Справа № 615/977/17
Провадження № 2/615/34/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2019 року м. Валки
Валківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Токмакової А.П.,
секретаря судового засідання Антоненко М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Валки Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Харківській області, треті особи - Кобзарівська сільська рада Валківського району Харківської області, Сектор з питань Державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Валківської районної державної адміністрації Харківської області, Четверта Харківська державна нотаріальна контора про зобов'язання вчинити певні дії та визнання права власності в порядку спадкування за законом,
за участю позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_4,
відповідача - ОСОБА_2,
представників відповідача - ОСОБА_5, ОСОБА_6,
в с т а н о в и в:
14.08.2017 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила:
- визнати електронний документ (обмінний файл) на земельну ділянку кадастровий № 6321283009:00:001:0001, розташовану за адресою: Харківська область, Валківський район, с. Шийки, вул. Польова 5а, що належить ОСОБА_2 таким, що порушує її право;
- зобов'язати ОСОБА_7 управління Держгеокадастру у Валківському та Коломацькому районах ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Харківській області внести зміни до Національної Кадастрової Системи, реєстру Державного Земельного Кадастру щодо електронного місцерозташування даної земельної ділянки у відповідності до існуючих меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) із земельною ділянкою за адресою: Харківська область, Валківський район, с. Шийки, вул. Польова 5, на якій розташований належний позивачу житловий будинок;
- визнати за позивачем право власності на земельну ділянку площею 0,2028 га, розташовану за адресою: Харківська область, Валківський район, с. Шийки, вул. Польова 5, надану для будівництва та обслуговування житлового будинку на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії IV-ХР № 095467 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_8, яка померла 13.06.2013 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 13.06.2013 року померла її мати ОСОБА_8 Після її смерті залишилася спадщина, яка складається з житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: Харківська область, Валківський район, с. Шийки, вул. Польова, 5, та земельної ділянки площею 0,2028 га, наданої для будівництва та обслуговування даного житлового будинку.
Після смерті матері позивач, як єдиний спадкоємець, прийняла спадщину. Під час оформлення спадкових прав на вказану земельну ділянку від нотаріуса дізналася, що мати не отримувала кадастровий номер на належну їй земельну ділянку. В зв'язку з чим позивач звернулася для розроблення технічної документації до ТОВ НТЦ Землевласник . Після отримання технічної документації звернулася до державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства у Валківському районі для внесення земельної ділянки в реєстр та отримання кадастрового номеру.
14.10.2014 року позивач отримала Протокол № ПП-6300252602014 Проведення перевірки електронного документу , у висновках якого зазначено: відповідно до Порядку ведення державного земельного кадастру встановлено, що адреса власника в блоці інформація про власника та державний акт написана невірно. В блоці державний акт відсутній дескриптор орган, що надав рішення. Перетин з ділянкою 6321283009:00:001:0001; площа співпадає на 30,8104%, розробник Колективне підприємство Вимірник . Необхідне доопрацювання обмінного файлу.
Після отримання такого висновку позивач вже усунула недоліки, які могла виправити у позасудовому порядку (щодо адреси). Але для того, щоб усунути недоліки відносно перетину з ділянкою 6321283009:00:001:0001, яка згідно довідки з Міжрайонного управління Держгеокадастру належить відповідачу, необхідно внести зміни до обмінних файлів відповідача, для чого потрібна заява від власника зазначеної земельної ділянки - ОСОБА_2, який отримав кадастровий номер раніше та в якого в документах було допущено помилку. Не дивлячись на те, що у сторін немає жодного спору відносно меж земельних ділянок, ОСОБА_2 категорично відмовляється від добровільного внесення змін до реєстру ДЗК, а відсутність заяви відповідача робить неможливим внесення відомостей в обмінний файл і як наслідок, порушує право позивача на отримання кадастрового номеру на земельну ділянку для оформлення права власності.
Оскільки без письмової згоди відповідача внести зміни до реєстру ДЗК неможливо, позивач змушена звернутися до суду з даним позовом.
Перевірка позовної заяви та судовий розгляд проводилися за правилами ЦПК України, який діяв на час пред'явлення позову.
На підставі ухвали суду від 05.10.2017 року за клопотання представника позивача ОСОБА_4, яка діє на підставі договору про надання правової допомоги, замінено первісного відповідача ОСОБА_7 управління Держгеокадастру у Валківському та Коломацькому районі Харківської області на належного відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Харківській області.
23.10.2017 року позивач уточнила позовні вимоги, просила:
- визнати Державний акт серії ХР № 086122 на право власності на земельну ділянку, площею 0,2500 га, що розташована за адресою: вул. Польова, 5, с. Шийки Валківського району Харківської області, виданий на ім'я ОСОБА_2 - недійсним, зобов'язавши Сектор з питань Державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Валківської районної державної адміністрації Харківської області внести зміни в реєстр речових прав на нерухоме майно і їх обтяжень, анулювавши реєстрацію Державного акту;
- визнати електронний документ (обмінний файл) на земельну ділянку кадастровий № 6321283009:00:001:0001, розташовану за адресою: Харківська область, Валківський район, с. Шийки, вул. Польова 5, що належить ОСОБА_2 - недійсним;
- зобов'язати ОСОБА_7 управління Держгеокадастру у Валківському та Коломацькому районах ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Харківській області внести зміни до Національної Кадастрової Системи, реєстру Державного Земельного Кадастру, а саме скасувати обмінний файл електронного місце розташування земельної ділянки кадастровий № 6321283009:00:001:0001, розташованої за адресою: Харківська область, Валківський район, с. Шийки, вул. Польова 5, що належить ОСОБА_2;
- визнати за позивачем право власності на земельну ділянку площею 0,2028 га, надану для будівництва та обслуговування житлового будинку за адресою: Харківська область, Валківський район, с. Шийки, вул. Польова 5, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_8, яка померла 13.06.2013 року, що належала їй на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії IV-ХР № 095467.
Посилаючись на викладені у позові обставини, позивач доповнила, що з відповіді Міжрайонного управління Держгеокадастру у Валківському та Коломацькому районах стало відомо, що ОСОБА_2 отримав Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР № 086122 площею 0,2500 га за адресою: вул. Польова, 5, с. Шийки Валківського району Харківської області. Ця ж адреса відповідача зазначена і в ОСОБА_9 погодження меж. В той час як за адресою: вул. Польова, 5, с Шийки Валківського району Харківської області розташований належний їй будинок та земельна ділянка, яка раніше була приватизована матір'ю.
27.06.2017 року позивач отримала від Кобзарівської сільської ради Валківського району Харківської області відповідь, в який зазначено, що належна ОСОБА_2 земельна ділянка розташована за адресою: вул. Польова, 5 а, с. Шийки Валківського району Харківської області.
Наполягала, що без звернення відповідача до Міжрайонного управління Держгеокадастру у Валківському та Коломацькому районах неможливо внести зміни до Держгеокадастру щодо координат розташування земельної ділянки, що позбавляє позивача можливості провести державну реєстрацію належної матері земельної ділянки.
06.11.2017 року відповідач ОСОБА_2 подав заперечення на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі через незаконність та необґрунтованість вимог позивача, які порушують його права.
Звернув увагу, що технічна документація на його земельну ділянку розроблена значно раніше, земельній ділянці присвоєний кадастровий номер, технічна документація затверджена управлінням Держгеокадастру. Позивач, не будучи експертом, безпідставно заявляє про перетин його земельної ділянки з ділянкою 6321283009:00:001:0001 з порушеннями та помилками саме в технічній документації відповідача без посилання на будь-які докази. Вважає відсутніми правові підстави для внесення змін до обмінних файлів відповідача.
За клопотанням позивача на підставі ухвали суду від 06.11.2017 року витребувано з Кобзарівської сільської ради Валківського району Харківської області інформацію, коли були прийняті рішення про надання дозволу ОСОБА_2 на розробку проектної документації; з архівного відділу Валківської районної державної адміністрації Харківської області - копії рішень Кобзарівської сільської ради Валківського району Харківської області щодо надання дозволу ОСОБА_2 на розробку проектної документації та на приватизацію земельної ділянки; з ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Харківській області технічну документацію на земельну ділянку, площею 0,2500 га, що розташована за адресою: вул. Польова, 5, с. Шийки Валківського району Харківської області, кадастровий номер 6321283009:00:001:0001.
15.12.2017 року набрав законної чинності Закон України Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів № 2147-VIII від 03.10.2017 року.
Враховуючи вимоги п.9 ч.1 Перехідних положень ЦПК України в редакції від 03.10.2017 року, на підставі ухвали суду від 11.01.2018 року судовий розгляд цивільної справи продовжено за правилами ЦПК України в редакції від 03.10.2017 року, з урахуванням вимог ст.274 цього Кодексу за правилами загального позовного провадження, про що оголошено сторонам в судовому засіданні та роз'яснено їм про порядок та строки виконання ними вимог ЦПК України в редакції від 03.10.2017 року, для чого відкладено розгляд справи в погоджені між сторонами строки.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 просив вважати подані заперечення на позовну заяву відзивом, доповнень не має.
08.02.2018 року позивач подала відповідь на відзив відповідача ОСОБА_2, в якій наполягала на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Вказала, що 17.08.2001 року, тобто ще за 4 роки до моменту отримання відповідачем державного акту, її мати ОСОБА_8 одержала Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,2028 га, розташовану за адресою: вул. Польова, 5, с. Шийки.
02.06.2014 року позивачем була замовлена технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у ТОВ НТЦ Землевласник . Саме тоді спеціаліст ТОВ НТЦ Землевласник повідомив, що мається перетин з ділянкою 6321283009:00:001:0001 та площа співпадає на 30,8104%, а саме координати земельної ділянки ОСОБА_2 проходять скрізь належний позивачу будинок. Саме тому, що будинок був придбаний 31.05.1980 року батьком позивача ОСОБА_10, а збудований він іще раніше, тобто задовго до розроблення проектної документації відповідача, позивач вважає, що помилка міститься саме в документації ОСОБА_2, що підтверджується витребуваними судом доказами та порушують права позивача, передбачені ст.ст.12,81 ЗК України, ст.ст.328,373 ЦК України.
12.02.2018 року представник відповідача ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_11 подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Вказав, що з наданої ОСОБА_7 управлінням у Валківському та Коломацькому районах ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Харківській області інформації Державний акт на право приватної власності на землю серії ІV-ХР № 095467, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю 17.08.2001 року за № 110 Кобзарівською сільською радою народних депутатів на підставі рішення виконкому XV сесії XXIII скликання Кобзарівської сільської ради народних депутатів від 16.10.2000 року, виданий на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,2028 га по вул. Польовій, 5, в с. Шийки.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6321283009:00:001:0001 перебуває в приватній власності ОСОБА_2 відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії ХР № 086122, зареєстрованого 20.09.2005 року за № 010568800001, виданого на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,2500 га по вул. Польовій, 5, в с. Шийки.
14.10.2014 року від ОСОБА_1 до Відділу Держземагентства у Валківському районі Харківської області надійшла технічна документація, розроблена ТОВ НТЦ Землевласник та заява про реєстрацію земельної ділянки площею 0.2028 га по вул. Польовій, 5, в с. Шийки Валківсьеого району. На вказану заяву кадастровим реєстратором надано рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру, оскільки земельна ділянка перетинається з ділянкою 6321283009:00:001:0001; перетин співпадає на 30,8104%. Документація була повернена на доопрацювання.
Звернув увагу, що згідно п.п.2,10 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень ЗУ Про державний земельний кадастр документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набуття чинності цим Законом, є дійсними. Земельні ділянки, право власності на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номеру. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).
Розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до ст.ст.26,27,55 ЗУ Про землеустрій на платній основі на умовах та в строк, що визначені договором з розробником такої документації із землеустрою.
Під час державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 6321283009:00:001:0001, яка перебуває в приватній власності ОСОБА_2 відповідно до Державного акту на право власності на землю серії ХР №086122, площею 0,2500 га по вул. Польовій, 5, с. Шийки, встановити перетин земельних ділянок раніше було неможливо. З урахуванням положень ст.ст.9,21,24 ЗУ Про державний земельний кадастр та вимог Порядку ведення Державного земельного кадастру не вбачає підстав для визнання недійсним даного Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку.
Вказує, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі зазначених нормативних актів, зокрема, п.116 Порядку ведення Державного земельного кадастру, який передбачає внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у п.24 цього Порядку, шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги, але відомості про Поземельну книгу в матеріалах справи взагалі відсутні.
13.02.2018 року представник відповідача ОСОБА_2 - адвокат ОСОБА_5 подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки вимоги позивача щодо визнання електронного документа на належну відповідачу земельну ділянку та визнання недійсним державного акту порушують його права. Внесення змін до реєстру ДЗК, до обмінних файлів відповідача стосовно електронного місця розташування земельних ділянок, на думку представника відповідача, є безпідставними, необґрунтованими та такими, що ґрунтуються виключно на припущеннях позивача.
Вказав, що технічна документація на земельну ділянку ОСОБА_2 розроблена 20.09.2005 року, затверджена Харківською регіональною філією Державного підприємства Центр державного земельного кадастру , земельній ділянці присвоєний кадастровий номер 6321283009:00:001:000, що підтверджується даними Державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,2500 га, серії ХР №086122, виданого Валківським районним відділом земельних кадастрів від 20.09.2005 року. Правові підстави для внесення змін до обмінних файлів відповідача вважає відсутніми через ненадання позивачем будь-яких доказів щодо наявності помилки саме в технічній документації відповідача, а не навпаки.
Правом щодо подання інших заяв по суті справи в передбаченому ст.174 ЦПК України порядку учасники справи не скористалися.
Будь-які заяви чи клопотання щодо проведення інших процесуальних дій, в тому числі забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження у справі, учасниками справи не заявлялися.
Розгляд справи неодноразово відкладався за клопотанням сторін для надання можливості відповідачу звернутися до землевпорядної організації та сільської ради з метою уточнення адреси місця розташування земельної ділянки та внесення змін до обмінних файлів.
Після надання додаткового часу для вирішення питання мирним шляхом позивач підтримала позовні вимоги в частині визнання за нею права власності на земельну ділянку площею 0,2028 га, що знаходиться за адресою: вул. Польова, 5, с. Шийки Валківського району Харківської області, посилаючись на викладені в позові та відповіді на відзив обставини, оскільки за відсутності кадастрового номеру оформити спадкові права в нотаріальній конторі неможливо.
В іншій частині позовні вимоги просила залишити без розгляду, оскільки відповідач ОСОБА_2 у добровільному порядку вирішив питання щодо уточнення адреси та внесення змін до місця розташування належної йому земельної ділянки, якій присвоєно адресу: вул. Польова, 5 а, с. Шийки. Також на даний час відповідач самостійно розробляє технічну документацію.
З урахуванням положень п.5 ч.1 ст.257 ЦПК України суд вважає можливим задовольнити клопотання позивача про залишення частини позовних вимог без розгляду, що не позбавляє його права повторного звернення до суду.
Заслухавши пояснення учасників судового провадження, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом серії НАК 043831, посвідченого державним нотаріусом Четвертої Харківської державної нотаріальної контори 28.11.2014 року, спадкоємцем житлового будинку з господарськими будівлями, розташованими за адресою: вул. Польова,5, с. Шийки Валківського району Харківської області, що належали ОСОБА_8, яка померла 13.06.2013 року, є її донька ОСОБА_1 - позивач у справі.
Згідно фотокопії Державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ХР № 095467, виданого на підставі рішення XY сесії ХХІІІ скликання Кобзарівської сільської ради Валківського району Харківської області від 16.10.2000 року, зареєстрованого 17.08.2001 року в Книзі записів державних актів на право власності на землю за № 110, ОСОБА_8 значиться власником земельної ділянки площею 0,2028 га, що розташована за адресою: вул. Польова,5, с. Шийки Валківського району Харківської області та передана для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Відповідно до інформації Четвертої Харківської державної нотаріальної контори № 3298/01-16 від 30.06.2017 року згідно п.4.15 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого 22.02.2012 року, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Згідно п.4.20 цього ж Порядку видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться також за умови отримання витягу з Державного земельного кадастру.
Як зазначає нотаріус, документом, який підтверджує право власності спадкодавця ОСОБА_8, померлої 13.06.2013року, на земельну ділянку площею 0,2028 гектарів, що знаходиться за адресою: Харківська область, Валківський район, с. Шийки, вул. Польова, № 5, є Державний акт на право приватної власності на землю ІV-ХР № 095467 від 17.08.2001 року, який позивачем було подано нотаріусу, кадастровий номер в Держаному акті - відсутній.
Витяг з Державного земельного кадастру позивачем не надано, згідно Рішення № РВ-6300293822014 від 06.06.2014 року Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагенства у Валківському районі, позивачу відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру та рекомендовано привести у відповідність координати відповідних земельних ділянок, що робить неможливим на цей час оформлення спадкових прав на спадкову земельну ділянку.
Ст.41 Конституції України встановлює, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, яке є непорушним.
Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Відповідно до ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності за положеннями ст.321 ЦК України є непорушним і ніхто не може протиправно бути обмеженим в реалізації свого права власності.
Ст. 328 ЦК України передбачає, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна, в тому числі за заповітом та законом.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов'язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб. Об'єктом відносин спадкування виступають права та обов'язки спадкодавця у їх сукупності, що належали йому на момент смерті.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України). Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (ч.1 ст.1220 ЦК України). Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ч.1 ст.1221 ЦК України).
Ст.1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Дане зобов'язання встановлено законодавством у зв'язку з тим, що право власності на спадкове нерухоме майно виникає у спадкоємця тільки з моменту державної реєстрації цього майна.
Свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів, при цьому нотаріус обов'язково перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, коло спадкоємців, наявність заповіту, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти (п.п.4.12 і п.п.4.14 пункту 4 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом МЮ України 22.022012 року № 296/5, зареєстрованого в МЮ України 22.02.2012 року за № 282/20595).
Пленум Верховного Суду України у п.23 постанови № 7 від 30.05.2008р. Про судову практику у справах про спадкування роз'яснив, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст.392 ЦК України).
Право власності на земельну ділянку, згідно положень ст.1225 ЦК України, переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення, при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Згідно роз'яснень Міністерства юстиції України № 19-32/319 від 21.02.2005 року у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку. В даному випадку звернутися з заявою про реєстрацію прав власності на нерухоме майно за померлою особою мають право її спадкоємці.
Оцінивши надані докази в їх сукупності, враховуючи, що незаконність набуття померлою права власності на спадкове майно судом не встановлено, позивач у справі є єдиним спадкоємцем першої черги за законом, яка у встановленому законом порядку прийняла спадщину, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача щодо визнання права власності на спадщину, яка залишилася після смерті матері, так як досліджені докази свідчать про неможливість оформити спадщину в нотаріальному порядку.
Як вбачається із наданих позивачем квитанцій №№ 17,18 від 06.09.2017 року, № 0.0.874385102.1 від 19.10.2017 року по 640 грн. кожна, нею дійсно сплачено суму судового збору на загальну суму 1920 грн. за три позовні вимоги немайнового характеру на поточний рахунок 31215206700116, ГУ ДКСУ у Харківській області, код 37447324, МФО 851011.
Заслухавши пояснення сторін, які не заперечували проти повернення позивачу сплаченого ним судового збору при подачі позову, з урахуванням вимог ст.7 Закону України Про судовий збір , суд вважає можливим у даному випадку повернути позивачу сплачену суму судового збору на суму 1920 грн.
Керуючись ст.ст.263-265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності на земельну ділянку, площею 0,2028 га, що знаходиться за адресою: вул. Польова,5, с. Шийки Валківського району Харківської області, передану для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії IV-ХР № 095467, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 110 від 17.08.2001 р., в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_8, яка померла 13.06.2013 року.
В іншій частині позовні вимоги - залишити без розгляду.
Повернути ОСОБА_1 суму надлишково сплаченого судового збору на загальну суму 1920 грн. згідно квитанцій №№ 17,18 від 06.09.2017 року, № 0.0.874385102.1 від 19.10.2017 року по 640 грн. кожна, сплачений нею на поточний рахунок 31215206700116, ГУ ДКСУ у Харківській області, код 37447324, МФО 851011.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Валківський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено 07.02.2019 року.
Суддя підпис ОСОБА_9
Суддя Валківського районного
суду Харківської області ОСОБА_9
Суд | Валківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2019 |
Оприлюднено | 18.02.2019 |
Номер документу | 79856583 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Валківський районний суд Харківської області
Токмакова А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні