Рішення
від 21.02.2019 по справі 581/852/18
ЛИПОВОДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 581/852/18

Провадження № 2/581/26/19

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

21 лютого 2019 року сел. Липова Долина

Липоводолинський районний суд Сумської області в складі: головуючого - судді Бутенка Д.В., за участю секретаря судового засідання - Бочкун Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Липова Долина цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_2 до Семенівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_4, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Сутність заявленої до суду вимоги

У грудні 2018 року ОСОБА_2 звернулася до суду з вказаним вище позовом, який мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Семенівка Липоводолинського району Сумської області помер його рідний дід ОСОБА_5, який все своє життя і до дня смерті проживав в АДРЕСА_1. Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки (паю). За життя її дід заповіту не складав. За довго до своєї смерті, а саме 28 квітня 1987 року дід розлучився зі своєю дружиною (бабою позивачки), та проживав окремо від неї та своєї дочки (матері позивачки), а відтак вона не є спадкоємцем після його смерті. Мати спадкодавця ОСОБА_6 (прабаба позивачки) померла раніше за нього, ІНФОРМАЦІЯ_8. Позивачка по справі, та ії мати ОСОБА_4 є єдиними спадкоємцями за законом після смерті рідного діда. У передбачений законодавством шестимісячний строк вона не подала заяву про прийняття спадщини, оскільки на час прийняття спадщини ні вона ні її мати не володіли ніякими документами на майно спадкодавця та не знали про їх наявність. Нещодавно, від місцевого товариства, яке використовує вищезаначений пай вона дізналася про існування Державного акту на право приватної власності на землю, виданий на ім'я ОСОБА_5 - рідного діда позивачки. По цій причині вважає, що пропуск шестимісячного строку для подачі заяви про прийняття спадщини стався з поважної причини. Просила суд визначити їй додатковий строк тривалістю два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після смертіОСОБА_5

Позиція позивача його представника, відповідача по даній справі

Сторони у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Позивачка ОСОБА_2 подала заяву про розгляд справу без її присутності, на задоволенні позову наполягала.

Представник позивача ОСОБА_8 подала заяву про розгляд справу без її присутності, на задоволенні позову наполягала.

Від відповідача Семенівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області надійшла заява про визнання позову, просив суд розглянути справу без пристуності представника сільської ради.

Від третьої особи ОСОБА_4 надійшла заява про визнання позову, просила суд розглянути справу без її присутності, зазначивши, що відмовляється від прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_5, претензій по спадщині до позивачки вона не має.

Процесуальні дії суду у даній справі

Ухвалою судді Липоводолинського районного суду Сумської області від 27 грудня 2018 року у даній справі відкрито провадження, призначено підготовче судове засідання на 16 січня 2019 року о 09 год. 30 хв. з викликом сторін.16 січня 2019 року ухвалою судді Липоводолинського районного суду Сумської області закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 06 лютого 2019 року на 09 год. 20 хв. 06 лютого 2019 року протокольною ухвалою судді розгляд справи відкладено на 21 лютого 2019 року на 10 год. 30 хв. у зв'язку з клопотанням представника позивача про відкладення розгляду справи.

Установлені судом обставини справи

ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_9, в графі мати зазначено ОСОБА_6 , в графі батько зазначено мовою оригіналу ОСОБА_7 (а.с.48).

ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4, в графі мати зазначено ОСОБА_11 , в графі батько зазначено ОСОБА_5 . (а.с.7).

17 червня 1995 року ОСОБА_4 зареєстрував шлюб із ОСОБА_10, та стала носити прізвище ОСОБА_4 (а.с.8).

ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_10, в графі мати зазначено ОСОБА_4 , в графі батько зазначено ОСОБА_15 . (а.с.6).

28 квітня 1987 році шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_11 розірвано (а.с. 9).

ОСОБА_5 на підставі рішення 15 сесії 23 скликання Семенівської сільської ради народних депутатів від 07 грудня 2001 року передано у приватну власність земельну ділянку площею 3,0669 га, яка розташована на території Семенівської сільської ради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.13).

ОСОБА_6 померла в с. Семенівка Липоводолинського району Сумської області ІНФОРМАЦІЯ_8 у віці 85 років (а.с.12).

ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Семенівка Липоводолинського району Сумської області у віці 61 рік (а.с.10).

Згідно з довідкою Семенівської сільради Липоводолинського району Сумської області від 17 серпня 2018 року № 381/02.14 гр. ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7, до дня смерті був зареєстрований та проживав по АДРЕСА_1. У зазначеному будинку на день відкриття спадщини після смерті ОСОБА_5 ніхто не проживав та не був зареєстрований. Заповіт від його імені виконкомом Семенівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області не посвідчувався. Спадкоємцем за законом першої черги є дочка ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.11).

Згідно з фотокопією погосподарської книги Семенівської сліьскої ради за 2011-2015 роки власником домоволодіння по АДРЕСА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_7 значився ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5. Інших осіб у вищезазначеному домолододінні не зареєстровано (а.с. 14,15,16).

Відповідно до довідкової інформації, наданої Липоводолинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Смуській області вбачається, що згідно Державного реєстру актів цивільного стану громадян та архіву відділу відсутні інші актові записи про народження дітей від ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_11. У архівному відділі наявний актовий запис про державну реєстрацію народження № 3, складений 25 квітня 1974 року виконавчим комітетом Семенівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області стосовно ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, де батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_11. Інші актові записи про народження, де батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_11 відсутні (а.с. 47).

З довідки Липоводолинської районної державної нотаріальної контори № 215/01-16 від 20 лютого 2019 року вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 в Липоводолинській районній державній нотаріальній конторі спадкова справа не заведена, відомостей про спадкоємців, які вважаються такими, що прийняли спадщину, відсутні. Заповіт від імені ОСОБА_5 за даними з Спадкового реєстру не посвідчувався (а.с.50).

Норми права, які підлягають застосуванню у даній справі:

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За приписами ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Згідно з вимогами ст. 1265 ЦК України п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Ч. 3 ст. 1272 ЦК України установлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Висновки суду по суті заявленої вимоги

Причини пропуску позивачем, як єдиним спадкоємцем за законом пятої черги спадкування після смерті свого рідного діда, встановленого строку для прийняття спадщини, через необізнаність ОСОБА_2 про наявність спадкового майна та фактичну відсутність у неї правовстановлюючих документів щодо спадщини, суд визнає поважними, оскільки вони об'єктивно та непереборно перешкоджали позивачу своєчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті зазначеного спадкодавця.

З огляду на зазначені норми закону, моральні норми суспільства, що доводять поведінку спадкодавця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд уважає за можливе задовольнити позов, визначивши позивачу додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, а саме двомісячний термін з дня набрання цього рішення суду законної сили.

Керуючись ст. ст. 89, 247, 258-259, 263-265, 273 ЦПК України, суд,

ухвалив:

Позов ОСОБА_2 до Семенівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, задовольнити.

Визначити ОСОБА_2 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7, тривалістю в два місяці, перебіг якого розпочинається з наступного дня після набрання даного рішення законної сили.

Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Липоводолинський районний суд Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_2 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1).

Відповідач: Семенівська сільська рада Липоводолинського району Сумської області (місце знаходження: с. Синівка, вул. Дружби, 1, Липоводолинський район Сумська область, код ЄДРПОУ 04388449).

Третя особа: ОСОБА_4 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2).

Повне рішення суду складене 21 лютого 2019 року.

Суддя Д. В. Бутенко

СудЛиповодолинський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення21.02.2019
Оприлюднено22.02.2019
Номер документу80002270
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —581/852/18

Рішення від 21.02.2019

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Бутенко Д. В.

Ухвала від 16.01.2019

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Бутенко Д. В.

Ухвала від 27.12.2018

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Бутенко Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні