Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/1050/18
Провадження № 2/670/119/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2019 року смт. Віньківці
Віньковецький районний суд Хмельницької області в складі головуючого судді Потапова О.О.
з участю секретаря Корчової А.І.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Віньківці цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, третя особа Віньковецька районна державна адміністрація Хмельницької області, про визнання права власності на майно за набувальною давністю,-
В С Т А Н О В И В :
До суду звернулась в інтересах ОСОБА_2 ОСОБА_4 Л.В. з позовом до ОСОБА_3 сільської ради. Повідомляє, що після смерті ОСОБА_5 ОСОБА_6 О.І. постійно проживала з його жінкою ОСОБА_7 по вул. Молодіжній в с. Петращівка Віньковецького району. В 1998 році вона провела поховання своєї мачухи ОСОБА_7, доглядає за її могилою і добросовісно, відкрито з того часу користується всім її майном, оскільки відсутні спадкоємці за законом і за заповітом. Зокрема померлій належав сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0181397 розміром 1,04 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). Земля перебувала у колективній власності КСП Дружба народів , право на яку було передано ОСОБА_7 згідно рішення Віньковецької РДА від 18.08.1996 року за № 149-р. Сертифікат зареєстровано в книзі реєстрації сертифікатів за № 223 від 30 вересня 1996 року.
Посилаючись на приписи ст.ст. 184, 328, 344 ЦК України, позивач просить задовольнити її вимоги.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав оговорених у позовній заяві, просить їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3 сільської ради надала до суду письмове клопотання, в якому позовні вимоги визнає, просить справу розглядати без участі її представника.
Представник третьої особи - Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області в судове засідання не з'явився, був належно повідомлений про день, час та місце судового засідання. Справа розглянута без його участі.
Відповідно до ст. 82 ч.1 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Дослідивши позицію сторін, проаналізувавши надані ними докази, слід вважати позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України ).
В судовому засіданні встановлено, що позивач починаючи з 1998 року відкрито, безперервно користується майном ОСОБА_7. Згідно представлених суду довідок № 1101, 1112, 1098 виданих ОСОБА_3 сільською радою в с. Петрашівка з 1983 року ОСОБА_5, ОСОБА_8 (донька, вона ж позивачка) та ОСОБА_7 (дружина) проживали в ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Концепція майна в розумінні статті 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод має досить широке тлумачення й охоплює цілу низку економічних інтересів (активів) - як матеріальних, так і нематеріальних, власне майно особи, що може входити до складу спадщини, і яке можна заповісти ( Маркс проти Бельгії (the Marckx case), рішення від 27 квітня 1979 р., п. 64), тобто наявне майно (« existing possessions» ).
Суду представлено оригінал сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0181397 розміром 1,04 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). Земля перебувала у колективній власності КСП Дружба народів , право на яку було передано ОСОБА_7 згідно рішення Віньковецької РДА від 18.08.1996 року за №149-р. Сертифікат зареєстровано в книзі реєстрації сертифікатів за № 223 від 30 вересня 1996 року.
Зазначений сертифікат має ознаки цінного паперу, оговорені у ст. 194 ЦК України, тому являється об'єктом цивільних прав. Згідно ч.1 ст. 177 ЦК України об'єктами цивільних прав є гроші та цінні папери, інше майно.
Стаття 325 ЦК України стверджує, що фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.
Власник цінного паперу померла 23.11.1998 року (свідоцтво про смерть 1-БВ № 084735, актовий запис № 40 видане 27.11.1998 року ОСОБА_3 сільською радою).
Із письмових пояснень ОСОБА_9 слідує, що за життя ОСОБА_7, віддала свій земельний сертифікат ОСОБА_2 і сказала, що все її майно залишиться після її смерті позивачці.
Правила ст. 344 ЦК України щодо набувальної давності поширюються на випадки, коли володіння почалося за три роки до набрання чинності ЦК України, тобто відлік може починатися з 1 січня 2001 року, як зазначено в пункті 8 Прикінцевих та Перехідних положень ЦК України ). Набувальна давність поширюється на випадки фактичного, безтитульного (незаконного) володіння чужим майном. Безтитульне володіння це фактичне володіння, яке не спирається на які не будь правові підстави набувальної давності і розповсюджується на випадки фактичного, безтитульного володіння чужим майном.
Відповідно до ч.1 ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю регулюється законом. Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації. Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.
Виходячи із приписів цієї правової норми тільки за судовим рішенням позивачка може набути прав на зазначений цінний папір - сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0181397, в позасудовому порядку реалізувати своє право вона позбавлена можливості.
Ураховуючи положення пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень ЦК про те, що правила статті 344 ЦК про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом, та беручи до уваги, що ЦК набрав чинності з 1 січня 2004 року, положення статті 344 ЦК поширюються на правовідносини, що виникли з 1 січня 2001 року.
Таким чином, відлік набувальної давності починається з 01.01.2001 року та перевищує п'ять років, що є підставою для визнання заявлених позивачкою вимог. Давнісний володілець має право на захист свого володіння відповідно до вимог статей 387 , 391 ЦК України.
Враховуючи те, що позивач добросовісно, відкрито, безперервно володіє сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0181397, суд вважає за можливе, визнати за позивачем право власності на цей цінний папір, який належав померлій особі, в порядку набувальної давності.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 10-13, ст. 17, ст. 141, ст. ст. 258-259, ст. ст. 263-265 ЦПК України ст.ст.319 , 328 , 344 ЦК України , суд,
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку набувальної давності на сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0181397 виданий 30.09.1996 року на підставі рішення Віньковецької районної державної адміністрації від 18 серпня 1996 року на ім'я ОСОБА_7, яка померла 27.11.1998 року.
Позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_3.
Відповідач: ОСОБА_3 сільська ради Віньковецького району Хмельницької області, с. Петрашівка вул. Перемоги, 96а Віньковецького району Хмельницької області, код 04403404.
Третя особа: Віньковецька районна державна адміністрація Хмельницької області, вул. Соборної України, 15 смт. Віньківці Віньковецького району Хмельницької області, ідентифікаційний код 21317971.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Віньковецький районний суд до Хмельницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О.Потапов
Суд | Віньковецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2019 |
Оприлюднено | 18.02.2019 |
Номер документу | 79858682 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Віньковецький районний суд Хмельницької області
Потапов О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні