Єдиний унікальний номер 235/3104/18
Провадження №2-о/235/28/ 19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2019 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого судді Бородавки К.П.
за участю секретаря судового засідання Григор'євої С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Покровська в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Срібненської сільської ради Покровського району Донецької області про визнання права власності на спадщину,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з вказаним позовом, в якому просить:
- встановити факт прийняття ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, спадщини, яка залишилась після смерті її батька - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер 06.12.1997, у вигляді права на земельну частку (пай) АВАТ Срібне Красноармійського району Донецької області розміром 5,32 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яке належало померлому на підставі Сертифікату серії РН №119959;
- визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, яке залишилось після смерті її матері - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла 27.05.2009, яке складається з права на земельну частку (пай) АВАТ Срібне Красноармійського району Донецької області розміром 4,98 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яке на підставі Сертифікату серії РН №119959 належало ОСОБА_3.
В обґрунтування позову зазначено, що 06.12.1997 помер дідусь позивача - ОСОБА_3, після смерті якого залишилось спадкове майно: право на земельну частку (пай) АВАТ Срібне Красноармійського району Донецької області розміром 5,32 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яке належало померлому на підставі Сертифікату серії РН №119959. В подальшому, на підставі Розпорядження райдержадміністрації №234 від 22.06.2005, розмір земельної частки (паю) було змінено на 4,98 умовних кадастрових гектарів.
Першочерговим спадкоємцем майна, що залишилось після смерті ОСОБА_3 була його дочка (мати позивача) - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, в неї знаходився сертифікат на право на земельну частку (пай), вона постійно проживала разом зі своїм батьком на час його смерті та користувалась усім майном, що йому належало.
27.05.2009 ОСОБА_2 померла. За життя правовстановлюючі документи на спадщину не оформила, заповіту не залишила.
Після смерті матері позивача залишилось спадкове майно, а саме, право на земельну частку (пай) АВАТ Срібне Красноармійського району Донецької області розміром 4,98 га без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яке належало на підставі сертифікату серії РН №119959 ОСОБА_3 та яке залишилось у спадок її матері після смерті її батька - ОСОБА_3, а також земельна ділянка, розташована на території Срібненської сільської ради Красноармійського району Донецької області, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,6222га.
Позивач, будучи єдиним першочерговим спадкоємцем після смерті матері, звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на вказану земельну ділянку.
Оскільки свідоцтво про право на спадщину за законом про право на земельну частку (пай) позивач не отримала, а постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 15.05.2018 їй було відмовлено в оформленні відповідних спадкових прав, вона звернулась до суду з даним позовом.
В судове засідання позивач та її представник - адвокат ОСОБА_4 не з'явились, надали заяви про розгляд справи за їх відсутністю, на позовних вимогах наполягають (а.с.59, 98).
Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався, надав заяву, за змістом якої позовні вимоги підтримав у повному обсязі, справу просить розглянути без участі представника (а.с.58).
Ухвалою суду від 06.06.2018 відкрито провадження у справі та витребувано з Другої покровської нотаріальної контори належним чином завірені копії спадкових справ стосовно спадкодавців: - ОСОБА_3, який помер 06.12.1997; - ОСОБА_2, померлої 27.05.2009 (а.с.22).
Ухвалою суду від 04.12.2018 витребувано: - з Срібненської сільської ради заповіт, посвідчений виконкомом сільської ради від імені ОСОБА_3 за реєстровим №12 від 25.04.1996; - з Покровської районної державної адміністрації інформацію щодо осіб, в тому числі спадкоємців, яким належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності АВАТ Срібне , розміром 5,32 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частини в натурі (на місцевості), посвідчене сертифікатом РН №119959, зареєстрованим 29.12.1997 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №7511 (а.с.82).
В силу приписів ст.223 ЦПК України суд вважає за можливе здійснити розгляд справи по суті за відсутністю учасників справи.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
На підставі досліджених в судовому засіданні доказів судом встановлені такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Відповідно до свідоцтва про народження серії І-ЯР №482124 батьками позивача є ОСОБА_5 та ОСОБА_2, дошлюбне прізвище якої - ОСОБА_6 (а.с.7, 13).
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження № 00017632480 від 07.02.2017 батьками ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, є ОСОБА_3 та ОСОБА_7 (а.с.14).
Актовий запис про шлюб на ім'я ОСОБА_3 та ОСОБА_7 по виконкому Срібненської сільської ради Покровського району Донецької області відсутній; перевірку проведено по первинним актовим записам за період 1933-1939 роки та по поновленим актовим записам за період з 1963 року по теперішній час (а.с.60).
10.02.1984 помер батько позивача ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії ІІ-НО №044710 (а.с.61).
06.12.1997 помер дід позивача ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-НО №962509, виданим повторно (а.с.8).
З дублікату Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН №119959 вбачається, що ОСОБА_3 на підставі рішення Красноармійської районної державної адміністрації від 13.01.1997 №2 належало право на земельну частку (пай) АВАТ Срібне Красноармійського району Донецької області у землі, яка перебуває у колективній власності АВАТ Срібне розміром 5,32 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості); Сертифікат зареєстровано 29.12.1997 за №7511 (а.с.11).
Факт видачі дублікату вказаного сертифікату на ім'я ОСОБА_3 на вказану земельну ділянку підтверджується також листом Покровської районної державної адміністрації Донецької області від 21.12.2018 №01-2874-33, надісланим на виконання ухвали суду, зі змісту якого також вбачається, що згідно даних Міськрайонного управління у Покровському районі та м.Мирнограді ГУ Держгеокадастру у Донецькій області інформація стосовно спадкоємців, яким належить право на вищеназвану земельну частку (пай), відсутня (а.с.93).
Розпорядженням Голови Красноармійської районної державної адміністрації від 22.06.2005 №234 розмір земельної частки (паю) КСП Срібне було змінено; загальний розмір земельної частки (паю) склав 4,98 умовних кадастрових га земель сільськогосподарського призначення (а.с.15-16).
За змістом листа Міськрайонного управління у Покровському районі та м.Мирнограді ГУ Держгеокадастру у Донецькій області від 21.05.2018 №1113/0/205-18 земельна частка (пай) АВАТ Срібне складає 4,98 га в умовних кадастрових гектарах (а.с.17).
13.08.2018 виконкомом Срібненської сільської ради Покровського району Донецької області видано довідку №481, з якої вбачається, що в архіві Срібненської сільської ради знаходиться заповіт, посвідчений виконкомом сільської ради від імені ОСОБА_3, за реєстром №12 від 25.04.1996 (а.с.62).
На виконання ухвали суду від 04.12.2018 відповідачем надана копія заповіту, складеного ОСОБА_3 в квітні 1996 р., за змістом якого ОСОБА_3 заповідає житловий будинок та все майно, яке знаходиться в ньому, в селі Запоріжжя Красноармійського району Донецької області своїй дочці ОСОБА_2; а також для огляду в судовому засіданні - матеріали справи нотаріального посвідчення заповітів Срібненської сільської ради за 1996 рік, в якій міститься зазначений заповіт.
Крім того, в своєму листі секретар Срібненської сільської ради ОСОБА_8 підтверджує, що ОСОБА_2 фактично проживала разом з ОСОБА_3 за адресою: с.Запоріжжя Покровського району Донецької області, в тому числі на день його смерті (а.с.99).
27.05.2009 померла ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-НО № 377466 (а.с.9).
Відповідно до акту обстеження житлово-побутових умов від 07.05.2018, складеного депутатом 5 виборчого округу ОСОБА_9, жителями села Запоріжжя ОСОБА_10 та ОСОБА_11, затвердженого сільським головою ОСОБА_12, ОСОБА_2, яка померла 27.05.2009, проживала зі своїм батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер 06.12.1997 в селі Запоріжжя Покровського району Донецької області (а.с.19).
За змістом довідки №377 від 07.05.2018, виданої виконкомом Срібненської сільської ради Покровського району Донецької області, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер 06.12.1997, був зареєстрований та постійно мешкав в селі Запоріжжя Покровського району Донецької області з 13.12.1980 по день смерті 06.12.1997 та разом з ним мешкала його дочка ОСОБА_2, з 12.07.1986 по день смерті 27.05.2009 (а.с.10).
11.12.2009 державним нотаріусом Другої красноармійської державної нотаріальної контори ОСОБА_13 посвідчено, що на підставі ст.1261 ЦК України спадкоємцем цілої (1/1) частини майна ОСОБА_2, яка померла 27.05.2009, є її дочка - ОСОБА_1, про що видано свідоцтво про право на спадщину за законом. Спадкове майно, на яке у вказаній частці видане це свідоцтво, складається з земельної ділянки, розташованої на території Срібненської сільської ради Красноармійського району Донецької області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,6222 га (а.с.12).
За змістом листа №765/01-16 від 21.06.2018, з урахуванням листа від 10.12.2018 №1490/01-16, наданого Другою покровською державною нотаріальної конторою на виконання ухвали суду, спадщина після смерті ОСОБА_2, померлої 27.05.2009, відкривалась; копія спадкової справи додається. Спадщина після смерті ОСОБА_3, померлого 06.12.1997, відкривалась 29.05.1998 та було видане свідоцтво про право на спадщину 01.07.1998, копію спадкової справи після смерті ОСОБА_3 надати не має можливості, у зв'язку з тим, що справи по 2001 рік включно знаходяться на зберіганні в Донецькому обласному державному нотаріальному архіві за адресою: м.Донецьк, вул. Нижнєудінська, 3 (а.с.32, 89).
За даними КП БТІ м. Покровськ до 1 січня 2013 року, будинок №б/н по вул.б/н в с.Запоріжжя належав ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності, виданого виконкомом Красноармійської районної ради народних депутатів від 21.09.1989. За ОСОБА_3 в КП БТІ відомостей немає (а.с.63).
Згідно з довідкою №528 від 09.10.2018, виданою виконкомом Срібненської сільської ради Покровського району Донецької області, відповідно до погосподарської книги №5 (с.Запоріжжя) ОСОБА_2, яка померла 27.05.2009, мешкала в будинку в селі Запоріжжя Покровського району Донецької області з 1986 року відповідно до свідоцтва про право на спадщину (а.с.72).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 15.05.2018 державного нотаріуса Другої покровської державної нотаріальної контори ОСОБА_13 за зверненням ОСОБА_1 щодо видачі додаткового свідоцтва про право на спадщину на право на земельну частку (пай) в АВАТ Срібне Красноармійського району відмовлено у видачі додаткового свідоцтва після смерті померлої ОСОБА_2, яка була спадкоємицею ОСОБА_3, та зазначено, що за приписами п.3.22 п.3 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальної дії нотаріусами України спадкоємець повинен бути зареєстрований за однією адресою зі спадкодавцем, а ОСОБА_2 мешкала без реєстрації з батьком ОСОБА_3 (а.с.18).
Зважаючи на наведені обставини та зміст спірних правовідносин, суд, вирішуючи заявлений спір, виходить з таких норм права.
За приписами п. 4 Прикінцевих та Перехідних положень Цивільного Кодексу України від 16.01.2003 ЦК України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Пленум Верховного Суду України в своїй постанові від 30.05.2008 №7 роз'яснив, що відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР (далі - ЦК УРСР), у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
Отже, оскільки спадщина після смерті ОСОБА_3 відкрилась 06.12.1997 (день смерті останнього) та строк її прийняття закінчився до 01.01.2004, відповідні спадкові відносини регулюються ЦК УРСР.
Згідно з ч.1 ст.524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
За приписами ст.548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями.
Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до ст.549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом
шести місяців з дня відкриття спадщини.
За роз'ясненнями, наведеними в п.11 постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 №7 Про судову практику у справах про спадкування , при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Згідно з п.17 Перехідних положень ЗК Українисертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам таких часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_3 за життя на підставі рішення Красноармійської районної державної адміністрації від 13.01.1997 №2 належало право на земельну частку (пай) АВАТ Срібне Красноармійського району Донецької області у землі, яка перебуває у колективній власності АВАТ Срібне розміром 5,32 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Відомості про виділення власнику такої частки (паю) у натурі (на місцевості) земельної ділянки та видачі йому державного акту на право власності на землю відсутні.
Оскільки матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_2 - дочка ОСОБА_3 на момент смерті останнього проживала разом з ним, вона є такою спадкоємицею, що прийняла спадщину після смерті 06.12.1997 свого батька.
Суд зазначає, що за змістом ст.560 ЦК УРСР отримання спадкоємцем, який прийняв спадщину, свідоцтва про право на спадщину, є його правом, а не обов'язком.
Доказів видачі свідоцтва про право на спадщину у вигляді права на спірну земельну частку (пай) після смерті ОСОБА_3 матеріали справи не містять.
Згідно зі ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Враховуючи, що судом на підставі наявних у справі доказів встановлено, що
- ОСОБА_3 за життя склав заповіт на ім'я своєї доньки ОСОБА_2,
- ОСОБА_2 після смерті її батька - ОСОБА_3 прийнята спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) у землі АВАТ Срібне Красноармійського району Донецької області розміром 5,32 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) на підставі Сертифікату серії РН №119959,
- єдиним спадкоємцем ОСОБА_2 є її дочка - позивач,
- розпорядженням голови Красноармійської районної державної адміністрації від 22.06.2005 №234 розмір земельної частки (паю) КСП Срібне було змінено з 5,32 на 4,98 умовних кадастрових га,
зважаючи на наведені законодавчі приписи, суд доходить висновку, що за позивачем підлягає визнанню право власності в порядку спадкування на право на земельну частку (пай) у землі АВАТ Срібне Красноармійського району Донецької області розміром 4,98 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яке на підставі Сертифікату серії РН №119959 належало померлому 06.12.1997 ОСОБА_3
Таким чином, позов підлягає задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат позивачем не порушувалось.
Керуючись статтями 13, 19, 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання - Донецька область, м.Покровськ, пр.Шахтобудівельників, 38/37) до Срібненської сільської ради Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ 04341945, місцезнаходження - Донецька область, Покровський район, с.Срібне, вул.Дружби, 18) про визнання права власності на спадщину задовольнити.
Встановити факт прийняття ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер 06.12.1997, у вигляді права на земельну частку (пай) у землі АВАТ Срібне Красноармійського району Донецької області розміром 5,32 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яке на підставі Сертифікату серії РН №119959 належало ОСОБА_3.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, право власності на спадкове майно, яке залишилось після смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла 27.05.2009, яке складається з права на земельну частку (пай) у землі АВАТ Срібне Красноармійського району Донецької області розміром 4,98 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яке на підставі Сертифікату серії РН №119959 належало ОСОБА_3.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, визначеному п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, до або через відповідний суд.
Суддя К.П.Бородавка
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2019 |
Оприлюднено | 06.02.2019 |
Номер документу | 79630100 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Бородавка К. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні