Ухвала
від 27.02.2019 по справі 905/385/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр. Науки, 5

У Х В А Л А

ПРО ПОВЕРНЕННЯ ЗАЯВИ ПРО БАНКРУТСТВО

27.02.2019р. №905/385/19

Суддя господарського суду Донецької області Тарапата С.С.

Розглянувши матеріали за заявою боржника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю КРОНАЛАЙН (код ЄДРПОУ 32645517), м.Мирноград, Донецька область

про порушення справи про банкрутство на підставі ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»

До господарського суду Донецької області 22.02.19р. надійшла заява ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю КРОНАЛАЙН (код ЄДРПОУ 32645517), м.Мирноград, Донецька область б/н від 19.02.19р. про порушення справи про банкрутство (в порядку ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції від 22.12.2011р. провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

В силу ст.3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»…; судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно ч.6 ст.12 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Суд вважає, що вказана заява підлягає поверненню без розгляду з огляду на наступне:

В силу ч.5 ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» боржник зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у разі виникнення таких обставин: задоволення вимог одного або кількох кредиторів призведе до неможливості виконання грошових зобов'язань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами (загроза неплатоспроможності); під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі; в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Згідно ч.1 ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» заява про відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство подається боржником або кредитором у письмовій формі та повинна містити, крім іншого, виклад обставин, що є підставою для звернення до суду. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником усіх передумов, передбачених ст.ст.105-111 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

Такі передумови полягають зокрема у наступному:

- прийняття рішення учасниками юридичної особи про припинення юридичної особи, та відповідне письмове повідомлення протягом трьох робочих днів з дати прийняття даного рішення органу, що здійснює державну реєстрацію;

- внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи;

- виявлення кредиторів боржника шляхом публікації оголошення про припинення юридичної особи у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, згідно з вимогами ч. 5 ст.105 Цивільного кодексу України;

- проведення аналізу активів боржника у вигляді проведення інвентаризації наявного майна (у тому числі переданого у заставу майна), його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника;

- закриття ліквідаційною комісією (ліквідатором), до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів, рахунків, відкритих у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи;

- складення ліквідаційною комісією (ліквідатором), після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами, проміжного ліквідаційного балансу, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, переліку пред'явлених кредиторами вимог та результатів їх розгляду;

- прийняття рішення власником майна (або органом, уповноваженим управляти майном) боржника про затвердження проміжного ліквідаційного балансу та про звернення боржника до господарського суду із заявою.

Дотримання зазначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням відповідних доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» , а докази на підтвердження всіх цих передумов для порушення провадження у справі в порядку даної статті подаються саме на момент звернення боржника з відповідною заявою.

Відповідно до ч.8 ст.111 ЦК України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.

Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Ліквідатором ТОВ «КРОНАЛАЙН» до заяви про порушення справи про банкрутство проміжний ліквідаційний баланс боржника не додано.

Відповідно ч.7 ст.111 ЦК України для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.

Згідно з ч.10 ст.111 ЦК України до затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітній період.

Боржником до заяви про порушення справи про банкрутство не надано належних та допустимих доказів в підтвердження надання ліквідатором боржника до контролюючих органів - органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування документів підприємства, у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, для проведення відповідних перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів.

Відсутність вказаних відомостей та доказів свідчить про недотримання ліквідаційною комісією приписів частин 7 та 10 статті 111 ЦК України щодо добровільної ліквідації боржника, що позбавило Пенсійний фонд України та фонди соціального страхування можливості проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та права заявити свої претензії боржнику (за їх наявності) в досудовій процедурі ліквідації боржника.

Відповідна правова позиція вкладена у постанові Верховного Суду від 03.04.18р. у справі №904/8185/17.

Згідно ст.20 Податкового кодексу України здійснення контролю за додержанням податкового законодавства платниками податків покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до ст.16 Податкового кодексу України платник податків зокрема, зобов'язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).

Водночас, до заяви про порушення справи про банкрутство ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «КРОНАЛАЙН» не додано доказів звернення до органу Державної фіскальної служби за місцезнаходженням боржника із заявою про припинення платника податків за формою № 8-ОПП.

Відповідно до п.3 ст.111 ЦК України, під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи, до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

Згідно ч.3 ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» до заяви боржника додаються, зокрема: відомості про всі рахунки боржника, відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах, їх реквізити; відомості про всі рахунки, на яких обліковуються цінні папери, що належать боржнику, їх реквізити, рішення власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) боржника про звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство тощо.

Судом встановлено, що заява про порушення справи про банкрутство ТОВ «КРОНАЛАЙН» не містить відомостей щодо закриття рахунків (окрім одного, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи) та відомостей щодо наявності або відсутності грошових коштів на них. Відповідні докази, в т.ч. виписки банків про залишок грошових коштів на рахунках до заяви не додані.

В порушення вимог ч.3 ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» до заяви ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «КРОНАЛАЙН» не додано матеріалів проведеної інвентаризації майнових активів боржника (оборотних та необоротних) та відомостей щодо звернення кредиторів до боржника з грошовими вимогами після опублікування відомостей про припинення юридичної особи.

В тексті вказаної заяви голова ліквідаційної комісії зазначає, що у зв'язку з відсутністю майна за балансом заходи щодо проведення інвентаризації майна товариства не проводились. Суд зауважує, що відсутність майна боржника не звільняє ліквідатора від обов'язку проведення заходів з інвентаризації майна та складання інвентаризаційних описів (актів інвентаризації).

Відповідно до ч.4 ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» боржник подає заяву до господарського суду за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат, якщо інше не передбачено цим Законом. В той же час за відсутністю проміжного ліквідаційного балансу суд не має можливості з'ясувати фінансовий стан боржника.

Крім того, додана до заяви роздруківка квитанції про сплату судового збору за позовом ТОВ КРОНАЛАЙН №97549 від 19.02.19р. на суму 1950,00грн. жодним чином не засвідчена.

Відповідно ч.2 ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» до заяви про порушення справи про банкрутство додаються, в т.ч., докази сплати судового збору, крім випадків, коли згідно із законом він не підлягає сплаті.

Згідно інформаційного листа ВГСУ від 17.09.12 № 01-06/1260/2012 платіжне доручення на безготівкове перерахування судового збору, квитанція установи банку про прийняття платежу готівкою додаються до позовної заяви (заяви, скарги) і мають містити відомості про те, яка саме позовна заява (заява, скарга, дія) оплачується судовим збором. Відповідні документи подаються до господарського суду тільки в оригіналі; копії, у тому числі виготовлені із застосуванням технічних засобів (фотокопії тощо), цих документів не можуть бути належним доказом сплати судового збору.

В силу ч.1 ст.15 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про відкриття справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду, якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених в Законі України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» .

З огляду на вищевикладене, заява ТОВ КРОНАЛАЙН (код ЄДРПОУ 32645517), м.Мирноград, Донецька область б/н від 19.02.19р. про порушення справи про банкрутство в порядку ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» підлягає поверненню без розгляду на підставі ч.1 ст.15 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у редакції від 22.12.11р.

Відповідно до ч.2 ст.15 Закону повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з такою заявою до господарського суду у встановленому порядку після дотримання вимог чинного законодавства.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 8, 11, 15, 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції від 22.12.11р., ст.3, ч.6 ст.12, ст.ст.46, 73, 86, 234, 235, 255 Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону №2147-VIII від 03.10.17р., господарський суд

УХВАЛИВ:

Повернути без розгляду заяву ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю КРОНАЛАЙН (код ЄДРПОУ 32645517), м.Мирноград, Донецька область б/н від 19.02.19р. про порушення справи про банкрутство в порядку ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» .

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені Господарським процесуальним кодексом України (ст.ст. 253-259), шляхом подання апеляційної скарги.

Додаток: заява б/н від 19.02.19р., з доданими документами, в т.ч. оригінал квитанції №266810032 від 28.12.18р. - всього на 39 арк., поштовий конверт.

Суддя С.С. Тарапата

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення27.02.2019
Оприлюднено01.03.2019
Номер документу80148758
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/385/19

Ухвала від 27.02.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

С.С. Тарапата

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні