ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
УХВАЛА
про відмову у видачі судового наказу
22 лютого 2019 року Справа № 915/257/19
м. Миколаїв.
Суддя Господарського суду Миколаївської області Коваль С.М.,
розглянувши заяву товариства з обмеженою відповідальністю “АГРОТАЄРС”,
вул. Робоча, буд. 23В, м. Дніпро, 49000,
про видачу судового наказу
про стягнення з фермерського господарства “МАЯК” Кухарука Олександра Анатолійовича”,
вул. Ювілейна, буд. 93, м. Баштанка, Миколаївська область, 56101,
грошових коштів у загальній сумі 2663 грн. 05 коп. – пені,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “АГРОТАЄРС” звернулося з заявою від 12.02.2019, зареєстрованою в Господарському суді Миколаївської області 18.02.2019 за вх. № 2482/19, про видачу судового наказу про стягнення з фермерського господарства (ФГ) “МАЯК” Кухарука Олександра Анатолійовича” грошових коштів у загальній сумі 18180 грн. 31 коп., із яких: 144999 грн. 05 коп. – основний борг; 2663 грн. 05 коп. – пеня, 742 грн. 83 коп. – 10 % річних; 275 грн. 48 коп. – інфляційні втрати, з посиланням на неналежне виконання ФГ “МАЯК” Кухарука Олександра Анатолійовича” зобов'язань за укладеним між ними договором поставки від 11.07.2018 № 41 (далі – договір), а саме, зобов'язань щодо своєчасної оплати за поставлений товар, внаслідок чого утворився основний борг, на суми допущених ФГ “МАЯК” Кухарука Олександра Анатолійовича” прострочень заявником нараховано пеню, на підставі п. 5.2 договору.
Дана заява не підлягає задоволенню, у зв'язку з таким.
Згідно господарського процесуального законодавства, судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 148 цього Кодексу (ч. 1 ст. 147 ГПК України).
Судовий наказ може бути видано тільки за вимогами про стягнення грошової заборгованості за договором, укладеним у письмовій (в тому числі електронній) формі, якщо сума вимоги не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 1 ст. 148 ГПК України).
Предметом даної заяви є стягнення з ФГ “МАЯК” Кухарука Олександра Анатолійовича” пені, нарахованої на підставі п. 5.2 договору.
Відповідно до ч.1 ст.230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Отже згідно норм ст.230 ГК України вимога про стягнення пені є вимогою про стягнення штрафних санкцій за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання, а самі пеня та штраф є видом забезпечення виконання зобов'язання та відповідальності за порушення грошового зобов'язання.
Частиною 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Аналіз вищевказаних приписів законодавства дозволяє дійти висновку що вимоги про стягнення з боржника пені, штрафу, 3% річних та інфляційних втрат, хоча і мають грошовий характер, але за своєю правовою природою не є заборгованістю за договором, а тому не відповідають вимогам статті 148 цього Кодексу та мають розглядатися в позовному провадженні, з дослідженням та перевіркою судом підстав і періодів нарахування, правильності поданих позивачем розрахунків.
Згідно п.3 ч.1, ч. 2 ст.152 ГПК України, суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо, зокрема, заявлено вимогу, яка не відповідає вимогам статті 148 цього Кодексу. Про відмову у видачі судового наказу суддя постановляє ухвалу не пізніше десяти днів з дня надходження до суду заяви про видачу судового наказу.
Ураховуючи викладене, у задоволенні заяви ТОВ “АГРОТАЄРС” належить відмовити.
Суд роз'яснює, що відмова у видачі судового наказу з підстав, передбачених п.п. 3-6 ч. 1 ст. 152 цього Кодексу, унеможливлює повторне звернення з такою самою заявою; заявник у цьому випадку має право звернутися з тими самими вимогами у позовному порядку (ч. 2 ст. 153 ГПК України).
Керуючись ст.ст. 148, 150, 152, 153, 234 ГПК України, суд
У Х В А Л И В:
Відмовити в задоволенні заяви товариству з обмеженою відповідальністю “АГРОТАЄРС” про видачу судового наказу в частині стягнення пені.
Ухвалу може бути оскаржено до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 10 днів з дня постановлення ухвали.
Суддя С.М.Коваль.
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2019 |
Оприлюднено | 25.02.2019 |
Номер документу | 80034390 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Коваль С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні