Справа № 464/6968/18
пр.№ 2/464/451/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.02.2019 року м.Львів
Сихівський районний суд м.Львова
в складі головуючого судді Рудакова І. П.,
за участю секретаря судового засідання Захарчук О. Ю.,
справа № 464/6968/18,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1 товариство комерційний банк "ПРИВАТБАНК",
відповідач ОСОБА_2 не з'явився,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Приватне підприємство Пересвіт ,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за позовом Акціонерного товариства комерційний банк ПРИВАТБАНК до ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Приватне підприємство Пересвіт про стягнення заборгованості за кредитним договором,
за участю представників учасників справи: представник позивача ОСОБА_4, представник третьої особи - не з'явились,
в с т а н о в и в:
позивач АТ КБ ПРИВАТБАНК звернувся в суд із позовною заявою в якій просить стягнути із відповідача ОСОБА_2 заборгованість за кредитним договором від 04 жовтня 2013 року № б/н у розмірі 98495,82 грн та судові витрати у розмірі 1762,00 грн. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що банк відповідно до заяви третьої особи відкрив останньому поточний рахунок та складено договір банківського обслуговування № б/н від 04.10.2013, встановлено кредитний ліміт 12000,00 грн зі сплатою відсотків за користування кредитом від суми залишку заборгованості за кредитом. З метою забезпечення виконання зобов'язання за вищевказаним договором 31.07.2014 між банком та відповідачем було укладено договір поруки № 31896242/DP. Таким чином, поручитель відповідає перед банком за виконання зобов'язань за кредитним договором у цьому ж розмірі, що і боржник. Третьою особою умови кредитного договору не виконувались, внаслідок чого станом на 09.10.2018 утворилась заборгованість у спірному розмірі, яку позивач просить стягнути з відповідача як поручителя. Разом із тим, просить стягнути з відповідача понесені судові витрати.
Відповідачем не подано відзив на позов, який містив би заперечення на нього.
02 січня 2019 року ухвалою судді прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін у справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача ОСОБА_4 разом із позовною заявою подала клопотання про слухання справи у її відсутності; просить повністю задовольнити позовні вимоги та у разі неявки відповідача без поважних причин не заперечує проти заочного вирішення справи.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце судового засідання, про причини неявки не повідомив, не подав відзив на позовну заяву, а відтак, враховуючи що позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, суд постановив ухвалу, яка внесена до протоколу судового засідання, про заочний розгляд справи з дотриманням вимог, встановлених ст. 281 Цивільного процесуального кодексу України.
Згідно з ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов наступного.
Суд установив, 04 жовтня 2013 року Приватне підприємство Пересвіт звернулось із заявою до позивача про відкриття поточного рахунку та приєдналось до Умов та правил надання банківських послуг, тарифів банку, що розміщені в мережі інтернет та разом складають договір банківського обслуговування № б/н. позичальнику було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок 26008053828388, у розмірі 12000,00 грн зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 24 річних, а у разі непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебіторське сальдо підлягає обнуленню, починаючи з 91 дні - у розмірі 48 відсотків річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
У заяві відповідач висловив згоду з тим, що заява разом із Умовами і правилами надання банківських послуг, а також Тарифи складає між ним та банком договір про надання банківських послуг.
Надалі, 31 липня 2014 року між банком та відповідачем було укладено договір поруки № 31896242/DP за виконання третьою особою зобов'язань за договором від 04.10.2013 № б/н.
Таким чином, між сторонами склались правовідносини щодо виконання зобов'язання, забезпеченого порукою, що регулюється нормами Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. ст. 526, 527, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог закону.
Згідно з ст.1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ч.1 ст. 1048 цього Кодексу позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Таким чином, кредитодавець взяті на себе зобов'язання за спірним кредитним договором виконав та надав грошові кошти третій особі у вигляді кредитного ліміту на кредитну картку. Тобто виконав зі своєї сторони умови договору, у відповідності до ч.1 ст.1054 Цивільного кодексу України.
Щодо виконання зобов'язань за кредитним договором із сторони третьої особи, то остання ухиляється від їх виконання, у зв'язку із чим банк скористався своїм правом вимоги виконання зобов'язання поручителем за договором поруки, який є окремим суб'єктом у відносинах із банком.
Відповідно до ч. 1 ст. 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Згідно з ч. 2 ст. 554 цього Кодексу поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Аналогічне положення міститься у п.1.2 договору поруки - поручитель відповідає перед банком за виконання зобов'язань за кредитним договором в тому ж розмірі що і боржник включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків ( п.1.2 договору поруки).
Таким чином, у зв'язку із наявністю кредитного договору та договору поруки поручитель прийняв на себе зобов'язання відповідати перед кредитом боржника за невиконання ним свого обов'язку.
Так, відповідно до розрахунку заборгованості за кредитним договором заборгованість позичальника Приватного підприємства Пересвіт станом на 09.10.2018 склала 98495,82 грн, з яких: 12000,00 грн - заборгованість за кредитом; 31353,44 грн - заборгованість по процентам за користування кредитом, 6332,00 грн - заборгованість по комісії за користування кредитом, 48810,38 грн - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором.
Будь-яких доказів на спростування розрахунку заборгованості відповідачем не надано, такий не оскаржувався, а відтак є чинним, а тому приймається судом до уваги.
Визначаючи суму неустойки у виді пені, яку необхідно стягнути з відповідача, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 551 Цивільного кодексу України передбачено, що розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків.
Отже, частина третя статті 551 ЦК України з урахуванням положень статті 3 ЦК України щодо загальних засад цивільного законодавства та частини п'ятої статті 12 ЦПК України щодо обов'язку суду сприяти учасникам судового процесу в реалізації ними прав дає право суду зменшити розмір неустойки за умови, що її розмір значно перевищує розмір збитків.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 03 вересня 2014 року №6-100цс14.
Установивши, що розмір неустойки у виді пені (48810,38 грн) значно більший від розміру основного зобов'язання (12000,00 грн), суд вважає за можливе застосувати до спірних правовідносин норму частини третьої статті 551 ЦК України, тобто зменшити розмір пені до суми основного зобов'язання, що становить 12000,00 грн.
Враховуючи наведене вище, суд прийшов висновку, що третя особа взятих на себе кредитних зобов'язань в строки передбачені договором кредиту належним чином не виконав, у зв'язку із чим утворилась заборгованість, яку позивач просить стягнути з поручителя у відповідності до норм цивільного законодавства та умов договору поруки, а тому суд приходить переконання, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за договором кредиту, відсотками, пенею, яка зменшена судом до розміру основного зобов'язання є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню та становлять всього у розмірі 61685,44 грн.
Таким чином, порушене право позивача підлягає захисту шляхом задоволення позову частково.
У відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Позивачем при поданні позову до суд сплачено судовий збір у сумі 1762,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням, яке міститься у матеріалах справи. Таким чином, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у сумі 1103,54 грн.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 17, 76-80, 259, 265, 273, 280-284, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
позов Акціонерного товариства комерційний банк ПРИВАТБАНК до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Акціонерного товариства комерційний банк ПРИВАТБАНК заборгованість за кредитним договором від 04 жовтня 2013 року № б/н укладеного між позивачем та Приватним підприємством Пересвіт , у розмірі 61685,44 грн, з яких: 12000,00 грн - заборгованість за кредитом; 31353,44 грн - заборгованість по процентам за користування кредитом, 6332,00 грн - заборгованість по комісії за користування кредитом, 12000,00 грн - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Акціонерного товариства комерційний банк ПРИВАТБАНК судовий збір у сумі 1103,54 грн.
У частині позовних вимог Акціонерного товариства комерційний банк ПРИВАТБАНК до ОСОБА_3 про стягнення пені за несвоєчасність виконання зобов'язань за кредитним договором у розмірі 36810,38 грн - відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 товариство комерційний банк ПРИВАТБАНК , місцезнаходження - м.Київ, вулиця Грушевського,1Д, код ЄДРПОУ 14360570;
відповідач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання - АДРЕСА_1, РНОКППФО НОМЕР_1;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Приватне підприємство Пересвіт , місце знаходження - місто Львів, вулиця Зелена, будинок № 149, код ЄДРПОУ 31896242.
Повне судове рішення складено 18 лютого 2019 року.
Суддя І. П. Рудаков
Суд | Сихівський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2019 |
Оприлюднено | 20.02.2019 |
Номер документу | 79934611 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сихівський районний суд м.Львова
Рудаков І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні