Справа № 579/1577/18
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
12 лютого 2019 року Кролевецький районний суд Сумської області
в складі головуючого судді Моргуна О.В.,
за участі секретаря Сірої С.І.,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в місті Кролевець справу за позовом ОСОБА_1 до Майорівської сільської ради Кролевецького району Сумської області, третя особа ОСОБА_3, про встановлення факту належності на праві власності житлового будинку з господарськими будівлями та визнання права власності на вказане нерухоме майно в порядку спадкування за законом,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 в особі представника за довіреністю ОСОБА_4 звернулась до Кролевецького районного суду з вказаним позовом, мотивуючи його тим, що в АДРЕСА_1 розташований житловий будинок з господарськими будівлями, головою якого згідно записів погосподарських книг Майорівської сільської ради Кролевецького району Сумської області була ОСОБА_5. Рішенням Майорівської сільської ради Кролевецького району Сумської області від 21.10.1993 року Про надання дозволу на приватизацію земельних ділянок ОСОБА_5 було передано у приватну власність земельну ділянку загальною площею 0,53 га, в тому числі 0,10 га для обслуговування житлового будинку та 0,43 га для ведення особистого підсобного господарства. Земельній ділянці площею 0,10 га, що розташована в АДРЕСА_1 і призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, було присвоєно кадастровий номер НОМЕР_2, але за життя ОСОБА_5 не зареєструвала право власності на дану земельну ділянку.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 померла, заповіту на випадок своєї смерті вона не залишила.
До складу спадщини, яка відкрилась після її смерті, окрім іншого майна, входить вищевказаний житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1.
Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_5 є її діти - вона, ОСОБА_1 та її сестра ОСОБА_3
На підставі її, ОСОБА_1, заяви про прийняття спадщини та заяви ОСОБА_3 про відмову від прийняття спадщини приватним нотаріусом Кролевецького районного нотаріального округу Часовою Г.М. було заведено спадкову справу №135/2018. Однак вона не може оформити свої спадкові права на житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на дану нерухомість.
Посилаючись на викладене, позивач просить суд встановити факт належності на праві власності ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, житлового будинку загальною площею 72,0 кв. м, житловою площею 27,4 кв. м з господарськими будівлями: сарай літ. Б, літня кухня літ. В, сарай літ. Г, погріб літ. пг, вбиральня літ. У, огорожа літ. N, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, та визнати за нею, ОСОБА_1, право власності на вказане нерухоме в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5
Позивач та її представник в підготовче засідання не з'явились, в позовній заяві зазначене клопотання представника позивача про проведення судового засідання без участі позивача та представника позивача (а.с.5), також позивач надала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує (а.с.43).
Відповідач Майорівська сільська рада Кролевецького району Сумської області в підготовче засідання свого представника не направила, надавши заяву про проведення судового засідання за відсутності представника сільради, проти позову не заперечує (а.с. 42).
Третя особа ОСОБА_3 в підготовче засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, проти позову не заперечує (а.с. 46).
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе відповідно до ст.ст. 200, 211, 223, 247 ЦПК України розглядати справу у підготовчому засіданні за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ч.ч. 3,4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому ст.ст. 206, 207 цього Кодексу.
Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо ухвалити при проведенні підготовчого засідання.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
У АДРЕСА_1 знаходиться житловий будинок літ.А-1 загальною площею 72, 0 кв. м, житловою площею 27,4 кв. м з господарськими будівлями та спорудами: сарай літ. Б, літня кухня літ. В, сарай літ. Г, погріб літ. пг, вбиральня літ. У, огорожа літ. N, право власності на який не зареєстровано. Будинок знаходиться в стані, придатному для проживання, відсоток зносу становить 50%. Дані обставини підтверджуються довідкою КП Кролевецьке районне бюро технічної інвентаризації № 402 від 31 липня 2018 року (а.с. 20).
Відповідно до технічного паспорту на житловий будинок індивідуального житлового фонду по АДРЕСА_1, домоволодіння складається з житлового будинку літ.А-1 загальною площею 72,0 кв. м, житловою площею 27,4 кв. м з верандою літ. а, ганком літ. гн та господарських будівель: сарай літ. Б, літня кухня літ. В з прибудовою літ. в, сарай літ. Г, погріб літ. пг, вбиральня літ. У, огорожа літ. N. Рік забудови житлового будинку 1974 (а.с. 22-24).
Згідно записів погосподарських книг виконавчого комітету Майорівської сільської ради Кролевецького району Сумської області головою домогосподарства, розтошованого в АДРЕСА_1 є ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.17, 18, 19).
Відповідно до рішення п'ятої сесії двадцять п'ятого скликання Майорівської сільської ради народних депутатів Кролевецького району Сумської області від 21.10.1993 року Про надання дозволу на приватизацію земельних ділянок ОСОБА_5 було передано у приватну власність земельну ділянку, розташовану в с.Майорівка, загальною площею 0,53 га, в тому числі 0,10 га для обслуговування житлового будинку та 0,43 га для ведення особистого підсобного господарства (а.с.25). Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.12.2017 року земельна ділянка площею 0,10 га, розташована в АДРЕСА_1 і призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер НОМЕР_2 (а.с.26-27).
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Бориспіль Київської області, актовий запис №772 (а.с. 14).
Відповідно до довідки виконавчого комітету Майорівської сільської ради Кролевецького району Сумської області від 30.07.2018 року №02-29/120 ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_1, проживала одна (а.с.16).
Розпорядження на випадок своєї смерті ОСОБА_5 не залишила, що вбачається з довідки виконавчого комітету Майорівської сільської ради Кролевецького району Сумської області від 30.07.2017 року №02-29/120, інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 03.09.2018 року (а.с. 16, 33-34).
Згідно ч.2 ст.1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Позивач ОСОБА_1. є дочкою померлої ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про її народження та свідоцтвом про укладення шлюбу, з якого вбачається що після реєстрації шлюбу з ОСОБА_7 10.08.1991 року вона змінила прізвище з ОСОБА_5 на ОСОБА_5 (а.с.12, 13).
Згідно з ч.ч. 1, 5 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Після смерті ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Бориспіль Київської області, приватним нотаріусом Кролевецького районного нотаріального округу Часовою Г.М. заведена спадкова справа №135/2018. У спадковій справі міститься заява про прийняття спадщини за законом від 17.05.2018 року за №334 від імені дочки померлої - ОСОБА_1; заява від 17.05.2018 року за №335 від імені дочки померлої - ОСОБА_3, якою вона відмовляється від прийняття спадщини за законом. Дані обставини підтверджуються інформацією приватного нотаріуса Часової Г.М. від 03.09.2018 року, витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 17.05.2018 року (а.с.15, 32).
Таким чином, ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_5, однак не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1, оскільки право власності померлої ОСОБА_5 на цю нерухомість не зареєстроване і згідно чинного законодавства на сьогодні провести таку реєстрацію неможливо.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що є всі законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову та встановлення факту належності ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Бориспіль Київської області, на праві власності житлового будинку літ.А-1 загальною площею 72,0 кв. м, житловою площею 27,4 кв. м з господарськими будівлями: сарай літ. Б, літня кухня літ. В, сарай літ. Г, погріб літ. пг, вбиральня літ. У, огорожа літ. N, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, а за позивачем ОСОБА_1, як за спадкоємцем першої черги за законом, яка прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_5, є підстави визнати право власності на вказане нерухоме майно в порядку спадкування за законом.
Відповідно до ст. ст. 15, 16, 328, 1223, 1268-1270 ЦК України, керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 19, 76-82, 200, 206, 211, 223, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України,-
в и р і ш и в:
позовну заяву ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1, до Майорівської сільської ради Кролевецького району Сумської області, місцезнаходження: поштовий індекс 41346, Сумська область, Кролевецький район, с.Майорівка, вул.Спортивна, 10, код ЄДРПОУ 23046192, третя особа ОСОБА_3, місце проживання: АДРЕСА_3, про встановлення факту належності на праві власності житлового будинку з господарськими будівлями та визнання права власності на вказане нерухоме майно в порядку спадкування за законом задовольнити.
Встановити факт належності ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Бориспіль Київської області, на праві власності житлового будинку літ.А-1 загальною площею 72,0 кв. м, житловою площею 27,4 кв. м з господарськими будівлями: сарай літ. Б, літня кухня літ. В, сарай літ. Г, погріб літ. пг, вбиральня літ. У, огорожа літ. N, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Бориспіль Київської області, право власності на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, та складається з житлового будинку літ.А-1 загальною площею 72,0 кв. м, житловою площею 27,4 кв. м та господарських будівель: сарай літ. Б, літня кухня літ. В, сарай літ. Г, погріб літ. пг, вбиральня літ. У, огорожа літ. N.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Кролевецький районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.273 ЦПК України.
Повне судове рішення складено 20 лютого 2019 року.
Суддя О. В. Моргун
Суд | Кролевецький районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2019 |
Оприлюднено | 21.02.2019 |
Номер документу | 79968975 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кролевецький районний суд Сумської області
Моргун О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні