Рішення
від 05.02.2019 по справі 923/957/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

05.02.2019Справа № 923/957/18 Господарський суд міста Києва у складі судді Грєхової О.А., розглянувши у спрощеному провадженні справу

за позовом Комунального підприємства Міський водоканал

до Товариства з обмеженою відповідальністю Каховка протеїн агро в особі Філія Товариства з обмеженою відповідальністю Каховка протеїн агро

про стягнення боргу в розмірі 17 430,96 грн.

Без повідомлення (виклику) сторін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Комунальне підприємство Міський водоканал звернулось до Господарського суду Херсонської області із позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю Каховка протеїн агро в особі Філія Товариства з обмеженою відповідальністю Каховка протеїн агро про стягнення боргу в розмірі 17 430,96 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов'язань за Договором про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення № 2866 від 02.01.2013, в частині здійснення розрахунків.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області позовну заяву Комунального підприємства Міський водоканал передано за територіальною підсудністю до Господарського суду міста Києва.

26.11.2018 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Комунального підприємства Міський водоканал .

Ухвалою Господарського суду міста Києва прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та поставлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

10.12.2018 представником позивача подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомлення сторін у справі.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.12.2018 у задоволенні клопотання Комунального підприємства Міський водоканал про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін відмовлено.

17.12.2019 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечуючи проти позову, зазначає, що пунктом 1.6 Договору передбачено, що розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку, а відтак здійснені позивачем нарахування поза показами засобів обліку, є безпідставні.

26.12.2018 представником позивача подано відповідь на відзив.

29.12.2018 представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив.

04.02.2018 представником позивача подано письмові пояснення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

02 січня 2013 року між Комунальним підприємством Міський водоканал (далі - позивач, виробник) та Товариством з обмеженою відповідальністю Каховка протеїн агро в особі Філія Товариства з обмеженою відповідальністю Каховка протеїн агро укладено Договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №2866 (далі - Договір), за умовами п. 1.1 якого, виробник, керуючись Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України , затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 17.06.2008 (Правила), Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м. Нова Каховка , затверджених рішенням виконавчого комітету Новокаховської міської ради №242 від 26.09.2006, Законами України Про питну воду та питне водопостачання , Про житлово-комунальні послуги та чинним законодавством України, зобов'язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, що передбачені договором та сплачувати за стічні води, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій.

Пунктом 1.2. Договору визначено, що для його оформлення споживач надає виробнику установчі документи, які засвідчують господарську діяльність, заяву та розрахунок-заявку на потрібну кількість води для кожного вводу; проект прокладки зовнішніх мереж водопостачання та каналізації, розроблений та узгоджений відповідно до норм проектування; паспорт водного господарства; схему зовнішньої та внутрішньої водопровідної мережі об'єкту з нанесенням водопровідних вводів та вузлу обліку; схему зовнішньої та внутрішньої каналізаційної мережі з нанесенням каналізаційних випусків та розташуванням контрольного колодязя для відбору стічних вод; схему зливової каналізації з нанесенням випусків, зазначеним місця приєднання; перелік зливової каналізації з нанесенням випусків, зазначенням місця приєднання; перелік субабонентів; акт розподілу меж обслуговування водопровідних та каналізаційних мереж.

Пунктом 1.3. Договору передбачена характеристика об'єкта надання послуг:

1) площа забудови, га 0,95;

2) площа покрівлі будівель, га 0,95;

3) площа асфальтобетонних покриттів, га 3,1;

4) площа зелених насаджень, га (газонів) 0,23;

5) площа брукованих або щебеневих покриттів, га 0,3;

6) площа інших територій, га 6,02.

У пункті 1.4 Договору сторонами узгоджено водопостачання в розмірі 14 600 м 3 /рік, 1 216 м 3 /місяць, у межах встановленого ліміту. Приймання стічних вод в межах встановленого ліміту у кількості 18 000 за 1м 3 /рік; 1 500 за 1 м 3 /місяць.

Пунктом 1.5 Договору визначено перелік об'єктів споживання: нежитлові будівлі, елеватор за адресою м. Нова Каховка, вул. Індустріальна, 19.

Відповідно до пунктів 1.6-1.8 Договору розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюється на основі показників засобів обліку. У разі відсутності у Споживача засобу обліку води, останній повинен встановити його протягом одного місяця з моменту підписання цього договору. У разі відсутності у Споживача засобів обліку на каналізаційних випусках кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж централізованого водопостачання та з інших джерел.

Пунктом 1.9. визначено характеристику засобів обліку води:

Вид лічильнику засобу водиТип засобу обліку водиЗаводський номерПочаткове показання приладуМісце встановленняПримітка ВодолічильникЛЛ - 40Х 5381 -Колодязь на врізціГоловний ВодолічильникЛЛ - 25 7396 -Підвальне приміщення АБКВодолічильник АБК Ультразвуковий витратомір - лічильник ДНЕПР-7ДНЕПР- 7 ДНПР 01.011.1ПС 2070 -Колодязь КК-1 стічних вод на території підприємстваЛічильник стічних вод МЭП Згідно з п. 1.14 Договору приймання стічних вод від підприємств, установ організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду №37 від 19.02.2002 зареєстрованих у Мінюсті №403/6631 від 26.04.2002, а також Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м. Нова Каховка, затверджених рішенням виконавчого комітету Новокаховської міської ради №242 від 26.09.2006.

У відповідності до п. 3.1-3.3 Договору розрахунковим періодом є календарний місяць. Послуги оплачуються в готівковій формі через банківські установи або через касу виконавця. Розрахунки за послуги здійснюються згідно з розділом 3 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27.06.2008.

Згідно з пунктами 3.4-3.6 Договору розрахунки за спожиті послуги здійснюються на основі показів засобів обліку щомісячно. Розрахунки за використану воду згідно з показами засобів обліку здійснюються з моменту опломбування їх з'єднувальних частин до вузла обліку представником виробника; заняття показів з приладів обліку здійснюється споживачем щомісячно.

За умовами п. 3.7 Договору споживач зобов'язаний щомісячно до 10 числа поточного місяця надавати Виробнику покази засобів обліку. Споживач зобов'язаний отримати у виробника рахунок за надані послуги з водопостачання та водовідведення з 15 числа поточного місяця та повністю оплатити його до 20 числа поточного місяця, незалежно від претензій.

У відповідності до п. 3.8 Договору якщо вести облік води за показами засобу обліку неможливо з причин, що не залежать від споживача та зафіксовані в установленому порядку (зняття засобу обліку виробником, пошкодження скла, корозія циферблата, припинення нормальної роботи засобу обліку через несправності, що виникли в його механізмі, тощо), кількість використаної води за термін відсутності засобів обліку (але не більше 2-х місяців) визначається за середньодобовою витратою за попередні два розрахункові місяці. У разі тривалості роботи засобу обліку менше 2-х місяців, кількість води визначається за середньодобовою витратою за період роботи засобу обліку не менше 15 днів. Якщо вести облік води неможливо з вини виробника, подальше визначення обсягів водопостачання здійснюється за нормами споживання.

Відповідно до п. 3.9 Договору для контролю витрат води у споживача, виробник має право з власної ініціативи встановити на вводах контрольні засоби обліку.

Пунктом 3.10. Договору сторонами погоджено, що середньомісячний об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій і неорганізовано потрапляє в мережі водовідведення споживача або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території споживача, у мережі водовідведення виробника, як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення, визначається відповідно до п.п. 4.10-4.13 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України , затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27.06.2008. Споживач зобов'язаний один раз на квартал отримувати у виробника рахунок за об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій, до 15-х чисел наступних місяців: січня, квітня, липня, жовтня та повністю оплатити його до 30 числа відповідного місяця, незалежно від претензій.

Відповідно до пунктів 4.1.1, 4.1.2 та 4.1.7 Договору споживач має право на отримання своєчасно та належної якості послуг згідно із законодавством та умовами цього Договору; отримання в установленому законодавством порядку за письмовою заявою інформації про перелік послуг, їх вартість, загальну суму місячного платежу, структуру тарифів, нормативів (норм) споживання, режиму надання послуг, їх споживчі властивості; установлення засобів обліку води та взяття їх на абонентський облік.

Згідно з пунктами 4.2.1, 4.2.2, 4.2.6 та 4.2.9 Договору споживач зобов'язаний оплачувати послуги в установлений Договором строк. З'являтися кожного кварталу до виробника для проведення звірки з оплати виставлених рахунків та звірки по використаній воді за показами водолічильника; щомісячно з 15 числа поточного місяця отримувати у виробника рахунок за надані послуги; дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг; надавати виробнику інформацію щодо загальної площі стоку дощових вод, загальної площі стоку снігових вод з території підприємства, установи, організації, площі твердих покриттів, на яких здійснюється миття.

У відповідності до пунктів 4.3.3 та 4.3.7 Договору виробник має право вимагати від споживача дотримання нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг; відповідно до п. 2.1 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації міста , затверджених рішенням виконавчого комітету Новокаховської міської ради від 26.09.2006 № 242, здійснювати контроль за якістю, кількістю та режиму скиду стічних вод споживача.

Згідно з пунктами 4.4.1, 4.4.3, 4.4.4 та 4.4.12 Договору виробник зобов'язаний своєчасно надавати споживачу послуги в установлених обсягах, належної якості, які не спричинять шкоди його майну, відповідно до вимог законодавства, Правил та цього Договору; надавати споживачеві в установленому порядку за письмовою заявою споживача інформацію про перелік послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру тарифів, нормативи (норми) споживання, режим надання послуг, їх споживчі властивості, якісні показники наданих послуг, граничні строки усунення аварій або інших порушень порядку надання послуг; забезпечувати за заявою споживача взяття у тижневий строк на абонентський облік засобів обліку; виконувати інші обов'язки відповідно до законодавства та цього Договору.

Пунктом 6.1 Договору сторонами погоджено, що точками розподілу, в яких здійснюється передача послуг від виконавця споживачеві (згідно акту розподілу меж від 01.12.2012) є:

- водопостачання холодної води: колодязь ВК-1 по вул. Індустріальній із запірною арматурою в місці приєднання до водопровідної мережі КП Міський водоканал ;

- водовідведення: колодязі КК-3 та КК-5 (на балансі КП Міський водоканал ) місце приєднання до каналізаційного колектору КП Міський водоканал .

Цей Договір укладається на 1 рік і набирає чинності з дня його укладання. Договір вважається щороку продовженим, якщо за місяць до закінчення строку його дії однією із сторін не буде письмово заявлено про його розірвання або необхідність перегляду (п. 8.1 Договору).

Рішенням Виконавчого комітету Новокаховської міської ради Херсонської області №143 від 25.04.2017 встановлено з 15.04.2017 Комунальному підприємству Міський водоканал тарифи на централізоване водопостачання/водовідведення та на послуги централізованого водопостачання холодної води, зокрема тариф на централізоване водовідведення у розмірі 12,31 грн. за 1 куб.м.

Згідно з довідками Херсонського обласного центру з гідрометеорології, кількість опадів:

- у жовтні 2017 року склали 23,1мм (довідка від 01.11.2017 №37-03/1-04/2231);

- у листопаді 2017 року склали 43,4мм (довідка від 01.12.2017 №37-03/1-04/2485);

- у грудні 2017 року склали 30,7мм (довідка від 02.01.2018 №37-03/1-04/9)4

- у січні 2018 року склали дощу 10,0мм та снігу 21,2мм (довідка від 01.02.2018 №37-03/1-04/213);

- у лютому 2018 року склали дощу 22,2мм та снігу 25,5мм (довідка від 02.03.2018 №37-03/1-04/399).

Позивачем виставлено відповідачу на оплату рахунки №10595 від 07.12.2017 за водовідведення (розрахунок стоків згідно опадів за жовтень - листопад 2017 року (завод вул. Індустріальна, 19) на суму 11 202,10 грн., який отриманий відповідачем 07.12.2017, №621 від 05.01.2018 за водовідведення (розрахунок стоків згідно опадів за грудень 2017 року (завод вул. Індустріальна, 19) на суму 2 252,73 грн., який отриманий відповідачем 15.01.2018, №2151 від 05.03.2018 за водовідведення (розрахунок стоків згідно опадів за січень - лютий 2018 року (завод вул. Індустріальна, 19) на суму 3 976,13 грн.,який отриманий відповідачем 12.03.2018.

05 березня 2018 року сторонами підписано Акт наданих послуг № 2223 від 05.03.2018 на суму 3 976,13 грн. за водовідведення для підприємств, розрахунок стоків згідно опадів за січень-лютий 2018 року (завод, загальний в/л вул. Індустріальна, 19).

Позивач звернувся до відповідача із Претензією №363/3 від 28.03.2018 у якій просив погасити заборгованість у розмірі 17 430,96 грн., у відповідь на яку, відповідач Листом вих. № 77 від 19.04.2018 повідомив про скрутне економічне становище та зазначив, що підприємство буде сплачувати заборгованість частинами.

Як зазначає позивач, виставлені відповідачу рахунки по прийманню стічних вод, що надходили до міської каналізації у період дощів та сніготанення через люки каналізаційних колодязів, відповідачем отримані, однак не оплачені, що і стало підставою звернення позивача з означеним позовом до суду.

Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.

При цьому, зобов`язання в силу вимог ст. 525,526 Цивільного кодексу України має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог даного Кодексу і інших актів законодавства. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічна за змістом норма міститься у ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України.

Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Як вбачається з матеріалів справи, сторонами укладено Договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №2866, за умовами якого, виробник керуючись Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України , затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 17.06.2008 (Правила), Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м. Нова Каховка , затверджених рішенням виконавчого комітету Новокаховської міської ради №242 від 26.09.2006, Законами України Про питну воду та питне водопостачання , Про житлово-комунальні послуги та чинним законодавством України, зобов'язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, що передбачені договором та сплачувати за стічні води, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування системи питного водопостачання, спрямовані на гарантоване забезпечення населення якісною та безпечною для здоров'я людини питною водою є Закон України Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення №2918-III від 10.01.2002.

Згідно зі статтею 6 Закону України Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення державна політика у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення будується на принципах, зокрема: державного управління і регулювання відносин у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення; невідворотності відповідальності у разі порушення законодавства у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення; додержання єдиних правил, норм і стандартів усіма суб'єктами відносин у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення.

Статтею 13 Закону України Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення належать, в тому числі: затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів; встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення (крім тарифів на ці послуги, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг).

Згідно з частиною 1 статті 19 цього Закону послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання , в тому числі, на підставі договору з підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням та/або централізованим водовідведенням.

Крім того, відповідно до п. 2 ст. 19 Закону України Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення договір про надання послуг з питного водопостачання та/або водовідведення укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання та/або водовідведення або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті.

В свою чергу, частиною 3 ст. 19 цього Закону визначено, що порядок надання споживачам послуг з питного водопостачання та/або водовідведення встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політки у сфері житлово-комунального господарства.

Цим же Законом, а саме ч. 1 ст. 20, встановлені істотні умови договору про надання послуг з питного водопостачання та/або централізованого водовідведення, а саме: - режим надання послуг; - обсяги питного водопостачання за нормативами питного водопостачання; - порядок надання послуг з водовідведення; - розмір та порядок оплати послуг централізованого водопостачання і водовідведення; - права та обов'язки сторін договору; - відповідальність сторін договору.

Водним кодексом України, а саме у статті 1 закріплено визнання стічної води, відповідно до якого вода стічна - вода, що утворилася в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар'єрної і дренажної води), а також відведена з забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок випадання атмосферних опадів.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27.06.2008 затверджені Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (далі - Правила), зареєстровані в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за №936/15627, якими визначено порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України. Ці Правила є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.

Відповідно п. 2.1 Правил, договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України Про питну воду та питне водопостачання та Про житлово-комунальні послуги .

Відповідно до п. 4.9 Правил, каналізаційні випуски стічних вод до міської мережі водовідведення повинні бути обладнані запломбованими запірними пристроями. У разі їх відсутності споживач в узгоджені з виробником строки зобов'язаний виконати роботи з обладнання випусків пристроями, що дозволяють припинити приймання стічних вод у міську мережу водовідведення та здійснювати відбір проб.

Пунктами 4.10 Правил визначено середньорічний об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води), ОР, і неорганізовано потрапляє в мережі водовідведення споживачів або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території споживачів, у мережі водовідведення виробника, як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення, визначається за формулою ОР = ОД + ОС + ОПМ,

де ОР - середньорічний об'єм поверхневих стічних вод, м 3/рік; ОД - середньорічний об'єм дощових вод, м 3/рік; ОС - середньорічний об'єм снігових вод, м 3/рік; ОПМ - середньорічний об'єм поливально-мийних вод, м 3/рік.

Також пунктом 4.11 Правил визначено середньорічний об'єм дощових вод, ОД, визначають за формулою ОД = 10h Дк ДF Д,

де hД - кількість опадів за теплий період року, мм, визначається за метеорологічними даними; кД - загальний коефіцієнт стоку дощових вод, що враховує кількість дощових вод (шар або об'єм), що надходить у мережі водовідведення за певний період часу (доба, місяць, сезон, рік), від усієї суми атмосферних опадів, що випали за цей період; FД - загальна площа стоку дощових вод, га.

Загальний коефіцієнт стоку дощових вод для площ стоку з різним видом поверхні визначається на підставі даних, наведених у додатку 3 до цих Правил.

Для визначення середньорічного об'єму дощових вод, ОД, з території населеного пункту, що має різні види поверхонь, загальний коефіцієнт стоку, кД, для загальної площі стоку, FД, розраховується як середньозважена величина з окремих значень коефіцієнта стоку, наведеного у додатку 3, для площ стоку з різним видом поверхні.

В свою чергу, пунктом 4.12 Правил визначено середньорічний об'єм снігових вод, ОС, визначають за формулою ОС = 10h Ск СF С,

де hС - кількість опадів за холодний період року (загальна річна кількість снігових вод або запас води в сніжному покриві на початок сніготанення), мм, визначається за метеорологічними даними; кС - загальний коефіцієнт стоку снігових вод (з урахуванням прибирання снігу і втрат води за рахунок часткового поглинання водопроникними поверхнями в період відлиги дорівнює 0,6); FС - загальна площа стоку снігових вод з території підприємства, установи, організації, га.

Також, пунктом 4.13 Правил визначено середньорічний об'єм поливально-мийних вод, ОПМ, що надходить у вуличну мережу водовідведення, у разі відсутності засобу обліку на водопровідному трубопроводі, що подає воду на ці потреби, та у разі використання води для здійснення поливально-мийних робіт з додаткового джерела непитного водопостачання визначається за формулою ОПМ = 10mpF ПМк ПМ,

де m - питома витрата води на миття покриттів (як правило, приймається 1,35 л/м 2 на одне миття), л/м 2; p - середня кількість операцій поливання та миття на рік (складає близько 150), од.; FПМ - площа твердих покриттів, на яких здійснюється миття, га; кПМ - коефіцієнт стоку для поливально-мийних вод (приймається рівним 0,5).

Пунктом 3.10 Договору між сторонами погоджено, що середньомісячний об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій і неорганізовано потрапляє в мережі водовідведення споживача або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території споживача, у мережі водовідведення виробника, як при загальносплавній, так і при розподільній системі водовідведення, визначається відповідно до п.п. 4.10-4.1. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України , затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27.06.2008. Споживач зобов'язаний один раз на квартал отримувати у виробника рахунок за об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій, до 15-х чисел наступних місяців: січня, квітня, липня, жовтня та повністю оплатити його до 30 числа відповідного місяця, незалежно від претензій.

Водночас, відповідно до пунктів 1.6-1.8 Договору розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюється на основі показників засобів обліку. У разі відсутності у Споживача засобу обліку води, останній повинен встановити його протягом одного місяця з моменту підписання цього договору. У разі відсутності у Споживача засобів обліку на каналізаційних випусках кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж централізованого водопостачання та з інших джерел.

Пунктом 1.9. визначено характеристику засобів обліку води:

Вид лічильнику засобу водиТип засобу обліку водиЗаводський номерПочаткове показання приладуМісце встановленняПримітка ВодолічильникЛЛ - 40Х 5381 -Колодязь на врізціГоловний ВодолічильникЛЛ - 25 7396 -Підвальне приміщення АБКВодолічильник АБК Ультразвуковий витратомір - лічильник ДНЕПР-7ДНЕПР- 7 ДНПР 01.011.1ПС 2070 -Колодязь КК-1 стічних вод на території підприємстваЛічильник стічних вод МЭП Як вбачається з матеріалів справи, відповідач звернувся до позивача із Листом вих.. № 207 від 09.06.2017 у якому просив з метою проведення чергової повірки направити 12.06.2017 представника для розпломбування вузла обліку водовідведення, а саме лічильника Днепр-7 № 2070.

12.06.2017 сторонами складено Акт, відповідно до якого було розпломбовано прилад обліків стоків Днепр-7 .

В подальшому, Листом № 252 від 13.07.2017 відповідач звернувся до позивача із проханням продовжити строк повірки приладу обліку, у зв'язку з виходом його із ладу.

Листом вих. № 294 від 06.09.2017 у зв'язку з необхідністю ремонту приладу обліку відповідач просив позивача продовжити термін повірки.

02 листопада 2017 року сторонами складено Акт обстеження, відповідно до якого погоджено прийняти до розрахунку додаткового об'єму стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів і сніготанення, такі площі: площа покрівлі - 0,1964 га, площа асфальтобетонних покриттів - 0,6386 га та площу зелених насаджень (газонів) - 0,1155 га.

Листом від 21.02.2018 вих. № 49 відповідач звернувся до позивача із проханням провести пломбування стаціонарного водоміра Днепр-7 після проведення ремонту та повірки.

22.02.2018 сторонами складено Акт, відповідно до якого прилад обліку стічних вод Днепр-7 прийнято в експлуатацію та опломбовано.

Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що у спірний період з жовтня 2017 року по 21 лютого 2018 року у відповідача був відсутній прилад обліку стічних вод, а відтак, враховуючи умови Договору та Правила, позивачем правомірно нараховано вартість послуг з приймання стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів та сніготанення.

З наявних у матеріалах справи довідок Херсонського обласного центру з гідрометеорології, вбачається, що кількість опадів:

- у жовтні 2017 року склали 23,1мм (довідка від 01.11.2017 №37-03/1-04/2231);

- у листопаді 2017 року склали 43,4мм (довідка від 01.12.2017 №37-03/1-04/2485);

- у грудні 2017 року склали 30,7мм (довідка від 02.01.2018 №37-03/1-04/9)4

- у січні 2018 року склали дощу 10,0мм та снігу 21,2мм (довідка від 01.02.2018 №37-03/1-04/213);

- у лютому 2018 року склали дощу 22,2мм та снігу 25,5мм (довідка від 02.03.2018 №37-03/1-04/399).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем виставлено відповідачу на оплату рахунки №10595 від 07.12.2017 за водовідведення (розрахунок стоків згідно опадів за жовтень - листопад 2017 року (завод вул. Індустріальна, 19) на суму 11 202,10 грн., який отриманий відповідачем 07.12.2017, №621 від 05.01.2018 за водовідведення (розрахунок стоків згідно опадів за грудень 2017 року (завод вул. Індустріальна, 19) на суму 2 252,73 грн., який отриманий відповідачем 15.01.2018, №2151 від 05.03.2018 за водовідведення (розрахунок стоків згідно опадів за січень - лютий 2018 року (завод вул. Індустріальна, 19) на суму 3 976,13 грн., який отриманий відповідачем 12.03.2018.

Також, до означених рахунків позивачем додано розрахунки виставлених сум за кожний період, які відповідачем не спростовано.

05 березня 2018 року сторонами підписано Акт наданих послуг № 2223 від 05.03.2018 на суму 3 976,13 грн. за водовідведення стоків згідно опадів за січень-лютий 2018 року.

Позивач звернувся до відповідача із Претензією №363/3 від 28.03.2018 у якій просив погасити заборгованість у розмірі 17 430,96 грн., у відповідь на яку, відповідач Листом вих. № 77 від 19.04.2018 повідомив про скрутне економічне становище та зазначив, що підприємство буде сплачувати заборгованість частинами.

Статтею 599 ЦК України передбачено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Доказів на підтвердження оплати отриманих послуг, в тому числі станом на час розгляду справи в суді, до матеріалів справи не надано.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкт господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

Згідно зі ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Враховуючи наведені вище норми права, умови Договору та відсутність в матеріалах справи доказів оплати відповідачем вартості послуг по прийманню стічних вод, що надходили до міської каналізації внаслідок випадання атмосферних опадів та сніготанення, через люки каналізаційних колодязів відповідача з жовтня 2017 року - по 21 лютого 2018 року, заявлені позовні вимоги суд визнає правомірним та обґрунтованим.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач під час розгляду справи не надав суду жодних доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги та свідчили про відсутність у нього обов'язку сплатити заявлену до стягнення заборгованість.

За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з покладенням судового збору на відповідача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Каховка протеїн агро (04053, м. Київ, провулок Несторівський, буд. 6; ідентифікаційний код: 37535022) в особі Філія Товариства з обмеженою відповідальністю Каховка протеїн агро (74900, Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Індустріальний, буд. 19; ідентифікаційний код: 38202605) на користь Комунального підприємства Міський водоканал (74900, Херсонська обл., м. Нова Каховка, вул. Електромашинобудівників, буд. 6; ідентифікаційний код: 32218122) заборгованість у розмірі 17 430 (сімнадцять тисяч чотириста тридцять) грн. 96 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.

3. Після набрання рішенням Господарського суду міста Києва законної сили видати відповідний наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 256 та підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу XI Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду через відповідний місцевий господарський суд протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Повне рішення складено: 05.02.2019.

Суддя О.А. Грєхова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення05.02.2019
Оприлюднено05.02.2019
Номер документу79602479
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/957/18

Рішення від 05.02.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

Ухвала від 11.12.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

Ухвала від 27.11.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

Ухвала від 09.11.2018

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Закурін М. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні