19.02.2019 227/5453/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2019 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді: Мацишин Л.С.,
за участю секретаря: Овчиннікової Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання права власності на земельну частку пай в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2018 року до Добропільського міськрайонного суду Донецької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради про визнання за позивачем права на земельну частку (пай) розміром 8,219 в умовних кадастрових гектарах у землі колишнього КСП ім. Леніна, яка знаходиться на території ОСОБА_2 сільської ради Добропільського району Донецької області, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5, який помер 11 березня 2018 року.
В обґрунтування позову зазначено, що її батько, ОСОБА_5, фактично прийняв спадщину після померлої його матері ОСОБА_6. В 2015 році батько дізнався, що його мати ОСОБА_6 мала земельну ділянку в межах території ОСОБА_2 сільської ради. Звернувшись в 2016 році до управління Держгеокадастру у Добропільському районі Донецької області з приводу даного питання отримав лист від 04 листопада 2016 року №1705 в якому зазначалося, що згідно додатку № 1 списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства до Державного акту на право колективної власності на землю, серія ДН 09, виданого КСП ім. Леніна, відповідно до рішення ОСОБА_2 сільської ради від 15 травня1995 року, значиться ОСОБА_6 за № 139. В зв'язку з тим, що ОСОБА_6І мала право на земельну частку (пай) у колективному сільськогосподарському підприємстві ім. Леніна, що знаходиться на території ОСОБА_2 сільської ради батько позивача звернувся до суду для встановлення, з початку факту родинних відносин, а потім факту прийняття спадщини. Так, рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 27 лютого 2017 року встановлено факт родинних відносин та рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 14 листопада 2017 року встановлено факт прийняття ОСОБА_7 спадщини після померлої 10 квітня 1999 року матері ОСОБА_6 11 березня 2018 року батько позивача, ОСОБА_5, помер та не встиг оформити спадщину. Після смерті батька відкрилася спадщина на майно яке йому належало, а позивач як спадкоємець першої черги за законом звернулась до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, однак постановою приватного нотаріуса Добропільського районного нотаріального округу Донецької області ОСОБА_8 від 02 листопада 2018 року №564/02-31 відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) у землі у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу та рекомендовано звернутися до суду. А тому, позивач вважає, що має право на вказану земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4
Ухвалою суд від 18 січня 2019 року до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог за клопотанням представника позивача залучено ОСОБА_3 та ОСОБА_4.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, надала до суду заяву про розгляд її позовної заяви без її участі в судовому засідання, на позовних вимогах наполягає.
Представник позивача ОСОБА_9 в судове засідання не з'явилась, звернулась в суд з заявою про розгляд спавши у її відсутності, позовні вимоги позивача підтримує в повному обсязі, просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Звернувся в суд з заявою про розгляд справи у відсутності представника, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
ОСОБА_9 особи ОСОБА_4 та ОСОБА_3 в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, надали до суду заяву про розгляд справи без її участі, проти задоволення позову не заперечують.
За вказаних обставин, з урахуванням вимог ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів, у відсутності сторін.
З урахуванням ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв'язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши усі наявні докази у їх сукупності, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно державного акту на право колективної власності на землю серії ДН№09, виданий колективному сільськогосподарському підприємству ім. Леніна, ОСОБА_2 сільською радою народних депутатів Добропільського району Донецької області, у тому що вказаному власнику землі передається у колективну власність 2771,1 га землі в межах згідно планом. Землю передано відповідно до рішення ОСОБА_2 сільської ради народних депутатів від 15 травня 1995 року (а.с.8-9).
З додатку №1 до державного акту, до списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства вбачається, що під №139 є ОСОБА_6 (а.с.12-13).
Відповідно до відповіді відділу у Добропільському районі головного Держгеокадастру у Донецькій області від 05 грудня 2018 року, ОСОБА_6 внесена до списків членів колишнього КСП ім. Леніна Добропільського району включених в остаточний пайовий розрахунок паювання земель підприємства, затверджені рішенням ОСОБА_2 сільської ради народних депутатів від 26 грудня 1996 року та розпорядженням голови Добропільської райдержадміністрації Про затвердження вартості та розміру в умовах кадастрових гектарів земельної частки (пай) для видачі сертифікатів по КСП ім. Леніна від 17 лютого 1997 року №49. Сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім'я ОСОБА_6 не був виписаний та не видавався. Розмір земельної частки (паю) по колишньому КСП ім. Леніна становить 8,219 в умовних кадастрових гектарах. Вартість земельної частки (паю) станом на 01 січня 2018 року становить 263612 грн. 23 коп. (а.с.18а)
З довідки Шахівської сільської ради від 25 грудня 2015 року вбачається, що ОСОБА_6 дійсно мала земельну частку (пай), яка знаходиться в мажах території ОСОБА_2 сільської ради (а.с.6)
Рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 27 лютого 2017 року по справі №227/2/17 встановлено факт родинних відносин між ОСОБА_5 та ОСОБА_6.
Рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 14 листопада 2017 року по справі №227/2811/17 встановлено факт прийняття ОСОБА_7 спадщини після померлої 10 квітня 1999 року матері ОСОБА_6 (а.с.14-15).
Свідоцтвом про народження підтверджується, що батьком позивача ОСОБА_10 є ОСОБА_5 (а.с.5).
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії І-ЖД №526338, виданого Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області 12 березня 2018 року, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, помер 11 березня 2018 року, про складено актовий запис № 2718 (а.с.16).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 02 листопада 2018 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, так як не надано оригінал Сертифікату про право на земельну частку (пай), який підтверджує право матері спадкодавця ОСОБА_6 на право на земельну частку (пай). (а.с.18)
Відповідно до відповіді приватного нотаріуса Добропільського районного нотаріального округу ГТУЮ у Донецькій області ОСОБА_8, відкрита спадкова справа № 102/2018 до майна ОСОБА_5, померлого 11 березня 2018 року, за заявою про прийняття спадщини ОСОБА_1 та надана інформаційна довідка зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 54831775 від 22 січня 2019 року.
На підставі ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільного права та інтересу може бути визнання права.
Так, пунктом 1 Указу Президента України від 08.08.1995 року №720/95 установлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.
Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Відповідно до пункту 2 даного Указу право на земельну частку(пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства (далі САТ), в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються його членами відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в п. 24 Постанови від 16.04.2004 року №7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Позови громадян, пов'язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.
Отже, для того, щоб набути право на земельну частку (пай), згідно з даним пунктом Указу, необхідна наявність таких обставин: щоб особа була членом колективного сільськогосподарського підприємства;була внесена до списку осіб, що додається до державного акта на право колективної власності на землю; колективне сільськогосподарське підприємство отримало акт про право колективної власності на землю.
У ч. 1 ст. 1 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" зазначено, що право на земельну частку (пай) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну часту (пай) у встановленому законодавством порядку.
Частиною 3 статті 1 цього Закону передбачено, що право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Відповідно до ст.ст. 1, 2, 3 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку (пай) мають, зокрема, особи, які отримали сертифікат на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку. Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай). Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Судом беззаперечно встановлено, що ОСОБА_6 за життя мала право на земельну частку (пай), як члени колективного сільськогосподарського підприємства ім. Леніна та була внесена до списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства, хоча за життя не отримала сертифікату на право власності на неї.
Також рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 14 листопада 2017 року по справі №227/2811/17 підтверджується факт прийняття спадщини ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, шляхом вступу в управління і володіння майном, що належало за життя його матері ОСОБА_6, яка померла 10 квітня 1999 року.
Разом з тим, враховуючи, що спадщина після смерті ОСОБА_6 відкрилась до 1 січня 2004 року, застосовується чинне на той час законодавство, зокрема правила ЦК УРСР1963, у тому числі щодо прийняття спадщини та кола спадкоємців за законом.
За правилом ст. 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина вважається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Факт прийняття спадщини ОСОБА_4 після смерті ОСОБА_6 підтверджено матеріалами справи.
Зокрема, згідно довідки Світлівської сільської ради від 28 січня 2019 року, ОСОБА_5 по день смерті 11 березня 2018 року був зареєстрований і мешкав в с. Красноярське, вул. Нова, 2 Добропілсьького району Донецької області. Разом з тим за цією адресою до дня смерті ОСОБА_4 постійно проживали і були зареєстровані з 19990 року: дружина ОСОБА_4, дочка ОСОБА_1, онука ОСОБА_11.
Відповідно до статті 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Зі спадкової справи вбачається, що інші спадкоємці на спадщину не претендують.
Так ОСОБА_12, дружина померлого відмовилась від спадщини за законом, про що свідчить нотаріально завірена заява. Інші спадкоємці з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звертались.
Також судом встановлено, що позивачці ОСОБА_4 видано свідоцтво про право на спадщину за законом від 02 листопада 2018 року на земельну ділянку, площею 7,0102 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Світлівської сільської ради Добропільського району Донецької області.
Отже, позивач як дочка померлого, та відповідно до ст.1261 ЦК України віднесена до спадкоємців першої черги за законом, прийняла спадщину.
Виходячи з наведеного, враховуючи, що спадкодавець ОСОБА_5 фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_6, яка внесена до списків членів колишнього КСП ім. Леніна, хоча сертифікат на право на земельну частку (пай) не був виписаний та не видавався, а тому суд вважає, що позивач має право в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_4 на земельну частку (пай) розміром 8,219 в умовних кадастрових гектарах у землі колишнього КСП ім. Леніна, яка знаходиться на території ОСОБА_2 сільської ради Добропільського району Донецької області.
Керуючись ст. ст. 12, 81, 263-265, 274-279, 353-355 Цивільного процесуального Кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, адреса місця реєстрації: Донецька область Добропільський район с. Красноярське, вул. Нова, буд. 2) до ОСОБА_2 сільської ради (ЄДРПОУ: 04343205, адреса місця знаходження: 85033 Донецька область Добропільський район с. Шилівка, вул. Шевченка), треті особи: ОСОБА_3 (адреса місця реєстрації: м. Одеса, вул. Космонавтів, 62/10), ОСОБА_4 (адреса місця реєстрації: Донецька область Добропільський район с. Красноярське, вул. Нова, буд. 2), про визнання права власності на земельну частку пай в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, право на земельну частку (пай) розміром 8,219 в умовних кадастрових гектарах з земель колишнього КСП ім. Леніна, яка знаходиться на території ОСОБА_2 сільської ради Добропільського району Донецької області, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5, який помер 11 березня 2018 року.
Рішення суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Добропільський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подано апеляційної скарги, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Л.С. Мацишин
19.02.2019
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2019 |
Оприлюднено | 27.02.2019 |
Номер документу | 80070170 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Мацишин Л. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні