Справа №635/1279/19
Провадження №6/635/106/2019
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2019 року Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Панас Н.Л.
при секретарі - Крилєвській І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с.Покотилівка цивільну справу за поданням Міськрайонного відділу державної виконавчої служби по Харківському району та місту Люботину Головного територіального управління юстиції у Харківській області, юридична адреса: м.Харків, майдан Свободи, 5, заінтересовані особи - ОСОБА_1, адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 "а"/1010, ПАТ "Перший Український міжнародний банк", юридична адреса: м.Київ, вул.Андріївська, 4 "а" про звернення стягнення на нерухоме майно боржника, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2019 року до суду надійшло подання Міскрайонного відділу державної виконавчої служби по Харківському району та місту Люботину Головного територіального управління юстиції у Харківській області, де заявник зазначає, що на виконанні у відділі перебуває виконавче провадження по примусовому виконанню виконавчого напису №425, вчиненому 20 березня 2009 року приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_2 Виконавчий напис був вчинений з метою звернення стягнення на земельну ділянку №10 по вулиці Леніна в с.Хорошево Харківського району Харківської області, яка належить ОСОБА_1, з метою погашення заборгованості у розмірі 21868 доларів 87 центів США, а також витрат, пов'язаних з вчиненням нотаріального напису у розмірі 1700 грн. В ході проведення виконавчих дій, а саме - 14.12.2016 року було проведено опис та арешт зазначеної земельної ділянки. Однак, оскільки в Державному земельному кадастрі власником спірної земельної ділянки зазначений ОСОБА_3, відділ виконавчої служби просив звернути стягнення на зазначену земельну ділянку.
Згідно з ч.11 ст.440 ЦПК України суд негайно розглядає подання державного виконавця, приватного виконавця без повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного виконавця, приватного виконавця.
Державний виконавець в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи суду не надавав.
Оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового засідання технічними засобами, у відповідності з вимогами ч.2 ст.247 ЦПК України, не проводилось.
Перевіривши матеріали подання, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з вимогами ч.10 ст.440 ЦПК України питання про звернення стягнення на нерухоме майно боржника, право власності на яке не зареєстровано в установленому законом порядку, під час виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) вирішуються судом за поданням державного виконавця, приватного виконавця.
Статтею 50 Закону України "Про виконавче провадження"встановлено, що звернення стягнення на об'єкти нерухомого майна здійснюється у разі відсутності в боржника достатніх коштів чи рухомого майна. При цьому в першу чергу звертається стягнення на окрему від будинку земельну ділянку, інше приміщення, що належать боржнику. В останню чергу звертається стягнення на житловий будинок чи квартиру, в якому фактично проживає боржник.
Разом із житловим будинком стягнення звертається також на прилеглу земельну ділянку, що належить боржнику.
У разі звернення стягнення на об'єкт нерухомого майна виконавець здійснює в установленому законом порядку заходи щодо з'ясування належності майна боржнику на праві власності, а також перевірки, чи перебуває це майно під арештом.
Після документального підтвердження належності боржнику на праві власності об'єкта нерухомого майна виконавець накладає на нього арешт та вносить відомості про такий арешт до відповідного реєстру у встановленому законодавством порядку. Про накладення арешту на об'єкт нерухомого майна, заставлене третім особам, виконавець невідкладно повідомляє таким особам.
У разі якщо право власності на нерухоме майно боржника не зареєстровано в установленому законом порядку, виконавець звертається до суду із заявою про вирішення питання про звернення стягнення на таке майно.
У разі відсутності технічної документації на майно, у зв'язку з чим його неможливо підготувати до реалізації, виготовлення такої документації здійснюється за зверненням виконавця в установленому законодавством порядку за рахунок додаткового авансування стягувача. У разі якщо стягувач протягом 10 робочих днів з дня одержання відповідного повідомлення виконавця не авансує витрати, пов'язані з підготовкою технічної документації на майно, виконавчий документ повертається стягувачу, за умови що відсутнє інше майно у боржника, на яке можливо звернути стягнення.
Згідно з вимогами ч.1 ст.328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Частиною 2 статті 331 ЦК України встановлено, що якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до ст.125 Земельного Кодексу України право власності, зокрема, на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" (в редакції, яка діяла на час виникнення у ОСОБА_1 права власності на спірну земельну ділянку, тобто на 03.09.2008 року), встановлено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості (стаття 1).
Обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме:
1) право власності на нерухоме майно;
2) речові права на чуже нерухоме майно:
а) право володіння;
б) право користування (сервітут);
в) право постійного користування земельною ділянкою;
г) право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис);
ґ) право забудови земельної ділянки (суперфіцій);
д) право користування нерухомим майном строком більш як один рік.
Законом можуть бути встановлені інші речові права на чуже нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації згідно з цим Законом;
3) обмеження речових прав.
Дані обліку земельних ділянок у Державному земельному кадастрі та кадастровий номер об'єкта нерухомості є основою для формування Державного реєстру прав.
Як вбачається з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна №156580753 від 18.02.2019 року, земельна ділянка з кадастровим №6325159100:00:002:0036, яка розташована за адресою: Харківська область, Харківський район, с.Хорошево, вул.Леніна, 10, належить на праві власності ОСОБА_1.
Тобто право власності боржника на нерухоме майно, а саме - земельну ділянку, зареєстровано у відповідності з вимогами законодавства, яке діяло на час виникнення у боржника такого права.
За таких обставин у суда відсутні правові підстави для задоволення подання державного виконавця, який повинен діяти в рамках, встановлених ЗУ "Про виконавче провадження".
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.440 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
В задоволенні подання Міськрайонного відділу державної виконавчої служби по Харківському району та місту Люботину Головного територіального управління юстиції у Харківській області, юридична адреса: м.Харків, майдан Свободи, 5, заінтересовані особи - ОСОБА_1, адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 "а"/1010, ПАТ "Перший Український міжнародний банк", юридична адреса: м.Київ, вул.Андріївська, 4 "а" про звернення стягнення на нерухоме майно боржника відмовити.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: hr.hr.court.gov.ua на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня одержання копії цієї ухвали через Харківський районний суд Харківської області до апеляційного суду у межах територіальної юрисдикції якого перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Повний текст ухвали виготовлено 18 лютого 2019 року.
Суддя Н.Л.Панас
Суд | Харківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2019 |
Оприлюднено | 19.02.2019 |
Номер документу | 79888369 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський районний суд Харківської області
Панас Н. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні