Рішення
від 19.02.2019 по справі 341/2142/18
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 341/2142/18

Номер провадження 2/341/134/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

19 лютого 2019 року м. Галич

Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Юсип І.М.

секретаря Король І.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Галичі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ "Райз Прикарпаття" про розірвання договору оренди землі,-

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до ТОВ "Райз Прикарпаття" про розірвання договору оренди землі.

В обгрунтування позову покликається на те, що йому на праві власності належить земельна ділянка площею 1,2271 га, яка розташована на території Вікторівської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю, серія ЯД № 895017 від 04.11.2008 р. Цільове призначення земельної ділянки ведення товарного сільського господарського виробництва. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки 5020, 52 грн.

Між ОСОБА_2 та ТОВ "Райз-Прикарпаття" в особі представника ОСОБА_3, який діяв на підставі довіреності, укладений договір оренди землі - земельної ділянки загальною площею 1,2271 га строком на 10 років з умовою оплати, яка вноситься орендарем (відповідачем) у грошовій формі у розмірі 3,5 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 175,72 грн. або шляхом передачі сільськогосподарської продукції не менше 430 кг. зерна за пай, із якої вираховується податок з доходів орендодавця. Орендна плата повинна вноситись до 31 грудня поточного року. Орендар в порушення умов договору оренди землі, не вчасно виплачує орендну плату, відмовляється здійснювати перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки. На пропозицію про припинення договору оренди землі у зв'язку з невиконанням умов договору, відповідач відмовляється.

Позивач, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак таким на адресу суду скеровано письмову заяву в якій вказує про те, що позовні вимоги підтримує з підстав викладених у позові, не заперечує щодо винесення заочного рішення суду, розгляд справи просить проводити у його відсутність.

Відповідач ТОВ "Райз-Прикарпаття" належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, про що свідчить поштове повідомлення про вручення, однак в судове засідання представника не направив. Відзиву на позов, заяв щодо руху справи на адресу суду не надходило.

Судом ухвалено розглянути справу в порядку заочного провадження.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,2271 га, розташованої на території Вікторівської сільської ради на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ЯД № 895017 від 04.11.2008 р.(а.с.12).

Між ОСОБА_2 та відповідачем укладений договір оренди вказаної земельної ділянки строком на 10 років, зареєстрований 18.09.2012 р. в управлінні Держкомзему в Галицькому районі, що підтверджується копією реєстраційної справи про реєстрацію договору оренди земельної ділянки (а.с.6-11).

Копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 28.12.2012 р. посвідчене державним нотаріусом Галицької державної нотаріальної контори стверджується, що спадкоємцем майна ОСОБА_2, яка померла 22.02.2010 р., є її чоловік, ОСОБА_1 (а.с.5).

З копії довідки виданої управлінням держкомзему у Галицькому районі за № 05-16/1762 від 11.09.2012 р. стверджується, що нормативно грошова оцінка 1 га ріллі на території Вікторівської сілької ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва становить 4091, 37 грн (а.с.13).

В п.36 зазначеного договору вказано, що розірвання договору оренди в односторонньому порядку не допускається.

Згідно п. 38 дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язів, передбачених договором, та в наслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також інших підстав, визначених законом.

Відповідно ст. 1, 13, 31 Закону України "Про оренду землі " , оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. За змістом статей 599, 651-653 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. Зміна або розірвання договору вчиняється у такій саме формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Згідно з вимогами ч.3 ст. 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Ч.1 ст. 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Отже, сторони договору, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують договір, надаючи згоді встановленої форми.

Відповідно до ст.ст. 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України 'Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень' . Учасники правочину, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують відповідний письмовий документ, надаючи згоді встановленої форми. Цивільні права та обов'язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення сторін під час укладення договорів оренди, набуваються після відповідної державної реєстрації.

Виходячи з положень статті 638 ЦК України, статей 125, 126 ЗК України договір оренди землі набуває чинності з дня проведення його державної реєстрації.

Ст. 31 ЗУ Про оренду землі передбачає можливість припинення договору оренди шляхом його розірвання в односторонньому порядку лише у випадку, коли таке право прямо передбачене у договорі.

Ч.1 ст. 32 ЗУ "Про оренду землі " встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Ст. 24 ЗУ "Про оренду землі" встановлено право орендодавця, зокрема, вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Наведене дає суду підстави вважати, що для розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку необхідні підстави, які передбачені законом України.

Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно до ч.2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором.

Судом встановлено, що орендар в порушення умов договору оренди землі, не вчасно виплачує орендну плату, відмовляється здійснювати перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Постановою ВСУ від 12.12.2012 р. зроблено правовий висновок про можливість розірвання договору оренди землі лише в разі систематичної несплати орендної плати, разове порушення умов договору оренди у цій частині або несвоєчасна сплата не є підставою для його розірвання.

Таку ж правову позицію висловив ВСУ у постанові № 6-166-цс13 від 12.12.2014.

Оскільки судом встановлено наявність підстав припинення договору оренди землі, передбачених ст. 141 ЗК України та ст. 31 ЗУ "Про оренду землі " та договором оренди, суд прийшов до висновку про наявність підстав для розірвання договору оренди землі, тому позов слід задовольнити.

Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки в матеріалах справи є квитанція про сплату судового збору (а.с.1), суд вважає, що вимога про стягнення судових витрат: судового збору затрачених позивачем при подачі позову до суду підлягає задоволенню в розмірі 704,80 грн.

Виходячи з наведеного, керуючись ст. 1, 13, 24. 31, 32, ЗУ 'Про оренду землі' , ст. 141 Земельного Кодексу України, ст. 599, 651-653, 638 ЦК України, ст.ст. 81, 141, 247, 258-259, 280-289, 352, 354 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до ТОВ "Райз Прикарпаття" про розірвання договору оренди землі - задовольнити.

Розірвати договір оренди землі, укладений між ОСОБА_2, 1949р.н., яка померла 22.02.2010 р. та ТОВ "Райз Прикарпаття" (м. Тисмениця, вул. Галицька, 93, Івано-Франківська область) зареєстрованого в Державному реєстрі земель за №262120004005025 від 18.09.2012 року.

Зобов'язати ТОВ "Райз Прикарпаття" (м. Тисмениця, вул. Галицька, 93, Івано-Франківська область) негайно передати ОСОБА_1, 12.02.1949р.н., жителю ІНФОРМАЦІЯ_1 А, Галицького району Івано-Франківської області, земельну ділянку загальною площею 1,2271 га, що розташована на території Вікторівської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2621281200:02:001:0143, в стані придатному для цільового використання.

Стягнути з ТОВ "Райз Прикарпаття" - 704 грн. 80 коп. судового збору на користь ОСОБА_1 , які були останнім сплачені при подачі позовної заяви.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, з подачею її копії.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Суддя:ОСОБА_4

СудГалицький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення19.02.2019
Оприлюднено21.02.2019
Номер документу79972584
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —341/2142/18

Рішення від 19.02.2019

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

Юсип І. М.

Ухвала від 19.02.2019

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

Юсип І. М.

Ухвала від 16.01.2019

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

Юсип І. М.

Ухвала від 27.11.2018

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

Юсип І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні