Рішення
від 12.02.2019 по справі 615/1675/18
ВАЛКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 615/1675/18

Провадження № 2/615/136/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 лютого 2019 року м. Валки

Валківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Логвінова А.О.,

за участю секретаря судового засідання Партоли О.Є.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Валки Харківської області цивільну справу

за позовом ОСОБА_1

до ОСОБА_2

про зміну розміру аліментів, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1В.) звернулась до Валківського районного суду Харківської області з позовом до ОСОБА_2 (далі по тексту - відповідач, ОСОБА_2В.), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить змінити визначений раніше рішенням Апеляційного суду Харківської області від 30.10.2015 року розмір аліментів та стягувати з ОСОБА_2 на свою користь аліменти на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 1/6 частини з усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення дитиною повноліття.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Апеляційного суду Харківської області від 30.11.2015 року з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 стягуються аліменти на її користь на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 700,00 грн. щомісячно, що в свою чергу є недостатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Позивач, повідомлена належним чином про дату, час та місце проведення судового засідання, у судове засідання не з'явилась. Через канцелярію суду подала заяву, в якій зазначила, що позовні вимоги підтримує та просить проводити розгляд справи за її відсутності.

Відповідач, повідомлений належним чином про дату, час та місце проведення судового засідання, у судове засідання не з'явився. Через канцелярію суду подав заяву, в якій зазначив, що позов, з урахуванням уточнених позовних вимог, визнає та просить розглядати справу за його відсутності.

У відповідності до приписів ч. 3 ст. 200 ЦПК України , у зв'язку із визнанням відповідачем позову, суд вважає за можливе за результатами підготовчого провадження ухвалити рішення.

Згідно із ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, який було розірвано рішення Валківського районного суду Харківської області від 19.10.2015 року (а.с. 9).

Також, сторони по справі є батьками ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії І-ВЛ № 408449 від 23.06.2015 року (а.с. 14).

Рішенням Валківського районного суду Харківської області від 19.10.2015 року стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 1500,00 грн. щомісячно до досягнення дитиною повноліття, а саме до 28.10.2024 року (а.с. 8-11).

Рішенням Апеляційного суду Харківської області від 30.11.2015 року рішення Валківського районного суду Харківської області від 19.10.2015 року змінено. Зменшено розмір аліментів, стягнутий з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання неповнолітньої дитини до 700,00 грн. В іншій частині рішення Валківського районного суду Харківської області від 19.10.2015 року залишено без змін (а.с. 12-13).

Відповідно до довідки ОСББ Майське-37 № 37 від 17.10.2018 року, склад сім'ї ОСОБА_1, які зареєстровані та проживають за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, є її син ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 15).

Згідно свідоцтва про народження серії І-ВЛ № 458017 від 10.08.2016 року, ОСОБА_2 є також батьком ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.

У статті 8 Закону України Про охорону дитинства передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, згідно з законами України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції про права дитини держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.

Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно зі статтею 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини.

У відповідності до статті 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Частина третя статті 181 СК України визначає, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Відповідно до статті 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

у відповідності до положень статті 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

В частині першій статті 192 СК України встановлено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно з пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв'язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров'я когось із них.

Враховуючи зміст статей 181 , 192 СК України , розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, у зв'язку із значним покращенням матеріального становища платника аліментів матір дитини може подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів. Значне погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.

Сімейний кодекс України передбачає підстави для зміни розміру аліментів, визначеного за рішенням суду, але не пов'язує їх зі способом присудження (частина третя статті 181 СК України ). Стаття 192 СК України тільки вказує на можливість зміни раніше встановленого розміру аліментів за наявності доведених в судовому порядку підстав, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

З огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями статті 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів, визначений у певній твердій грошовій сумі та навпаки).

Отже, у спірних правовідносинах підлягає застосуванню не тільки стаття 192 СК України , але й низка інших норм, присвячених обов'язку батьків утримувати своїх дітей (стаття 182 Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів , стаття 183 Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини , стаття 184 Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі ).

Розмір аліментів і спосіб стягнення аліментів може бути визначений судом з урахуванням фактичних обставин справи, які встановлені судом та на які посилався позивач. При цьому право застосування норми закону належить виключно суду.

Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 05 лютого 2014 року № 6-143цс13.

Судовим розглядом встановлено, що згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків № 7634 від 24.10.2018 року, ОСОБА_1 за період з 1 кварталу 2018 року по 2 квартал 2018 року отримала заробітну плату в загальному розмірі 22338,00 грн. (а.с. 22).

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 141589066 від 17.10.2018 року, ОСОБА_2 на праві приватної власності належить земельна ділянка кадастровий номер 6321283000:02:000:0070, загальною площею 5,6279 га, що розташована на території Кобзарівської сільської ради Валківського району Харківської області, яка, відповідно до договору оренди землі, що зареєстрований 24.06.2009 року, передана в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю Агротоп (а.с. 16-17).

Також, згідно вказаної інформаційної довідки, ОСОБА_2 на праві приватної власності належить квартира площею 59,0 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 16-18).

Відповідно довідки № 300 від 12.12.2018 року, виданої Товариством з обмеженою відповідальністю Агротоп , сума орендної плати за договором оренди земельної ділянки за період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року складає 15174,59 грн., фактично виплачено 12215,53 грн. (а.с. 38).

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16.10.2018 року вбачається, що ОСОБА_2 є фізичною особою-підприємцем та здійснює: прісноводне рибальство, прісноводне рибництво (аквакультура), роздрібну торгівлю з лотків і на ринках іншими товарами (а.с. 19-21).

Згідно повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, 13.12.2018 року внесено запис № 24520060002002711 про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (а.с. 41).

Відповідно до податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за 2018 рік, обсяг доходу ОСОБА_2 за звітний (податковий) період, що оподатковується за ставкою 5 % становить 7517,00 грн. (а.с. 39-40).

Згідно Закону України Про державний бюджет на 2019 рік , прожитковий мінімум на дітей віком від 6 до 18 років з 01січня 2019 року становить 2027,00 грн.

Згідно п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів , вбачається, що у випадку зміни розміру аліментів, аліменти у новому розмірі стягуються від дня набрання чинності рішенням суду.

Суд, враховуючи розмір прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, рівність обов'язку батьків щодо утримання дитини, матеріальне становище сторін, визнання відповідачем позову, вважає що є підстави для задоволення позовних вимог та зміни розміру визначених раніше судом аліментів з 700,00 грн. на 1/6 частини з усіх видів заробітку (доходу) відповідача, щомісяця, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання рішення законної сили і до досягнення дитиною повноліття.

Питання щодо розподілу судових витрат суд вирішує у відповідності до ст.ст. 141, 142 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 141, 142, 200, 247, 259 , 263-265 , 268 , 273 , 352 , 354 , 355 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів - задовольнити.

Змінити розмір аліментів, що стягуються на підставі рішення Апеляційного суду Харківської області від 30.11.2015 року (справа 615/1441/15-ц) з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 700,00 грн. на 1/6 частини з усіх видів заробітку (доходу), щомісяця, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання рішення законної сили і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, безпосередньо до Харківського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1, зареєстроване місце проживання: 63002, АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1.

Відповідач - ОСОБА_2, зареєстроване місце проживання: 63002, АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2.

Суддя А.О. Логвінов

СудВалківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення12.02.2019
Оприлюднено22.02.2019
Номер документу80014884
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —615/1675/18

Постанова від 05.06.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Коваленко І. П.

Ухвала від 05.04.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Коваленко І. П.

Ухвала від 22.03.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Коваленко І. П.

Рішення від 12.02.2019

Цивільне

Валківський районний суд Харківської області

Логвінов А. О.

Ухвала від 07.11.2018

Цивільне

Валківський районний суд Харківської області

Логвінов А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні