Троїцький районний суд Луганської області
Справа № 433/2096/18
Провадження №2/433/199/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.02.2019 року
Троїцький районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Суського О.І.,
за участю секретаря судового засідання Яковлєвої В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному провадженні в смт. Троїцьке цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області про визнання права власності на спадкове майно , -
ВСТАНОВИВ:
До суду з відповідним позовом звернувся позивач, який в обґрунтування вимог зазначив, що 30.10.2009 померла його мати ОСОБА_2. Після її смерті залишилася неприйнятою спадщина - земельна частка (пай) у землях колишнього КСП ім. Леніна, село Тарасівка Троїцького району Луганської області, право власності посвідчене сертифікатом на земельну частку (пай) серії ЛГ № 0056269. При виготовленні державного акту на право власності на земельну ділянку у 2004 році оригінал сертифікату на земельну частку (пай) було вилучено, що позбавило його можливості оформити спадщину. 14 квітня 2011 року державним нотаріусом Другої Слов'яносербської державної нотаріальної контори Луганської області ОСОБА_3 йому видане свідоцтво про право на спадщину, відповідно до якого він отримав у спадщину після смерті ОСОБА_2 земельну ділянку площею 8,28 га, виділену з земельного паю. На даний час всі нотаріальні справи Другої Слов'яносербської державної нотаріальної контори Луганської області, в тому числі і спадкова справа про спадщину його матері, знаходяться у м. Слов'яносербськ, тобто на території, непідконтрольній Україні. В зв'язку з відсутністю доступу до спадкової справи, він не має можливості оформити спадщину в нотаріальному порядку. На підставі викладеного, просить визнати за ним право власності на вказане спадкове майно.
В судове засідання позивач не з'явився, суду надав заяву про розгляд справи без його участі. На задоволенні позовних вимог наполягає.
Відповідач - Тарасівська сільська рада Троїцького району Луганської області, в судове засідання свого представника не направили, надали заяву, в якій просять розглянути справу у відсутність представника та не заперечують проти задоволення позовних вимог.
Виходячи з вищевикладеного, а також положень ч.3 ст.211 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), суд вважає, що судовий розгляд справи можливий за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть учать у справі, у відповідності до вимог ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється.
Суд, дослідивши надані письмові докази в їх сукупності, приходить до наступного.
Судом було встановлено, що факт смерті ОСОБА_2 підтверджується копією свідоцтва про смерть серії 1-ЕД №216803, актовий запис №148 від 02.11.2009 року (а.с. 4).
Факт родинних відносин між позивачем та його померлою матір'ю ОСОБА_2 підтверджується копією свідоцтва про народження серії ІІ-ЕД № 379968 від 15.01.1980 (а.с. 11).
Після смерті ОСОБА_2 залишилася неприйнятою спадщина - земельна частка (пай) у землях колишнього КСП ім. Леніна, село Тарасівка Троїцького району Луганської області, право власності посвідчене сертифікатом на земельну частку (пай) серії ЛГ № 0056269 (а.с. 5).
14 квітня 2011 року державним нотаріусом Другої Слов'яносербської державної нотаріальної контори Луганської області ОСОБА_3 ОСОБА_1 видане свідоцтво про право на спадщину, відповідно до якого останній отримав у спадщину після смерті ОСОБА_2 земельну ділянку площею 8,28 га, виділену з земельного паю (а.с. 8).
Позивач зазначає, що на даний час всі нотаріальні справи Другої Слов'яносербської державної нотаріальної контори Луганської області, в тому числі і спадкова справа про спадщину його матері, знаходяться у м. Слов'яносербськ, тобто на території, непідконтрольній Україні. В зв'язку з відсутністю доступу до спадкової справи, він не має можливості оформити спадщину в нотаріальному порядку.
Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування Спадкові відносини регулюються Цивільним кодексом України , Законами України від 02 вересня 1993 року № 3425-XII Про нотаріат , від 23 червня 2005 року № 2709-IV Про міжнародне приватне право , іншими законами, а також прийнятими відповідно до них підзаконними нормативно-правовими актами.
Відносини спадкування регулюються правилами Цивільного кодексу України , якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року.
Згідно ч. 1 ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а у разі відсутності заповіту - спадкоємці за законом.
Згідно ч. 1 ст. 78 Земельного Кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Згідно ч. 1 п. г ст. 81 Земельного Кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Згідно ст. 131 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Відповідно до статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, яку ратифіковано Україною 17.07.1997, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
З огляду на вищевикладене, оцінивши всі докази в їх сукупності, враховуючи, що позивач є спадкоємцем майна померлої ОСОБА_2 за законом, відмови від прийняття спадщини не вчиняв, а також те, що позивач позбавлений можливості оформити спадщину у встановленому законом нотаріальному порядку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
На підставі п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , ст.ст.1217, 1218, 1220, 1223 ЦК України, ст.ст. 78, 81, 131 ЗК України, керуючись ст.ст. 10, 12, 76-81, 259, 263-265, 273 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (вул. Миронівська, б. 14АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Тарасівської сільської ради Троїцького району Луганської області (вул. Миру, б. 3, с. Тарасівка Троїцького району Луганської області, ЄДРПОУ 04337727) про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити у повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 право власності на земельну частку (пай) у землях колишнього КСП ім. Леніна, село Тарасівка Троїцького району Луганської області, що раніше, на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЛГ № 0056269, належала ОСОБА_2.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення із урахуванням п.п 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України .
Суддя О.І. Суський
28.02.19
28.01.19
Суд | Троїцький районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2019 |
Оприлюднено | 04.03.2019 |
Номер документу | 80187675 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Троїцький районний суд Луганської області
Суський О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні