233 № 233/5194/18
ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
/М о т и в о в а н е/
31 січня 2019 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого - судді Наумик О.О., за участі секретаря судового засідання Петріщевої А.В., представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівці цивільну справу № 233/5194/18 за позовом Приватного акціонерного товариства АПК-Інвест до ОСОБА_2, Фермерського господарства Веліс , третя особа - Костянтинівська районна державна адміністрація Донецької області, - про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування його державної реєстрації,-
В С Т А Н О В И В:
05.10.2018 р. ОСОБА_3 АПК-Інвест звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2, Фермерського господарства Веліс та просить:
- визнати недійсним Договір оренди земельної ділянки кадастровий номер №1422481500:11:000:0080, площею 6,6358 га, укладений між ОСОБА_2 та Фермерським господарством Веліс , право оренди за яким зареєстровано 22.05.2018 р. в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Костянтинівською районною державною адміністрацією Донецької області;
- скасувати запис №26294724 про державну реєстрацію права оренди, яке виникло на підставі договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_2 та Фермерським господарством Веліс , пославшись на таке:
20.02.2014 р. між ОСОБА_3 АПК-Інвест та ОСОБА_2 було укладено Договір оренди земельної частки (паю), зареєстрованого 20.02.2014 р. у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Білокузьминівської селищної ради за № 44 (далі - Договір), за яким в оренду передається земельна частка (пай) (рілля) розміром 4,65 умовних кадастрових гектарів, згідно із сертифікатом на право на земельну частку (пай) серія ДН № 0091616, виданим 10.01.1997 Костянтинівською районною державною адміністрацією.
Цього ж дня Актом приймання-передачі земельної частки (паю) до ОСОБА_4 ОСОБА_2 передав, а ОСОБА_3 АПК-Інвест прийняло в володіння та користування (оренду) земельну частку (пай) (рілля) розміром 4,65 умовних кадастрових гектарів, що розміщена в межах земельної ділянки, виділеної в натурі єдиним масивом.
Пунктом 2.3 ОСОБА_4 встановлений двадцятирічний строк його дії, тобто по 20.02.2034 р.
З часу укладення ОСОБА_4 по день подання позову Позивачем сумлінно виконуються усі обов'язки згідно з ОСОБА_4, у тому числі, але не виключно, і зі сплати орендної плати.
17.09.2018 р. ОСОБА_3 АПК-Інвест за допомогою даних, що містить публічна кадастрова карта України, стало відомо про наявність ще одного договору оренди, укладеного між ОСОБА_2 та Фермерським господарством Веліс , зареєстрованого 22.05.2018 р. Костянтинівською районною державною адміністрацією Донецької області, всупереч того, що є діючий Договір від 20.02.2014 р. між ОСОБА_3 АПК-Інвест та ОСОБА_2
Відповідно до абз.7 пункту 2.3 укладеного ОСОБА_4, у разі виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості), Договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою Сторін. Договір оренди землі переукладається Сторонами за цим ОСОБА_4 не пізніше ніж в строк до двох місяців з дати виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) та отримання державного акту на право власності на земельну ділянку.
Пунктом 3.1. ОСОБА_4 передбачено обов'язок Орендодавця повідомити Орендаря про виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) протягом п'яти робочих днів з дати такого виділення.
Земельна ділянка, що є предметом спірного договору, була передана у користування ОСОБА_3 АПК-Інвест ще 20.02.2014 р. та з того часу з користування ОСОБА_3 АПК-Інвест не вибувала.
На даний час земельна ділянка використовується та обробляється ОСОБА_3 АПК-Інвест , що підтверджується довідкою про використання та бухгалтерською довідкою, які видані ОСОБА_3 АПК-Інвест .
В порушення умов ОСОБА_4, абзацу 2 Перехідних положень, ч.5 ст.31 Закону України Про оренду землі , ОСОБА_5 не повідомив ОСОБА_3 АПК-Інвест про отримання державного акту про право власності на землю, чим порушив вимоги нормативних актів, викладених вище, та безпосередньо права ОСОБА_3 АПК-Інвест .
Враховуючи, що оспорюваний договір оренди землі між ОСОБА_2 та ФГ Веліс , був укладений та проведена державна реєстрація права оренди під час дії чинного ОСОБА_4 оренди земельної частки (паю) між ОСОБА_3 АПК-Інвест та ОСОБА_2, вважає, що оспорюваний договір суперечить вимогам цивільного законодавства, порушує права ОСОБА_3 АПК-Інвест , як орендаря, що відповідно до ст.ст.203, 215 ЦК України, є підставою для визнання його недійсним та скасування державної реєстрації права оренди.
Ухвалою суду від 07.11.2018 р. відкрите провадження у цивільній справі та призначено до розгляду у підготовче засідання.
Ухвалою суду від 06.12.2018 р. підготовче провадження у цивільній справі закрито та призначено до судового засідання.
Представник позивача ОСОБА_3 АПК-Інвест у судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити у повному обсязі, за підстав, викладених у позовній заяві (а.с.2-4).
Відповідач - ОСОБА_2, повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання належним чином в порядку ст.128 ЦПК України, у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву суду не надавав.
Відповідач - Фермерське господарство Веліс , повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання належним чином в порядку ст.128 ЦПК України, явку представника у судове засідання не забезпечив, відзив на позовну заяву суду не надав.
Представник третьої особи - Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області, - ОСОБА_6, належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилася, надавши суду заяву про розгляд справи у її відсутність (а.с.88), будь-яких пояснень щодо позову або відзиву з викладенням своїх аргументів і міркувань на підтримку або заперечення проти позову суду не надала.
З'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дістає таких висновків.
Статтею 27 Закону України Про оренду землі , орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Згідно зі ст.215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). Якщо недійсність правочину прямо не встановлено законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Судом встановлено:
20 лютого 2014 року між орендодавцем ОСОБА_2 і орендарем Приватним акціонерним товариством АПК-Інвест укладено договір оренди земельної частки (паю), згідно з яким Орендодавець передав, а Орендар прийняв у володіння та користування (оренду) земельну частку (пай) (рілля) розміром 4,65 умовних кадастрових гектарів, зі строком дії 20 років, тобто по 20.02.2034 р.
Відповідно до абз.7 пункту 2.3 укладеного ОСОБА_4, у разі виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості), Договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою Сторін. Договір оренди землі переукладається Сторонами за цим ОСОБА_4 не пізніше ніж в строк до двох місяців з дати виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) та отримання державного акту на право власності на земельну ділянку.
Пунктом 3.1. ОСОБА_4 передбачено положення щодо обов'язку Орендодавця повідомити Орендаря про виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) протягом п'яти робочих днів з дати такого виділення.
Договір зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Білокузьминівської селищної ради 20.02.2014 р. за № 44 (а.с.29-32).
Актом приймання-передачі земельної частки (паю) до ОСОБА_4 оренди земельної частки (паю) від 20.02.2014 р. зафіксовано факт передання приймання сторонами ОСОБА_4 земельної ділянки (а.с.7).
На даний час земельна ділянка використовується та обробляється ОСОБА_3 АПК-Інвест , що підтверджується довідкою про її використання (а.с.9а), бухгалтерською довідкою (а.с.10-11).
Обов'язки зі сплати орендної плати позивачем виконуються, що підтверджено відповідними платіжними дорученнями (а.с.33-44).
Зазначені обставини стороною відповідача не спростовані.
Розпорядженням Голови районної державної адміністрації Костянтинівської районної державної адміністрації від 23 квітня 2018 р. за №204 (а.с.83-84) затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в обмін на сертифікат на право на земельну частку (пай) колишнього КСП Червона зірка на території Білозузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області за межами населених пунктів;
надано у власність та виділено в натурі (на місцевості) земельну ділянку кадастровий номер 1422481500:11:000:0080 громадянину ОСОБА_2, загальною площею - 6,6358 га, з них рілля - 6,6358 га.
Згідно з абзацом 2 Перехідних положень Закону України Про оренду землі , після виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін.
Відповідно до ч.5 ст.31 Закону України Про оренду землі , особа, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї зобов'язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному статтею 148-1 Земельного кодексу України.
Про виділення йому земельної ділянки в натурі (на місцевості) та про отримання державного акту на право власності на земельну ділянку відповідач ОСОБА_2 в порушення наведеного законодавства та умов укладеного з позивачем ОСОБА_4 не повідомив, що ним не спростовано.
15 травня 2018 року між ОСОБА_2 і Фермерським господарством Веліс як орендодавцем і орендарем укладено договір оренди землі, згідно з яким Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного с/г виробництва (цільове призначення), яка знаходиться на території Білокузьминівської сельської ради, кадастровий номер 1422481500:11:000:0080, загальною площею 6,6358 га, у тому числі рілля 6,6358, зі строком дії 10 років (а.с.79-81).
Актом приймання-передачі земельної частки (паю) до ОСОБА_4 оренди земельної частки (паю) від 15.05.2018 р. зафіксовано факт передання-приймання сторонами ОСОБА_4 земельної ділянки (а.с.82).
За інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку (а.с.8) право оренди належної ОСОБА_2 земельної ділянки кадастровий номер 1422481500:11:000:0080, площею 6,6358 га (дата державної реєстрації права (в державному реєстрі прав) 04.05.2018 р.), 22.05.2018 р. зареєстровано Костянтинівською районною державною адміністрацією Донецької області за ФГ Веліс .
Вирішуючи питання обґрунтованості вимог визнання оспорюваного договору недійсним, суд виходить з вимог наведеного вище законодавства, встановлених у справі обставин, а також враховує правову позицію Верховного суду, викладену у п.20 постанови від 19.03.2018 р. у справі № 924/468/14, згідно з якою, після виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок в натурі та отримання ними державних актів на право власності на землю відповідні сертифікати на земельну частку (пай) є недійсними. У той же час факт оформлення державного акта на право власності на землю дію раніше укладених їх власниками договорів оренди земельних паїв автоматично не припиняє, а такі договори підлягають переукладенню. Отже, припинення дії договорів оренди земельних паїв має місце тільки після їх переукладення відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку або з підстав, передбачених статтею 31 Закону України Про оренду землі .
За таких обставин, договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер 1422481500:11:000:0080, площею 6,6358 га, укладений між ОСОБА_2 та Фермерським господарством Веліс , слід визнати недійсним.
Частиною 2 статті 26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , у разі скасування на підставі рішення суду документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
У зв'язку із визнанням недійсним оспорюваного договору оренди землі, запис про державну реєстрацію права оренди, яке виникло на підставі цього ОСОБА_4, слід скасувати.
Отже, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Приватного акціонерного товариства АПК-Інвест (ідентифікаційний код юридичної особи - 34626750, місцезнаходження за адресою: 85325, Донецька область, Покровський район, с. Рівне, вул. Шопена, 1-а)
до ОСОБА_2 (84200, Донецька обл., м. Дружківка, вул. Франко, буд.2, РНОКПП НОМЕР_1)
Фермерського господарства Веліс , (84200, Донецька область, м. Дружківка, вул. Героїв Малоземельців, 9, ЄДРПОУ 39749140)
третя особа - Костянтинівська районна державна адміністрація Донецької області (ідентифікаційний код юридичної особи - 05420103, місцезнаходження за адресою: 85143, Донецька область, Костянтинівський район, село Іллінівка, вул. Адміністративна, буд. 42/3), -
про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування його державної реєстрації - задовольнити.
Визнати недійсним з моменту укладання Договір оренди земельної ділянки кадастровий номер №1422481500:11:000:0080, площею 6,6358 га, укладений між ОСОБА_2 та Фермерським господарством Веліс , право оренди за яким зареєстровано 22.05.2018 р. в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Костянтинівською районною державною адміністрацією Донецької області, скасувавши запис № 26294724 про його державну реєстрацію.
Стягнути з ОСОБА_2 та Фермерського господарства Веліс на користь Приватного акціонерного товариства АПК-Інвест судові витрати по сплаті судового збору по 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. з кожного.
Повний текст рішення виготовлений 01.02.2019 р.
Заочне рішення суду може бути переглянуто Костянтинівським міськрайонним судом Донецької області за письмовою заявою відповідача, яка може бути ним подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя
Суд | Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2019 |
Оприлюднено | 03.02.2019 |
Номер документу | 79549735 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
Наумик О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні