Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/1038/18
Провадження № 2/670/116/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2019 року смт. Віньківці
Віньковецький районний суд Хмельницької області у складі головуючого судді Потапова О.О.,
з участю секретаря Корчової А.І.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Яснозірської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, ОСОБА_5, про встановлення факту, що має юридичне значення та про визнання права власності на майно в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В :
До суду звернулась ОСОБА_3 з позовом до Яснозірської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, ОСОБА_5, про встановлення факту, що має юридичне значення та про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4.
Позивач зазначає, що вона є спадкоємцем майна померлої ОСОБА_6 за заповітом, посвідченим 12.02.1998 року секретарем виконкому Яснозірської сільської ради та після смерті спадкодавця вона відповідним чином прийняла спадщину. Зі змісту заповіту вбачаться, що є ще один спадкоємець ОСОБА_5, яка після одруження змінила своє прізвище на ОСОБА_5 однак, за прийняттям спадщини до нотаріуса не зверталась, оскільки приймати спадщину після смерті ОСОБА_6 не має наміру.
Позивач звернулась до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. Однак, їй було відмовлено у вчинені будь-яких нотаріальних дій, оскільки вона пропустила строк для прийняття спадщини. Проте у позові вона зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України прийняла спадщину.
Зазначає, що на вимогу нотаріуса не було змоги надати правовстановлюючі документи на право власності на домоволодіння та на право власності на земельні ділянки, тому можливість нотаріального оформлення спадкових прав вичерпана.
В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилась надіслала заяву, в якій нотаріус посвідчив, що вона не прийняла спадщину і не заперечує щодо прийняття позивачкою після смерті ОСОБА_6 спадкового майна. Просить справу розглядати без її участі.
Представник відповідача Яснозірської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області в судове засідання не з'явився, однак до суду подав заяву, в якій визнав вимоги позивачки. Справа, розглядалась без його участі.
Ч. 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Враховуючи дану норму закону, та вимоги ст. 223 ч.4 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши надані сторонами докази, слід вважати позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3, видане виконавчим комітетом Яснозірської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, актовий запис № 12. Вона була власником домоволодіння АДРЕСА_1, що підтверджено довідкою КП БТІ Віньковецької райради Хмельницької області від 09.11.2018 року № 1-1026, згідно реєстрації та алфавітних книг, 11.07.2003 року проводилась інвентаризація домоволодіння за адресою АДРЕСА_1 та 28.07.2003 року видавалось свідоцтво про право власності на домоволодіння на ім'я ОСОБА_6 та технічний паспорт на житловий будинок, власником якого значиться ОСОБА_6, виготовлений 11.07.2003 року. Також спадкодавець була власником земельних ділянок, які розташовані на території Яснозірської сільської ради площею 0,3356 га кадастровий номер НОМЕР_4; площею 0,7750 га кадастровий номер НОМЕР_5; площею 0,4106 га, кадастровий номер НОМЕР_6, що підтверджується копіями державних актів, які є на збережені у Віньковецькому відділі Держгеокадастру та інформаційними довідками з технічної документації із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв).
Позивач та відповідач ОСОБА_5 є спадкоємцями ОСОБА_6 за заповітом, що посвідчений 12.02.1998 року секретарем виконкому Яснозірської сільської ради.
Позивач належним чином прийняла спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 згідно вимог ст. 1268 ч. 3 ЦК України так як на час смерті спадкодавця проживала з нею в м. Хмельницький, що в судовому засіданні підтвердили кожен окремо свідки ОСОБА_8 та ОСОБА_9 Вони повідомили, що ОСОБА_6 поламала ногу і позивачка відвезла її в м. Хмельницький і лікувала та утримувала до смерті в своєму будинку АДРЕСА_2 і похоронила.
Позивач у встановленому порядку не може оформити право власності на спадкове майно, що підтверджено листом приватного нотаріуса № 494/01-16 від 09.11.2018р.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами. Частиною 2 передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Факт, про встановлення якого просить заявник, має для неї юридичне значення, оскільки надає право оформити спадщину.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування за № 7 від 30.05.2008 року справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов'язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Те, що ОСОБА_6 постійно проживала до дня смерті у позивачки окрім показань свідків підтверджується свідоцтвом про її смерть де зазначено, що вона померла в м. Хмельницькому, тому суд вважає доведеним факт постійного проживання позивачки зі спадкодавцем.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права. Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюєтся або не визнається іншою особою.
Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Ч.1 ст. 1297 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Суд приходить до висновку, що оскільки спадкування охоплює перехід всіх прав та обов'язків (за винятком визначених законом, які не можуть входити до складу спадщини ст. 1219 ЦК України), то спадкуванню підлягають і права та обов'язки щодо об'єктів нерухомого майна, які знаходились у володінні спадкодавця хоча і не були оформленні у встановленому законом порядку. А отже такі права та обов'язки можуть успадковуватись, оскільки вони не припиняються зі смертю спадкодавця, а будуть існувати доти, доки буде існувати об'єкт нерухомості та до юридичного оформлення прав власності на нього спадкоємцем.
Нотаріус відмовила позивачці у видачі свідоцтва про право власності на спадковий будинок та земельні ділянки (вих. №36 від 18.02.2018 року), а відсутність цих документів позивачка підтвердила оголошенням в газеті Сільські Новини за № 47 від 23.11.2018 року, тому її права підлягають захисту в суді.
Відповідно до приписів ст. 41 Конституції України та ст.ст. 316, 319, 321 ЦК України правом власності є право особи на майно, яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності є непорушним. Ніхто не може протиправно бути позбавлений його права чи обмежений у його здійсненні.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст. 1216-1222, 1297-1299 ЦК України , суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Встановити, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно проживала разом із ОСОБА_6 на час її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4:
-право власності на домоволодіння АДРЕСА_1;
-право власності на земельні ділянки, які розташовані на території Яснозірської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області площею 0,3356 га кадастровий номер НОМЕР_4; площею 0,7750 га кадастровий номер НОМЕР_5; площею 0,4106 га, кадастровий номер НОМЕР_6, призначенні для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та посвідчені державними актами виданими Віньковецькою РДА Хмельницької області.
Право власності на нерухоме майно набувається з моменту його державної реєстрації.
Позивач: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_2.
Відповідач: Янозірська сільської ради Віньковецького району Хмельницької області с. Яснозір'я Віньковецького району Хмельницької області, код 04403427.
Відповідач: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3 РНОКПП НОМЕР_2, місце проживання: АДРЕСА_2.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження. якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду через Віньковецький районний суд до Хмельницького апеляційного суду.
Суддя О.О.Потапов
Суд | Віньковецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2019 |
Оприлюднено | 19.02.2019 |
Номер документу | 79894201 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Віньковецький районний суд Хмельницької області
Потапов О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні