Рішення
від 20.02.2019 по справі 909/1125/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20.02.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1125/18

Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., розглянувши справу у спрощеному позовному провадженні

за позовом: Управління об'єктами спільної власності територіальних громад області, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004,

до відповідача: Громадської організації "Спільні справи", вул. Жовтнева, 26, с.Лісний Хлібичин, Коломийський район, Івано-Франківська область,78234,

про стягнення заборгованості за договором оренди нерухомого майна від 15.07.2015 року в сумі 3890, 62 грн.

без виклику представників сторін

установив: Управління об'єктами спільної власності територіальних громад області (далі – позивач) звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою до Громадської організації "Спільні справи" (далі – відповідач) про стягнення заборгованості за договором оренди нерухомого майна від 15.07.2015 року в сумі 3890, 62 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань щодо своєчасного та в повному обсязі здійснення орендної плати.

Господарський суд Івано-Франківської області ухвалою від 26.12.2018 прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження та ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Інформація про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження розміщена на офіційній сторінці суду веб-порталу судової влади України.

Судом вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі щодо нього (відповідача) про стягнення заборгованості в сумі 3890 грн 62к., про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення (вх.№603 від 09.01.19).

Проте, відповідач своїм конституційним правом на захист прав і охоронюваних законом інтересів шляхом подання відзиву на позовну заяву, не скористався, причини їх не подання суд не повідомив, доводи позивача щодо наявності заборгованості не спростував.

Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши та дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.

15 липня 2015 року між Івано-Франківською обласною радою в особі заступника начальника управління майна спільної власності територіальних громад області обласної ради (на момент подання позовної заяви Управління об'єктами спільної власності теритріальних громад) (по договору – орендодавець/по справі – позивач), громадською організацією "Спільні справи " (по договору – орендар/по справі – відповідач) та комунальним підприємством Івано-Франківської обласної ради з експлуатації майна (по договору – балансоутримувач) укладено договір оренди нерухомого майна.

Вказаний договір підписаний сторонами та скріплений печатками.

Згідно умов договору орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування частину приміщень другого поверху загальною площею 41,73 кв.м за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Василіянок,62а (надалі – Об'єкт оренди), про свідчить Акт приймання-передачі нерухомого майна від 15.07.2015 року, копія якого долучена до матеріалів справи. Об'єкт оренди переданий орендарю з метою розміщення громадської організації, розмір орендної плати становить 498 грн 00к. з ПДВ на місяць.

Термін дії договору оренди встановлено 15.07.2015 по 12.07.2018 року.

Відповідно до п. 4.2 Договору оренди нерухомого майна від 15.07.2015 року відповідач зобов'язався щомісячно не пізніше 15 числа наступного місяця з врахуванням індексу інфляції перераховувати плату за оренду приміщення.

В порушення вказаних вище умов відповідач свої обов'язки щодо належної орендної плати не виконував, у зв'язку з чим позивач звернувся до відповідача із заявою від 17.03.2016 року про погашення заборгованості та повідомив, що у разі її непогашення відмовиться від договору оренди і вимагатиме повернення об'єкта оренди.

31 березня 2016 року на підставі заяви балансоутримувача договір оренди припинив свою дію, про що свідчить Акт приймання-передачі нерухомого майна, копія якого долучена до матеріалів справи.

Проте, відповідач плату за оренду зазначених приміщень не перерахував за період вересень-грудень 2015 року та січень-березень 2016 року і на дату припинення договору оренди заборгованість по спірному договору складала 3 890 грн 62к., в тому числі пеня 563 грн 05к.

Згідно п. 4.5 Договору оренди сторони узгодили, що в разі несвоєчасного перерахування або перерахування не в повному обсязі орендної плати, вказазна плата стягується за весь період заборгованості на рахунок орендодавця з врахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день погашення боргу, визначеної Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань".

Листами №185/08-04/007 від 03.10.2016, №367/03-02/007 від 28.09.2018 позивач звертався до відповідача про погашення заборгованості.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до частини 1, 2 ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ч. 1, ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Аналогічні визначення містить норма ст.759 Цивільного кодексу України яка зокрема зазначає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Як передбачено ст. 526 ЦК України та ст. 179, ст. 193 ГК України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Як підтверджується матеріалами справи, зокрема Актом приймання-передачі нерухомого майна від 15.07.2015 року позивач виконав свої зобов'язання щодо передачі в користування предмета договору.

Відповідач договірні зобов'язання в частині здійснення платежів з орендної плати за користування орендованими приміщенням по вказаному вище договору виконував неналежним чином внаслідок чого виникла заборгованість, яка відповідно до поданого позивачем розрахунку складає в сумі 3 327 грн 57к.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

На день розгляду справи відповідачем у справі не спростовано факт наявності заборгованості по орендній платі в сумі 3 327 грн 57к.

Таким чином, заборгованість сумі 3 327 грн 57к. є обгрунтована та підлягає задоволенню.

За приписами ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Частиною 1 ст. 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою.

Згідно ч. 1 ст. 548 ЦК України виконання зобов'язання забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.

Під неустойкою, відповідно до ст. 549 ЦК України, розуміється грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання є пенею.

Пунктом 4.5 Договору оренди нерухомого майна від 15.07.2015 року сторони узгодили, що в разі несвоєчасного перерахування або перерахування не в повному обсязі орендної плати, вказазна плата стягується за весь період заборгованості на рахунок орендодавця з врахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день погашення боргу, визначеної Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань".

Згідно поданих позивачем розрахунків відповідачу нараховано пеню за прострочення сплати орендної плати по договор оренди в сумі 563 грн 05к.

Згідно зі ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Суд здійснивши перевірку нарахування пені приходить до висновку про обгрунтованість її нарахування та такої, що підлягає задоволенню.

З аналізу наведеного вище, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог та таких, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір по справі слід відшкодувати позивачу за рахунок відповідача.

Керуючись ст. 11, 15, 16, 526, 546, 548, 549, 612, 625, 759 Цивільного кодексу України, ст. 175, 179, 193, 283 Господарського кодексу України, ст.13, 73, 74, 86, 123, 129, 165, 232, 233, 237, 238, 240, 242, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

в и р і ш и в :

позов Управління об'єктами спільної власності територіальних громад області до Громадської організації "Спільні справи" про стягнення заборгованості за договором оренди нерухомого майна від 15.07.2015 року в сумі 3890 грн 62 к. - задовольнити.

Стягнути з Громадської організації "Спільні справи" (вул.Жовтнева, 26, с.Лісний Хлібичин, Коломийський район, Івано-Франківська область, код 37638287) на користь Управління об'єктами спільної власності територіальних громад області (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, код 34844218) - 3890 грн 62 к. (три тисячі вісімсот дев'яносто гривень шістдесят дві копійки) заборгованості, з них: 3 327 грн 57к. (три тисячі триста двадцять сім гривень п'ятдесят сім копійки) – основної заборгованості, 563 грн 05к. (п'ятсот шістдесят три гривні п'ять копійки) – пені; та 1762 грн 00к. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного Господарського суду протягом 20 днів.

Суддя                                                             Фанда О. М.

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення20.02.2019
Оприлюднено21.02.2019
Номер документу79959112
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/1125/18

Рішення від 20.02.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О. М.

Ухвала від 26.12.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні