ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.02.2019 року м.Дніпро Справа № 904/581/18
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чус О.В. - (доповідача),
судді: Білецька Л.М., Коваль Л.А.
Секретар судового засідання Ревкова Г.О.
За участю представників сторін:
від ПАТ "Дельта Банк": Васюта К.С., довіреність б/н від 29.12.2018 р., адвокат;
від Шевцова Є.В.: ОСОБА_3, довіреність № 1910 від 11.02.2019 р., адвокат;
інші учасники судового процесу не з"явились.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 27.11.2018р., яка набрала законної сили 27.11.2018р., суддя Полєв Д.М., у справі № 904/581/18
за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "СЕЙЛСІ ІНВЕСТМЕНТ ЛІМІТЕД", м.Дніпро
до боржника товариства з обмеженою відповідальністю "СЕЙЛСІ ІНВЕСТМЕНТ ЛІМІТЕД", м.Дніпро, пр. Пушкіна, б. 7, код ЄДРПОУ 41524226
про визнання банкрутом,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 27.11.2018 року по справі у задоволенні заяви ПАТ "Дельта Банк" про визнання недійсним результатів аукціону №23.1/2553 від 31.10.2018 року - відмовлено.
Ухвала господарського суду обґрунтована тим, що реалізація майна банкрута на другому повторному аукціоні за зазначеною вище ціною - 954 066,62 грн. без ПДВ, відповідає вимогам ст.ст. 65, 66 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Оформлення результатів оспорюваного аукціону з продажу майна банкрута, у тому числі здійснення розрахунків, проведено у відповідності до вимог Закону. З огляду на викладене, судом не встановлено порушень ліквідатором та організатором аукціону вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" під час підготовки та проведення аукціону з продажу майна ТОВ "СЕЙЛСІ ІНВЕСТМЕНТ ЛІМІТЕД", що відбувся 25.10.2018 року.
Не погодившись з вказаною ухвалою, ПАТ "Дельта Банк" звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційної скаргою, в якій просить суд скасувати ухвалу суду, прийняти нове рішення, яким задовольнити заяву банку та визнати недійсними результати аукціону, проведеного 25.10.2018 з реалізації заставного майна боржника у справі про банкрутство № 904/581/18.
Скаржник вважає, що оскаржувана ухвала винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права і тому підлягає скасуванню.
Зауважує на тому, що в супереч вимогам ч.4 ст.42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор здійснив реалізацію заставного майна без згоди банку.
Як зазначено скаржником, відчуження майна відбулося за 954 066, 62 грн., тобто майже за сім відсотків від ринкової вартості, визначеної суб'єктом оціночної вартості. З огляду на вказане, скаржник вважає, що продаж майна боржника на аукціон відбувся не за найвищою ціною, а в порушення вимог Закону, навпаки за найнижчою ціною ніж реальна ринкова вартість майна. За таких незаконних дій ліквідатора банку як заставодержателю була нанесена велика майнова шкода.
У відзиві на апеляційну скаргу ліквідатор просить суд залити останню без замовлення, ухвалу суду - без змін, виходячи з наступного:
- ліквідатором виконано вимоги ч. 4 ст. 42 Закону щодо порядку продажу майна банкрута, що є предметом забезпечення, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду, а відтак посилання ПАТ ДЕЛЬТА БАНК , що вказана ухвала була винесена з порушенням матеріального права є безпідставними, оскільки ухвала від 24.09.2018 року з боку ПАТ ДЕЛЬТА БАНК навіть не оскаржувалась, і набрала законної сили;
- Закон не передбачає продаж переможцю аукціону майна боржника, що виставлено на аукціон, за вартістю, визначеною на підставі незалежної оцінки ринкової вартості, а кінцева ціна продажу такого майна визначається на самому аукціоні в рамках конкурентних торгів серед учасників аукціону за заздалегідь оголошеними умовами проведення аукціону;
- організатор аукціону та укладений з ліквідатором Договір відповідають вимогам Закону. Обраний ліквідатором організатор аукціону та умови вказаного договору ніким не оскаржувалися, в тому числі й забезпеченим кредитором;
- умови продажу майна боржника на аукціоні, які зазначені в оголошеннях за №№52716, 53430, 54391 відповідають умовам, визначеним в ухвалі господарського суду Дніпропетровської області від 24.09.2018 року, умовам Договору про проведення відкритих торгів (аукціону) №04С-18 від 09.04.2018 року та вимогам ст.ст. 65-66 Закону.
Перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваної ухвали місцевого господарського суду, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що оскаржувану ухвалу слід залишити без змін, з огляду на викладене нижче.
Як вбачається з матеріалів справи, провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕЙЛСІ ІНВЕСТМЕНТ ЛІМІТЕД" (код ЄДРПОУ 41524226, пр. Пушкіна, 7, м. Дніпро, 49000) порушеною ухвалою господарського суду 14.02.2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон).
Постановою від 01.03.2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю
"СЕЙЛСІ ІНВЕСТМЕНТ ЛІМІТЕД" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 6 місяців до 01.09.2018 року, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії Шевцова Євгена Вікторовича (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Ухвалою від 04.10.2018 року строк ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕЙЛСІ ІНВЕСТМЕНТ ЛІМІТЕД" продовжено до 04.04.2019 року.
01.11.2018р. до суду надійшла заява ПАТ "Дельта Банк" про визнання недійсним результату аукціону з продажу майна банкрута від 25.10.2018 року, яку обґрунтовано тим, що ліквідатором здійснено продаж майна банкрута всупереч вимог п. 3 ч. 1 ст. 44 Закону, відповідно до якої продаж активів здійснюється ліквідатором з метою забезпечення його відчуження за найвищою ціною, тоді як ліквідатором майно продано за найнижчою ціною ніж реальна ринкова вартість майна. Також банк зазначає про відсутність належного погодження з банком продажу заставного майна.
Ухвалою суду від 05.11.2018р. залучено учасником провадження у справі про банкрутство переможця аукціону гр. ОСОБА_4 та організатора аукціону Товару біржу "Самарська".
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 27.11.2018 року по справі у задоволенні заяви ПАТ "Дельта Банк" про визнання недійсним результатів аукціону №23.1/2553 від 31.10.2018 року - відмовлено.
Розглядаючи доводи апеляційної скарги щодо відповідності закону та обґрунтованості винесеної судом першої інстанції ухвали, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Згідно ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Провадження по даній справі здійснюється за Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції, чинній після 19.01.2013.
Згідно ч.1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом, іншими законодавчими актами України.
За ч.1 ст.49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", продаж майна боржника в провадженні у справі про банкрутство здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, шляхом проведення торгів у формі аукціону, за винятком майна, продаж якого відповідно до законодавства України здійснюється шляхом проведення закритих торгів.
Відповідно ч.1 ст.42 Закону усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, що належать юридичній особі - банкруту, які передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
За вимогами ч. 4 ст. 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, які воно забезпечує. Продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду.
Згідно ч.8 ст.44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", спори, які виникають при проведенні та виконанні результатів аукціонів, у тому числі про визнання недійсними договорів купівлі-продажу майна, розглядаються в межах провадження у справі про банкрутство.
Частиною 3 ст. 55 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено що результати аукціону, проведеного з порушенням вимог закону, можуть бути визнані в судовому порядку недійсними. Визнання результатів аукціону недійсними тягне за собою визнання недійсним укладеного з переможцем договору купівлі-продаж.
Відтак, при вирішенні спорів про визнання прилюдних торгів або аукціону недійсними, необхідно встановити такі факти: чи мало місце порушення вимог законодавства при проведенні прилюдних торгів або аукціону; чи вплинули ці порушення на результати торгів та аукціону; чи мало місце порушення прав і законних інтересів позивача, який оспорює результати торгів або аукціону.
Відповідно до ч.2 ст.44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор організовує проведення аукціону з продажу активів банкрута з урахуванням вимог цього Закону.
Статтею 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначений порядок надання згоди на відчуження заставного майна, згідно якого така згода є безумовною та надається кредитором-заставодержателем, або судом (за відсутності згоди кредитора-заставодержателя ), а дії ліквідатора, спрямовані на її одержання, є необхідними для формування ліквідаційної маси банкрута. При цьому, надання згоди на продаж заставного майна забезпеченим кредитором не надає йому права обирати порядок та умови реалізації заставного майна, оскільки такий порядок та умови передбачені законом.
Частинами 1, 2 ст. 43 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що майно, яке підлягає реалізації у ліквідаційній процедурі, оцінюється ліквідатором. Початковою вартістю цілісного майнового комплексу є сукупність визнаних у встановленому цим Законом порядку вимог кредиторів. Під час продажу майна банкрута на аукціоні вартість майна, що визначається ліквідатором, є початковою вартістю.
Відповідно до ч. 5 ст. 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідатор здійснює продаж майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу. У разі, якщо продати майно боржника у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами.
Відповідно до ч. 1 та ч.2 ст.65 Закону, якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення аукціону без визначення переможця протягом місяця (у разі продажу нерухомого майна - двох місяців) організатор аукціону зобов'язаний провести повторний аукціон; якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення повторного аукціону без визначення переможця протягом місяця організатор аукціону зобов'язаний провести другий повторний аукціон.
Як вбачається з матеріалів справи, під час ліквідаційної процедури ліквідатором виявлено зареєстроване за банкрутом нерухоме майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, загальна площа (кв.м): 1124,5, Опис: Будинок літ. А-2 складається з цокольного поверху: 1-хол, 2,16-приймальня, 3,9,10,-підсобне прим., 4-сходова кліт., 5,8-архів, 6,7-кладова, 11,12,13,14-сан.вузол, 15-сховище, 17-зала засідань. Загальна площа цокольного поверху-425,8кв.м.. І-поверх складається з:1-тамбур, 19-хол, 20,23,25,28,33,34,35,37,39,40,41,42,-кабінет, 2-котельня, 24,27-коридор, 26-серверна, 22,36,38-підсобне прим., 28,29,30,31,32-сан.вузол. Загальна площа по І-му поверху - 431,6 кв.м.. ІІ-поверх складається з: 43-хол, 44,45,49,50-кабінет, 46,47-сан.вузол, 51-кладова, 52-тамбур, 53-підсобне прим, 54-приймальня, І-тераса. Загальна площа по ІІ-му поверху - 267,1 кв.м.
Вказане майно перебуває в іпотеці ПАТ "Дельта Банк" на підставі Іпотечного договору №49.12/05/І32/09 від 08.07.2009 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Вороною Т.С., за реєстровим №772, із змінами на підставі договору від 07.07.2010 року посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Вороною Т.С. за номером 1258.
З метою погодження продажу заставного майна ліквідатор звернувся до ПАТ "Дельта Банк" з відповідними зверненнями (листи за вих. №46-18 від 04.05.2018р.; вих. №67-18 від 20.06.2018р.).
В листі банку за вих. №23.1/2201 від 07.05.2018р. зазначено про передчасний розгляд питання щодо надання згоди на реалізацію заставного майна банкрута, до розгляду та визнання судом грошових вимог банку.
Відповідно до листа банку за вих. №23.1/2351 від 10.07.2018р., останнім повторно відмовлено у надані згоди на реалізацію заставного майна банкрута, та для його погодження додатково запитані документи щодо підтвердження проведення конкурсу по відбору організатора аукціону, та здійснення незалежної оцінки майна банкрута.
У зв'язку з ненаданням банком згоди на продаж майна, ліквідатор звернувся до суду з клопотання про надання згоди на продаж нерухомого майна банкрута, яке перебуває в іпотеці у ПАТ "Дельта Банк".
Ухвалою господарського суду від 24.09.2018р. надано згоду на продаж нерухомого майна банкрута - Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕЙЛСІ ІНВЕСТМЕНТ ЛІМІТЕД" (код ЄДРПОУ 41524226), яке перебуває в іпотеці у ПАТ "ДЕЛЬТА БАНК" на підставі Іпотечного договору №49.12/05/І32/09 від 08.07.2009 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Вороною Т.С., за реєстровим №772, із змінами на підставі договору від 07.07.2010 року посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Вороною Т.С. за номером 1258, та знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, загальна площа (кв.м): 1124,5, Опис: Будинок літ. А-2 складається з цокольного поверху: 1-хол, 2,16-приймальня, 3,9,10,-підсобне прим., 4-сходова кліт., 5,8-архів, 6,7-кладова, 11,12,13,14-сан.вузол, 15-сховище, 17-зала засідань. Загальна площа цокольного поверху-425,8 кв.м.. І-поверх складається з : 1-тамбур, 19-хол, 20,23,25,28,33,34,35,37,39,40,41,42,-кабінет, 2-котельня, 24,27-коридор, 26-серверна, 22,36,38-підсобне прим., 28,29,30,31,32-сан.вузол. Загальна площа по І-му поверху - 431,6 кв.м.. ІІ-поверх складається з: 43-хол, 44,45,49,50-кабінет, 46,47-сан.вузол, 51-кладова, 52-тамбур, 53-підсобне прим, 54-приймальня, І-тераса. Загальна площа по ІІ-му поверху - 267,1 кв.м., шляхом проведення торгів у формі аукціону відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у складі цілісного майнового комплексу на таких умовах:
- перший аукціон з продажу ЦМК одним лотом проводити за початковою вартістю, яка дорівнює сукупності визнаних у встановленому Законом порядку вимог кредиторів без можливості її зниження;
- повторний аукціон з продажу ЦМК одним лотом проводити зі зниженням початкової вартості на 20% та з можливістю подальшого зниження початкової вартості на самому аукціоні, але не нижче, ніж до граничної вартості, 50 відсотків початкової вартості;
- другий повторний аукціон з продажу ЦМК одним лотом проводи зі зниженням початкової вартості на 20% від вартості першого повторного аукціону та за відсутності бажаючих укласти договір початкова вартість знижується на крок аукціону доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір.
Ухвала суду від 24.09.2018 року з боку ПАТ "Дельта Банк" не оскаржувалась і набрала законної сили.
З огляду на викладене, судом клопотання ліквідатора задоволено, погоджено продаж майна банкрута з визначенням умов такого продажу.
Як вбачається із матеріалів справи та як встановлено судом першої інстанції, у відповідності до вимог Закону арбітражним керуючим ліквідатором було визначено організатора аукціону з продажу майна банкрута - Товарну біржу ТБ "Самарська", з якою ліквідатором укладено договір №04С-18 від 09.04.2018 року на проведення відкритих торгів (аукціону) з продажу майна банкрута, з дотриманням вимог статті 51 Закону (а.с.19-24, т.6).
Так, ТБ "Самарська" призначено відкриті торги (аукціон) з продажу цілісного майнового комплексу банкрута на 08.08.2018 року ( повідомлення №11/07-18 від 10.07.2018 року) та розмістила оголошення про проведення аукціону на веб-сайті Вищого господарського суду України №52716 від 10.07.2018 року.
Заяв на участь в аукціоні у визначений строк подано не було, у зв'язку з чим, згідно з п.1 ст. 55 Закону аукціон визнано таким, що не відбувся (повідомлення ТБ "Самарська" про визначення аукціону (відкритих торгів) таким, що не відбувся вих. №03/08-18 від 03.08.2018 року).
Відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", зазначений аукціон було визнано таким, що не відбувся, у зв'язку із відсутністю бажаючих взяти участь у аукціоні, про що на офіційних веб - сайтах Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України було оприлюднене відповідне повідомлення.
Відповідно до ст.65 Закону, якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення аукціону без визначення переможця протягом місяця (у разі продажу нерухомого майна - двох місяців) організатор аукціону зобов'язаний провести повторний аукціон. Якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення повторного аукціону без визначення переможця протягом місяця організатор аукціону зобов'язаний провести другий повторний аукціон. Якщо інше не встановлено договором, початковою вартістю повторного аукціону, другого повторного аукціону є вартість, зменшена на 20 відсотків щодо початкової вартості відповідно попереднього аукціону, попереднього повторного аукціону.
Як передбачено ст. 66 Закону, якщо інше не встановлено договором про проведення аукціону, аукціон проводиться без можливості зниження початкової вартості. Повторний аукціон проводиться з можливістю зниження початкової вартості, але не нижче, ніж до граничної вартості, яка становить 50 відсотків початкової вартості, вказаної в оголошенні про проведення аукціону. Якщо інше не встановлено договором про проведення аукціону, другий повторний аукціон проводиться з можливістю зниження початкової вартості. Під час проведення аукціону з можливістю зниження початкової вартості, за відсутності бажаючих укласти договір ліцитатор знижує початкову вартість на крок аукціону доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір. Якщо після зниження початкової вартості виявиться бажаючий (бажаючі) укласти договір, аукціон проводиться у загальному порядку.
Згідно ч. 6 ст. 64 Закону встановлено, якщо протягом триразового оголошення останньої ціни не буде запропоновано вищої ціни, ліцитатор одночасно з третім ударом молотка оголошує переможцем учасника, який запропонував найвищу ціну, та пропонує йому негайно сплатити ціну або частину ціни у випадках, установлених цим Законом. Ліцитатор оголошує переможцю та іншим учасникам аукціону наслідки відмови від негайної сплати ціни.
ТБ "Самарська" відповідно до повідомлень №10/08-18 від 10.08.2018 року повідомила ліквідатора, власника майна банкрута (засновника) - ТОВ "СЕЙЛСІ ІНВЕСТМЕНТ ЛІМІТЕД", ПАТ "Дельта Банк" про проведення другого аукціону з продажу цілісного-майнового комплексу банкрута 10.09.2018 року об 11:00.
ТБ "Самарська" розмістила оголошення про проведення повторного аукціону з продажу майна банкрута на веб-сайті Вищого господарського суду України №53430 від 09.08.2018 року.
Заяв на участь в аукціоні у визначений строк подано не було, у зв'язку з чим, згідно з п.1 ст. 55 Закону аукціон визнано таким, що не відбувся (повідомлення ТБ "Самарська" про визначення аукціону (відкритих торгів) таким, що не відбувся вих. №03/09-18 від 03.09.2018 року).
ТБ "Самарська" повідомила ліквідатора, власника майна банкрута (засновника) - ТОВ "СЕЙЛСІ ІНВЕСТМЕНТ ЛІМІТЕД", ПАТ "Дельта Банк" про проведення другого повторного аукціону з продажу цілісного-майнового комплексу банкрута 25.10.2018 року об 11:00 (повідомлення №25/09-18 від 25.09.2018 року).
Крім того, ТБ "Самарська" розмістила оголошення про проведення повторного аукціону з продажу майна банкрута на веб-сайті Вищого господарського суду України №54391 від 25.09.2018 року.
18.10.2018 року визнано учасників другого повторного аукціону з продажу майна банкрута, а саме: фізична особа - ОСОБА_6, ідентифікаційний номер НОМЕР_2; фізична особа - ОСОБА_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 (протокол ТБ "Самарська" б/н від 18.10.2018 року про визначення учасників другого повторного аукціону з продажу майна банкрута).
Відповідно до протоколу №25/10-18 від 25.10.2018 року про проведення другого повторного аукціону (торгів) з продажу цілісного майнового комплексу банкрута на
ТБ "Самарська" переможцем аукціону визначено учасника №2 фізична особа - ОСОБА_4, з кінцевою ціною продажу лоту №1 у розмірі 954 066,62 грн.
З переможцем аукціону укладено договір купівлі-продажу цілісного майнового комплексу банкрута в провадженні у справі про банкрутство б/н від 25.10.2018 року, відповідно до якого ТОВ "СЕЙЛСІ ІНВЕСТМЕНТ ЛІМІТЕД" в особі ліквідатора Шевцова Є.В. зобов'язується передати у власність ОСОБА_4 майно, а саме цілісний майновий комплекс, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, а саме: нежитлова будівля загальною площею 1124,5 кв.м.; ганок літ. а, мостіння І.
Пунктом 2.1. договору купівлі-продаж цілісного майнового комплексу банкрута в провадженні у справі про банкрутство б/н від 25.10.2018р встановлено, що продаж майна вчинено за ціною у розмірі 954 066,62 грн. без ПДВ, що склалася за результатами проведеного аукціону.
Відповідно до акту про передання права власності на придбане майно б/н від 25.10.2018р. укладено між ТОВ "СЕЙЛСІ ІНВЕСТМЕНТ ЛІМІТЕД" в особі ліквідатора Шевцова Є.В. та ОСОБА_4, продавець передав, а покупець прийняв у власність цілісний майновий комплекс банкрута, як сукупність активів підприємства, який складається з будівель, споруд та нерухомого майна.
26.10.2018р. між ТОВ "СЕЙЛСІ ІНВЕСТМЕНТ ЛІМІТЕД" в особі ліквідатора Шевцова Є.В. та ОСОБА_4 укладено Договір купівлі-продажу цілісного комплексу банкрута в проваджені у справі про банкрутство, який посвідчений приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Мошковською Н.М., та зареєстровано в реєстрі за №1644.
Згідно до свідоцтва від 26.10.2018 року, зареєстрованого в реєстрі за №1645, виданого приватним нотаріусом на підставі акту про передання права власності на куплене нерухоме майно від 25.10.2018 року і протоколу №25/10-18 про проведення другого повторного аукціону (торгів) посвідчено право власності за ОСОБА_4 на придбане на аукціоні майно банкрута.
Таким чином, майно банкрута було реалізовано за умовами встановленими ухвалою господарського суду від 24.09.2018р. та укладеного договору №04С-18 від 09.04.2018 року на проведення відкритих торгів (аукціону) з продажу майна банкрута.
Оформлення результатів оспорюваного аукціону з продажу майна банкрута, у тому числі здійснення розрахунків, проведено у відповідності до вимог Закону.
Таким чином, господарський суд дійшов вірного висновку, що реалізація майна банкрута на другому повторному аукціоні за зазначеною вище ціною відповідає вимогам Закону, оскільки ст.ст. 65, 66 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що вперше аукціон проводиться без можливості зниження початкової вартості, якщо інше не встановлено договором про проведення аукціону. У разі закінчення аукціону без визначення переможця проводиться повторний аукціон зі зниженням початкової вартості на 20 відсотків та з можливістю подальшого зниження початкової вартості на самому аукціоні, але не нижче, ніж до граничної вартості, - 50 відсотків початкової вартості. При цьому, про наведене зазначається у відповідному оголошенні. Другий повторний аукціон проводиться зі зниженням початкової вартості на 20 відсотків від вартості першого повторного аукціону та за відсутності бажаючих укласти договір початкова вартість знижується на крок аукціону доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір. Можливості проведення третього повторного аукціону Законом не передбачено.
Відтак, повно та всебічно перевіривши матеріали справи, давши оцінку доводам та запереченням сторін, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що аукціон з продажу заставного майна боржника, проведений з дотриманням вимог ст.ст. 43, 44, 57, 64 65, 66 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" і підстав для задоволення заяви банку про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна не вбачається.
Давши належну оцінку зібраним по справі та дослідженим судом доказам, доводам та запереченням сторін, обґрунтовано погодився з висновками господарського суду першої інстанції про відсутність правових підстав для визнання недійсними результатів проведеного аукціону з продажу майна банкрута, оскільки відсутні обставини, які б підтверджували допущені порушення правил проведення спірного аукціону, а саме, правил, які визначають процедуру підготовки, проведення аукціону, які регулюють сам порядок проведення аукціону та які стосуються оформлення кінцевих результатів аукціону.
Стосовно тверджень ПАТ "Дельта Банк", що ліквідатором здійснено продаж майна всупереч вимог п. 3 ч. 1 ст. 44 Закону, відповідно до якої продаж активів здійснюється ліквідатором з метою забезпечення його відчуження за найвищою ціною, тоді як ліквідатором продано за найнижчою ціною ніж реальна ринкова вартість майна, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.44 Закону після проведення інвентаризації та оцінки майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута таким способами: проведення аукціону; продаж безпосередньо юридичній або фізичній особі. Вибір способу продажу активів здійснюється ліквідатором з метою забезпечення його відчуження за найвищою ціною.
В силу ч. 5 ст. 44 Закону ліквідатор здійснює продаж майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу.
В цій справі майно боржника, в тому числі предмет іпотеки, продавалися у конкурентний спосіб шляхом проведення публічних торгів (аукціону) саме з метою забезпечення його відчуження за найвищою ціною, тому вимога ч. 1 ст. 44 Закону щодо вибору способу продажу майна боржника обрана ліквідатором відповідно до Закону.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 43 Закону майно, яке підлягає реалізації у ліквідаційній процедурі, оцінюється ліквідатором. Початковою вартістю цілісного майнового комплексу є сукупність визнаних у встановленому цим Законом порядку вимог кредиторів. Під час продажу майна банкрута на аукціоні вартість майна, що визначається ліквідатором, є початковою вартістю.
Умови проведення аукціону були визначені ліквідатором з урахуванням вимог ст.ст. 65, 66 Закону та ухвали господарського суду від 24.09.2018р. по справі.
Таким чином, Закон не передбачає продаж переможцю аукціону майна боржника, що виставлено на аукціон, за вартістю, визначеною на підставі незалежної оцінки ринкової вартості, а кінцева ціна продажу такого майна визначається на самому аукціоні в рамках конкурентних торгів серед учасників аукціону за оголошеними умовами проведення аукціону.
Встановивши вищезазначені обставини, місцевий суд дійшов обґрунтованого висновку, що другий повторний аукціон з продажу майна підприємства - банкрута було проведено з дотриманням вимог Закону про банкрутство.
Таким чином, виходячи з аналізу названих норм та встановлених судом першої інстанції обставин справи, колегія суддів вважає правомірними висновки про відсутність правових підстав для задоволення заяви ПАТ "Дельта Банк" про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна, а доводи апеляційної скарги такими, що не спростовують висновків оскаржуваного рішення суду.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судовому рішенні, суд апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" (Рішення ЄСПЛ від 18.07.2006). Зокрема, ЄСПЛ у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанцій детально проаналізував доводи скаржника, у тому числі ті, що наведені у апеляційній скарзі, які стосуються порушення порядку проведення аукціону, та надано вичерпну відповідь, спираючись на положення Закону про банкрутство, на поставлені скаржником питання.
Отже, підставами для визнання недійсними аукціону, як самостійного правочину, є виключно порушення встановлених законодавством правил його проведення, зокрема, процедури підготовки проведення аукціону, проведення та оформлення результатів.
Отже, місцевим судом повно та всебічно досліджено матеріали справи та з'ясовано фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви банку про визнання недійсними результатів аукціону.
З урахуванням наведеного. вищевикладені в апеляційній скарзі заперечення, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає безпідставними та спростованими наявними у справі доказами. Натомість, оскаржувана ухвала відповідає вимогам чинного законодавства України, у зв'язку з чим підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст.269, 275, 276 ГПК України, Центральний апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 27.11.2018р. у справі №904/581/18 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 01.03.2019 року.
Головуючий суддя О.В. Чус
Суддя Л.М. Білецька
Суддя Л.А. Коваль
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2019 |
Оприлюднено | 05.03.2019 |
Номер документу | 80179416 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Чус Оксана Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Чус Оксана Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні