"01" лютого 2019 р.
справа № 642/6592/18
Провадження№2/642/323/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2019 року Ленінський районний суд м. Харкова у складі
головуючого судді - Бондаренко В.В.,
за участю секретаря - Шаповал Д.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Друга Харківська державна нотаріальна контора, про визнання права власності в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа: Друга Харківська державна нотаріальна контора, в якому просив визнати за ним право власності на спадкове майно, яке складається з: Ѕ частини земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3, площею 0,0936 га, яка розташована в АДРЕСА_1 й надана для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); Ѕ частини земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_4, площею 0,0999 га, яка розташована в АДРЕСА_2 й надана для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла мати позивача ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка постійно мешкала за адресою: АДРЕСА_3. За життя ОСОБА_4 на праві спільної сумісної власності належали 2 земельні ділянки, а саме: земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_3, площею 0,0936 га, яка розташована в АДРЕСА_1 й надана для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка була придбана за договором купівлі-продажу, посвідченому приватним нотаріусом Харківського нотаріального округу Бесєдою Т.Д. від 05.04.1999 №1-1382 та земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_4, площею 0,0999 га, яка розташована в АДРЕСА_2 й надана для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка була придбана за договором купівлі-продажу, посвідченому приватним нотаріусом Харківського нотаріального округу Бесєдою Т.Д. від 23.04.1999 №1-1141. Після смерті ОСОБА_4, батько позивача ОСОБА_6 та брат ОСОБА_2, відмовились від спадку, у зв'язку з чим позивач є єдиним спадкоємцем померлої ОСОБА_4 ОСОБА_1 звернувся до Другої ХДНК для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, проте йому було відмовлено, у зв'язку з неможливістю визначення складу спадкового майна, а саме частки померлої ОСОБА_4, у вищезазначених земельних ділянках і запропоновано звернутись до суду з позовом про визнання права власності на часки вищевказаних земельних ділянок.
У судове засідання позивач не з'явився, надав через канцелярію суду заяву про розгляд справи за його відсутності, без фіксації судового процесу. Вказав, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач в судове засіданняне прибув, але звернувся до суду із заявою в якій зазначив, що позовні вимоги визнає, проти їх задоволення не заперечує, просить суд розглянути справу за його відсутності.
Від третьої особи Другої Харківської державна нотаріальної контори на адресу суду надійшла заява, про розгляд справи за відсутності представника, у зв'язку з великою завантаженістю роботи державних нотаріусів.
У зв'язку із клопотаннями сторін про розгляд справи за їх відсутності, суд вважає можливим розглянути цивільну справу у відсутність учасників провадження, по наявним у справі доказам, відповідно до вимог ст. 211 ЦПК України.
Враховуючи, що розгляд справи відбувся у відсутність учасників провадження, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до положень ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Розглянувши цивільну справу в межах заявлених вимог, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 19.05.2017. ОСОБА_4 є матір'ю ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.34-35)
Після смерті ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, Другою ХДНК заведено спадкову справу №382/2017 (номер спадкової справи у спадковому реєстрі 49655977). (а.с.36)
За життя ОСОБА_4 на праві спільної сумісної власності належали 2 земельні ділянки, а саме: земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_3, площею 0,0936 га, яка розташована в АДРЕСА_1 й надана для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка була придбана за договором купівлі-продажу, посвідченому приватним нотаріусом Харківського нотаріального округу Бесєдою Т.Д. від 05.04.1999 №1-1382 та земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_4, площею 0,0999 га, яка розташована в АДРЕСА_2 й надана для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка була придбана за договором купівлі-продажу, посвідченому приватним нотаріусом Харківського нотаріального округу Бесєдою Т.Д. від 23.04.1999 №1-1141. (а.с.37-38)
Після смерті ОСОБА_4, ОСОБА_6 та ОСОБА_2 відмовились від своєї частки в спадщині на користь позивача.
Відповідно до листа Другої ХДНК №87/01-30 від 19.01.2018 вбачається, що до складу спадкоємців ОСОБА_4 входить спадкоємець ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 36)
Відповідно до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, за ОСОБА_4 та ОСОБА_2зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3, площею 0,0936 га, яка розташована в АДРЕСА_1 й надана для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка була придбана за договором купівлі-продажу, посвідченому приватним нотаріусом Харківського нотаріального округу Бесєдою Т.Д. від 05.04.1999 №1-1382 та земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_4, площею 0,0999 га, яка розташована в АДРЕСА_2 й надана для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка була придбана за договором купівлі-продажу, посвідченому приватним нотаріусом Харківського нотаріального округу Бесєдою Т.Д. від 23.04.1999 №1-1141 (а.с. 39-40, 42-43)
Листом від 09.08.018 № 2248/02-31, в.о. завідувача Другої ХДНК Пилипенко О.В. було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельні ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3, площею 0,0936 га, яка розташована в АДРЕСА_1 й надана для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), та земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_4, площею 0,0999 га, яка розташована в АДРЕСА_2 у зв'язку з тим, що не немає можливості встановити склад спадкового майна, а саме частку померлої ОСОБА_4 у вищезазначеному майні. (а.с.46)
Відповідно до ст. ст. 317, 319 ЦК України передбачено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном, яке він здійснює на власний розсуд і усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 355 Цивільного кодексу України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).
Відповідно до положень ст. 368 ЦК України, - спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.
Згідно з ч.2 ст.370Цивільного кодексу України у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду. 3. Виділ частки із майна, що є у спільній сумісній власності, здійснюється у порядку, встановленому статтею 364 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.372 Цивільного кодексу України у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом. За рішенням суду частка співвласника може бути збільшена або зменшена з урахуванням обставин, які мають істотне значення
Відповідно до ст. 1218 ЦКУ до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст.1226 ЦК України, частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.
Зважаючи на аналіз зазначених норм законодавства, частка ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у праві спільної сумісної власності на земельні ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3, площею 0,0936 га, яка розташована в АДРЕСА_1 й надана для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), та земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_4, площею 0,0999 га, яка розташована в АДРЕСА_2 складала Ѕ частину кожної вищевказаної ділянки.
За змістом ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Ч. 1 ст. 1297 ЦК України передбачає, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Враховуючи, що нотаріусом було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку земельних ділянок через відсутність можливості встановити склад спадкового майна, а саме частку померлої ОСОБА_4 у вищезазначеному майні, іншим шляхом, ніж в судовому порядку, позивач не має змоги оформити своє право власності на спадкове майно, беручи до уваги визнання позову відповідачем, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. ст. ст.12, 13, 141, 200, 206, 211, 247, 259, 430 ЦПК України, ст.ст. 317, 319, 355, 368, 1218, 1225, 1226, 1296, 1297 ЦК України, ст. 86,89 ЗК України,суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Друга Харківська державна нотаріальна контора, про визнання права власності в порядку спадкування, - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, право власності на Ѕ частини земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3, площею 0,0936 га, яка розташована в АДРЕСА_1, цільове призначення - для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, право власності на Ѕ частини земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_4, площею 0,0999 га, яка розташована в АДРЕСА_2, цільове призначення - для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_2 на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, суму сплаченого судового збору в розмірі 2436 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції, шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк з дня складення повного рішення.
Суддя В.В. Бондаренко
Суд | Ленінський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2019 |
Оприлюднено | 05.02.2019 |
Номер документу | 79592170 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Харкова
Бондаренко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні