Рішення
від 21.02.2019 по справі 672/112/19
ГОРОДОЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №672/112/19

Провадження №2/672/223/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2019 р. м. Городок

Городоцький районний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді Шинкоренка С.В., за участю секретаря Терещук Н.А., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Городка цивільну справу №672/112/19 за позовом ОСОБА_1 до Курівської сільської ради Городоцького району Хмельницької області

про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Курівської сільської ради Городоцького району Хмельницької області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, що залишилось після смерті його діда ОСОБА_2, який помер 01.08.1996 р. До складу даного майна входить: право на земельну частку (пай) розміром 3.07 умовних кадастрових га, що розташована на землях бувшого КСП "Збруч", с. Курівка Городоцького району Хмельницької області.

Позивач зазначив, що він є спадкоємцем після діда за заповітом і відповідним чином прийняв спадщину.

Позивач звернувся до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак йому було відмовлено у вчинені будь-яких нотаріальних дій, оскільки сертифікат про право на земельну частку (пай) відсутній.

В судове засідання позивач не з'явився, проте його представник подав до суду заяву про слухання справи за їх відсутності та просить позов задовольнити, визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) розміром 3.07 умовних кадастрових га, розташована на землях бувшого КСП "Збруч", с. Курівка Городоцького району Хмельницької області.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, однак до суду надійшла заява про те, що останній - позов визнає в повному обсязі і просить справу розглянути за його відсутності.

Ч. 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Враховуючи дану норму закону, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін (їх представників).

Суд, оголосивши заяви сторін (їх представників), перевіривши матеріали справи в межах наданих суду доказів, вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

В ч.3 ст.200 ЦПК України визначено, що: За результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

З врахуванням того, що представник відповідача подав письмову заяву, у якій вказав про визнання позову, суд вважає за можливе ухвалити рішення у підготовчому судовому засіданні.

При вирішені даного спору, суд приходить до висновку, що до застосування підлягають норми законодавства, що діяло на момент відкриття та прийняття спадщини спадкоємцем, а саме Цивільний Кодекс України 1963 р., ЗУ "Про власність" 1991 р., Указ Президента України від 8 серпня 1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям .

Судом об'єктивно встановлено, що померлий ОСОБА_2 за життя набув право на земельну частку (пай) розміром 3.07 умовних кадастрових гектари без визначення меж цієї частки в натурі на місцевості. Земельна частка (пай) розташована на землях колишнього колективного сільськогосподарського підприємства "Збруч" (с. Курівка Городоцького району Хмельницької області).

Дана обставина підтверджується копією державного акту на право колективної власності на землю , де ОСОБА_2 значиться у списку осіб - членів ксп (а.с.17-18).

В судовому засіданні було встановлено, що позивач належним чином прийняв спадщину після померлого ОСОБА_3, про що свідчить довідка Курівської сільської ради Городоцького району Хмельницької області від 03.01.2019 р., з якої вбачається, що ОСОБА_1 фактично прийняв спадщину та вступив в управління спадковим майном (а.с.15).

В підтвердження вартості та розміру земельної частки (паю) до матеріалів справи долучено довідку Городоцького районного відділу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.01.2019 р. (а.с. 19).

Позивач у встановленому порядку не може оформити право на дану земельну частку (пай), оскільки було втрачено сертифікат померлого, про що свідчить витяг із газети "Городоцький вісник" із текстом оголошення відповідного змісту (а.с.20).

Підтвердженням неможливості оформлення спадкових прав позивача є постанова про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 25.01.2019 р. що міститься в матеріалах справи (а.с.16).

Відповідно до п. 2 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського товариства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

У разі смерті члена колективного сільськогосподарського підприємства, що набув права на земельну частку (пай) з дня видачі КСП державного акта на право колективної власності на землю, успадкування права на земельний пай здійснюється за загальними правилами спадкування.

Пленум Верховного Суду України в п. 24 Постанови від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ роз'яснив, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється нормами ЦК України , у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є сертифікат на право на земельну частку (пай), рішення суду про визнання права на земельну частку (пай)...

Згідно ч.2 ст.12 ЗУ "Про власність": Громадянин набуває права власності на доходи від участі в суспільному виробництві, індивідуальної праці, підприємницької діяльності, вкладення коштів у кредитні установи, акціонерні товариства, а також на майно, одержане внаслідок успадкування або укладення інших угод, не заборонених законом.

Суд приходить до висновку, що оскільки спадкування охоплює перехід всіх прав та обов"язків (за винятком визначених законом, які не можуть входити до складу спадщини) то спадкуванню підлягають і права та обов"язки щодо об"єктів нерухомого майна, які знаходились у володінні спадкодавця хоча і не були оформленні у встановленому законом порядку. А отже такі права та обов"язки можуть успадковуватись, оскільки вони не припиняються зі смертю спадкодавця, а будуть існувати доти, доки буде існувати майнове право чи об"єкт нерухомості та до юридичного оформлення прав власності на нього спадкоємцем.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Крім того, оскільки визнання позову відповідачем мало місце до початку розгляду справи судом по суті, то у порядку, визначеному ч.1 ст.142 ЦПК України, суд приходить до висновку про можливість повернення позивачу з державного бюджету 50 % судового збору, сплаченого при поданні позову.

Керуючись ст.ст. 200, 263-265 ЦПК України, ст. 1216-1222, 1297-1299 ЦК України , суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, в порядку спадкування після смерті діда ОСОБА_2, який помер 01.08.1996 р., право на земельну частку (пай) розміром 3.07 умовних кадастрових га, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) розташовану на землях бувшого КСП "Збруч", с. Курівка Городоцького району Хмельницької області.

Повернути з державного бюджету ОСОБА_1 50 % сплаченого судового збору, що становить 495 грн. 57 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через Городоцький районний суд Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач: ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, інд. 29000 АДРЕСА_1.

Представник позивача: ОСОБА_4, ІПН НОМЕР_2, 32000, АДРЕСА_2.

Відповідач: Курівська сільська рада Городоцького району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04406012, інд.32014, вул. Грушевського 60/1 с. Курівка Городоцького району Хмельницької області.

Суддя:

СудГородоцький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення21.02.2019
Оприлюднено22.02.2019
Номер документу80003752
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —672/112/19

Рішення від 21.02.2019

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Шинкоренко С. В.

Ухвала від 29.01.2019

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Шинкоренко С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні