Справа № 310/7546/18
2/310/290/19
РІШЕННЯ
Іменем України
30 січня 2019 року м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Черткової Н.І.,
за участю секретаря судового засідання - Димової Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма Смірнова про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування за законом. Позов обґрунтували тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер їх батько- ОСОБА_1 П.П., після смерті якого відкрилася спадщина у вигляді належного йому права на земельну частку (пай) КСП ім. Смирнове Долинської сільської ради Бердянського району Запорізької області (на теперішній час-АФ Шевченкове).
Спадщину після смерті батька прийняла мати позивачів- ОСОБА_4, але, оскільки, ОСОБА_3 за життя не одержав сертифікат на право власності на вказану земельну частку (пай), ОСОБА_4 не оформила спадщину після його смерті у цій частині.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла, після її смерті відкрилася спадщина у вигляді вищезазначеного права на земельну частку (пай) КСП ім. Смирнове Долинської сільської ради Бердянського району Запорізької області (на теперішній час - АФ Шевченковё), яке перейшло до неї за спадщиною після смерті батька позивачів.
Позивачі вказали, що спадщину після смерті їх матері у вигляді земельної ділянки і права на майновий пай у сумі 6177 грн. та 12898 грн. вони прийняли. Однак, спадщину в частині права на земельну частку (пай) КСП ім. Смирнове Долинської сільської ради Бердянського району Запорізької області (АФ Шевченковё), яке належало їх батьку, вони оформити не можуть, оскільки, ані їх батько, ані їх мати за життя не одержали сертифікат на право власності на вказану земельну частку (пай).
ОСОБА_3 за життя був членом КСП ім. Смирнове Долинської сільської ради Бердянського району Запорізької області, він мав право на земельну частку (пай) даного КСП, яке увійшло до спадщини після його смерті, але, оскільки, батьки позивачів за життя не одержали сертифікат на право власності на земельну частку (пай), земельна ділянка у натурі (на місцевості) їм не виділялася та їм не був виданий державний акт на право власності на землю, тому вони не можуть реалізувати своє право на прийняття спадщини у вигляді права на земельну частку (пай).
Ухвалою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 28.11.2018 року було замінено відповідача по вказаній цивільній з Долинської сільської ради Бердянського району Запорізької області на належного відповідача - приватне сільськогосподарське підприємство Агрофірма Смірнова .
В судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги підтримав у повному обсязі, в подальшому в судове засідання позивачі та їх представники не з явилися, надали судові заяву про розгляд справи за їх відсутності та підтримання позовних вимог у повному обсязі. Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, в подальшому в судове засідання не з явився, надав судові заяву про розгляд справи за його відсутності та визнання позовних вимог у повному обсязі.
Суд, заслухав представника позивачів, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Частиною 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 №2 "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції" роз'яснено, що відповідно до статей 55,124 Конституції України та статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до ст. ст.15,16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи, не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно свідоцтв про народження НОМЕР_3 та НОМЕР_4, батьками позивачів є ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 06.09.1975 року уклала шлюб з ОСОБА_5 та змінила прізвище з "ОСОБА_1" на ОСОБА_1 , а позивач ОСОБА_2 23.08.1995 року уклала шлюб з ОСОБА_6 та змінила прізвище на "ОСОБА_1" з "ОСОБА_1".
Відповідно до свідоцтва про шлюб НОМЕР_5 виданого повторно 30.07.1984 рокуОСОБА_3 та ОСОБА_4 уклали шлюб 03.09.1956 року.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_3 - рідний батько позивача, що також підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_7 копія якого наявна в матеріалах справи.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 від 21.01.2004 року, ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4., після смерті якої відкрилася спадщина у вигляді належного їй права на земельну частку (пай) КСП ім. Смирнове Долинської сільської ради Бердянського району Запорізької області (на теперішній час - АФ Шевченковё), яке перейшло до неї за спадщиною після смерті ОСОБА_3
Відповідно до ч.1 ст.529 ЦК УРСР (що діяв на час смерті ОСОБА_7), при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.
Відповідно до ч.1 ст.549 ЦК УРСР, спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Судом встановлено, що позивачі прийняли спадщину після смерті ОСОБА_4, оскільки, вони фактично вступили в управління і володіння спадковим майном.
До складу спадкового майна, яке залишилося після смерті ОСОБА_4 також входить і право на земельну частку (пай) КСП "ім. Смирнове".
Відповідно до копії державного акту на право колективної власності на землю серії НОМЕР_8 ресєтр № 159 від 22.03.1994 року, виданого колективному сільськогосподарському підприємству ім. Смирнове, площею 3103, 1 га для сільськогосподарського виробництва з додатком 1 до державного акта (список громадян- членів колективного сільськогосподарського підприємства), в числі цих громадян значиться ОСОБА_4
Згідно п. 2 Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям", право на земельну частку (пай) мають члени колективного
сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Як слід, право на земельну частку (пай) виникає у члена КСП з моменту одержання цим підприємством (товариством, кооперативом) державного акту на право колективної власності на землю.
Проаналізувавши всі вищезазначені нормативні акти, суд дійшов висновку, що за життя спадкодавець ОСОБА_4 набула право на земельну частку (пай).
Відповідно до п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008р. Про судову практику у справах про спадкування , справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов'язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім'єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Відповідно до ст.548 ЦК УРСР, прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008р., якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України 1990 року, Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" та відповідні норми ЦК УРСР.
У цьому разі слід ураховувати, що згідно з пунктом 17 Перехідних положень Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам таких часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Оскільки, ОСОБА_4 за життя не одержала сертифікат на право власності на земельну частку (пай), земельна ділянка у натурі (на місцевості) їй не виділялася та їй не був виданий державний акт на право власності на землю, у інший спосіб, крім як за рішенням суду, позивачі не можуть реалізувати своє право на прийняття спадщини у вигляді права на земельну частку (пай).
Таким чином, суд, оцінивши усі докази в їх сукупності, вважає позовні вимоги законними та обгрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 259, 263, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма Смірнова про визнання права власності в порядку спадкування за законом, задовольнити повністю. Визнати за ОСОБА_1 та за ОСОБА_2 право на спадкове майно у вигляді права на земельну частку (пай) КСП ім. Смирнове Долинської сільської ради Бердянського району Запорізької області ( на теперішні час - Агрофірма Шевченкове) в порядку спадкування за закононом після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Якщо справу розглянуто за заявою осіб, визначених частиною другою статті 4 ЦПК України рішення суду, що набрало законної сили, є обов'язковим для особи, в інтересах якої було розпочато справу. Якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред'явлення нового позову вимагати зміни розміру, строків платежів або звільнення від них.
Позивачі: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, р.н.о.к.п.п НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5 народження, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2
Відповідач: сільськогосподарське підприємство Агрофірма Смірнова , 71147, Запорізька область, Бердянський район, с. Шевченкове, вул. Смирнова, 86 код ОКПО 03750368 АТ Райффайзен Банк Аваль , МФО 380805 р/р 26005599309.
Повний текст рішення суду складено 08 лютого 2019 року.
Суддя Бердянського міськрайонного суду
Запорізької області Н. І. Черткова
Суд | Бердянський міськрайонний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2019 |
Оприлюднено | 10.02.2019 |
Номер документу | 79695350 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області
Черткова Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні