Рішення
від 18.02.2019 по справі 509/388/19
ОВІДІОПОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 509/388/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2019 року смт Овідіополь

Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Бочарова А.І.,

при секретарі Бокоч С.С.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом

ОСОБА_1 від імені та в інтересах ОСОБА_2

до

Громадської організації Феміда-2 ,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача,

ОСОБА_3 територіальне управління юстиції в Одеській області

про визнання частково недійсним рішення загальних зборів, скасування запису про державну реєстрацію,-

ВСТАНОВИВ:

28.01.2019 року до Овідіопольського районного суду Одеської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 від імені та в інтересах ОСОБА_2 до Громадської організації Феміда-2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 територіальне управління юстиції в Одеській області, про визнання частково недійсним рішення загальних зборів, скасування запису про державну реєстрацію.

Позивач просить суд визнати недійсним з дня прийняття рішення загальних зборів Громадської організації Феміда-2 (ідентифікаційний код юридичної особи 25431936, 67840, Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, СОГ ФЕМІДА , ділянка 22) про включення ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) до переліку засновників (учасників) Громадської організації Феміда-2 ; скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію відомостей про ОСОБА_2 як про засновника (учасника) Громадської організації Феміда-2 (ідентифікаційний код юридичної особи 25431936, 67840, Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, СОГ ФЕМІДА , ділянка 22), а саме запис: ОСОБА_2, індекс 65010, АДРЕСА_1, розмір внеску до статутного фонду - 0.00 грн. у переліку засновників (учасників) юридичної особи; визначити порядок виконання судового рішення, відповідно до якого судове рішення в разі набрання ним законної сили є підставою для виключення ОСОБА_3 територіальним управлінням юстиції в Одеській області (або його структурними чи територіальними підрозділами) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про ОСОБА_2 як про засновника (учасника) Громадської організації Феміда-2 .

На думку позивача, внесення відомостей про нього як про засновника відповідача до Єдиного державного реєстру відбулося помилково, оскільки він своєї згоди на це не надавав, документів про це не підписував.

Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про розгляд справи у його відсутність в порядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 29.01.2019 року визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження, оскільки відповідно до положень ч. 6 ст. 19 ЦПК України даний спір є малозначним.

Відповідач звернувся до суду із заявою, відповідно до якої проти задоволення позовних вимог ОСОБА_2 не заперечував, розгляд справи просив здійснити у його відсутність, заперечень проти вирішення справи в порядку спрощеного позовного провадження не надав.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головного територіального управління юстиції в Одеській області надала суду письмові пояснення по суті позовних вимог, заперечень проти вирішення справи в порядку спрощеного позовного провадження не надавала.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані суду письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Предметом позову є визнання частково недійсним рішення загальних зборів, скасування запису про державну реєстрацію, підставою позову є помилковість прийняття рішення про включення до складу засновників.

Судом встановлено, що відповідно до Закону України Про об'єднання громадян від 16.06.1992 року, Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 140 від 26.02.1993 року, на підставі наказу начальника Овідіопольського районного управління юстиції Одеської області від 27.12.1999 року № 36 було проведено державну реєстрацію Садівничого об'єднання громадян Феміда , про що видано свідоцтво № 17.

Відповідно до п.3 Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 140 від 26.02.1993 року (в редакції на час виникнення правовідносин), для реєстрації об'єднання громадян до реєструючого органу подається заява (додаток № 1), підписана не менш як трьома засновниками об'єднання громадян або їх уповноваженими представниками. До заяви додаються відомості про засновників об'єднання громадян або спілок об'єднань громадян (для громадян - із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, місця постійного проживання; для спілок об'єднань громадян - назви об'єднання, місцезнаходження вищих статутних органів, а також додання копії документа про легалізацію).

На виконання цих вимог закону 21.12.1999 року громадянами ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, які діяли в якості засновників Садівничого об'єднання громадян Феміда , було складено та підписано заяву на ім'я начальника Овідіопольського районного управління юстиції Одеської області про подання установчих документів на реєстрацію Садівничого об'єднання громадян Феміда , яке діє на території Овідіопольського району Одеської області. Справжність підписів громадян ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_7, реєстровий № 3471.

Судом встановлено, що позивач у складанні даної заяви участі не приймав, його підпис та реквізити у заяві відсутні.

Разом з тим, у справі наявний загальний список засновників садівничого об'єднання Феміда , всього 32 особи, в якому за порядковим номером 6 міститься запис ОСОБА_2, 1967, АДРЕСА_2 . Підпису позивача вказаний документ також не містить.

В подальшому, рішенням Молодіжненської сільської ради IV скликання, XVсесія № 808-IV від 29.12.2004 року присвоєно юридичну адресу правлінню СОГ Феміда , 67840, Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, СОГ Феміда , ділянка № 22, про що внесені відповідні зміни до свідоцтва про реєстрацію об'єднання громадян.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 06.01.2019 року № НОМЕР_2, відомості про юридичну особу Садівниче об'єднання громадян Феміда були включені до ЄДР 03.01.2006 року за реєстраційним № 15431200000001283, реєстратор ОСОБА_8, Овідіопольська районна державна адміністрації Одеської області.

На підставі наказу Овідіопольського районного управління юстиції Одеської області від 02.09.2010 року № 157 зареєстровано зміни до статутних документів Садівничого об'єднання громадян Феміда , а саме зміну назви Садівниче об'єднання громадян Феміда на Громадська організація Феміда .

Як вбачається з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи від 30.08.2010 року, засновниками Громадської організації Феміда значаться ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_9. Відомостей про інших будь-яких засновників, зокрема про позивача, реєстраційна картка від 30.08.2010 року не містить.

Далі, відповідно до наказу Овідіопольського районного управління юстиції Одеської області від 11.12.2012 року № 102-о/д зареєстровано Статут Громадської організації ФЕМІДА з урахуванням змін, а саме зміни назви Громадська організація ФЕМІДА на Громадську організацію ФЕМІДА-2 .

При цьому, як видно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 06.01.2019 року № НОМЕР_2, 18.12.2012 року за реєстраційним № 15431050006001283 була проведена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; реєстратор ОСОБА_10; Овідіопольська районна державна адміністрація Одеської області; зміна повного найменування, зміна скороченого найменування, зміна складу або інформації про засновників.

Між тим, з реєстраційної картки від 07.12.2012 року про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців,на підставі якої вчинена дана реєстраційна дія, неможливо встановити, які саме відомості про засновників змінювалися, та чи змінювалися вони взагалі, оскільки жодної інформації про засновників, зокрема інформації про позивача, ця реєстраційна картка не містить. Не містить таких відомостей й інша реєстраційна картка відповідача від цієї ж дати.

З матеріалів реєстраційної справи вбачається, що в подальшому Громадською організацією Феміда-2 неодноразово проводилися загальні збори організації, на яких вирішувалася низька питань, в тому числі, про зміну складу керівних органів, про затвердження нової реакції статуту, про подання документів на вчинення відповідних реєстраційних дій, однак, питання про включення до ЄДР відомостей про позивача як про засновника не вирішувалося та будь-яких рішень з цього приводу не приймалося. Протоколи загальних зборів, реєстраційні картки та інші документи періоду 2012-2018 років не містять жодних відомостей про позивача як про засновника Громадської організації Феміда-2 .

Поряд з цим, позивачем на підставі відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань доведено, що відомості про нього, а саме відомості: ОСОБА_2, індекс 65010, АДРЕСА_1, розмір внеску до статутного фонду - 0.00 грн. , наявні у переліку засновників (учасників) юридичної особи - Громадської організації Феміда-2 .

Згідно із ст.1 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 15.05.2003 р. № 755-IV державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом. Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.

Відповідно до п.п.7, 8 ч.1 ст.4 Закону державна реєстрація базується на принципах об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі, внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону.

Згідно зі ст.9 Закону відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій. В Єдиному державному реєстрі містяться, в тому числі, такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: перелік засновників (учасників) юридичної особи: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія та номер паспорта, якщо засновник - фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа; відмітка про закінчення повноважень засновника громадського формування у зв'язку з державною реєстрацією.

У відповідності до ч.ч.1, 2 ст.10 Закону якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.

Відповідно до п.1 ч.1, ч.2 ст.3 Закону України Про громадські об'єднання від 22.03.2012 р. № 4572-VI (набрав чинності з 01.01.2013 р.) громадські об'єднання утворюються і діють, зокрема, на принципу добровільності. Добровільність передбачає право особи на вільну участь або неучасть у громадському об'єднанні, у тому числі в його утворенні, вступі в таке об'єднання або припиненні членства (участі) в ньому.

Законом України Про об'єднання громадян від 16.06.1992 р. № 2460-XII, що регулював спірні правовідносини до 01.01.2013 р., принцип добровільності також визнавався однією із засад створення та діяльності громадських організацій (ч.1 ст.6, ч.1 ст.7 Закону). Як було встановлено правилами даного Закону, рішення про заснування об'єднань громадян приймаються установчим з'їздом (конференцією) або загальними зборами. Легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Дані реєстрації включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців шляхом внесення відповідного запису в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Для реєстрації об'єднань громадян його засновники подають заяву (статті 11, 14, 15 Закону).

Відповідно до п.3 Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 р. № 140 (діяло до 01.01.2013 р.), для реєстрації об'єднання громадян до реєструючого органу подається заява, підписана не менш як трьома засновниками об'єднання громадян або їх уповноваженими представниками. До заяви додаються, зокрема, відомості про засновників об'єднання громадян (для громадян - із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, місця постійного проживання).

Як встановлено правилами ст.9 чинного Закону України Про громадські об'єднання , утворення громадського об'єднання здійснюється на установчих зборах його засновників та оформлюється протоколом. Особа може бути обрана керівником, обрана до складу керівного органу громадського об'єднання, визначена особою, яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, або визначена особою, уповноваженою представляти громадське об'єднання, за наявності її особистої згоди. Протокол установчих зборів підписується головуючим та секретарем зборів. Громадське об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність із статусом юридичної особи або без такого статусу, підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань , протягом 60 днів з дня проведення установчих зборів. Вимоги цієї статті застосовуються також щодо рішень стосовно створення нового громадського об'єднання, які приймаються у зв'язку з реорганізацією громадського об'єднання. Невід'ємною частиною протоколу установчих зборів громадського об'єднання є реєстр осіб, які брали участь в установчих зборах, в якому обов'язково зазначаються відомості: щодо фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові особи, дата народження, а для іноземців та осіб без громадянства також дані національного паспорта або документа, що його замінює. Дані про особу засвідчуються її особистим підписом.

Підсумовуючи вищезазначені положення як чинного законодавства, так і законодавства, що діяло на час заснування та державної реєстрації СОГ Феміда , суд зазначає, що умовою включення певної особи до складу засновників (учасників) громадської організації є перш за все власна воля такої особи та певні юридично значущі дії з її боку.

Як зазначено у позовній заяві та підтверджено судовим розглядом, воля та волевиявлення позивача на включення до ЄДР відомостей про нього як про засновника ГО Феміда-2 були відсутні. Жодний з досліджених по справі письмових доказів не дає суду підстав стверджувати, що позивач юридично виразив свій намір бути записаним засновником відповідача в Єдиному державному реєстрі.

Відтак, суд дійшов висновку, що позивачем доведено належними та допустимими доказами факт того, що запис про нього як про засновника Громадської організації Феміда-2 в Єдиному державному реєстрі вчинений помилково та має бути скасований.

Відповідно до ст.275 ЦК України фізична особа має право на захист свого особистого немайнового права від протиправних посягань інших осіб. Захист особистого немайнового права здійснюється способами, встановленими главою 3 цього Кодексу. Захист особистого немайнового права може здійснюватися також іншим способом відповідно до змісту цього права, способу його порушення та наслідків, що їх спричинило це порушення.

Згідно із вимогами ч.4 ст.263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У Постанові від 04.09.2018 р. по справі № 904/5857/17 ОСОБА_11 Верховного Суду вказала на те, що статтею 10 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлено спростовувану презумпцію відомостей, оголошених в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (ЄДР). Особа, яка вважає своє право чи інтерес порушеними через подання та внесення до ЄДР недостовірних відомостей може вимагати їх захисту через корегування відомостей ЄДР та відображенні в ЄДР відповідних дійсних відомостей у спосіб, що забезпечить ефективне відновлення та захист її порушених прав та інтересів, зокрема, шляхом скасування запису в ЄДР (п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ). У такому випадку, якщо суд встановить, що суб'єкт державної реєстрації вчинив запис в ЄДР за зверненням належного заявника, на підставі всіх необхідних для реєстрації документів відповідно до закону та відсутності встановлених законом підстав для відмови в державній реєстрації, це не є перешкодою для скасування в судовому порядку недостовірного запису в ЄДР, наявність якого порушує корпоративні права чи законні інтереси позивача (п.п. 7.19 - 7.21 Постанови).

Разом з тим, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовної вимоги про визнання недійсним з дня прийняття рішення загальних зборів громадської організації Феміда-2 (ідентифікаційний код юридичної особи 25431936, 67840, Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, СОГ ФЕМІДА , ділянка 22) про включення ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) до переліку засновників (учасників) громадської організації Феміда-2 , оскільки позивачем не доведено факт існування такого рішення, не вказані його реквізити, а в матеріалах реєстраційної справи відповідача таке рішення відсутнє.

Відповідно до ст.6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Згідно із ст.2 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Враховуючи вищевикладені обставини та норми чинного законодавства, розглянувши справу в межах заявлених вимог та наданих сторонами доказів, які оцінені судом в їх сукупності, суд, за своїм внутрішнім переконанням, дійшов до висновку про доведеність та обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 до Громадської організації Феміда-2 в частині скасування запису в Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію відомостей про позивача як про засновника (учасника) громадської організації Феміда-2 , у зв'язку з чим в цій частині позов слід задовольнити. В задоволенні іншої частини позову слід відмовити.

Згідно із ч.1 ст.267 ЦПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочення виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

Керуючись ст.ст.12, 19, 76, 81, 258, 259, 263-265, 267, 274-279 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію відомостей про ОСОБА_2 як про засновника (учасника) Громадської організації Феміда-2 (ідентифікаційний код юридичної особи 25431936, 67840, Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, СОГ ФЕМІДА , ділянка 22), а саме запис: ОСОБА_2, індекс 65010, АДРЕСА_1, розмір внеску до статутного фонду - 0.00 грн. у переліку засновників (учасників) юридичної особи.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Визначити порядок виконання судового рішення, відповідно до якого судове рішення в разі набрання ним законної сили є підставою для виключення ОСОБА_3 територіальним управлінням юстиції в Одеській області (або його структурними чи територіальними підрозділами) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про ОСОБА_2 як про засновника (учасника) Громадської організації Феміда-2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково в строки визначені ст.354ЦПК України до Одеського апеляційного суду через Овідіопольський районний суд Одеської області.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 ч.1 Перехідних Положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а саме Овідіопольський районний суд Одеської області.

Повне рішення складено 19.02.2019 року.

Суддя А.І.Бочаров

СудОвідіопольський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення18.02.2019
Оприлюднено20.02.2019
Номер документу79939091
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —509/388/19

Рішення від 18.02.2019

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Бочаров А. І.

Рішення від 18.02.2019

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Бочаров А. І.

Ухвала від 30.01.2019

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Бочаров А. І.

Ухвала від 29.01.2019

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Бочаров А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні