Рішення
від 18.02.2019 по справі 581/21/19
ЛИПОВОДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 581/21/19

Провадження № 2/581/79/19

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

18 лютого 2019 року сел. Липова Долина

Липоводолинський районний суд Сумської області в складі: головуючого - судді Бутенка Д.В., за участю секретаря судового засідання - Бочкун Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Липова Долина цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Беївської сільської ради Липоводолинського району Сумської області про визнання права на частину земельної частки (паю) в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

Сутність заявленої до суду вимоги

У січні 2019 року ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до суду з вказаним вище позовом, який мотивували тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер їх батько ОСОБА_4 Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки (паю), яка розташована на території Беївської сільської ради Липоводолинського району Сумської області. За життя їх батько заповіту не складав. За довго до своєї смерті, а саме 24 серпня 1984 року батько розлучився зі своєю дружиною (матір'ю позивачів), а відтак вона не є спадкоємцем після його смерті. Позивачі, як спадкоємці першої черги за законом після смерті батька, звернулися до нотаріальної контори, нотаріусом була заведена спадкова справа. Зазначали, що за відсутності оригіналу сертифікату вони позбавлені можливості отримати свідоцтво про право на спадщину. Нотаріус відмовив їм у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з відсутністю оригіналу сертифікату на земельний пай, як правоустановлюючого документу. Просили суд визнати за кожним з них право власності у порядку спадкування за законом на 1/2 земельної частки (паю), яка розташована на території Беївської сільської ради, належала їх батькові ОСОБА_4 на підставі сертифікату серії НОМЕР_3.

Позиція позивачів, відповідача по даній справі

Сторони у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Позивачі подали заяву про розгляд справи без їх присутності, на задоволенні позову наполягали.

Від відповідача надійшла заява про визнання позову, просив суд розглянути справу без присутності його представника.

Процесуальні дії суду у даній справі

Ухвалою судді Липоводолинського районного суду Сумської області від 10 січня 2019 року у даній справі відкрито провадження, призначено підготовче судове засідання на 29 січня 2019 року о 11 год. 20 хв. з викликом сторін. 29 січня 2019 року ухвалою судді Липоводолинського районного суду Сумської області закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті на 18 лютого 2019 року на 10 год. 30 хв.

Установлені судом обставини справи

ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Беєве Липоводолинського району Сумської області, його батьками зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 12).

ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Миколаїв Миколаївської області, його батьками зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_6 (а.с. 11).

24 серпня 1984 році шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_6 розірвано (а.с. 13).

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 помер у віці 55 років у сел. Липова Долина Сумської області (а.с.14).

Згідно з довідкою №667/02-37 від 05 грудня 2018 року, виданої Беївською сільською радою Сумської області та фотокопією по господарської книги, останнім постійним місцем проживання та реєстрації ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, було АДРЕСА_1. У зазначеному будинку разом з померлим на час смерті проживала та була зареєстрована співмешканка ОСОБА_7, заповіт від імені ОСОБА_4 сільською радою не посвідчувався. Спадкоємцями за законом першої черги померлого спадкодавця є сини ОСОБА_3, та ОСОБА_2, які фактично прийняли спадщину вступивши в управління і володіння спадковим майном (а.с. 15,18).

Із довідки Беївської сільської ради Липоводолинського району Сумської області №681/12-37 від 05 грудня 2018 року, вбачається, що згідно з відомостями трудового архіву, гр. ОСОБА_4, дійсно працював у КСП ім. Кірова, що був реорганізований в приватний сільськогосподарський виробничи й кооператив агрофірму Беєво , (з 1984 року по 1999 рік) та отримав сертифікат на право на земельну ділянку частку (пай) серії НОМЕР_3, зареєстрований в Беївській сільській раді за №263 від 30 серпня 1996 року (а.с 16).

Із фотокопії заяв із спадкової справи №151/2018 вбачається, що 07 листопада 2018 року в Липоводолинській районній державній нотаріальній конторі заведена спадкова справа за заявами ОСОБА_2 № 632 від 07 листопада 2018 року, та ОСОБА_3 № 631 від 07 листопада 2018 року про прийняття спадкового майна у вигляді земельної частки (паю) розміром 4,73 га, що залишилася після смерті ОСОБА_4 (а.с.40,41,42).

Із витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №53974910 від 07 листопада 2018 року, спадкова справа №151/2018 зареєстрована в Спадковому реєстрі 07 листопада 2018 року за №63275726 (а.с.17).

У Липоводолинській районній газеті Наш край надруковано оголошення про те, що загублений оригінал сертифікату на право на земельну (частку) пай серії НОМЕР_3, зареєстрований у книзі реєстрації сертифікатів за №263 від 30 серпня 1996 року на території Беївської сільської ради на ім'я ОСОБА_4, вважати втраченим (а.с. 23-24).

Постановами нотаріуса Липоводолинської районної державної нотаріальної контори відмовлено ОСОБА_2, та ОСОБА_3 у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтв про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів щодо належності майна спадкодавцеві (а.с. 19,20).

На заяву позивача ОСОБА_2 про видачу дублікату сертифікату на право на земельну частку (пай) відділ у Липоводолинському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області повідомив про неможливість його видачі у зв'язку з відсутністю законодавчо визначеної процедури видачі дублікату сертифікату на земельний пай (а.с. 21).

Норми права, які підлягають застосуванню у даній справі:

Згідно зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

У зв'язку з тим, що спадкодавець ОСОБА_4 помер у 2000 році застосуванню підлягає Цивільний кодекс УРСР 1963 року.

Згідно зі ст. 524 Цивільного кодексу УРСР 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

У відповідності до ст. 548 ЦК УРСР 1963 року для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.

Згідно зі ст. 549 ЦК УРСР 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ЦК УРСР 1963 року позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вважаються такими, що прийняли спадщину після смерті батька ОСОБА_4, оскільки фактично вступили в управління спадковим майном (прийняттям всього у володіння та користування майна спадкодавця).

Висновки суду по суті заявленої вимоги

Оцінюючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що в судовому засіданні достовірно встановлені обставини, які доводять набуття померлим ОСОБА_4 права власності на земельну ділянку площею 4,73 умовних кадастрових гектарів, яка розташована на території Беївської сільської ради. Відповідно до ЦК УРСР 1963 року позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вважаються такими, що прийняли спадщину після смерті батька ОСОБА_4, оскільки фактично вступили в управління спадковим майном (прийняттям всього у володіння та користування майна спадкодавця), проте через відсутність правовстановлюючого документу на спадкове майно ОСОБА_2 та ОСОБА_3 і на даний час не можуть отримати в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину на вказану земельну ділянку та зареєструвати право власності на неї. Тому їх право на спадщину підлягає захисту саме в ефективний спосіб визнання за ними права власності по 1/2 частині кожному на вищевказану земельну ділянку.

Відсутність умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку підтверджено постановою нотаріуса щодо відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спірне майно у спадкодавця.

Також на думку суду, визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, який застосовується, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі земельної ділянки, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку, що дотримано у даній справі.

До цього, на думку суду, зазначене нерухоме майно померлого спадкодавця може бути включено до складу спадщини, оскільки має характеристики об'єкту нерухомості, його можна заповісти, а тому таке право на майно захищається судом (ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, п. 40, 41, 64, 65 рішення Європейського суду з прав людини від 27 квітня 1979 року у справі Маркс проти Бельгії ).

За таких обставин, позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 12, 263-265, 273 ЦПК України, суд,

ухвалив:

Позов ОСОБА_2, ОСОБА_3 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на 1/2 частку земельної ділянки (паю) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, площею 4,73 умовних кадастрових гектарів, яка належала померлому ОСОБА_4 на підставі сертифікату на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, який зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №263 від 30 серпня 1996 року.

Визнати за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, право власності на 1/2 частку земельної ділянки (паю) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, площею 4,73 умовних кадастрових гектарів, яка належала померлому ОСОБА_4 на підставі сертифікату на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, який зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №263 від 30 серпня 1996 року.

Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Липоводолинський районний суд Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_2 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1).

Позивач: ОСОБА_3 (зареєстрований за адресою: с. Беєве Липоводолинський район Сумська область, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2).

Відповідач: Беївська сільська рада Липоводолинського району Сумської області (місце знаходження: с. Беєве, Липоводолинський район Сумська область, код ЄДРПОУ 04389696).

Повне рішення суду складене 18 лютого 2019 року.

Суддя Д. В. Бутенко

СудЛиповодолинський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення18.02.2019
Оприлюднено20.02.2019
Номер документу79941355
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —581/21/19

Рішення від 18.02.2019

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Бутенко Д. В.

Ухвала від 29.01.2019

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Бутенко Д. В.

Ухвала від 10.01.2019

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Бутенко Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні