Справа № 706/162/19
2-о/706/19/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2019 року м.Христинівка
Христинівський районний суд Черкаської області в складі головуючого Орендарчука М.П.
за участю секретаря судового засідання Пізняк Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Христинівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, Заінтересована особа: Синицька сільська рада Христинівського району Черкаської області про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання із спадкодацем.
Свої вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 року померла рідна баба заявників по справі ОСОБА_3. Після її смерті залишилось спадкове майно, до якого зокрема відноситься і земельна ділянка, цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,12 га розташована в адміністративно-територіальних межах Синицької сільської ради Христинівського району Черкаської області. На випадок своєї смерті ОСОБА_3, будь-яких розпоряджень не робила. Рідний син спадкодавця та відповідно батько заявників по справі - ОСОБА_4, помер ІНФОРМАЦІЯ_5, тобто ще за життя його матері ОСОБА_3. У зв'язку із цим ОСОБА_2 та ОСОБА_5 відповідно до ч. 1 ст. 1266 Цивільного кодексу України, являються єдиними спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_3.
Так, згідно ч. 1 ст. 1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини. Христинівською районною нотаріальною конторою від заявників по справі не приймаються заяви про прийняття спадщини за законом після смерті рідної баби ОСОБА_3, з підстав пропуску ними шестимісячного терміну для подання цих заяв, про що винесено відповідні постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явилась, проте від неї до суду надійшла заява, в якій вона зазначила, що заявлені вимоги підтримує та просить справу розглядати у її відсутність.
В судове засідання заявник ОСОБА_2 не з'явився, проте від нього до суду надійшла заява, в якій він зазначив, що заявлені вимоги підтримує та просить справу розглядати у його відсутність.
В судове засідання представник заявників ОСОБА_6 не зявилась, проте від неї до суду надійшла заява, в якій вона зазначила, що заявлені вимоги підтримує та просить справу розглядати у її відсутність.
В судове засідання Заінтересована особа: Синицька сільська рада Христинівського району Черкаської області не з'явилась, проте від сільської ради надійшла заява, в якій зазначено, що Синицька сільська рада не заперечує проти задоволення заявлених вимог , та просить Христинівський районний суд розглянути справу у відсутності представника сільської ради.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ч.2 ст.315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановленні факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
ІНФОРМАЦІЯ_4 року померла рідна баба заявників по справі ОСОБА_3.
Після її смерті залишилось спадкове майно, до якого зокрема відноситься і земельна ділянка, цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,12 га розташована в адміністративно-територіальних межах Синицької сільської ради Христинівського району Черкаської області
Частинами 1, 3 ст. 1268, ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За змістом зазначених норм прийняття особою спадщини обумовлюється або постійним проживанням спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини, або, в разі відсутності наведених вище обставин - поданням до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у визначений ч. 1 ст. 1270 ЦК України строк.
Факт постійного проживання ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 в АДРЕСА_1 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року, починаючи із січня 2003 року та по день відкриття спадщини після її смерті підтверджується матеріалами справи, а саме: Копія паспортних даних та ідентифікаційного номера ОСОБА_5; Копія паспортних даних та ідентифікаційного номера ОСОБА_2; Копія свідоцтва про смерть ОСОБА_3; Копія довідки виконкому Синицької сільської ради Христинівського району Черкаської області від 18.01.2019 №63; Копія свідоцтва про смерть ОСОБА_4; Копія державного акту на право приватної власності на землю ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 Копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України від 29.03.2017 №00017846658; Копія свідоцтва про народження ОСОБА_2; Копія свідоцтва про народження ОСОБА_7; Копія свідоцтва про шлюб між ОСОБА_10 та ОСОБА_5 Копія постанови ОСОБА_8 приватного нотаріуса Христинівського районного нотаріального округу від 21.09.2018 №1386/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальної дії; Копія постанови ОСОБА_8 приватного нотаріуса Христинівського районного нотаріального округу від 21.09.2018 №1387/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Отже, в силу ст. 1268 ЦК України ОСОБА_1 фактично прийняли спадщину шляхом постійного проживання разом зі спадкодавцями на момент її відкриття, проте нотаріус відмовив їм у видачі свідоцтва про право на спадщину через те, що спадкодавець та спадкоємець були зареєстровані за різними адресами.
Таким чином, мають місце обставини, які свідчать про прийняття заявником спадщини після смерті дідуся шляхом постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
В зв'язку з наявністю розбіжностей щодо зареєстрованого та фактичного місця проживання спадкоємця заявник не має можливості іншим шляхом, крім як встановлення в судовому порядку факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, підтвердити факт її прийняття.
При таких обставинах вимоги заявників про встановлення факту постійного проживання разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини та її прийняття підлягають задоволенню.
Факт постійного проживання ОСОБА_1, ОСОБА_2 разом із бабою ОСОБА_3 на момент її смерті та прийняття спадщини після смерті останньої має заявникаи юридичне значення та встановлюється з метою підтвердження наявності обставин, що свідчать про прийняття спадкоємцями ОСОБА_9, та ОСОБА_2
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258,259, 263-265, 268, 315, 319, 354 ЦПК України суд, -
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 ( зареєстрованою за адресою АДРЕСА_2, паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 виданий 14.05.1999 Уманським МВ УМВС України в Черкаській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 виданий 14.07.1998 Уманським МВ УМВС України в Черкаській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) Заінтересована особа: Синицька сільська рада Христинівського району Черкаської області( місце знаходження: вулиця Миру, 64, с.Синиця, Христинівський район, Черкаська область, ЄДРПОУ - 33319239) про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт, постійного проживання ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 виданий 14.05.1999 Уманським МВ УМВС України в Черкаській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 виданий 14.07.1998 Уманським МВ УМВС України в Черкаській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) разом із спадкодавцем ОСОБА_3 в АДРЕСА_1 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року, починаючи із січня 2003 року та по день відкриття спадщини після її смерті.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: М.П. Орендарчук
Суд | Христинівський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2019 |
Оприлюднено | 19.02.2019 |
Номер документу | 79878265 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Христинівський районний суд Черкаської області
Орендарчук М. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні