Рішення
від 07.02.2019 по справі 904/5440/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.02.2019м. ДніпроСправа № 904/5440/18

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Загинайко Т.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу

за позовом Комунального підприємства Кам'янської міської ради "Тепломережі" (51914, м. Кам'янське Дніпропетровської області, вул. Тритузна, 168; ідентифікаційний код 03342573)

до Комунального закладу "Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №41 "Посмішка" Кам'янської міської ради (51918, м. Кам'янське Дніпропетровської області, вул. Освітня, 32-а; ідентифікаційний код 20292855)

про стягнення 20 049 грн. 38 коп.

Без повідомлення (виклику) учасників справи

СУТЬ СПОРУ:

Позивач - Комунальне підприємство Кам'янської міської ради "Тепломережі" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою (вх.№5376/18 від 04.12.2018р.), в якій просить суд стягнути з відповідача - Комунального закладу "Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 41 "Посмішка" Кам'янської міської ради 20 049 грн. 38 коп., що складає 15 087 грн. 21 коп. - заборгованості за теплову енергію, поставлену відповідно до умов договору від 08.02.2017р. №61т/17 пара, гаряча вода та пов'язана продукція, 3 552 грн. 39 коп. - інфляційних втрат та 1 409 грн. 78 коп. - 3% річних.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 10.12.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №904/5440/18 та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони своїм правом на подання до суду документів, визначених статтями 165-167, 251 Господарського процесуального кодексу України, не скористались, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі були повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленнями про вручення позивачу – 13.12.2018р. та відповідачу – 14.12.2018р. ухвали суду від 10.12.2018р. про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.

Суд вважає за необхідне зазначити, що ухвала суду була надіслана учасникам процесу завчасно на їх юридичні адреси, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013 №958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідного судового процесуального документу. За таких обставин у суду маються достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та про необхідність подання витребуваних судом документів.

При цьому, стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує учасників судового процесу та їх представників добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Пункт 4 частини 3 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконання обов'язків щодо доказів.

Таким чином, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів і заперечень.

Частиною 1 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Проте, відповідач відзиву на позов та інших витребуваних господарським судом документів не надав.

Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у раз ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Тому суд розглядає справу без призначення судового засідання та виклику сторін за наявними у ній матеріалами і документами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

08.02.2017р. між позивачем - Комунальним підприємством Кам'янської міської ради "Тепломережі", як учасником, та Комунальним закладом "Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №41 "Посмішка" Кам'янської міської ради, як замовником, було укладено договір №61т/17 пара, гаряча вода та пов'язана продукція (надалі – Договір), відповідно до пункту 1.1 якого предметом договору є пара, гаряча вода та пов'язана продукція; найменування послуги (товарної продукції): пара, гаряча вода та пов'язана продукція кількість послуг (товарної продукції), або кількісні характеристики виконуваних за цим Договором послуг (товарної продукції) 255 Гкал (пункт 1.3 Договору).

Відповідно до пунктів 10.1, 10.2, Договору цей договір набуває чинності з дня його підписання обома Сторонами та його скріплення печатками Сторін, але не раніше ніж через 5 днів з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі в одного учасника і діє до 31 грудня 2017 року, в частині проведення розрахунків - до повного їх здійснення; керуючись статтею 631 Цивільного кодексу України, сторони прийшли до згоди, що умови даного договору поширюють дію на відносини, що фактично склалися між сторонами з 01 січня 2017 року.

Пунктом 2.1 Договору передбачено, що учасник повинен надати Замовнику послуги (товарну продукцію), якість яких відповідає умовам "Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж", затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007р. № 71, та інших нормативних актів України.

Відповідно до пункту 5.2. Договору учасник надає послугу (товарну продукцію) з пари, гарячої води та пов'язаної продукції (постачання теплової енергії) згідно з діючими ДСТУ Б.Д. по об'єктах замовника згідно адрес: 1) вул. Освітня, 32а (дитячий садок) – по приладу обліку; 2) вул. Освітня, 32а (пральня) – по приладу обліку Джерело – ДТЕЦ.

Облік наданої теплової енергії у вигляді гарячої води проводиться за приладами обліку; проектування та встановлення приладів обліку теплової енергії виконується організаціями, які мають відповідні ліцензії; встановлення приладів обліку виконується згідно з узгодженим учасником проектом на межі балансової належності тепломереж учасника та замовника; у разі встановлення приладів обліку теплової енергії не на межі балансової належності, до обсягів теплової енергії, визначеної за фактичними показниками приладів обліку, додаються втрати на дільницях тепломережі, що перебувають на балансі замовника, від межі балансової належності до місця встановлення приладів обліку; межа балансової та експлуатаційної відповідальності сторін вказана в акті балансового розмежування теплових мереж, замовник самостійно його підготовлює та узгоджує з учасником; межа балансової та експлуатаційної відповідальності не може бути змінена в односторонньому порядку; звітність з обліку проводиться щомісячно 28 числа (пункт 5.3 Договору).

За приписами пункту 5.4 Договору у замовників, що не мають приладів комерційного обліку, обсяг фактично спожитої теплової енергії розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у договорі, з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія в теплових мережах теплопостачальної організації, середньомісячної температури зовнішнього повітря та кількості годин (діб) роботи обладнання в розрахунковому періоді та фактично витрачених учасником енергоносіїв.

Згідно пункту 4.1 Договору тариф на теплову енергію визначається нормативними документами відповідно до чинного законодавства; зміна тарифів не є підставою для переукладення договору.

На виконання умов Договору позивачем у період з жовтня 2017 року по грудень 2017 року були надані відповідачу послуги з теплопостачання на загальну суму 105 732 грн. 23 коп., що підтверджується наступними актами про постачання теплової енергії:

- №10-0008875 за жовтень 2017 року на суму 6 195 грн. 65 коп., який не підписаний представником відповідача (споживача) (а.с.22);

- №11-0009109 за листопад 2017 року на суму 46 332 грн. 67 коп. (а.с.23).;

- №12-0009579 за грудень 2017 року на суму 53 203 грн. 91 коп., який не підписаний представником відповідача (споживача) (а.с.24).

Пунктом 4.1 Договору передбачено, що розрахунковим періодом є календарний місяць; замовник одержує платіжну вимогу та акт про постачання теплової енергії у учасника після 10-го числа наступного за розрахунковим місяця; замовник протягом розрахункового періоду сплачує учаснику вартість спожитої кількості теплової енергії з урахуванням залишкової суми (сальдо) розрахунків на початок місяця; остаточний розрахунок до 20-го числа наступного за розрахунковим місяця.

Всі розрахунки за цим договором виконуються на підставі платіжних вимог та двостороннього акту про постачання теплової енергії, що виписує учасник замовнику; двосторонній акт про постачання теплової енергії замовник підписує і один екземпляр повертає учаснику в 5-ти денний термін; в разі неповернення акту в зазначений термін та відсутності мотивованої (письмової) відмови, кількість отриманої теплової енергії вважається беззаперечною та прийнятою до сплати (пункт 4.3 Договору).

Як вбачається позивачем були виставлено відповідачу відповідні рахунки-фактури, у тому числі:

- №11-0009109 від 11.12.2017р. за листопад 2017 року на суму 46 332 грн. 67 коп. (а.с.22);

- №12-0009579 від 20.12.2017р. за грудень 2017 року на суму 53 203 грн. 91 коп. (а.с.23).

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Отже, строк оплати за спожиту відповідачем теплову енергію вважається таким, що настав і відповідач повинен був оплатити позивачу за теплову енергію згідно рахунків:

- №10-0008875 за жовтень 2017 року на суму 6 195 грн. 65 коп. до 20.11.2017р. (включно);

- №11-0009109 за листопад 2017 року на суму 46 332 грн. 67 коп. до 20.12.2017р. (включно);

- №12-0009579 за грудень 2017 року на суму 53 203 грн. 91 коп. до 20.01.2018р. (включно).

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем було частково погашено заборгованість перед позивачем у загальному розмірі 90 645 грн. 02 коп., у зв'язку з чим заборгованість відповідача перед позивачем становить 15 087 грн. 21 коп.

На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості перед позивачем відповідачем не надано.

Згідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частинами 1 та 2 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань; кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу; порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до пункту 4.1 Договору у разі прострочення виконання розрахунків за цим Договором, замовник зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та три проценти річних від простроченої суми відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України (абзац 5).

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання; боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже, після перерахунку інфляційні нарахування становлять 3 530 грн. 41 коп. (з листопада 2017р. по вересень 2018р.), а річні згідно розрахунку – 1 409 грн. 78 коп. (за загальний період з 31.10.2017р. по 30.09.2018р.).

З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно з частиною 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

У відповідності до вимог пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином судові витрати у розмірі 1 760 грн. 07 коп. слід покласти на відповідача.

Керуючись пунктом 19.1 Розділу ХІ Перехідних положень, статтями 129, 232, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Комунального підприємства Кам'янської міської ради "Тепломережі" (51914, м. Кам'янське Дніпропетровської області, вул. Тритузна, 168; ідентифікаційний код 03342573) до Комунального закладу "Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 41 "Посмішка" Кам'янської міської ради (51918, м. Кам'янське Дніпропетровської області, вул. Освітня, 32-а; ідентифікаційний код 20292855) про стягнення 20 049 грн. 38 коп. - задовольнити частково.

Стягнути з Комунального закладу "Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 41 "Посмішка" Кам'янської міської ради (51918, м. Кам'янське Дніпропетровської області, вул. Освітня, 32-а; ідентифікаційний код 20292855) на користь Комунального підприємства Кам'янської міської ради "Тепломережі" (51914, м. Кам'янське Дніпропетровської області, вул. Тритузна, 168; ідентифікаційний код 03342573) 15 087 (п'ятнадцять тисяч вісімдесят сім) грн. 21 коп. – заборгованості, 3 530 (три тисячі п'ятсот тридцять) грн. 41 коп. – інфляційних втрат, 1 409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 78 коп. – річних та 1 760 (одна тисяча сімсот шістдесят) грн. 07 коп. - витрат по сплаті судового збору.

В решті позову відмовити.

Видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В. Загинайко

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до частини 4 статті 240 ГПК України,

07.02.2019

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення07.02.2019
Оприлюднено11.02.2019
Номер документу79686556
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/5440/18

Судовий наказ від 28.02.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Рішення від 07.02.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 10.12.2018

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні