Рішення
від 29.01.2019 по справі 902/849/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 ел.пошта : inbox@vn.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"29" січня 2019 р. Cправа № 902/849/18

Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Маслія І.В., при секретарі судового засідання Василишеній Н.О.

Представники сторін не з'явились

Розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу

за позовом :Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Тверська, буд. 5, м. Київ, 03680)

до :Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансвінсервіс" (АДРЕСА_1, 21000)

про стягнення штрафу за неправильно зазначену адресу одержувача у накладній у розмірі 35740,00 грн.

В С Т А Н О В И В :

Акціонерне товариство "Українська залізниця" звернулось до суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансвінсервіс" про стягнення штрафу за неправильно зазначену адресу одержувача у накладній у розмірі 35740,00 грн..

Ухвалою суду від 27.12.2018р за вказаним позовом відкрито провадження у справі з призначенням до розгляду в порядку спрощеного провадження, відповідно до глави 10 Господарського-процесуального кодексу України. Розгляд справи призначено на 29.01.2019р.

22.01.2019 р. від позивача надійшло клопотання про продовження розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними матеріалами справи.

На визначену судом дату представники сторін не з'явились. Про час та місце розгляду останні повідомлені належним чином, ухвалою суду, яка надсилалась рекомендованою кореспонденцією.

16.01.2019 р. на адресу суду повернуто поштове відправлення, адресоване відповідачу, з відміткою відділення поштового зв'язку Укрпошта - За закінченням строку зберігання .

Відповідно до ч.3,7 ст. 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 16.05.2018 р. у справі № 910/15442/17.

Відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Разом з тим ст. 248 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно із ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

В порядку ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

У судовому засіданні 29.01.2019 р. прийнято судове рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

У липні 2018р. зі станції Вінниця Південно-Західної залізниці Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансвінсервіс" здійснило відправлення вагону № 67566836 згідно накладної №32871543 на станцію Вільногірськ Придніпровської залізниці, одержувач вантажу - Товариство з обмеженою відповідальністю "Скляний Альянс" У вказаній залізничній накладній в графі 4 зазначено найменування одержувача ТОВ Песковський завод скловиробів Київська обл., пгт. Песковка, вул. Октябрськая, 1 та в графі 5 код одержувача 6832.

При прибутті вагону № 67566836 на станцію призначення Вільногірськ Придніпровської залізниці було встановлено що найменування одержувача та його адреса, зазначена відправником у накладній №32871543 не відповідає коду одержувача 6832, який закріплено за ТОВ "Скляний Альянс".

На підставі телеграми станції Вінниця №НР 16 від 02.08.2018 р. та листа ТОВ "Трансвінсервіс" на станції призначення Вільногірськ Придніпровської залізниці у накладній №32871543 зроблено виправлення адреси одержувача на вірну: з Київська обл., пгт. Песковка, вул. Октябрськая, 1 на Дніпропетровська обл. м. Вільногірськ, вул. Промислова, буд. 31.

Факт неправильного зазначення адреси одержувача вантажу був засвідчений актом загальної форми № 63 від 04.08.2018 року.

На підставі вказаних обставин відповідачу було нараховано штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати в сумі 35740,00 грн.

При вирішенні справи по суті судом враховується наступне.

Статтею 3 Закону України Про залізничний транспорт передбачено, що законодавство про залізничний транспорт загального користування із законів України Про транспорт , ;Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування , цього Закону, Статуту залізниць України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та інших актів законодавства України.

Відповідно до ч. 5 ст. 307 Господарського кодексу України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.

Спірні відносини сторін виникли при перевезенні вантажів залізницею, тому регулюються Статутом залізниць України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №457 від 06.04.1998 (надалі - Статут), який визначає обов'язки, права і відповідальність залізниці, а також підприємств, організацій, установ, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Статуту). На підставі цього Статуту затверджені відповідні Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (ст. 5 Статуту).

Статтею 6 Статуту залізниць України визначено, що накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем; накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача.

У відповідності до ст. 23 Статуту відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів).

Оформлення накладної має здійснюватися у відповідності до Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 №644 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за №863/5084.

В силу приписів частин 1 і 2 статті 24 Статуту залізниць України, вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній; залізниця має право перевірити правильність цих відомостей.

Згідно із ч. 1 ст. 129 Статуту, обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.

Правилами перевезення вантажів, розділом 4 Правил оформлення перевізних документів передбачено, що відправник заповнює відповідні графи накладної згідно з додатком 3 до цих Правил, в тому числі графу 4 Одержувач , в якій вказується точне та повне найменування одержувача, адреса та його код. Правильність внесених у накладну відомостей представник відправника підтверджує своїм підписом.

Так, у вказаній накладній правильність внесених відомостей підтвердив своїм підписом представник відправника - директор ОСОБА_1, ЕЦП від 27.07.2018 (а.с.13).

Пунктом 1.3 Правил оформлення перевізних документів встановлено, що усі відомості, передбачені формою бланка перевізного документа, повинні бути внесені відправником у відповідні графи. Виправлення не допускаються; у разі необхідності зміни відомостей, унесених до перевізного документа, відправник зобов'язаний заповнити новий перевізний документ. Зміни, які вносяться до перевізного документа залізницею, засвідчуються посадовою особою залізниці із зазначенням дати та найменування станції, на якій внесено зміни.

Частиною першою статті 307 Господарського кодексу України передбачено, що за договором перевезення вантажу залізниця зобов'язана доставити довірений їй відправником вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу.

За таких обставин залізницею було затримано вантаж та на підставі вищевказаної телеграми було проведено виправлення адреси одержувача. Вантаж було видано представнику одержувача. Таким чином, зі свого боку залізниця виконала зобов'язання у повному обсязі.

Згідно з вимогами п. 5.5 Правил оформлення перевізних документів : якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача ; з відправника, порту, стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту залізниць України. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.

Відповідно до ст. ст. 118, 122 Статуту залізниць України за неправильно зазначені у накладній масу вантажу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення. Згідно до п.6.2 Рекомендацій президії ВГСУ Про внесення змін та доповнень до роз'яснення президії Вищого господарського суду України від 29.05.02р. №04-5/601 Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею від 29.09.08р. №04-5/225 : у застосуванні статей 118 та 122 Статуту слід враховувати, що штраф підлягає стягненню за сам факт допущення вантажовідправником зазначених порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22.03.2018 р. у справі № 917/964/17.

В ч.5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" зазначено що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду України, враховуються іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Провізна плата за вагони № 67566836 відповідно до накладної №32871543, становить 7148,00 грн. Таким чином, штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати становить 35740,00 грн.

На момент розгляду справи відповідачем доказів сплати зазначеного штрафу на користь позивачем не надано. Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відшкодування витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, відповідно до ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 191, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі..

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансвінсервіс" (АДРЕСА_1, 21000, код ЄДРПОУ 34983112) на користь : Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Тверська, буд. 5, м. Київ, 03680, код ЄДРПОУ 40075815) 35740,00 грн. - штрафу за неправильно зазначену адресу одержувача та 1762,00 грн. - витрат зі сплати судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Копію рішення направити учасникам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).

Повне рішення складено 31 січня 2019 р.

Суддя Маслій І.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (вул. Тверська, буд. 5, м. Київ, 03680)

3 - відповідачу (АДРЕСА_1, 21000)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення29.01.2019
Оприлюднено31.01.2019
Номер документу79517197
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/849/18

Судовий наказ від 21.02.2019

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Рішення від 29.01.2019

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 27.12.2018

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні