ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2019 року м. ОдесаСправа № 923/1134/16 Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Лавриненко Л.В.
суддів Аленіна О.Ю., Філінюка І.Г.
секретар судового засідання - Безпалюк А.В.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України в Херсонській області
на ухвалу Господарського суду Херсонської області від 21.11.2018 р.
по справі № 923/1134/16
за заявою кредитора Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України в Херсонській області
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Час фортуни" м. Херсон
за участю арбітражного керуючого-ліквідатора Вербицького Олексія Вікторовича м. Кривий Ріг
про визнання банкрутом
суддя суду першої інстанції: Сулімовська М.Б.
час та місце прийняття ухвали: 21.11.2018 р., м. Херсон, вул. Театральна, 18, Господарський суд Херсонської області,
повний текст складено та підписано: 21.11.2018 р.
за участю представників сторін:
від Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України в Херсонській області: Кромп О.П.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 22.12.2018 р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України в Херсонській області на ухвалу Господарського суду Херсонської області від 21.11.2018 р. по справі № 923/1134/16 та призначено її до розгляду.
Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Апеляційна скарга Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України в Херсонській області розглянута в межах процесуального строку, встановленого ч. 1 ст. 273 ГПК України.
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 16.11.2016 р. у справі № 923/1134/16 за заявою Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України в Херсонській області порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Час фортуни" м. Херсон.
Постановою Господарського суду Херсонської області від 26.07.2017 р. визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Час фортуни" м. Херсон банкрутом, відкрито відносно боржника ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Вербицького Олексія Вікторовича м. Кривий Ріг.
18.07.2018 р. арбітражний керуючий Вербицький Олексій Вікторович м. Кривий Ріг звернувся до Господарського суду Херсонської області з клопотанням про затвердження звіту про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат в період з 26.07.2017 р. по 26.07.2018 р. в сумі 87 899,49 грн.
Ухвалою від 21.110.2018 р. місцевий господарський суд клопотання ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Час Фортуни" арбітражного керуючого Вербицького О.В. м. Кривий Ріг про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат задовольнив частково.
Пунктами 2 - 5 резолютивної частини вказаної ухвали місцевий господарський суд, серед інших процесуальних дій, затвердив звіт арбітражного керуючого - Вербицького О.В. м. Кривий Ріг про нарахування та виплату грошової винагороди за період з 26.07.2017р. по 26.07.2018р. на загальну суму 45 807,62 грн.
Стягнув з Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області та з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембудмаш" м. Херсон на користь арбітражного керуючого Вербицького Олексія Вікторовича м. Кривий Ріг грошову винагороду в сумі 11 396,94 грн. та 34 410,68 грн.
Не погодившись з ухвалою місцевого господарського суду в частині стягнення оплати послуг ліквідатора з кредитора в сумі 11 396,94 грн., Херсонська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Херсонській області звернулась до Південно - західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд оскаржувану ухвалу місцевого господарського суду в цій частині скасувати.
В обґрунтування заявлених вимог скаржник зазначає, що оскаржувана ухвала місцевого господарського суду прийнята з порушенням вимог Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Арбітражний керуючий Вербицький Олексій Вікторович м. Кривий Ріг в поданому відзиві заперечував проти доводів, викладених в апеляційній скарзі, та просив суд оскаржувану ухвалу залишити без змін.
За результатами розгляду матеріалів справи суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області задоволенню не підлягає за наступними підставами.
Згідно зі ст. 2 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 р. № 2343-XII (в редакції чинній з 19.01.2013 р.), провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Цей Закон має пріоритет перед іншими законодавчими актами України у регулюванні відносин, пов'язаних з банкрутством суб'єктів підприємницької діяльності, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" арбітражний керуючий - фізична особа, призначена господарським судом у встановленому порядку в справі про банкрутство як розпорядник майна, керуючий санацією або ліквідатор з числа осіб, які отримали відповідне свідоцтво і внесені до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
За приписами п. 3 ч. 1 ст. 98 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора відповідно до законодавства та має право, зокрема на отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 115 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду.
Грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна визначається в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень або в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до порушення провадження у справі про банкрутство, якщо такий розмір перевищує дві мінімальні заробітні плати. Розмір грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна не може перевищувати п'яти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.
Право вимоги грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень розпорядника майна боржника.
Сплата грошової винагороди арбітражному керуючому (розпоряднику майна) здійснюється шляхом її авансування заявником (кредитором або боржником) у розмірі, зазначеному у цій частині. Сума авансового платежу вноситься на депозитний рахунок нотаріуса та виплачується арбітражному керуючому (розпоряднику майна) за кожний місяць виконання ним повноважень розпорядника майна.
Грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора складається з основної та додаткової грошових винагород.
Основна грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора визначається в розмірі двох середньомісячних заробітних плат керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до введення господарським судом процедури санації боржника або відкриття процедури ліквідації банкрута за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень керуючого санацією або ліквідатора. Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора не може перевищувати десяти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.
Додаткова грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією визначається в розмірі 5 відсотків від обсягу стягнутих на користь боржника активів (повернення грошових коштів майна, майнових прав), які на день порушення провадження у справі про банкрутство перебували у третіх осіб, а також 3 відсотків від обсягу погашених вимог конкурсних кредиторів.
Право вимоги основної грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень керуючого санацією, ліквідатора.
Право вимоги арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора) на додаткову грошову винагороду виникає з дня фактичного надходження до боржника стягнутих на його користь активів чи їх частини, які на день порушення провадження у справі про банкрутство перебували у третіх осіб, або з дня фактичного повного або часткового погашення вимог конкурсних кредиторів пропорційно до їх обсягу.
Витрати арбітражного керуючого, пов'язані з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, відшкодовуються в порядку, передбаченому цим Законом, крім витрат на страхування його відповідальності за заподіяння шкоди внаслідок неумисних дій або помилки під час виконання повноважень розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора, а також витрат, здійснення яких безпосередньо не пов'язане з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, і витрат, пов'язаних з виконанням таких повноважень у частині, в якій зазначені витрати, що перевищують регульовані державою ціни (тарифи) на відповідні товари, роботи, послуги чи ринкові ціни на день здійснення відповідних витрат або замовлення (придбання) товарів, робіт, послуг.
Сплата грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого у зв'язку з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство здійснюються за рахунок наявних у боржника коштів, одержаних у результаті господарської діяльності боржника, або коштів, одержаних від продажу майна (майнових прав) боржника.
Кредитори можуть створювати фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого. Формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням комітету кредиторів та затверджуються ухвалою господарського суду.
Господарський суд має право зменшити розмір оплати послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), у разі якщо середньомісячна заробітна плата керівника боржника є надмірно високою порівняно з мінімальним розміром заробітної плати.
Отже, законодавчо встановлено обов'язкова оплата послуг арбітражного керуючого, порядок призначення виплат, а також мінімальний та максимальний їх розмір. Крім того, арбітражному керуючому підлягають відшкодуванню витрати пов'язані із здійсненням його діяльності на підставі звіту затвердженого комітетом кредиторів та ухвалою суду.
Джерелами сплати грошової винагороди та витрат арбітражного керуючого є:
1) наявні у боржника кошти, одержані в результаті господарської діяльності;
2) кошти, одержані від продажу майна (майнових прав) боржника;
3) фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого, створений кредиторами.
Як встановлено місцевим господарським судом, ліквідатором надано суду докази відсутності у боржника майна, за рахунок якого можливе погашення заборгованості перед кредиторами, наслідком чого стала ліквідація юридичної особи - банкрута.
Разом з тим, Закон України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом не містить заборони здійснювати таку оплату за рахунок коштів кредиторів.
При цьому, відмова від авансування, відсутність майна у боржника або ж відсутність інших джерел для покриття витрат на виплату винагороди арбітражному керуючому можна розцінювати як примушування до безоплатної праці, що суперечить приписам ст. 43 Конституції України.
Аналогічний висновок викладений Верховним Судом в постанові від 04.10.2018 р. у справі № 916/1503/17.
Отже, у випадку, коли оплата послуг арбітражного керуючого здійснюється не за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника, то така оплата повинна здійснюватись за рахунок коштів кредиторів.
Відповідно до ч. 16 ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" звіт про оплату послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого затверджується рішенням комітету кредиторів та ухвалою господарського суду.
Ухвала може бути оскаржена у встановленому порядку.
Відповідно до рішення засідання комітету кредиторів, оформленого протоколом від 18.07.2018 р. № 3 схвалено звіт арбітражного керуючого Вербицького Олексія Вікторовича м. Кривий Ріг про нарахування та виплату основної грошової винагороди за виконання ним повноважень ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Час фортуни" м. Херсон за період з 26.07.2017 р. по 26.07.2018 р. (включно) на суму 87 899,49 грн.
Відповідно до ч. 8 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про:
- вибори голови комітету;
- скликання зборів кредиторів;
- підготовку та укладення мирової угоди;
- внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника;
- звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, припинення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) та про призначення нового арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), надання згоди на укладення арбітражним керуючим значних угод боржника чи угод боржника, щодо яких є заінтересованість;
- інші питання, передбачені цим Законом.
Згідно з ч. 9 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим більшістю голосів кредиторів, якщо за нього проголосували присутні на зборах (комітеті) кредитори, кількість голосів яких визначається відповідно до частини четвертої цієї статті.
Таким чином, рішення комітету кредиторів вважається прийнятим за умови, якщо за нього проголосували присутні на комітеті кредитори та не залежить від участі всіх кредиторів, які беруть участь у комітеті, якщо їх було письмово повідомлено про час та місце його проведення.
Матеріали справи свідчать про те, що ініціюючий кредитор - Херсонська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Херсонській області була присутня на засіданні комітету кредиторів та проголосувала за схвалення звіту арбітражного керуючого Вербицького Олексія Вікторовича м. Кривий Ріг про нарахування та виплату основної грошової винагороди.
Враховуючи викладене, рішення комітету кредиторів від 18.07.2018 р. є легітимним, оскільки засідання комітету кредиторів проведено відповідно до вимог ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Враховуючи неможливість оплати послуг арбітражного керуючого за рахунок майна банкрута через відсутність у нього будь-яких активів, Господарський суд Херсонської області дійшов вірного висновку, що оплату праці ліквідатора боржника слід покласти на кредиторів банкрута.
При цьому, відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Отже, встановлення місцевим господарським судом оплати послуг арбітражного керуючого ліквідатора - Вербицького Олексія Вікторовича м. Кривий Ріг за рахунок кредиторів є таким, що відповідає вимогам Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 272 - 282 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Ухвалу Господарського суду Херсонської області від 21.11.2018 р. у справі № 923/1134/16 залишити без змін, апеляційну скаргу Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду, в порядку та у випадках передбачених ГПК України.
Повний текст постанови складено та підписано 12.02.2019 р.
Головуючий суддя: Л. В. Лавриненко
Судді: О.Ю. Аленін
І.Г. Філінюк
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2019 |
Оприлюднено | 12.02.2019 |
Номер документу | 79746776 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Лавриненко Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні