Рішення
від 06.02.2019 по справі 153/1793/18
ЯМПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" лютого 2019 р. Справа153/1793/18

Провадження2/153/524/18-ц

Ямпільський районний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Дзерина М.М.

за участю секретаря судового засідання Гулковської Т.Т.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у залі судових засідань у приміщенні Ямпільського районного суду Вінницької області у місті Ямпіль Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Безводнівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області, про визнання права власності на спадкове майно

В С Т А Н О В И В :

Позивачі звернулися до суду із вищевказаним позовом. Зазначили, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с. Безводне, Ямпільського району, Вінницької області помер їхній батько ОСОБА_4. ІНФОРМАЦІЯ_6 року в с. Безводне, Ямпільського району, Вінницької області померла їхня баба по лінії матері ОСОБА_5. ІНФОРМАЦІЯ_4 року в селі Лука, Лохвицького району, Полтавської області померла їхня мати ОСОБА_6. Після смерті матері протягом шести місяців вони звернулись до нотаріуса із заявами про прийняття спадщини. Спадкова справа заведена 26 листопада 2013 року за № 435/2013. Заповіт не складався. Спадщина матері ОСОБА_6 на час її відкриття складається із такого спадкового майна: земельна частка (пай) в розмірі 2,46 в ум.кад.га без визначення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості), що розташована на території Безводнівської сільської ради Ямпільського району, Вінницької області, яка належала спадкодавцю на підставі рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 22 квітня 2010 року, яке вступила в законну силу 05 травня 2010 року; земельна частка (пай) в розмірі 2,46 в ум.кад.га без визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована на території Безводнівської сільської ради Ямпільського району, Вінницької області, яка належала спадкодавцю на підставі Свідоцтва про прав на спадщину за законом від 03 лютого 2005 року. Сертифікат на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4 виданий 25 грудня 1996 року на ім'я ОСОБА_5 та сертифікат на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 виданий 25 грудня 1996 року на ім'я ОСОБА_4 втрачені, про що свідчить оголошення в газеті Ямпільські вісті в редакції від 22 листопада 2017 року № 91.

23 листопада 2018 року державним нотаріус Першої Лохвицьої державної нотаріальної контори виніс Постанову про відмову у вчинення нотаріальної дії, якою їм було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року в селі лука, Лохвицького району, Полтавської області. Підставою такої відмови є відсутність правовстановлюючих документа на вищезазначені спадкові земельні часки ( паї), які до дня смерті належали спадкодавцю. За вищевказаних обставин у позивачів існують реальні перешкоди оформити свої права на спадщину після смерті матері в нотаріальному порядку, що змушує їх звернутися до суду з даним позовом за захистом своїх спадкових прав.

Просить суд визнати за ОСОБА_1, в порядку спадкування за законом, право на земельну частку (пай) в розмірі 2,46 в ум.кад.га без визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована на території Безводнівської сільської ради Ямпільського району, Вінницької області, яка належала спадкодавцю ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року, на підставі рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 22 квітня 2010 року, яке вступила в законну силу 05 травня 2010 року. Визнати за ОСОБА_2, в порядку спадкування за законом, право на земельну частку (пай) в розмірі 2,46 в ум.кад.га без визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована на території Безводнівської сільської ради Ямпільського району, Вінницької області, яка належала спадкодавцю ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року на підставі Свідоцтва про прав на спадщину за законом від 03 лютого 2005 року.

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не з'явились. Представник позивачів адвокат ОСОБА_7 в судове засідання не з'явився. Надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність та у відсутність позивачів. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задоволити.

Представник відповідача Безводнівської сільської ради Ямпільського району, Вінницької області в судове засідання не з'явився. Надав суду заяву про розгляд даної справи у відсутність їх представника. Позовні вимоги визнають .

Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України - учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України - у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи розгляд здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Із досліджених судом письмових доказі встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року народилась ОСОБА_8, батьками якої являються ОСОБА_9 та ОСОБА_10 (копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 (а.с.6).

Із копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_6 встановлено, що ОСОБА_8 після укладення шлюбу змінила своє дівоче прізвище на прізвище чоловіка ОСОБА_1 ( а.с.5).

Із копії свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_7 встановлено, що ОСОБА_1 після розірвання шлюбу залишила прізвище ОСОБА_1 ( а.с.7).

Із копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_8 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року народилась ОСОБА_11, батьками якої є ОСОБА_4 та ОСОБА_6 ( а.с.10).

Із копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_9 встановлено, що ОСОБА_11 після реєстрації шлюбу своє дівоче прізвище змінила на прізвище чоловіка ОСОБА_2 ( а.с.11).

Із копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_10 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 року народилась ОСОБА_12, батьками якої були ОСОБА_13 та ОСОБА_5(а.с.12).

Із копії свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_11 встановлено, що ОСОБА_10 після розірвання шлюбу прізвище залишила ОСОБА_5 (а.с.13).

Із копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_12 встановлено, що ОСОБА_10 після реєстрації шлюбу змінила прізвище ОСОБА_5 на прізвище чоловіка ОСОБА_11 (а.с.14).

ІНФОРМАЦІЯ_3 року в селі Безводне, Ямпільського району, Вінницької області помер ОСОБА_4 (копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_13(а.с.15)).

ІНФОРМАЦІЯ_6 року в селі Безводне, Ямпільського району, Вінницької області померла ОСОБА_5 (копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_14(а.с.16)).

ІНФОРМАЦІЯ_4 року в селі Лука, Лохвицького району, Полтавської області померла ОСОБА_6 (копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_15(а.с.17)).

Із копії рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 22 квітня 2010 року встановлено, що ОСОБА_6 належить право власності на земельну частку (пай) в розмірі 2,46 в ум.кад.га без визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована на території Безводнівської сільської ради Ямпільського району, Вінницької області, яка згідно Сертифікату на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4 від 25 грудня 1996 року до дня смерті належало ОСОБА_5 (а.с.18).

Із копії свідоцтва про право на спадщину за законом від 03 лютого 2005 року встановлено, що ОСОБА_6 прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_4. ОСОБА_6 належить право власності на земельну частку (пай) в розмірі 2,46 в ум.кад.га без визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована на території Безводнівської сільської ради Ямпільського району, Вінницької області, яка згідно сертифікату на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 виданий 25 грудня 1996 року до дня смерті належало ОСОБА_4(а.с.19).

Із оголошення в газеті Ямпільські ВІСТІ від 22 листопада 2017 року № 91 встановлено, що Сертифікат на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4 виданий 25 грудня 1996 року на ім'я ОСОБА_5 та сертифікат на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 виданий 25 грудня 1996 року на ім'я ОСОБА_4 втрачені(а.с.20).

Із постанови державного нотаріуса від 23 листопада 2018 року № 1407/02-31 встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_6 у зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів, які підтверджують право власності на земельні частки (паї) померлій(а.с.22).

Із копії спадкової справи № 435/2013 від 26 листопада 2013 року встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звернулись до державного нотаріуса із заявами про прийняття спадщини після смерті матері від 26 листопада 2013 року.

Із копії свідоцтва про право на спадщину за законом від 01 грудня 2017 року встановлено, що ОСОБА_1 частково прийняла спадщину в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_6.

Із копії свідоцтва про право на спадщину за законом від 01 грудня 2017 року встановлено, що ОСОБА_2 частково прийняла спадщину в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_6.

Згідно із ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

За таких обставин, суд приймає визнання відповідачем позову, оскільки воно не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідачів).

Відповідно до ст.55 Конституції України, ст.15 ЦК України позивач має право на захист судом невизнаних прав щодо спадщини, яка відкрилася після смерті тітки.

Відповідно до ст.124 ч.2 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України - у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 будучи доньками ОСОБА_6 в порядку визначеному ст.1269 ЦК України прийняли спадщину після смерті матері, що підтверджується свідоцтвами про право на спадщину за законом від 01 грудня 2017 року.

Враховуючи те, що обставини справи, які визнані сторонами, у порядку ч.1 ст.82 ЦПК України не підлягають доказуванню, суд вважає встановленими обставини, на які позивачі посилаються як на підставу своїх позовних вимог.

Таким чином в судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 мають перший ступінь споріднення із ОСОБА_6 та є спадкоємцями першої черги в порядку спадкування за законом. Позивачі відповідно до ст.1269 ЦК України вважаються спадкоємцями, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_6, так як подали до нотаріуса заяву про прийняття спадщини та частину спадщини прийняли. Не успадкованим залишилось майно, яке належало ОСОБА_6 до дня смерті однак були відсутні належні правовстановлюючі документи на земельні частки (паї) в розмірі 2,46 в ум.кад.га без визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (кожна), що розташовані на території Безводнівської сільської ради Ямпільського району, Вінницької області.

За таких обставин, аналізуючи надані докази та даючи їм правову оцінку, враховуючи встановлені судом та наведені вище обставини, які були підтверджені доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку, що вимоги позову є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Суд вважає, що таке набуття права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, направлено на захист охоронюваних законом прав та інтересів спадкоємців, у яких на даний час існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Згідно ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого немайнового або майнового права та інтересу. У відповідності до положень п.1 ч.2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересу може бути крім іншого, визнання права, у тому числі і на спадкове майно.

Згідно з вимогами ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

За таких обставин суд вважає, що спадкове право ОСОБА_2 та ОСОБА_1 порушене, а отже підлягає захисту шляхом визнання за ними права власності в порядку спадкування за законом на земельні частки (паї) в розмірі 2,46 в ум.кад.га без визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (кожна), що розташовані на території Безводнівської сільської ради Ямпільського району, Вінницької області та належали померлій ОСОБА_6.

На стягнення судових витрат позивач не наполягає. Користуючись принципом диспозитивності визначеним ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд не виходить за межі заявлених позовних вимог, а тому підстав для стягнення судових витрат із відповідача на користь позивача не вбачається.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 82, 141, 142, 258, 259, 293 ЦПК України, ст.ст. 11,12,15,16,20, 392, 1261, 1265, 1268, 1269, 1297 ЦК України, суд

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Безводнівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області, про визнання права власності на спадкове майно - задоволити.

Визнати заОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в порядку спадкування за законом, право на земельну частку (пай) в розмірі 2,46 в ум.кад.га без визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована на території Безводнівської сільської ради Ямпільського району, Вінницької області, яка належала спадкодавцю ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року, на підставі рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 22 квітня 2010 року, яке вступила в законну силу 05 травня 2010 року.

Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, в порядку спадкування за законом, право на земельну частку (пай) в розмірі 2,46 в ум.кад.га без визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована на території Безводнівської сільської ради Ямпільського району, Вінницької області, яка належала спадкодавцю ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року на підставі Свідоцтва про прав на спадщину за законом від 03 лютого 2005 року.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Ямпільський районний суд Вінницької області.

Позивач:ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, жителька АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.

Позивач:ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителька АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_2.

Відповідач: Безводнівська сільська рада Ямпільського району, Вінницької області, місцезнаходження с. Безводне, Ямпільського району, Вінницької області,Код ЄДРПОУ: 04326052.

Головуючий М.М. Дзерин

СудЯмпільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення06.02.2019
Оприлюднено07.02.2019
Номер документу79633233
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —153/1793/18

Рішення від 06.02.2019

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

Ухвала від 10.01.2019

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

Ухвала від 27.12.2018

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

Ухвала від 10.12.2018

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні