Справа № 748/2732/18
№ провадження 2/738/37/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2019 року м. Мена
Менський районний суд Чернігівської області в складі:
судді - Волошиної Н.В.
з участю секретаря судового засідання - Донець Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мена Чернігівської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Менського району Чернігівської області, треті особи - приватний нотаріус Чернігівського районного нотаріального округу ОСОБА_3, Чернігівська районна державна нотаріальна контора, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
В листопаді 2018 року до Менського районного суду Чернігівської області згідно з ухвалою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 16 жовтня 2018 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Менського району Чернігівської області, треті особи - приватний нотаріус Чернігівського районного нотаріального округу ОСОБА_3, Чернігівська районна державна нотаріальна контора, Відділ у Менському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування. Позовна заява мотивована тим, що 18-19 грудня 2010 року помер син позивача - ОСОБА_4, після смерті якого відкрилась спадщина на належне йому майно, в тому числі і на право на земельну частку (пай) , яке він успадкував після смерті бабусі ОСОБА_5, проте юридично не оформив. Спадкоємцями за законом першої черги після померлого 18-19 грудня 2010 року ОСОБА_4 є його батьки - позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_6, які прийняли спадщину, проте ОСОБА_6 за життя не встиг юридично оформити свою частку у спадщині, оскільки 13 травня 2015 року помер. Позивач, як спадкоємець за законом першої черги після померлого сина ОСОБА_4 та померлого чоловіка ОСОБА_6, звернулась до приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 та Чернігівської районної державної нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини, проте у видачі свідоцтв на право на земельну частку (пай) їй було відмовлено у зв'язку з тим, що сертифікат на право на земельну частку (пай) був виданий на ім'я ОСОБА_5 після її смерті, 02 березня 2000 року, та рекомендовано звернутись до суду. Позивач просить визнати за нею право власності на Ѕ частку у праві на земельну частку (пай) розміром 6,25 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває у колективній власності сільгосппідприємства ім. Коцюбинського с. Бігач Менського району Чернігівської області, після померлого 18-19 грудня 2010 року сина ОСОБА_4, та на Ѕ частку у праві на земельну частку (пай) розміром 6,25 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває у колективній власності сільгосппідприємства ім. Коцюбинського с. Бігач Менського району Чернігівської області, після померлого 13 травня 2015 року чоловіка ОСОБА_6.
Під час підготовчого засідання представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_7 уточнив позовні вимоги та просив визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) у праві на земельну частку (пай) розміром 6,25 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває у колективній власності сільгосппідприємства ім. Коцюбинського с. Бігач Менського району Чернігівської області, після померлих 18-19 грудня 2010 року сина ОСОБА_4 та 13 травня 2015 року чоловіка ОСОБА_6.
Ухвалою Менського районного суду Чернігівської області, внесеною до протоколу підготовчого засідання від 12 грудня 2018 року, в якості третьої особи у даній справі залучено Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
Позивач та її представник в судове засідання не з'явились, надали до суду заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Менського району Чернігівської області, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовної заяви не заперечують.
Треті особи - представник Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, приватний нотаріус Чернігівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 та представник Чернігівської районної державної нотаріальної контори, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явились, від останніх до суду надійшла заява про розгляд справи без їх участі.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що справу можливо розглянути без учасників справи за наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Судом встановлено, що 24 січня 1996 року померла ОСОБА_8, про що виконкомом ОСОБА_2 сільської ради було видано свідоцтво про смерть російською мовою (а.с.52), після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно, до складу якої входило належне їй за життя право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності сільгосппідприємства ім. Коцюбинського с. Бігач Менського району Чернігівської області (а.с.8).
Згідно з записом акта про смерть №3 від 25 січня 1996 року у селі Бігач Менського району Чернігівської області 24 січня 1996 року померла ОСОБА_5.
Із заповіту, посвідченого головою виконавчого комітету ОСОБА_2 народних депутатів Менського району Чернігівської області ОСОБА_9 12 жовтня 1999 року та зареєстрованого в реєстрі №27 вбачається, що ОСОБА_5 все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що на день її смерті буде їй належати і на що за законом матиме право заповіла ОСОБА_4.
Як вбачається з матеріалів спадкової справи №208/1997, заведеної за заявою ОСОБА_4, як спадкоємця за вказаним заповітом, останній звернувся до Менської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після померлої 24 січня 1996 року ОСОБА_5, 08 липня 1997 року ОСОБА_4 було видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на жилий будинок з надвірними будівлями, що розташований по вул. Жовтнева,30 в с. Бігач Менського району Чернігівської області (а.с. 51-57).
Як вбачається з довідки №105 від 07 червня 1997 року, виданої виконкомом ОСОБА_2 сільської ради Менського району Чернігівської області (а.с.56), ОСОБА_4 прийняв спадщину після померлої ОСОБА_5, здійснював ремонт будинку, сплачував страхові та фінансові платежі, обробляв земельну ділянку.
Вказані обставини свідчать про те, що ОСОБА_4 прийняв спадщину після померлої 24 січня 1996 року ОСОБА_5.
18-19 грудня 2010 року в с. Старий Білоус Чернігівського району Чернігівської області помер ОСОБА_4, про що виконкомом Старобілоуської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області 22 грудня 2010 року було видано свідоцтво про смерть серії І-ЕЛ №155734 (а.с.73).
Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно, в тому числі і на майно, успадковане ним після смерті ОСОБА_5.
Спадкоємцями за законом першої черги після померлого 18-19 грудня ОСОБА_4 є його батьки ОСОБА_10 та ОСОБА_6, що підтверджується матеріалами справи (а.с.83).
Згідно з довідкою №327 від 07 березня 2017 року Старобілоуської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, на день смерті був зареєстрований та проживав по вул. Полтавська (Щорса), 19-а в с. Старий Білоус Чернігівського району Чернігівської області, разом з ним були зареєстровані та проживали його батьки - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.82).
В силу ч.3 ст. 1268 ЦК України ОСОБА_6 та ОСОБА_1 вважаються такими, що прийняли спадщину після померлого 18-19 грудня 2010 року сина ОСОБА_4.
22 березня 2017 року ОСОБА_1, як спадкоємець за законом першої черги, звернулася до приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно (спадкова справа №9/2017), а саме на право на земельну частку (пай) в КСП ім. Коцюбинського с. Бігач Менського району Чернігівської області розміром 6,25 га в умовних кадастрових одиницях без визначення меж цієї частки в натурі (а.с. 76, 108-121).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28 березня 2018 року за № 169/02-31 нотаріусом було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на Ѕ частку у праві на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у власності КСП ім. Коцюбинського с. Бігач Менського району Чернігівської області, розміром 6,25 в умовних кадастрових гектарах, що належало померлій 24 січня 1996 року ОСОБА_5, спадкоємцем якої був ОСОБА_4, який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав та помер 18-19 грудня 2010 року, оскільки Сертифікат на земельну частку (пай) був виданий на ім'я померлої 24 січня 1996 року ОСОБА_5 після її смерті (а.с.7).
Судом встановлено, що 13 травня 2015 року в м. Чернігові помер ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ЕЛ №254777, виданого 14 травня 2015 року Виконавчим комітетом Старобілоуської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області (а.с.72).
Після смерті ОСОБА_6 відкрилась спадщина на належне йому майно, в тому числі і на майно, яке він успадкував після смерті сина ОСОБА_4, зокрема на право на Ѕ частку у праві на земельну частку (пай) розміром 6,25 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває у колективній власності сільгосппідприємства ім. Коцюбинського с. Бігач Менського району Чернігівської області, що належало ОСОБА_5, яке успадкував ОСОБА_4, проте юридично не оформив своїх спадкових прав.
Позивач є спадкоємцем за законом першої черги після померлого 13 травня 2015 року ОСОБА_6, що підтверджується матеріалами справи (а.с.64).
Як вбачається з матеріалів спадкової справи №427/2015, заведеної за заявою ОСОБА_1, як спадкоємиці за законом першої черги, остання в установлений законом строк звернулась до Чернігівської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті чоловіка - ОСОБА_6.
18 листопада 2015 року позивач оформила спадщину на Ѕ частину житлового будинку з надвірними будівлями та на земельну ділянку площею 0,0829 га, в межах згідно з планом, розташованих по вул. Щорса, 1-а в с. Старий Білоус Чернігівського району Чернігівської області (а.с.66,67).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 20 березня 2018 року за № 1097/02-31 нотаріусом було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на Ѕ частку у праві на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у власності КСП ім. Коцюбинського с. Бігач Менського району Чернігівської області, розміром 6,25 в умовних кадастрових гектарах, що належало померлій 24 січня 1996 року ОСОБА_5, спадкоємцем якої був ОСОБА_4, який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав та помер 18-19 грудня 2010 року, спадкоємцем якого був його батько ОСОБА_6, який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав, оскільки Сертифікат на земельну частку (пай) був виданий на ім'я померлої 24 січня 1996 року ОСОБА_5 після її смерті (а.с. 70).
Право ОСОБА_5 на земельну частку (пай) підтверджується наступними доказами.
Пунктами 1 та 2 Указу Президента України від 08.08.1995 року №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям встановлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства. Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Зазначене положення відповідає ст. 25 Закону України Про сільськогосподарську кооперацію , згідно з якою право особи на земельну частку (пай) виникає з моменту отримання колективним с/г підприємством, с/г кооперативом або с/г акціонерним товариством державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до статей 22 та 23 Земельного кодексу України (1990 року, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), та вищезазначеного Указу, особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: 1) перебування в членах КСП на час паювання; 2) включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; 3) одержання КСП цього акта.
Відповідно до роз'яснень п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Державний акт на право колективної власності на землю серії І-ЧН №000021 виданий колективному сільськогосподарському підприємству ім. Коцюбинського с. Бігач Менського району Менською районною ОСОБА_2 народних депутатів Менського району Чернігівської області 15 серпня 1995 року відповідно до рішення виконкому Менської районної ради народних депутатів від 30 червня 1995 року №40.
У Додатку до Державного акту на право колективної власності на землю серії І-ЧН №000021 - Списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства під № 1347 зазначено ОСОБА_5.
З урахуванням зазначених норм права та обставин справи, суд приходить до висновку про наявність у ОСОБА_5 права на земельну частку (пай).
Згідно з Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0321095, виданим 02 березня 2000 року Менською районною державною адміністрацією на підставі рішення Менської районної державної адміністрації від 07 серпня 1996 року №246 на ім'я ОСОБА_5, як члену колективного сількогосподарського підприємства ім..Коцюбинського с. Бігач Менського району Чернігівської області, останній належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності сільгосппідприємства ім. Коцюбинського розміром 6,25 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки (паю).
На підставі викладеного, та враховуючи, що право ОСОБА_5 на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності сільгоппідприємства ім. Коцюбинського, доведено належними доказами, спадкоємці ОСОБА_4 та ОСОБА_6 прийняли спадщину після смерті ОСОБА_5 та ОСОБА_4 відповідно, але юридично не оформили своїх спадкових прав, суд приходить до переконання про необхідність судового захисту права ОСОБА_1 на спадкування, шляхом задоволення її позовної заяви в повному обсязі та визнання за нею права на земельну частку (пай) розміром 6,25 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває у колективній власності сільгосппідприємства ім. Коцюбинського с. Бігач Менського району Чернігівської області, після померлих 18-19 грудня 2010 року сина ОСОБА_4 та 13 травня 2015 року чоловіка ОСОБА_6.
Керуючись статтями 524, 534, 548, 549 ЦК УРСР, статтями 16, 328, 1216, 1218, 1261, 1269, 1270, 1296, 1297 ЦК України, статтями 4, 12, 13, 76-80 258, 259, 263 - 265 , 354 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Менського району Чернігівської області, треті особи - приватний нотаріус Чернігівського районного нотаріального округу ОСОБА_3, Чернігівська районна державна нотаріальна контора, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, право на земельну частку (пай) розміром 6,25 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває у колективній власності сільгосппідприємства ім. Коцюбинського с. Бігач Менського району Чернігівської області, посвідчене Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серія ЧН №0321095, виданого на ім'я ОСОБА_5, на підставі рішення Менської районної державної адміністрації від 07 серпня 1996 року №246 і зареєстрованого 02 березня 2000 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №378.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Менський районний суд Чернігівської області.
Позивач: ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4, індекс 15504, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.
Відповідач: ОСОБА_2 сільська рада Менського району, місцезнаходження: вул. Троїцька,41 с. Бігач Менський район Чернігівська область, індекс 15621, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 04414098.
Треті особи: приватний нотаріус Чернігівського районного нотаріального округу ОСОБА_3, місцезнаходження: проспект Миру, 12 м. Чернігів, індекс 14000.
Чернігівська районна державна нотаріальна контора, місцезнаходження: вул. Шевченка, 48 м. Чернігів, індекс 14027.
Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, місцезнаходження: проспект Миру, 14 м. Чернігів.
Повний текст рішення складено 12 лютого 2019 року.
Суддя Н.В. Волошина
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2019 |
Оприлюднено | 13.02.2019 |
Номер документу | 79760122 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Волошина Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні