Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/851/18
Провадження № 2/670/53/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2019 рокусмт. Віньківці
Віньковецький районний суд Хмельницької області у складі
головуючого судді Потапова О.О.,
з участю секретаря Корчової А.І.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Віньківці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Петрашівської сільської ради, про визнання права на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В:
До суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Петрашівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області. Позивач просить визнати за нею право на сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0126674 розміром 1,46 в умовних кадастрових гектарах, із земель колишнього КСП Авангард , розташованих на території Петрашівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, який належав ОСОБА_2. Повідомляє, що спадкодавець померла 13 вересня 1997 року в с. Пирогівка Віньковецького району.
Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої належить зазначений вище сертифікат. Вона як спадкоємець своєї матері вступила у фактичне володіння та користування спадковим майном, відповідно до вимог ст. 549 УРСР.
Отримати свідоцтво на право спадщини за законом на земельний сертифікат вона не має можливості, у зв'язку з тим, що сертифікат було втрачено, тому нотаріус відмовила їй у видачі свідоцтва на право на земельну частку (пай) розміром 1,46 в умовних кадастрових гектарах із земель колишнього КСП Авангард , розташованих на території Петрашівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.
Підтвердженням права спадкодавця на сертифікат є інформаційна довідка № 31.22-0.20-585/104-18 від 19.07.2018 року видана відділом Віньковецького району ГУ Держгеокадастру та оголошення у пресі про втрату сертифіката.
Посилаючись на приписи статей 1221-1223, 1269,1277 ЦК України, вона просить вимоги задовольнити.
У судове засідання сторони, будучи повідомленими належним чином про місце, дату та час розгляду справи, не з'явились.
Представник позивача надала до суду письмову заяву, в якій позовні вимоги уточнила та просить визнати за позивачем право на земельну частку (пай) розміром 1,46 в умовних кадастрових гектарах із земель колишнього КСП Авангард , розташованих на території Петрашівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, яке належало ОСОБА_2.
Відповідач - Петрашівська сільська рада Віньковецького району, будучи належно повідомленою представників не надіслала. Надала заяву, в якій проти позову не заперечує, просить розглядати справу без участі сторони відповідача.
Ч. 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Враховуючи дану норму закону, та вимоги ст. 223 ч.4 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних в ній доказів.
У зв'язку з неявкою у судове засідання учасників, справа розглянута без їх участі у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, за наявних у справі письмових матеріалів, дослідивши які, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення .
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла 13 вересня 1997 року в селі Пирогівка Віньковецького району (свідоцтво про смерть видане виконкомом Петрашівської сільської ради , актовий запис № 35). Вона, як матір позивачки (свідоцтво про народження 1-БВ № 313325, актовий запис № 12 та свідоцтво про шлюб 1-БВ № 182909, актовий запис № 34 ОСОБА_3 ) є спадкодавцем. Після смерті матері ОСОБА_1 в 1997 році вступила у фактичне володіння належним матері спадковим майном, що підтверджено довідкою № 85 від 30.01.2019 року Петрашівської сільської ради. Серед іншого, спадкодавцю належить право на земельну частку (пай) із земель колишнього КСП Авангард , розташованих на території Петрашівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.
Сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0126674 розміром 1,46 в умовних кадастрових гектарах, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Петрашівської сільської ради зареєстровано в Книзі реєстрації сертифікатів за № 381 на право на земельну частку (пай), що видавались Віньковецькою РДА по колишньому КСП Авангард с. Пирогівка.
Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР позивачка після смерті ОСОБА_2 вступила у фактичне володіння частиною спадкового майна, тобто вона, відповідно до діючої на той час ст. 548 ЦК УРСР набула право і на сертифікат матері. Те, що він належить померлій підтверджується визнанням сільською радою вимог позивачки та інформаційною довідкою № 31.22-0.20-585/104-18 від 19.07.2018 року ГУ Держгеокадастру відділом у Віньковецькому районі.
У видачі свідоцтва про право на спадщину за законом позивачу відмовлено повідомленням нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 99/02-31 від 27.06.2018 року, оскільки позивачем не надано документа, який підтверджує права власника ОСОБА_2 на спадкове майно.
ЇЇ права на земельну частку (пай) підтверджені зазначеною вище інформаційною довідкою виданою відділом Держгеокадастру у Віньковецькому районі Хмельницької області.
Згідно п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України , сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
Відповідно до ч.1 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність , сертифікат на земельну частку (пай) визначає розмір земельної частки у колективній власності члена КСП без виділення ділянки в натурі (на місцевості).
Згідно ст. ст. 1 , 2 ЗУ Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , право на земельну частку (пай) мають громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є зокрема, рішення суду про визнання права на земельну частку (най).
Оригінал вищезазначеного сертифікату на право на земельну частку (пай) втрачено, що підтверджується оголошенням про його втрату, поданим в газеті Сільські новини за № 25 від 22.06.2018 року .
Згідно ст. ст. 55 , 124 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України , способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права. Згідно ст. 392 ЦК України , власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюєтся або не визнається іншою особою.
Відповідно до приписів ст. 41 Конституції України та ст.ст. 316, 319, 321 ЦК України правом власності є право особи на майно, яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності є непорушним. Ніхто не може протиправно бути позбавлений його права чи обмежений у його здійсненні.
На підставі викладеного, позивач довела підстави та предмет позову, тому за нею, відповідно до ст. 1223 ч.1 ЦК України слід визнати право на земельну частку. Вимога про визнання недійсним сертифікату на право на земельну частку (пай), що належав ОСОБА_2 позивачем не ставиться, а суд в силу ст. 13 ЦПК України обмежений у самостійному вирішенні цього питання.
Керуючись ст.ст.1222, 1261 ЦК України, ст. ст. 1 , 2 ЗУ Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , ст. ст. 8,10, 60, 212, 213, 214, 215 ЦПК України , суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування право на земельну частку (пай) розміром 1,46 в умовних кадастрових гектарах, підтверджене сертифікатом серії ХМ № 0126674 виданим на ім'я ОСОБА_2.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання с. Пирогівка віньковецького району Хмельницької області.
Відповідач: Петрашівська сільська ради Віньковецького району Хмельницької області, с. Петрашівка вул. Перемоги, 96а Віньковецького району Хмельницької області, код 04403404.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Віньковецький районний суд до Хмельницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О. Потапов
Суд | Віньковецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2019 |
Оприлюднено | 13.02.2019 |
Номер документу | 79770257 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Віньковецький районний суд Хмельницької області
Потапов О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні