Рішення
від 12.12.2018 по справі 673/941/18
ДЕРАЖНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 673/941/18

Провадження № 2/673/501/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 грудня 2018 р. м. Деражня

Деражнянський районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.

при секретарі судових засідань Падневич І.О.

з участю представника позивача ОСОБА_2

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду, за правилами загального позовного провадження, цивільну справу за позовом представника позивача ОСОБА_3 за довіреністю ОСОБА_2 до Копачівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, з участю Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області як третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору, про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай)в порядку спадкування,-

ВСТАНОВИВ:

В червні 2018 року позивачка ОСОБА_3 через представника за довіреністю ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Копачівської селищної ради Деражнянського району Хмельницької області про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла її тітка ОСОБА_5, після смерті якої залишилося спадкове майно, яким є право на земельну частку (пай) розміром 2,53 в умовних кадастрових гектарах в землі, що перебувала в колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства імені Шевченка с. Копачівка Деражнянського району Хмельницької області, яке належало померлій відповідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3. Позивачка є спадкоємицею до майна померлої ОСОБА_5 за законом та фактично прийняла спадщину, проте при зверненні її до нотаріальної контори з метою оформлення спадкових прав на вказану земельну частку (пай) їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через недоведеність її родинних відносин з померлою ОСОБА_5, а також у зв'язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа на спадкове майно. Враховуючи наведене, позивачка просила встановити факт її родинних відносин з померлою, а також визнати за нею в порядку спадкування право на вказану земельну частку (пай).

В судовому засіданні представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача Копачівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області в судове засідання не з'явився, заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якій вимоги позову визнав у повному обсязі.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області в судове засідання не з'явився, проте надав письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності, покладаючись при вирішенні спору на думку суду.

Заслухавши пояснення представника позивача, показання свідків, дослідивши матеріали справи та письмові клопотання учасників справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судом об'єктивно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла ОСОБА_5, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4.

Після смерті ОСОБА_5 залишилося спадкове майно, яким є право на земельну частку (пай) розміром 2,53 в умовних кадастрових гектарах у землі, розташованій на території Копачівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, що перебувала в колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства імені Шевченка с. Копачівка, що належало ОСОБА_5 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, виданого на підставі рішення Деражнянської райдержадміністрації № 181 від 17 квітня 1996 року та зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № НОМЕР_5.

Проте, як з'ясовано судом, оригінал вказаного сертифіката був втрачений.

Згідно з письмовим повідомленням приватного нотаріуса Деражнянського районного нотаріального округу Янцаловської В.О. № 487/01-16 від 18.05.2018 року позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на право на земельну частку (пай), яке залишилося після смерті ОСОБА_5, через недоведеність її родинних відносин з померлою та у зв'язку з відсутністю оригінала правовстановлюючого документа на вказане спадкове майно.

Разом із цим, належність померлій ОСОБА_5 права на земельну частку (пай) розміром 2,53 в умовних кадастрових гектарах у землі, розташованій на території Копачівсьбкої сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, що перебувала в колективній власності КСП Ім. Шевченка с. Копачівка, підтверджується наданою відділом у Деражнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області копією державного акту на право колективної власності серії 004, виданого колективному сільськогосподарському підприємству ім. Шевченка с. Копачівка та Додатку 1 до нього, з якого вбачається, що ОСОБА_5 була включена до списку громадян-членів вказаного сільськогосподарського підприємства під НОМЕР_6, а також копіями записів у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) Деражнянської райдержадміністрації.

Крім того, довідкою Відділу у Деражнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області № 171/137-18 від 20.04.2018 року підтверджується, що на ім'я ОСОБА_5 був виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, а також те, що державний акт на право приватної власності на землю на її ім'я не видавався.

Згідно з довідкою Копачівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області № 129 від 22.03.2018 року після смерті ОСОБА_5 в управління спадковим майном вступила ОСОБА_3.

Відповідно до п.2 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720/95 Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам, організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства (далі КСП), сільськогосподарського кооперативу (далі СК ), сільськогосподарського акціонерного товариства (далі САТ), в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються його членами відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Згідно п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 р. № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельну частку (пай) здійснюється за нормами ЦК , у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на земельну частку (пай).

Відповідно до архівної довідки Хмельницького державного нотаріального архіву від 15.05.2018 року, спадкова справа до майна померлої ОСОБА_5 в 1995-2004 роках не заводилася.

Аналізуючи наведені норми закону, а також встановлені судом обставини, суд приходить до висновку, що ОСОБА_5 за життя набула право на земельну частку (пай) як член КСП ім.. Шевченка і таке право входило до складу спадкової маси після її смерті.

Крім того, вищевказані досліджені судом письмові докази свідчать про неможливість прослухування родинних відносин з померлою, що стало однією із підстав звернення позивачки до суду з даним позовом.

Вирішуючи обґрунтованість решти доводів позивачки, наведених в обґрунтування позовних вимог, судом встановлено, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року в с. Копачівка Деражнянського району Хмельницької області та її батьками значаться ОСОБА_8 та ОСОБА_9, що підтверджується посвідкою про народження.

При цьому, встановлено, що ОСОБА_10 29.10.1967 року уклала шлюб із ОСОБА_11 та змінила прізвище на ОСОБА_10 .

Як встановлено судом при зверненні до відділу державної реєстрації актів цивільного стану про надання витягу з Державної реєстрації актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження ОСОБА_12 представнику позивача було відмовлено,

оскільки не надано документи, що підтверджують родинні стосунки або право на спадкування між ОСОБА_3 та ОСОБА_12.

Однак витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану встановлено, що за результатами проведеної перевірки актових записів про шлюб ОСОБА_8 та ОСОБА_9 не виявлено.

Разом із цим, той факт, що позивачка ОСОБА_3 є дочкою ОСОБА_8 та племінницею ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, підтвердили в судовому засіданні свідки ОСОБА_13 та ОСОБА_14

З огляду на викладене, суд вважає за можливе задовольнити вимогу позивачки про встановлення факту родинних відносин, а саме, що ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року доводилася рідною тіткою ОСОБА_3, оскільки метою встановлення такого факту є врегулювання нею юридичних питань в сфері правовідносин спадкування.

Відповідно до ч.1 ст.524 ЦК Української РСР (в редакції Закону, який діяв на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_5.) спадкоємство здійснюється за законом і заповітом.

Згідно ст.549 цього Кодексу визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.529 цього Кодексу при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_3 фактично вступила в управління спадковим майном померлої ОСОБА_5, тобто, в силу вищенаведених вимог закону, вона є спадкоємцем, який прийняв спадщину.

З'ясовано також і те, що крім позивачки спадкоємцями до майна померлої ОСОБА_5 інших спадкоємців немає.

Таким чином, аналізуючи вищезазначене, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного вищевказаного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання за позивачкою ОСОБА_15 в порядку спадкування права на спадкове майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_5, яким є право на земельну частку (пай) розміром 2,53 в умовних кадастрових гектарах у землі, розташованій на території Копачівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, що перебувала в колективній власності спілки селянських господарств Колос смт. Вовковинці.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 247, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року доводилася рідною тіткою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Визнати за ОСОБА_3 право на спадкове майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_5, яким є право на земельну частку (пай) розміром 2,53 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться на території Копачівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.

Складання повного рішення відкладено на десять днів з дня закінчення розгляду справи, у зв'язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду Хмельницької області через Деражнянський районний суд Хмельницької області.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:

Позивач - ОСОБА_3, адреса проживання (реєстрації): с. Копачівка Деражнянського району Хмельницької області; НОМЕР_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2;

Відповідач - Копачівська сільська рада Деражнянського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04406168, адреса: с. Копачівка Деражнянський район Хмельницька область;

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, код ЄДРПОУ 39767479, адреса: 29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1.

Повне рішення виготовлене 18.12.2018 року.

Суддя: О. С. Дворнін

СудДеражнянський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення12.12.2018
Оприлюднено27.02.2019
Номер документу80077828
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —673/941/18

Рішення від 12.12.2018

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

Ухвала від 29.11.2018

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

Рішення від 12.12.2018

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

Ухвала від 21.09.2018

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні