Провадження № 1кс/712/1424/19
Справа № 712/2236/19
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
про проведенняобшуку
18 лютого 2019 року Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувв відкритомусудовому засіданнів залісуду м.Черкаси клопотанняпрокурора відділунагляду задодержанням законіворганами фіскальноїслужби управлінняпрокуратури областірадника юстиції ОСОБА_3 винесене в кримінальному провадженні №32018250000000058,внесеного доЄдиного реєструдосудових розслідувань18грудня 2018року,за ознакамикримінального правопорушення,передбаченого ч.2ст.212КК України про проведення обшуку,
В С Т А Н О В И В:
До Соснівського районного суду м. Черкаси звернувся прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління прокуратури області радник юстиції ОСОБА_3 з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку по місцю фактичного проживання голови ФГ «Ружин» ОСОБА_4 , за адресою: АДРЕСА_1 посилаючись нате,щослідчим управлінням фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Черкаській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню №32018250000000058,яке внесенодо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань 18.12.2018за фактомумисного ухиленнявід сплатиподатків додержавного бюджетуслужбовими особамиФГ «Ружин»(код ЄДРПОУ 34464090) у великих розмірах, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
Досудовим розслідуванням по даному кримінальному провадженню встановлено, що відповідно до акту ГУ ДФС у Черкаській області від 05.10.2018 №388/23-00-14-0807/34464090 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ФГ «Ружин» за період з 01.07.2015 по 30.06.2018» службові особи вказаного підприємства внаслідок відображення в документах податкової звітності проведення фінансово-господарських взаємовідносин із СГД, що мають ознаки фіктивності, саме: ТОВ «Еваларс», ТОВ «Малокс», ТОВ «Зерно-трест», ТОВ «Енергетик 2017», ТОВ «Керлес Прайм», ТОВ «Зерноторгова компанія «Златопіль»,ТОВ «Реалагро-Центр» та за рахунок віднесення до податкового кредиту підприємства проведених операцій з придбання ТМЦ, які не пов`язані з його господарською діяльністю, а також внаслідок недостовірного відображення операцій з реалізації власної продукції пайовикам умисно ухилились від сплати податку на додану вартість до державного бюджету за період 2016 - 2017 років на загальну суму 2575 тис. грн., що на вказаний період часу є у великих розмірах.
Вказаний факт підтверджується актом документальної планової виїзної перевірки ГУ ДФС у Черкаській області від 05.10.2018 №388/23-00-14-0807/34464090.
Враховуючи вищевикладене, в діях службових осібФГ «Ружин»вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, кваліфікованого як умисне ухилення від сплати податків, зборів (загальнообов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, яка зобов`язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах.
Під час проведення працівникам ГУ ДФС у Черкаській області документальної перевірки службовими особами ФГ «Ружин» документи фінансово-господарської діяльності надано не в повному обсязі.
Разом з цим, вжитими у ході досудового розслідування заходами не вдалося встановити місце знаходження ТОВ «Еваларс», ТОВ «Малокс», ТОВ «Зерно-трест», ТОВ «Енергетик 2017», ТОВ «Керлес Прайм», ТОВ «Зерноторгова компанія «Златопіль» та ТОВ «Реалагро-Центр», місце зберігання його первинних документів, а також проживання відповідних службових осіб.
На підставі вищевикладеного, для з`ясування обставин нібито проведених фінансово-господарських взаємовідносин між ФГ «Ружин»зконтрагентами-постачальникамита контрагентами-покупцями,серед яких:ТОВ «Еваларс»(кодЄДРПОУ 41579207), ТОВ«Малокс» (кодЄДРПОУ 41451792),ТОВ «Зерно-трест»(кодЄДРПОУ 38991258), ТОВ«Енергетик 2017»(кодЄДРПОУ 41014926),ТОВ «КерлесПрайм» (кодЄДРПОУ 41523608),ТОВ «Зерноторговакомпанія «Златопіль»(кодЄДРПОУ 40624714), ТОВ«Реалагро-Центр»(кодЄДРПОУ 38688742),ТОВ «ЕпіцентрК» (кодЄДРПОУ 32490244),ТОВ «Енергомонтаж»(кодЄДРПОУ 31801009),ПСП «Ньютон»(кодЄДРПОУ 24354040),ПАТ «Мало-Бузуківськийгранітний кар`єр»(кодЄДРПОУ 5467694)та іншими,а такождокументів щодореалізації власноїпродукції вякості розрахункуз пайовикамивиникла необхідністьу тимчасовомудоступі зможливістю вилученняоригіналів документівФГ «Ружин», підтверджуючих проведення вказаних взаємовідносин за період з 01.07.2015 по 30.06.2018(включно).
09.01.2019 слідчим суддею Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_5 винесено ухвалу, якою задоволено клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління прокуратури Черкаської області ОСОБА_3 та надано дозвіл на тимчасовий доступ з можливістю вилучити оригінали (а уразі їх відсутності з мотивованої причини, завірені належним чином копії) всіх документів ФГ «Ружин»підтверджуючі проведення фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ «Еваларс», ТОВ «Малокс», ТОВ «Зерно-трест», ТОВ «Енергетик 2017», ТОВ «Керлес Прайм», ТОВ «Зерноторгова компанія «Златопіль», ТОВ «Реалагро-Центр», ТОВ «Епіцентр К», ТОВ «Енергомонтаж», ПСП «Ньютон», ПАТ «Мало-Бузуківський гранітний кар`єр» та іншими, а також документів щодо реалізації власної продукції в якості розрахунку з пайовиками.
Вказану ухвалу старшим слідчим з ОВС СУ ФР ГУ ДФС у Черкаській області ОСОБА_6 оголошено та вручено копію особисто голові фермерського господарства «Ружин» ОСОБА_4 15.01.2019 по місцю його фактичного проживання, за адресою: АДРЕСА_1 .
Після отримання ухвали, голова ФГ «Ружин» ОСОБА_4 повідомив, що йому необхідний час для підготовки вказаних в ухвалі слідчого судді документів та зобов`язався їх надати органу досудового розслідування.
22.01.2019 допитаний як свідок голова ФГ «Ружин» ОСОБА_4 від дачі будь-яких показів відмовився, користуючись ст. 63 Конституції України.
В подальшому, 29.01.2019 додатково допитаний як свідок голова ФГ «Ружин» ОСОБА_4 від показів також відмовився, користуючись ст. 63 Конституції України, в тому числі й надавати відповіді на запитання щодо виконання ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей та документів.
Окрім того, старшим слідчим з ОВС СУ ФР ГУ ДФС у Черкаській області ОСОБА_6 голова ФГ «Ружин» ОСОБА_4 викликався для проведення слідчих та процесуальних дій на 08.02.2019.
08.02.2019 голова ФГ «Ружин» ОСОБА_4 до СУ ФР ГУ ДФС у Черкаській області не з`явився про причини не явки не повідомив, а контактний номер мобільного телефону НОМЕР_1 вимкнув.
Враховуючи вищевикладене, голова ФГ «Ружин» ОСОБА_4 свідомо уникнув виконання ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей та документів, строк дії якої на даний час закінчився.
Вказані в ухвалі суді документи перебувають у володінні службових осіб ФГ «Ружин», так як відповідно до ст. 44 Податкового кодексу України платники податків зобов`язані забезпечити зберігання документів, пов`язаних із веденням господарської діяльності, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складання якої використовуються зазначені документи.
Водночас, під час проведення документальної перевірки частину із вказаних документів службовими особами надано не було, що зафіксовано у акті перевірки, який став підставою для внесення відомостей до ЄРДР.
Потреба у вилученні та приєднанні до матеріалів кримінального провадження оригіналів зазначених документів пов`язана з тим, що шляхом їх вивчення можливо встановити осіб, які фактично вчиняли дії з реєстрації (перереєстрації), осіб які отримували (видавали) доручення щодо проведення таких дій, а також причетні до фінансово-господарської діяльності вказаних підприємств, підписання та складання первинних документів, проведення перерахування коштів по банківським рахункам та їх подальшого відображення у звітності.
Отримання вказаних документів у оригіналах зумовлена необхідністю призначення у ході подальшого розслідування почеркознавчих, технічних, а також судово-економічної експертизи, що неможливо за відсутності у розпорядження органу досудового розслідування оригіналів документів, на яких містяться підписи та відтиски печаток.
До того ж, під час досудового розслідування встановлено, що службові особи ФГ «Ружин» систематично вживають контрзаходів, направлених на упередження можливої слідчо-оперативної діяльності з боку правоохоронних органів, що виражається у приховуванні фактичних місць зберігання документації, комп`ютерної техніки, тощо.
З метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування кримінального провадження, перешкоджання можливості знищення документів та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що оригінали та копії первинних бухгалтерських документів, які підтверджують проведення фінансово-господарських взаємовідносин із СГД, що мають ознаки фіктивності, саме: ТОВ «Еваларс», ТОВ «Малокс», ТОВ «Зерно-трест», ТОВ «Енергетик 2017», ТОВ «Керлес Прайм», ТОВ «Зерноторгова компанія «Златопіль»,ТОВ «Реалагро-Центр», а також документів щодо проведених операцій з придбання ТМЦ, які не пов`язані з його господарською діяльністю у ТОВ «Епіцентр К», ТОВ «Енергомонтаж», ПСП «Ньютон», ПАТ «Мало-Бузуківський гранітний кар`єр» та інших, операцій з реалізації власної продукції пайовикам, комп`ютерна техніка, на якій міститься електрона документація, підтверджуюча проведення вказаної діяльності, магнітні носії інформації («флешки», диски, дискети, карти пам`яті, тощо), чорнові записи, можуть знаходитись за місцем фактичного проживання голови ФГ «Ружин» ОСОБА_4 , за адресою: АДРЕСА_1 , а також враховуючи, що в разі будь-якого зволікання з вилученням цих документів будуть створені можливості для їх знищення чи переховування виникла необхідність у звернені до суду з відповідним клопотаннм.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримала та просила його задовольнити з підстав викладених в клопотанні.
Слідчий суддя заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного.
Згідно із ч.1 ст. 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установленихчастиною третьоюцієї статті.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 статті 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.У разінеобхідності провестиобшук слідчийза погодженнямз прокуроромабо прокурорзвертається дослідчого суддіз відповіднимклопотанням,яке повинномістити відомостіпро: 1)найменування кримінальногопровадження тайого реєстраційнийномер; 2)короткий викладобставин кримінальногоправопорушення,у зв`язкуз розслідуваннямякого подаєтьсяклопотання; 3)правовукваліфікацію кримінальногоправопорушення ззазначенням статті(частинистатті)закону Українипро кримінальнувідповідальність; 4)підставидля обшуку; 5)житло чиінше володінняособи абочастину житлачи іншоговолодіння особи,де плануєтьсяпроведення обшуку; 6)особу,якій належитьжитло чиінше володіння,та особу,у фактичномуволодінні якоївоно знаходиться; 7)індивідуальні абородові ознакиречей,документів,іншого майнаабо осіб,яких плануєтьсявідшукати,а такожїхній зв`язокіз вчиненимкримінальним правопорушенням; 8)обґрунтування того,що доступдо речей,документів абовідомостей,які можутьу нихміститися,неможливо отриматиорганом досудовогорозслідування удобровільному порядкушляхом витребуванняречей,документів,відомостей відповіднодо частинидругої статті93цього Кодексу,або задопомогою іншихслідчих дій,передбачених цимКодексом,а доступдо осіб,яких плануєтьсявідшукати,-за допомогоюінших слідчихдій,передбачених цимКодексом.Зазначена вимогане поширюєтьсяна випадкипроведення обшукуз метоювідшукання знаряддякримінального правопорушення,предметів ідокументів,вилучених зобігу. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Згідно із ст.235 КПК України ухвала слідчогосудді продозвіл наобшук житлачи іншоговолодіння особиз підстав,зазначених уклопотанні прокурора,слідчого,надає правопроникнути дожитла чиіншого володінняособи лишеодин раз. Ухваласлідчого суддіпро дозвілна обшукжитла чиіншого володінняособи повиннавідповідати загальнимвимогам досудових рішень,передбачених цимКодексом,а такожмістити відомостіпро: 1)строк діїухвали,який неможе перевищуватиодного місяцяз дняпостановлення ухвали; 2)прокурора,слідчого,який подавклопотання прообшук; 3)положення закону,на підставіякого постановляєтьсяухвала; 4)житло чиінше володінняособи абочастину житлачи іншоговолодіння особи,які маютьбути підданіобшуку; 5)особу,якій належитьжитло чиінше володіння,та особу,у фактичномуволодінні якоївоно знаходиться; 6) речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.
Аналіз положеньст.ст.233-235КПК Українидає підставидля висновкупро те,що особа,яка звертаєтьсядо слідчогосудді ізклопотанням пропроведення обшукужитла чиіншого володінняособи,має навестидокази,які бдавали підставиз великоюймовірністю вважати,що розшукуваніречі чидокументи перебуваютьу конкретномужитлі чиіншому володінніособи. Обов`язок довести наявність достатніх для обшуку підстав покладається на слідчого, прокурора, який звернувся до слідчого судді з клопотання, а ступінь обґрунтованості таких підстав визначається в кожному конкретному випадку.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Черкаській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню №32018250000000058,яке внесенодо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань 18.12.2018за фактомумисного ухиленнявід сплатиподатків додержавного бюджетуслужбовими особамиФГ «Ружин»(код ЄДРПОУ 34464090) у великих розмірах, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
Оцінюючи наданіпрокурором докази, слідчий суддя робить висновок про те, що прокурором не доведено ту обставину, що за адресою: Черкаська область, Смілянський район, с. Санжариха, вул. Шевченка, 128, з великою долею ймовірності можуть перебувати знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а саме:
- персональних комп`ютерів, ноутбуків, планшетів та магнітних носіїв інформації (флешки, диски, дискети, карт пам`яті, тощо), на яких міститься інформація з приводу проведення фінансово-господарських взаємовідносин із СГД, що мають ознаки фіктивності, саме: ТОВ «Еваларс», ТОВ «Малокс», ТОВ «Зерно-трест», ТОВ «Енергетик 2017», ТОВ «Керлес Прайм», ТОВ «Зерноторгова компанія «Златопіль»,ТОВ «Реалагро-Центр», щодо проведених операцій з придбання ТМЦ, які не пов`язані з його господарською діяльністю з ТОВ «Епіцентр К», ТОВ «Енергомонтаж», ПСП «Ньютон», ПАТ «Мало-Бузуківський гранітний кар`єр» та іншими, а також операцій з реалізації власної продукції пайовикам;
- персональних комп`ютерів, ноутбуків, планшетів та магнітних носіїв інформації (флешки, диски, дискети, карт пам`яті, тощо), на яких міститься інформація з приводу проведення фінансово-господарських взаємовідносин із СГД, що мають ознаки фіктивності, саме: ТОВ «Еваларс», ТОВ «Малокс», ТОВ «Зерно-трест», ТОВ «Енергетик 2017», ТОВ «Керлес Прайм», ТОВ «Зерноторгова компанія «Златопіль»,ТОВ «Реалагро-Центр», щодо проведених операцій з придбання ТМЦ, які не пов`язані з його господарською діяльністю з ТОВ «Епіцентр К», ТОВ «Енергомонтаж», ПСП «Ньютон», ПАТ «Мало-Бузуківський гранітний кар`єр» та іншими, а також операцій з реалізації власної продукції пайовикам;
- оригіналів та копій документів ФГ «Ружин», щодо проведення фінансово-господарських взаємовідносин із СГД, що мають ознаки фіктивності, саме: ТОВ «Еваларс» (код ЄДРПОУ 41579207), ТОВ «Малокс» (код ЄДРПОУ 41451792), ТОВ «Зерно-трест» (код ЄДРПОУ 38991258), ТОВ «Енергетик 2017» (код ЄДРПОУ 41014926), ТОВ «Керлес Прайм» (код ЄДРПОУ 41523608), ТОВ «Зерноторгова компанія «Златопіль» (код ЄДРПОУ 40624714), ТОВ «Реалагро-Центр» (код ЄДРПОУ 38688742), щодо проведених операцій з придбання ТМЦ, які не пов`язані з його господарською діяльністю з ТОВ «Епіцентр К» (код ЄДРПОУ 32490244), ТОВ «Енергомонтаж» (код ЄДРПОУ 31801009), ПСП «Ньютон» (код ЄДРПОУ 24354040), ПАТ «Мало-Бузуківський гранітний кар`єр» (код ЄДРПОУ 5467694) та іншими, а також операцій з реалізації власної продукції пайовикам;
- чорнових записів, блокнотів тощо.
Крім того, слідчий суддя враховує, що доступ до вказаних речей можливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом їх витребування або за допомогою інших слідчих дій, передбачених КПК України.
В матеріалах клопотання мається ухвала суду про тимчасовий доступ до речей і документів, яка вручена голові ФГ «Ружин» ОСОБА_4 , а відомостей про її ухилення від виконання суду не надано.
Крім того, в даному випадку заявлено клопотання про обшук за місцем фактичного проживання ОСОБА_4 , за адресою АДРЕСА_1 , але прокурором не надано даних про те, що останній фактично проживає за даною адресою, так як згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 28.01.2019 №154061268 земельна ділянка за адресою АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить ОСОБА_7 , а право власності на об`єкти нерухомості за вказаною адресою не зареєстровані.
З додатків до клопотання (протокол допиту свідка, картка платника податку, Стату ФГ «Ружин») встановлено, що ОСОБА_4 , зареєстрований та фактично проживає за адресою АДРЕСА_1 .
Європейська конвенція про захист прав людини і основних свобод пред`являє досить високі вимоги для такого обмеження прав, як проведення обшуку.
Відповідно до п. 2 ст. 8 Конвенції не допускається втручання з боку державних органів у здійснення права на недоторканність житла, за винятком втручання, передбаченого законом і необхідного в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки і суспільного спокою, економічного благополуччя країни, з метою запобігання безладу чи злочинів, для охорони здоров`я, моральності чи захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до ч. 5ст. 236 КПК України, обшук на підставі ухвали слідчого судді повинен проводитися в обсязі, необхідному для досягнення мети обшуку.
В даному випадку, прокурором не надано доказів виправданості такого втручання у права та свободи особи, яка є власником або законним користувачем земельної ділянки та житлового приміщення, про обшук якого заявлене клопотання.
Також прокурором не доведено, що мета, задля якої заявлено клопотання, може бути досягнута шляхом проведення обшуку, та не доведено наявність достатніх підстав вважати, що відшукуванні речі знаходяться у вказаному житловому приміщенні.
Враховуючи вищевикладене та з метою недопущення порушень ст. 8 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, клопотання слідчого про проведення обшуку по вищевказаному кримінальному провадженню, задоволенню не підлягає, оскільки внесено без передбачених діючим законодавством обґрунтувань.
Керуючись ст.ст. 234- 235, 369 - 372, 376 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В:
У задоволенніклопотання прокуроравідділу наглядуза додержаннямзаконів органамифіскальної службиуправління прокуратуриЧеркаської області ОСОБА_3 відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2019 |
Оприлюднено | 15.02.2023 |
Номер документу | 79877768 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Соснівський районний суд м.Черкас
Пироженко (С.А.) С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні