Справа № 694/1669/18
провадження № 2-о/694/8/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
28.01.2019 року м. Звенигородка
Звенигородський районний суд Черкаської області в складі:
головуючої судді Гончаренко Т.В.
при секретарі Блискавці А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Звенигородка цивільну справу за заявою ОСОБА_1, представник заявника ОСОБА_2, про встановлення факту належності будинку в заповіті, заінтересована особа - Попівська сільська рада,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з заявою про встановлення факту належності будинку в заповіті. Заяву обґрунтовує тим, що 13 грудня 2017 року померла ОСОБА_3, яка була тіткою ОСОБА_1. За життя покійна склала заповіт на заявника. В заповіті покійна вказала майно - будинок по вул. Шевченка, 12 село Попівка Звенигородського району Черкаської області. Заявник звернувся з заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини та була заведена спадкова справа за № 178/2018. Під час оформлення спадщини, державний нотаріус спадкоємцю відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з тих підстав, що у заповіті допущена помилка, а саме існує розбіжність в поданих спадкоємцем документах, а саме у правовстановлюючих документах на житловий будинок, що належав померлій ОСОБА_3, зазначена адреса вул. Шевченка, 20-А, а у заповіті зазначена адреса вул. Шевченка 12. У зв'язку з такими обставинами нотаріус запропонувала заявнику звернутися до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
Заявник з урахуванням позовних вимог просить встановити факт, що житловий будинок, який зазначений у заповіті по вулиці Шевченка будинок 12 село Попівка Звенигородського району Черкаської області складений ОСОБА_3 та посвідчений 15.09.2017 року № 17 на імя ОСОБА_1, фактично є цим же будинком тільки по вулиці Шевченка 20-А. .
Ухвалою Звенигородського районного суду Черкаської області від 12.11.2018 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження ( а.с.20).
Заявник ОСОБА_1 та представник заявника ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилися. Через канцелярію суду від представника заявника ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи за її відсутності та відсутності заявника. Заяву підтримують повністю та просять її задовольнити.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про день і час судового засідання. Подав заяву про розгляд справи без участі представника Попівської сільської ради.
Якщо всі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи у їх відсутність, судовий розгляд здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів, що відповідає вимогам ч. 3 ст. 211 ЦПК України .
Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутність нез'явившихся учасників за наявними доказами у справі.
У зв язку з неявкою в судове засідання всіх осіб які беруть участь в справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України , не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, наявні в них докази, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що 12 грудня 2017 року померла ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-СР № 316064 від 13.12.2017 року (а.с.8), після смерті якої відкрилась спадщина на житловий будинок та земельну ділянку, що знаходиться в с. Попівка по вул. Шевченка 12 Звенигородського району Черкаської області та земельну ділянку (пай) площею 1.73 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, державний акт серія ЧР № 010283 та належить на праві власності ОСОБА_3
Згідно заповіту від 15.09.2017 року померла ОСОБА_3 житловий будинок та земельну ділянку, що знаходиться в с. Попівка по вул. Шевченка 12 Звенигородського району Черкаської області заповіла заявнику ОСОБА_1 (а.с.9).
Відповідно до рішення виконавчого комітету Попівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області від 16.08.2018 року № 15 про зміну поштової адреси житлового будинку вбачається, що виконком сільської ради вирішив змінити поштову адресу житлового будинку, який на праві власності належить покійній ОСОБА_3 за адресою вул. Шевченка буд. 20- А, натомість попередньо присвоєного вул. Шевченка буд. 20 (а.с.11).
Відповідно до довідки від 13.08.2018 року № 343 виданої Попівською сільською радою Звенигородського району Черкаської області вбачається, що ОСОБА_3 проживала та була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1 до дня смерті (а.с.12).
Відповідно до довідки від 22.10.2018 року № 449 виданої Попівською сільською радою Звенигородського району Черкаської області вбачається, що в заповіті від 15.09.2017 року за № 17 на житловий будинок та земельну ділянку, що знаходиться в с. Попівка по вул. Шевченка буд. 12 Звенигородського району Черкаської області та земельну ділянку (пай) площею 1.73 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, державний акт серія ЧР № 010283 на користь ОСОБА_1 вказана помилково адреса житлового будинку замість будинку 20-А вказано будинок 12 (а.с.13).
Відповідно до п. 5 ч. 2ст.293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У ст. 1223 ЦК України зазначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Зі змісту ч. 1 цієї ж статті випливає, що пріоритет в спадковому праві надається спадкуванню за заповітом, а у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 ЦК України.
На підставі ч.1 ст.1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до п. 6 ч. 1ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Згідно із ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Встановлення факту належності заповіту необхідне заявнику для отримання спадщини, яка відкрилась після смерті його тітки ОСОБА_3, яка померла 12.12.2017 року.
Таким чином, оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви, оскільки надані заявником докази на підтвердження факту належності будинку в заповіті, є переконливими і не спростовуються іншими матеріалами справи.
Встановлення факту, що має юридичне значення необхідне заявнику для оформлення спадкових прав.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 10, 13, 263, 315-319 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1, представник заявника ОСОБА_2, про встановлення факту належності будинку в заповіті, заінтересована особа - Попівська сільська рада - задоволити.
Встановити факт, що житловий будинок, який зазначений у заповіті по вулиці Шевченка будинок 12 село Попівка Звенигородського району Черкаської області складений ОСОБА_3 та посвідчений 15.09.2017 року № 17 на ім'я ОСОБА_1, фактично є цим же будинком тільки по вулиці Шевченка 20-А.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Черкаської області через Звенигородський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В. Гончаренко
Суд | Звенигородський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2019 |
Оприлюднено | 30.01.2019 |
Номер документу | 79478588 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Звенигородський районний суд Черкаської області
Гончаренко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні