Рішення
від 19.02.2019 по справі 189/1555/18
ПОКРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 189/1555/18

2-о/189/1/19

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

19.02.2019 року смт. Покровське

Покровський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Пустовар О.С.

при секретарі Комеристій І.А.

за участю представника заявника ОСОБА_1 - на підставі довіреності від 16.10.2018 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Покровське цивільну справу за заявою ОСОБА_2, зацікавлена особа: Державний нотаріус Покровської Державної нотаріальної контори Дніпропетровської області ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду із заявою про встановлення факту , що має юридичне значення, посилаючись на те, що 07.04.2014 року померла її мати ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 Після смерті матері залишилась спадщина, а саме земельна ділянка площею 1,00 га, для ведення особистого селянського господарства на території Олександрівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1224280500:01:151:0050. Право власності померлої ОСОБА_4 на вказану земельну ділянку підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії ЯГ № 556064 , виданим 07 серпня 2006 року. На випадок смерті ОСОБА_4 заповіту не залишила. 27.08.2018 року заявниця звернулася до Державного нотаріуса Покровської Державної нотаріальної контори ОСОБА_3, з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_4, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки нею пропущено шестимісячний термін для подання заяви про прийняття спадщини. Однак, заявниця дійсно проживала разом однією сім'єю із своєю матір'ю ОСОБА_4, по вул. Шевченка, буд. 62, с. Новоолександрівка Покровського району Дніпропетровської області, в період з 01.05.2013 року і до моменту її смерті - 07.04.2014 року. Переїзд її матері був зумовлений тим, що через похилий вік матері, вона потребувала постійного догляду та допомоги. Тому заявниця, як єдина донька перевезла свою матір до себе на постійне проживання. Встановлення даного факту заявниці необхідне для отримання у державного нотаріуса Покровської державної нотаріальної контори свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_4, померлої 07.04.2014 року. У зв'язку з цим, заявниця просить встановити факт її проживання разом однією сім'єю з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 по вул. Шевченка, 62, с. Новоолександрівка Покровського району Дніпропетровської області, в період з 01.05.2013 року і до моменту її смерті - 07.04.2014 року.

В судовому засіданні представник заявниці ОСОБА_2 - ОСОБА_1, обставини, викладені в заяві підтримав в повному обсязі, та просив суд задовольнити заяву.

Зацікавлена особа: Державний нотаріус Покровської Державної нотаріальної контори Дніпропетровської області ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, надавши до суду письмову заяву, в якій просить справу розглянути у її відсутності. Рішення просить винести на розсуд суду.

У судовому засіданні свідок ОСОБА_5 суду пояснив, що знає заявницю ОСОБА_2 та її чоловіка, вони проживають з ним по сусідству. Матір заявниці ОСОБА_4 знає також, вона проживала разом з ними та вела спільне господарство до дня її смерті.

Свідок ОСОБА_6 суду пояснив, що заявниця є його дружиною, а ОСОБА_4 його теща. ОСОБА_4 з весни 2013 року до смерті проживала разом з ними однією сім'єю, допомагала їм по господарству та допомагала сплачувати комунальні платежі.

Вислухавши пояснення представника заявника, свідків, дослідивши подані заявником документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд дійшов висновку про задоволення заявлених вимог з наступних підстав.

Відповідно до принципу диспозитивності цивільного судочинства (ст.13 ЦПК України) суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З копії свідоцтва про народження серії VII-УР № 0002377, виданого 15.06.1965 року видно, що батьками ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3 є ОСОБА_8 та ОСОБА_4, актовий запис № 12 (а.с. 6).

Згідно копії повторного свідоцтва про шлюб серії I-КИ № 434565 виданого 21.08.2018 року виконавчим комітетом Олександрівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 зареєстрували шлюб 06.02.1982 року. Після укладення шлюбу ОСОБА_7 змінила своє прізвище на Оксенюк (а.с. 7).

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії І-КИ № 578505, ОСОБА_4, померла 07.04.2014 року, актовий запис № 14 (а.с.8).

Згідно копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 556054 від 07.08.2006 року, ОСОБА_4 на підставі розпорядження голови Покровської районної державної адміністрації № 275-р-05 від 08.11.2005 року є власником земельної ділянки площею 1,000 га, яка розташована на території Олександрівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області, для ведення особистого селянського господарства. (а.с. 9).

З копії постанови державного нотаріуса Покровської державної нотаріальної контои Дніпропетровської області ОСОБА_3 про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 27.08.2018 року видно, що ОСОБА_2 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно матері ОСОБА_4, померлої 07.04.2014 року, у зв'язку з неприйняттям нею спадщини у встановлений законом строк. (а.с. 10).

Відповідно до копії довідки № 754 від 17.09.2018 року виданої виконавчим комітетом Вишнівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, дійсно проживала з 2013 року та до дня її смерті 07.04.2014 року разом з дочкою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, за адресою: с. Новоолександрівка вул. Шевченка, 62, Покровського району Дніпропетровської області. (а.с. 11).

Згідно копії акту про місце проживання померлого видно, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_6 дійсно проживала без реєстрації з 2013 року та до дня її смерті 07.04.2014 року разом з дочкою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_7, за адресою: с. Новоолександрівка вул. Шевченка, 62 Покровського району Дніпропетровської області та вели спільне господарство. (а.с. 12).

Крім того, факт спільного проживання однією сім'єю заявниці ОСОБА_2 з ОСОБА_4 до моменту смерті останньої в судовому засіданні підтвердили свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Юридичні факти - це обставини чи життєві факти, з якими норми права пов'язують виникнення, зміну або припинення правовідносин.

Встановлення юридичних фактів у порядку окремого провадження сприяє реалізації конституційних прав громадян. Умовами, за наявності яких можливим є звернення до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення є те, що згідно із законом ці факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих немайнових чи майнових прав фізичних осіб.

Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Факт проживання однією сім'єю встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо.

Відповідно до абз. 2 п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування , якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім'єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Факт, який просить встановити ОСОБА_2, має для неї юридичне значення, оскільки необхідний для оформлення спадщини після її померлої матері.

Заслухавши пояснення представника заявника, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява про встановлення факту проживання ОСОБА_2 разом однією сім'єю із ОСОБА_4 є обґрунтованою, оскільки факт їх спільного проживання ніким не оспорюється.

Керуючись ст.ст.213, 215, 256, 259 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_2, зацікавлена особа: Державний нотаріус Покровської Державної нотаріальної контори Дніпропетровської області ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт проживання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН - НОМЕР_1, паспорт серії АМ №077409, виданий 21.11.2000 року Покровським РВ УМВС України в Дніпропетровській області разом однією сім'єю з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 по вул. Шевченка,62, с. Новоолександрівка, Покровського району Дніпропетровської області, в період з 01.05.2013 року і до моменту смерті ОСОБА_4 - 07.04.2014 року.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відповідно до Розділу VІІІ п.п.15.5 п.15 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Покровський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: О.С. Пустовар

СудПокровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення19.02.2019
Оприлюднено20.02.2019
Номер документу79934349
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —189/1555/18

Ухвала від 19.02.2019

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Пустовар О. С.

Рішення від 19.02.2019

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Пустовар О. С.

Ухвала від 04.12.2018

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Пустовар О. С.

Ухвала від 27.09.2018

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Пустовар О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні