Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №338/107/19
Провадження №2/338/134/19
21 лютого 2019 року селище Богородчани
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючої - судді Рибки Л.Я.
з участю секретаря Полек Х.В.,
позивачки ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади с. Підгір'я в особі Підгірської сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
Позивачка звернулась в суд із позовною заявою до територіальної громади с. Підгір'я в особі Підгірської сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті її матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її мати ОСОБА_2 Після її смерті відкрилась спадщина на належне померлій майно - житловий будинок в АДРЕСА_1 та земельні ділянки в даному населеному пункті. Ще за життя її мати ОСОБА_2 розпорядилася своїми правами на випадок смерті, а саме 13 травня 1996 року склала заповіт, згідно якого все своє майно заповіла їй. Звернувшись до нотаріальної контори з заявою з приводу прийняття спадщини, отримала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 у зв'язку з пропуском терміну для прийняття спадщини, встановленого ст. 1270 ЦК України. Тому змушена звернутись до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В судовому засіданні позивачка заявлений позов підтримала в повному обсязі. Зазначила, що від спадщини вона не відмовлялася та бажає її прийняти. Відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті матері позбавляє її можливості належним чином реалізувати волю спадкодавця та свої спадкові права. Визначений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини пропущено нею з поважних причин, через постійну зайнятість на роботі та необхідність доглядати за чоловіком, який з грудня 2006 року по серпень 2007 року знаходився на стаціонарному лікуванні та лікувався амбулаторно (чоловік хворів бронхіальною астмою інфекційно - алергічної форми середньої тяжкості і у вказаний період перебіг хвороби загострився), ІНФОРМАЦІЯ_4 чоловік помер. Після його смерті виконувала обов'язки ректора Західноукраїнського економіко-правничого університету в м. Івано-Франківську. Крім того змушена була тривалий час поновлювати та оформляти документи, необхідні для звернення до суду, через їх втрату та плутанину в анкетних даних. Зауважила також, що осіб, які б мали право на обов`язкову частку у спадщині, що відкрилась після смерті матері немає, крім неї до нотаріальної контори з приводу оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 ніхто не звертався. З огляду на викладене просила позов задовольнити та визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини - два місяці.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Сільський голова с. Підгіря Богородчанського району подала до канцелярії суду заяву про розгляд справи без представника сільської ради, оскільки вони визнають позов, не заперечують проти визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується долученою копією свідоцтва про смерть, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області померла ОСОБА_2, про що 15 грудня 2006 року Підгірською сільською радою Богородчанського району Івано-Франківської області видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 6).
Спадщина відкрилася в день смерті ОСОБА_2, у відповідності до вимог ч.2
ст. 1220 ЦК України.
Відповідно до ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Судом встановлено, що до складу спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 входять житловий будинок, що в АДРЕСА_1 та земельні ділянки площею 0,1547 га для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,1184 га для ведення особистого підсобного господарства, розташовані на території Підгірської сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області, на які померла мала право власності на підставі державних актів на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 від 28 лютого 2002 року та серії НОМЕР_4 від 28 лютого 2002 року (а.с. 10, 11, 12).
З наявної в матеріалах справи копії заповіту від 13 травня 1996 року вбачається, що ОСОБА_2, на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: "все своє майно, яке буде належати мені де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалося заповідаю дочці ОСОБА_1". Судом встановлено, що на день смерті заповідача заповіт не змінений та не скасований (а.с. 9, 13).
З долучених до матеріалів справи копій документів вбачається, що позивачка у справі ОСОБА_1 є дочкою спадкодавця і особою, на чию користь складено заповіт.
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1, її матір`ю зазначено ОСОБА_2 (а.с.14).
Після розірвання шлюбу з ОСОБА_5, ОСОБА_1 відновила дошлюбне прізвище ОСОБА_1, згідно свідоцтва про розірвання шлюбу, виданого 28 листопада 1996 року відділом ЗАГСу виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Народних депутатів (а.с.16).
26 грудня 1996 року ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_7, після одруження змінила своє прізвище на "ОСОБА_1" (а.с.17).
В судовому засіданні встановлено, що на час відкриття спадщини позивачка не проживала постійно із спадкодавцем. Про що, зокрема, свідчить довідка Підгірської сільської ради Богородчанського району № 759 від 6 червня 2018 року (а.с.13). з вказаної довідки також вбачається, що на час смерті ОСОБА_2 разом з останньою ніхто не був зареєстрований.
Відповідно до ст. ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно повідомлення державного нотаріуса Богородчанської районної державної нотаріальної контори від 20 червня 2018 року № 02-14/251, ОСОБА_1 20 червня 2018 року звернулась до нотаріальної контори з питань оформлення спадщини за заповітом після смерті матері, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом їй відмовлено у зв'язку з пропуском терміну для прийняття спадщини, передбаченого ст. 1270 ЦК України (а.с.8). Окрім того, 12 лютого 2019 року державним нотаріусом Богородчанської районної державної нотаріальної контори винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії №02-31/51 (а.с. 30)
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч.3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постановах: від 4 листопада 2015 року № 6-1486цс15, від 26 вересня 2012 року № 6-85цс12 Також, вищевказаними правовими висновками роз`яснено, що у вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Встановлено, що ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3, на випадок своєї смерті розпорядилася належним майном, склавши заповіт, яким спадкоємцем визначила свою дочку - позивачку у справі. Вказаний заповіт не змінено і не скасовано. Позивачка до дня смерті спадкодавця з останньою постійно не проживала. На даний час спадщина, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 відумерлою не визнана. Позивачка у справі бажає її прийняти. Однак, звернувшись до нотаріуса з відповідною заявою про прийняття спадщини, отримала відмову з причин пропуску піврічного строку.
Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що причини пропуску позивачкою строку для подання заяви про прийняття спадщини є поважними, пов'язаними з об'єктивними, істотними труднощами для неї на вчинення цих дій.
Таким чином, враховуючи свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права, відмову нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом з причин пропуску піврічного строку, що позбавляє позивачку можливості належним чином реалізувати волю спадкодавця та свої спадкові права, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2, оскільки такий позивачкою пропущений з поважних причин. Разом з тим тривалість вказаного строку слід визначити в два місяці.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 229, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України, суд
у х в а л и в:
Позов задоволити повністю.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті її матері ОСОБА_8, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3, 2 (два) місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Богородчанський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2, паспорт серії НОМЕР_5, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Відповідач: Територіальна громада с. Підгір`я в особі Підгірської сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: Івано-Франківська область, Богородчанський район с. Підгір'я, вул. Сагайдачного, 7 ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04357221.
Суддя Л.Я. Рибка
Суд | Богородчанський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2019 |
Оприлюднено | 22.02.2019 |
Номер документу | 80012965 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Рибка Л. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні