Рішення
від 27.02.2019 по справі 279/5096/18
КОРОСТЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 279/5096/18

РІШЕННЯ

іменем України

27 лютого 2019 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

у складі: головуючого судді Коренюка В.П.,

при секретарі Подвисоцькій Т.В.,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні у залі суду № 3 у м. Коростені Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі виконавчого комітету Новинської сільської ради Коростенського району Житомирської області про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом, -

встановив:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до територіальної громади в особі виконавчого комітету Новинської сільської ради Коростенського району Житомирської області про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом.

В обгрунтування позову позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2, після смерті якого спадщину прийняла її матір ОСОБА_3, так як була зареєстрована та проживала разом з ОСОБА_2, проте не встигла оформити свої спадкові права та померла ІНФОРМАЦІЯ_2. Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на спадкове майно у вигляді земельної частки (паю) розміром 4,75 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що знаходиться на території Новинської сільської ради Коростенського району Житомирської області. Спадщину після смерті матері ОСОБА_3 позивач прийняла на підставі рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 23 лютого 2018 року, наслідком чого в Коростенській районній державній нотаріальній конторі була заведена спадкова справа №106/2018. У видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) в колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства "Іскра", розміром 4,75 в умовних кадастрових гектарах в колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства "Іскра" позивачеві ОСОБА_1 відмовлено через наявність у правовстановлюючому документі, а саме сертифікаті про право на земельну частку (пай) помилки в написанні прізвища власника - замість вірного "ОСОБА_2" помилково вказано "ОСОБА_2", що і стало приводом для звернення до суду з названим позовом. Тому позивач просила встановити факт належності ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, правовстановлюючого документа - сертифіката на право власності на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 від 5 грудня 1996 року, а також визнати за ОСОБА_1 право власності, в порядку спадкування за заповітом, на земельну частку (пай) розміром 4,75 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що знаходиться на території Новинської сільської ради Коростенського району Житомирської області, відповідно до сертифіката на право власності на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 від 5 грудня 1996 року.

Позивач в судове засідання не з'явилася, однак надала заяву про розгляд справи без її участі, в якій позов підтримала з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача - територіальної громади в особі виконавчого комітету Новинської сільської ради Коростенського району Житомирської області в судове засідання не з'явився, однак надав суду заяву, в якій проти задоволення позову не заперечив, просив розгляд справи провести без участі представника установи.

Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, тому відповідно до ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши їх в сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 18 травня 1996 року (а.с.5).

Спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 прийняла його дружина, мати позивача -ОСОБА_3, так як на день смерті постійно проживала та була зареєстрована разом із спадкодавцем (а.с.9).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 4 квітня 2016 року (а.с.6).

Відповідно до заповіту від 25 березня 1996 року ОСОБА_3 заповіла все своє майно дочці ОСОБА_1 (а.с.8).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на спадкове майно у вигляді земельної частки (паю) розміром 4,75 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що знаходиться на території Новинської сільської ради Коростенського району Житомирської області (а.с.10).

Позивачеві ОСОБА_1 за рішенням Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 23 лютого 2018 року продовжено строк для подачі заяви про прийняття спадщини. В подальшому Коростенською районною державною нотаріальною конторою за заявою ОСОБА_1 заведена спадкова справа № 106/2018, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину позивачу відмовлено з підстав наявності розбіжностей в написанні прізвища спадкодавця у правовстановлюючому документі, сертифікаті про право на земельну частку (пай) - замість вірного "ОСОБА_2" помилково зазначено "ОСОБА_2" (а.с.12).

Ступінь родинних зв'язків між позивачем ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_2, як донькою та батьками - матір'ю, батьком, підтверджується свідоцтвом про народження позивача (а.с.7).

Відповідно до п."а" ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав. Сертифікат на право на земельну частку (пай) за своєю суттю має не зовсім правовстановлююче, а більш правопосвідчуюче значення. Такий висновок випливає з позиції законодавця, закладеній у нормі ст.2 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", згідно якої сертифікат на право на земельну частку (пай) є лише основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), і документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Згідно з пунктами 16, 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними прав вимоги на відведення земельної частки (пай) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Статтями 1216, 1218 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Таким чином, цивільні права та обов'язки спадкодавця, у тому числі право власності на річ, можуть переходити у спадщину.

Відповідно до ч.5 ст.1268 Цивільного кодексу України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцям з часу її відкриття.

Частиною першою ст.3 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

У відповідності до п.6 ч.1 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають справи про встановлення фактів належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Позивач не має можливості в позасудовому порядку виправити у правовстановлюючому документі допущену орфографічну помилку в написанні прізвища спадкодавця.

Досліджені докази, які є належними та допустимими, вказують на те, що у правовстановлюючому документі, а саме сертифікаті на право власності на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 від 5 грудня 1996 року, допущена помилка у написанні прізвища спадкодавця, усунення якої є неможливим в позасудовому порядку, тому наявними є підстави для встановлення факту належності ОСОБА_2 зазначеного сертифікату, з метою реалізації позивачем прав та законних інтересів.

Крім того, право власності спадкоємця ОСОБА_1 на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку, з підстав відсутності іншого способу визнання права на спадкове майно за позивачем.

Отже, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.152 Земельного кодексу України, ст.ст.12, 13, 81, 259, 263 - 265 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст.328, 373, 1268, 1220 - 1223, 1268 - 1272 Цивільного кодексу України, ст. ст. 8, 55, 124 Конституції України, суд,-

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Встановити факт належності ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, сертифікаті на право власності на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2, виданого 5 грудня 1996 року Коростенською районною державною адміністрацією.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай) розміром 4,75 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що знаходиться на території Новинської сільської ради Коростенського району Житомирської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті матері - ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Апеляційного суду Житомирської області в 30-денний строк.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони :

Позивач : ОСОБА_1, місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.

Відповідач : територіальна громада в особі виконавчого комітету Новинської сільської ради Коростенського району Житомирської області, місцезнаходження: Житомирська обл., Коростенський район, с. Новина, вул. Центральна, 24, код ЄДРПОУ 24700207.

Суддя Коростенського міськрайонного суду

Житомирської області В. П. Коренюк

СудКоростенський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення27.02.2019
Оприлюднено05.03.2019
Номер документу80156408
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —279/5096/18

Рішення від 27.02.2019

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Коренюк В. П.

Ухвала від 09.01.2019

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Коренюк В. П.

Ухвала від 13.11.2018

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Коренюк В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні