Рішення
від 18.02.2019 по справі 560/4302/18
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 560/4302/18

РІШЕННЯ

іменем України

18 лютого 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.

за участю:секретаря судового засідання Вересняк А.А. представника позивача: ОСОБА_1 представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговельно-комерційна фірма Хмельницький Центральний Універмаг" до державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради ОСОБА_2 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Торговельно-комерційна фірма Хмельницький Центральний Універмаг" звернулось до суду з позовом до державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради ОСОБА_2 в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 12.12.2018 про відмову державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи та зобов'язати відповідача провести державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, а саме статуту, затвердженого на підставі протоколу загальних зборів учасників ТОВ "Торговельно-комерційна фірма Хмельницький центральний універмаг" від 10.12.2018 №10/12-2018.

Ухвалою від 18.12.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що державний реєстратор протиправно відмовив у здійснені державної реєстрації змін до статуту ТОВ "ТКФ Хмельницький ЦУМ", відповідно до якого рішення про внесення змін до статуту приймаються шляхом голосуванням більше 50% учасників товариства, оскільки не застосував пункт 3 Прикінцевих та перехідних положень закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" від 06.02.2018 №2275-VIII (далі - Закон №2275-VIII). Статут товариства приводився у відповідність Закону №2275-VIII, тому позивач був звільнений від сплати адміністративного збору за реєстрацію змін до установчих документів. Вказав, що загальні збори товариства затвердили статут в новій редакції, в якій відсутнє найменування російською мовою. Положенням статті 17 закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV (далі - Закон №755-IV) не передбачено надання представником довіреності від учасника товариства для здійснення реєстрації змін до установчих документів. Вважає спірне рішення про відмову у державній реєстрації змін до установчих документів протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що відповідно до пункт 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2275-VIII товариство має право керуватись положеннями існуючого статуту в частині, що відповідають законодавству станом на день набрання чинності цим Законом. Стаття 59 закону України "Про господарській товариства", якою передбачений порядок голосування за внесення змін до установчих документів, станом на 17.06.2018 втратила чинність. Оригінал документу, що засвідчує повноваження представника учасника ТОВ "ТКФ Хмельницький ЦУМ" на прийняття рішення про зміну до статуту, позивач не надав. У новій редакції статуту виключена назва товариства російською мовою, тобто до статуту внесені не тільки зміни щодо приведення у відповідність Закону №2275-VIII, а і інші зміни, тому позивачу необхідно надати документ про сплату адміністративного збору.

У додаткових поясненнях позивач вказав, що проведення загальних зборів учасників та процес голосування здійснювався відповідно до статуту товариства з урахуванням пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закон №2275-VIII.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтвердив та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні просив у задоволенні позовних вимог ТОВ "ТКФ Хмельницький ЦУМ" відмовити.

Заслухавши учасників справи, дослідивши докази, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити з таких підстав.

11.12.2018 представник позивача - ТОВ "ТКФ Хмельницький ЦУМ" звернувся до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради з заявою про внесення змін до установчих документів товариства. До заяви представник ТОВ "ТКФ Хмельницький ЦУМ" надав оригінал протокол загальних зборів учасників товариства від 10.12.2018 №10/12-18, нову редакцію статуту товариства, оригінал довіреності, що засвідчує повноваження представника товариства на подачу документів для проведення реєстраційної дії.

Рішенням від 12.12.2018 державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради відмовив у державній реєстрації на підставі пункту 5 частини 1 статті 28 Закону №755-IV документи суперечать вимогам Конституції та законів України (рішення з питання внесення змін до статуту товариства приймаються трьома чвертями голосів від всіх учасників); пункту 1 частини 1 статті 27 Закону №755-IV (подання документів, визначених цим Законом, не в повному обсязі: відсутній документ про сплату адміністративного збору та документ, що засвідчує повноваження представника засновника (учасника) у прийнятті рішення уповноваженим органом управління юридичною особи); пункту 4 частини 1 статті 27 Закону №755-IV (невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містять в Єдиному державному реєстрі (в новій редакції відсутнє найменування юридичної особи російською мовою).

Вважаючи вказане рішення про відмову у здійсненні державної реєстрації змін до установчих документів протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Згідно з положеннями статті 30 Закону №2275-VIII компетенція загальних зборів учасників загальні збори учасників можуть вирішувати будь-які питання діяльності товариства.

До компетенції загальних зборів учасників належать: 1) визначення основних напрямів діяльності товариства; 2) внесення змін до статуту товариства, прийняття рішення про здійснення діяльності товариством на підставі модельного статуту; 3) зміна розміру статутного капіталу товариства; 4) затвердження грошової оцінки негрошового вкладу учасника; 5) перерозподіл часток між учасниками товариства у випадках, передбачених цим Законом; 6) обрання та припинення повноважень наглядової ради товариства або окремих членів наглядової ради, встановлення розміру винагороди членам наглядової ради товариства; 7) обрання одноосібного виконавчого органу товариства або членів колегіального виконавчого органу (всіх чи окремо одного або декількох з них), встановлення розміру винагороди членам виконавчого органу товариства; 8) визначення форм контролю та нагляду за діяльністю виконавчого органу товариства; 9) створення інших органів товариства, визначення порядку їх діяльності; 10) прийняття рішення про придбання товариством частки (частини частки) учасника; 11) затвердження результатів діяльності товариства за рік або інший період; 12) розподіл чистого прибутку товариства, прийняття рішення про виплату дивідендів; 13) прийняття рішень про виділ, злиття, поділ, приєднання, ліквідацію та перетворення товариства, обрання комісії з припинення (ліквідаційної комісії), затвердження порядку припинення товариства, порядку розподілу між учасниками товариства у разі його ліквідації майна, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, затвердження ліквідаційного балансу товариства; 14) прийняття інших рішень, віднесених цим Законом до компетенції загальних зборів учасників.

За змістом статті 34 Закону №2275-VIII рішення загальних зборів учасників приймаються відкритим голосуванням, якщо інше не передбачено статутом товариства.

Рішення з питань, передбачених пунктами 2, 3, 13 частини 2 статті 30 цього Закону, приймаються трьома чвертями голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань.

Рішення загальних зборів учасників з питань, передбачених пунктами 4, 5, 9, 10 частини 2 статті 30 цього Закону, приймаються одностайно всіма учасниками товариства, які мають право голосу з відповідних питань.

Рішення загальних зборів учасників з усіх інших питань приймаються більшістю голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань.

Статутом товариства може встановлюватися інша кількість голосів учасників товариства (але не менше, ніж більшість голосів), необхідна для прийняття рішень з питань порядку денного загальних зборів учасників, крім рішень, які відповідно до цього Закону приймаються одностайно. Відповідні положення можуть бути внесені до статуту, змінені або виключені з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства.

Відповідно до пункту 3 глави VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону №2275-VIII протягом року з дня набрання чинності цим Законом положення статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, що не відповідають цьому Закону, є чинними в частині, що відповідає законодавству станом на день набрання чинності цим Законом. Цей пункт не застосовується після внесення змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю.

Отже, товариствам з обмеженою відповідальність та товариствам з додатковою відповідальністю надається один рік для приведення у відповідність цьому Закону статуту, а до того часу вони можуть керуватися положеннями існуючого статуту частині, що відповідає законодавству станом на день набрання чинності цим Законом.

Станом на день набрання чинності Закону №2275-VIII стаття 59 закону України "Про господарські товариства", на яку посилається позивач та відповідно до якої рішення про внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу, вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства, втратила чинність.

На загальних зборах за рішення про внесення змін до статуту проголосувало 64,9% загальної кількості голосів. Тобто, за рішення з питання внесення змін до статуту товариства проголосувало менше, як три четвертих голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань.

За змістом частини 21 статті 17 Закону №2275-VIII у разі участі представника засновника (учасника) юридичної особи у прийнятті рішення уповноваженим органом управління юридичної особи додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

Відповідно до протоколу загальних зборів ТОВ "ТКФ Хмельницький ЦУМ" у зборах брав участь представник учасника ОСОБА_3 - ОСОБА_1.

Представник позивача не надав документ, що засвідчує повноваження представника учасника юридичної особи у прийнятті рішення заявником ОСОБА_1, що підтверджується описом документів, що надавалися для здійснення реєстраційної дії.

В новій редакції статуту, затвердженого протоколом загальних зборів ТОВ "ТКФ Хмельницький ЦУМ" від 10.12.2018 №10/12-18, виключене найменування юридичної особи російською мовою, яке зазначалося в попередній редакції статуту та внесене до відомостей Єдиного державного реєстру.

Таким чином, до статуту були внесені інші зміни, крім змін щодо приведення у відповідність цього статуту до Закону №2275-VIII, тому позивач повинен був подати документ про сплату адміністративного збору відповідно до пункту 7 частини 4 статті 17 Закону №2275-VIII.

За змістом пункту 8 Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 №359/5, якщо за результатами здійсненої перевірки поданих документів державним реєстратором встановлено наявність підстав як для зупинення їх розгляду, так і для відмови у державній реєстрації, які не пов'язані одна з одною, та усунення підстав для зупинення розгляду документів не матиме наслідком проведення державної реєстрації, державний реєстратор формує повідомлення про відмову в проведенні державної реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та із зазначенням підстав для зупинення їх розгляду.

Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність спірного рішення, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволені адміністративного позову - відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 21 лютого 2019 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговельно-комерційна фірма Хмельницький Центральний Універмаг" (вул. Проскурівська, 50, Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 01563805) Відповідач:Державний реєстратор Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради ОСОБА_2 (вул. Соборна, 16, Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 36450818)

Головуючий суддя ОСОБА_4

СудХмельницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.02.2019
Оприлюднено22.02.2019
Номер документу79995303
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —560/4302/18

Постанова від 22.04.2019

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Драчук Т. О.

Ухвала від 16.04.2019

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Драчук Т. О.

Ухвала від 08.04.2019

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Драчук Т. О.

Ухвала від 29.03.2019

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Драчук Т. О.

Ухвала від 25.03.2019

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Драчук Т. О.

Рішення від 18.02.2019

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Лабань Г.В.

Ухвала від 18.12.2018

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Лабань Г.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні