Гусятинський районний суд Тернопільської області
Справа № 596/2116/18
Провадження № 2/596/86/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" лютого 2019 р. Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі:
головуючого судді Митражик Е.М.
при секретарі Кузик М.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гусятин цивільну справу за позовом представника - адвоката Возьного Ярослава Володимировича в інтересах позивачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Саджівецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визначення частки у спільній сумісній власності та визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - адвокат Возьний Я.В. звернувся до суду з позовом до Саджівецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області та просить:
-визначити за ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року 2/3 частки в спільній сумісній власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,25 га, кадастровий номер: НОМЕР_3, що розташована в АДРЕСА_1, та належить на підставі рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень на нерухоме майно, виданого відділом державної реєстрації Гусятинської районної адміністрації у Тернопільської області 31.01.2017 року, індексний номер: 33642246;
-визначити за ОСОБА_3 1/3 частки в спільній сумісній власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,25 га, кадастровий номер: НОМЕР_3, що розташована в АДРЕСА_1, та належить на підставі рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень на нерухоме майно, виданого відділом державної реєстрації Гусятинської районної адміністрації у Тернопільської області 31.01.2017 року, індексний номер: 33642246;
-визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, а саме на 2/3 частки земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, кадастровий номер: НОМЕР_3, що розташована в АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 26.01.2017 року вищевказану земельну ділянку зареєстровано Реєстраційною службою Гусятинського РУЮ у Тернопільської області за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 1159950961216 на праві спільної сумісної власності за ОСОБА_5 та ОСОБА_3. У зв'язку з тим, що земельна ділянка фактично перебуває у спільній сумісній власності, то частка померлого ОСОБА_5 може бути визначена лише судом за позовом спадкоємців. Після його смерті ОСОБА_2 успадкувала 2/3 частки житловий будинку з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться АДРЕСА_1. Окрім житлового будинку після його смерті залишилась 2/3 частки земельної ділянки, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибну ділянку) площею 0,25 га, в АДРЕСА_1 яка перебуває в спільній сумісній власності з ОСОБА_3, яка має у власності 1/3 частку житловий будинку з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться АДРЕСА_1.
Представник позивачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - адвокат Возьний Я.В. в судове засідання не з'явився, проте подав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача Саджівецької сільської ради Гусятинського району в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності їхнього представника. Позовні вимоги визнають.
Дослідивши та оцінивши здобуті в судовому засіданні докази, суд встановив обставини та визначив відповідно до них наступні правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є дружиною ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, що підтверджується копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_6 виданого Тевстенською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області (а.с.9).
ОСОБА_3 є дочкою ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_7, повторно виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області 24 квітня 2017 року та копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4, повторно виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області 24 квітня 2017 року (а.с.11,12).
ОСОБА_5 та ОСОБА_3 є власниками земельної ділянки, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) площею 0,25 га, кадастровий номер: НОМЕР_3, в АДРЕСА_1 яка належить їм на підставі спільної сумісної власності, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №79252968 від 31.01.2017 року (а.с.17).
ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_5 помер, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5, виданого Саджівецькою сільською радою Гусятинського району Тернопільської області 14 серпня 2017 року (а.с.10).
Після його смерті відкрилася спадщина на все належне йому майно, в тому числі і спірну земельну ділянку, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, кадастровий номер: НОМЕР_3, в АДРЕСА_1 яка належить йому на підставі спільної сумісної власності разом із ОСОБА_3.
Як вбачається із відповіді державного нотаріуса Гусятинської державної нотаріальної контори Мороз Л.С. №860/02-14 від 10.07.2018 року, за заявою дочки спадкодавця ОСОБА_7 про прийняття спадщини, яку зареєстровано в книзі обліку та реєстрації спадкових справ 17 жовтня 2017 року за №616, заведено спадкову справу №185/2017 до майна померлого ОСОБА_5, та цього ж дня до цієї спадкової справи долучено заяви дочки спадкодавця ОСОБА_3 та дружини спадкодавця - ОСОБА_2 про прийняття спадщини, які зареєстровано в книзі обліку та реєстрації спадкових справ за №№617, 618 (а.с.27).
08 травня 2018 року між спадкоємцями було укладено договір про поділ спадкового майна, посвідчений Гусятииською державною нотаріальною конторою 08 травня 2018 року за реєстровим №305, згідно якого та на підставі статті 1278 Цивільного кодексу України, переходить на праві власності ОСОБА_2, крім іншого майна, земельна ділянка, що перебуває у спільній сумісній власності, площею 0,25 гектарів в межах згідно з планом, кадастровий номер НОМЕР_3, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована по АДРЕСА_1 (а.с.15).
10 липня 2018 року Гусятинського державкою нотаріальною конторою ОСОБА_2 видано свідоцтво про право на спадщину за законом на: 2/3 частки житлового будинку з відповідною часткою надвірних будівель та споруд, що знаходиться по АДРЕСА_1, за р.№488 (а.с.16).
Як вбачається із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №130360696 від 10.07.2018 року, за ОСОБА_2 зареєстровано право власності на : 2/3 частки житлового будинку з відповідною часткою надвірних будівель та споруд, що знаходиться по АДРЕСА_1 (а.с.20-21).
Водночас, нотаріусом відмовлено ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку з кадастровим номером: НОМЕР_3, що підтверджується інформаційною довідкою від 10.07.2018 року № 860/02-14, виданою державним нотаріусом Гусятинської державної нотаріальної контори Мороз Л. С., у якій зазначено, що згідно Цивільного кодексу України у разі смерті одного із учасників спільної сумісної власності його частка може бути визначена судом за позовом спадкоємців. У зв'язку з цим пропонує ОСОБА_2 звернутися до суду для вирішення цього питання (а.с.27).
Інших заяв про прийняття спадщини чи відмови від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 до вказаного нотаріуса не надходило.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦК України власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Згідно ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 361 ЦК України, співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.
Відповідно до ст. 355 ЦК України, майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно); майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності; право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом; спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.
Відповідно до ч.1 та ч. 2 ст. 357 ЦК України, частки у праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом; якщо розмір часток у праві спільної часткової власності не встановлений за домовленістю співвласників або законом, він визначається з урахуванням вкладу кожного з співвласників у придбання (виготовлення, спорудження) майна.
Згідно ст. 368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Суб'єктами права спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ст. 370 ЦК України співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності, крім випадків, установлених законом. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду. Виділ частки із майна, що є у спільній сумісній власності, здійснюється у порядку, встановленому статтею 364 цього Кодексу.
У відповідності до положень ст. 364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.
У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно зі ст.126 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, встановлених ч.2 цієї статті.
За ст.86 Земельного Кодексу України земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність).
Згідно ст.89 Земельного Кодексу України земельна ділянка може належати на праві спільної сумісної власності лише громадянам. У спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки: співвласників жилого будинку. Володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою спільної сумісної власності здійснюється за договором або законом. Співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки. Поділ земельної ділянки, яка є у спільній сумісній власності, з виділенням частки співвласника, може бути здійснено за умови попереднього визначення розміру земельних часток, які є рівними, якщо інше не передбачено законом або не встановлено судом.
Частиною 4 статті 120 Земельного Кодексу України встановлено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Відповідно до роз яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ викладених в листі Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 р. відповідно до ст. 1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. Суб єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі. У разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину спадкоємці учасники спільної сумісної власності мають право звернутися з позовом про визначення частки майна, належної померлому на праві спільної сумісної власності.
Відповідно до ч.4 ст.120 Земельного Кодексу України (в редакції Закону від 05.11.2009 року), у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Згідно ст.ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обовязків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця). Спадкування здійснюється за заповітом або законом. Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Смерть власника являється однією із підстав для припинення права власності, що випливає із норм статті 346 Цивільного кодексу України.
Згідно із ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Перевіривши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що є підстави для визначення за ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, 2/3 частки в спільній сумісній власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, кадастровий номер: НОМЕР_3, що розташована в АДРЕСА_1; за ОСОБА_3 1/3 частки в спільній сумісній власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, кадастровий номер: НОМЕР_3, що розташована в АДРЕСА_1 та визнати за ОСОБА_2 право власності на 2/3 частки земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, кадастровий номер: НОМЕР_3, що розташована в АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
На підставі наведеного, ст. ст. 392, 1223, 1268, 1269, 1270 Цивільного кодексу України, ст. ст. 88, 89, 131 Земельного кодексу України, керуючись ст. ст. ст. ст. 10, 12, 13, 76, 80, 141, 258, 259, 263-265, 268, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов представника - адвоката Возьного Ярослава Володимировича (адреса для листування АДРЕСА_2) в інтересах позивачів ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_8, жительки АДРЕСА_1 та ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, паспорт серії НОМЕР_9, жительки АДРЕСА_1 до Саджівецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області (адреса місцезнаходження: с. Саджівки, Гусятинського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 14052673) про визначення частки у спільній сумісній власності та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визначити за ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, 2/3 частки в спільній сумісній власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, кадастровий номер: НОМЕР_3, що розташована в АДРЕСА_1, та належить на підставі рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень на нерухоме майно, виданого відділом державної реєстрації Гусятинської районного адміністрації у Тернопільській області 31.01.2017 року, індексний номер:33642246.
Визначити за ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, паспорт серії НОМЕР_9, жителькою АДРЕСА_1 1/3 частки в спільній сумісній власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, кадастровий номер: НОМЕР_3, що розташована в АДРЕСА_1, та належить на підставі рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень на нерухоме майно, виданого відділом державної реєстрації Гусятинської районного адміністрації у Тернопільській області 31.01.2017 року, індексний номер:33642246.
Визнати за ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_8, жителькою АДРЕСА_1 право власності на 2/3 частки земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, кадастровий номер: НОМЕР_3, що розташована в АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Гусятинський районний суд Тернопільської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення суду виготовлено 18 лютого 2019 року.
Суддя:підпис
З оригіналом вірно:
Суддя Гусятинського районного суду Е.М. Митражик
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2019 |
Оприлюднено | 20.02.2019 |
Номер документу | 79941758 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Митражик Е. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні