ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2019 року м. Житомир справа № 240/344/19
категорія 112010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов"язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з врахуванням довідки № 127 від 22.11.2018, виданої СТОВ "Племзавод Коростишівський";
- визнати за ОСОБА_1 право на нарахування та щомісячне отримання пенсії за віком на підставі довідки № 127 від 22.11.2018, виданої СТОВ "Племзавод Коростишівський", провести нарахування пенсії за віком ОСОБА_1 з врахуванням довідки № 127 про заробітну плату для обчислення пенсії, видану СТОВ "Племзавод Коростишівський" від 22.11.2018 з часу подання заяви - 19.07.2018.
В обґрунтування позову зазначає, що копія її трудової книжки підтверджує факт роботи в колгоспі ім.Кірова, який в подальшому перейменовано в КСП "Коростишівське" та вказані обставини встановлені рішенням Коростишівського районного суду Житомирської області від 25.09.2018; довідка про заробітну плату для призначення пенсії була видана на підставі лицьових (особових) рахунків, а за нормами пенсійного законодавства особові рахунки по оплаті праці є первинними документами, на підставі яких може бути видана довідка про заробітну плату для призначення пенсії.
Ухвалою від 28.01.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву (а.с. 19-21), в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що примінити довідку № 127 від 23.11.2018 про заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_1 неможливо, так як в господарстві відсутні первинні документи; довідка № 127 від 22.11.2018 видана лише на підставі лицьових рахунків, а в довідці № 47 від 31.03.2017 зазначено, що серед архівних документів відсутня інформація про помісячний розмір заробітної плати працівників колгоспу ім. Кірова та КСП "Коростишівське" за 1984-1994 роки; провести перевірки щодо обґрунтованості зазначених довідок неможливо, оскільки первинні документи на підприємстві відсутні.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
19.07.2018 ОСОБА_1 звернулась до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії (а.с.12). При цьому заявнику було запропоновано подати Довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 (а.с.13).
З метою отримання вказаної довідки ОСОБА_1 звернулася до суду і на виконання рішення Коростишівського районного суду Житомирської області від 25.09.2018 по справі № 280/574/18 (а.с. 8-9), яке набрало законної сили, СТОВ "Племзавод Коростишівський" видав ОСОБА_1 довідку від 22.11.2018 № 127 (а.с. 10), в якій зазначив суму заробітної плати за 1989-1993 роки з розшифруванням на підставі "лицьових" рахунків які знаходяться в СТОВ "Племзавод Коростишівський".
Також, в даній довідці зазначено, що Товариство не заперечує проти проведення перевірки первинних документів за період зазначений в довідці.
Дану довідку позивач направила відповідачу (а.с. 26).
Проте листом від 23.11.2018 № 13617/02 (а.с. 11) Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило, що "примінити довідку про заробітну плату № 127 від 22.11.2018р., яку видав СТОВ "Племзавод Коростишівський" шляхом ділення річної заробітної плати на 12 місяців не має можливості, так як в організації відсутні первинні документи, тобто заробітна плата помісячно".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
На підставі статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із статтею 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65 - 67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.
Статтею 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій, згідно якого середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи, починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Статтею 81 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком.
Частиною 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
На підставі частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно із частиною 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
На підставі частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
На підставі пп. 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року N 22-1 (далі - Порядок № 22-1), за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно із пунктом 2.10 вказаного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Як вбачається з довідки № 127 від 22.11.2018 про заробітну плату для обчислення пенсії за період роботи з 01 січня 1989 року по 31 грудня 1993 року ТСТОВ "Племзавод Коростишівський", вона засвідчена печаткою підприємства та підписом посадової особи, містить обов'язкові відомості про розмір заробітної плати, про нарахування страхових внесків; довідка видана на підставі "лицьових" рахунків (особових рахунків).
Отже, позивачем вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для призначення пенсії із урахуванням заробітної плати, вказаній у довідці № 127 від 22.11.2018.
Варто зауважити, що посилання відповідача на те, що провести перевірки щодо обґрунтованості зазначених довідок неможливо, оскільки первинні документи на підприємстві відсутні, суд вважає хибними та не приймає до уваги, так як в довідці № 127 від 22.11.2018 СТОВ "Племзавод Коростишівський" зазначив, що не заперечує проти проведення перевірки первинних документів за період зазначений в довідці. Крім того вказана довідка видана на підставі особових рахунків, як то передбачено п. 2.10 Порядку № 22-1.
Щодо посилань відповідача на те, що в довідці № 47 від 31.03.2017 зазначено, що серед архівних документів відсутня інформація про помісячний розмір заробітної плати працівників колгоспу ім. Кірова та КСП "Коростишівське" за 1984-1994 роки, то суд зазначає, що з довідки № 127 від 22.11.2018 СТОВ "Племзавод Коростишівський", яка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості, вбачається, що інформація надана, а отже первинні документи щодо заробітної плати позивача, наявні в СТОВ "Племзавод Коростишівський".
Вищевказане узгоджується з викладеним в рішенні Коростишівського районного суду Житомирської області від 25.09.2018 по справі № 280/574/18 (а.с. 8-9), де зазначено: "Разом з тим, згідно доданої довідки про нарахування заробітної плати по рокам у відповідача збереглись відомості щодо розміру річної заробітної плати позивача, а тому суд приходить до висновку, що відповідач має можливість вирахувати помісячну плату позивача виходячи з річного розміру шляхом поділу на 12 місяців".
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що довідка № 127 від 22.11.2018 є такою, що відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року N 22-1, а також вимогам ч. 1 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки Законом не передбачено іншого порядку встановлення та підтвердження вказаного факту, виходячи з тих обставин, що склалися.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.01.2018 по справі № 583/392/17, а згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені нею судові витрати в сумі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, номер НОМЕР_1) до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Гагаріна, 22, м. Коростишів, Житомирська обл., 12501, код 13577215) задовольнити.
Визнати протиправною відмову Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з врахуванням довідки № 127 від 22.11.2018, виданої СТОВ "Племзавод Коростишівський".
Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області визнати за ОСОБА_1 право на нарахування та щомісячне отримання пенсії за віком на підставі довідки № 127 від 22.11.2018, виданої СТОВ "Племзавод Коростишівський" та провести нарахування пенсії за віком ОСОБА_1 з врахуванням довідки № 127 про заробітну плату для обчислення пенсії, видану СТОВ "Племзавод Коростишівський" від 22.11.2018 з часу подання заяви - 19.07.2018.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк
Суд | Житомирський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2019 |
Оприлюднено | 19.02.2019 |
Номер документу | 79871841 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Семенюк Микола Миколайович
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Семенюк Микола Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні