата сплачується орендарем до фактичного повернення об'єкта оренди за актом приймання -передачі.
Позивач зазначає, що відповідно до стану надходження орендної плати заборгованість відповідача перед міським бюджетом за період з 01.09.2014 по 31.12.2014 рік складає 31 600 грн. 12 коп. Зменшення заборгованості з орендної плати відбулося за рахунок уточнення періоду оренди об'єкту згідно із підписаними Актами приймання-передачі (з 01.09.2014 по 31.12.2014).
Доказів погашення зазначеної заборгованості відповідач на час розгляду справи суду не надав.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно ч.1 ст.10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендна плата з урахуванням її індексації є однією з істотних умов договору оренди.
Статтею 759 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Відповідно до ч.1 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
За вимогами ч.3 ст. 762 Цивільного кодексу України договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", який регулює спірні відносини, орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі. При цьому згідно ч.1 ст.19 цього Закону орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Згідно ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до розрахунку позивача заборгованість відповідача з орендної плати до бюджету за період з 01.09.2014 по 31.12.2014 складає 31 600 грн. 12 коп.
Відповідач не скористався правом на явку представника у призначене судове засідання, доводи позивача належними доказами не спростував.
Згідно із ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
За приписами ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із положеннями ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За встановлених обставин, відповідач неналежним чином виконав свої договірні зобов'язання, чим порушив умови укладеного із позивачем договору оренди та вищевказані приписи чинного законодавства, тому позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 31 600 грн. 12 коп. заборгованості з орендної плати до загального фонду міського бюджету - є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Згідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 165, 233, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Підприємства об'єднання громадян "Дніпропетровське підприємство інвалідів "Технополіс" (49070, м. Дніпро, вул. Мечникова, буд. 16, код ЄДРПОУ 36053895) на користь Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 75, код ЄДРПОУ 37454258) 31 600 грн. 12 коп. (тридцять одну тисячу шістсот грн.. 12 коп.) основного боргу, 1 762 грн. 00 коп. (одну тисячу сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.
Суддя І.А. Рудь
Повне рішення складено 28.01.2019
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2019 |
Оприлюднено | 30.01.2019 |
Номер документу | 79458202 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудь Ірина Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудь Ірина Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні