20.02.2019 227/5117/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2019 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючої судді Любчик В.М.,
за участю
секретаря судового засідання Сафронової К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Шилівської сільської ради Добропільського району Донецької області, третя особа Добропільська сільська рада про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В:
20 листопада 2018 року позивачі звернулися до суду з позовом до Шилівської сільської ради, третя особа Добропільська сільська рада про визнання права в порядку спадкування за законом на земельну частку (пай) площею 6,424 умовних кадастрових гектара із земель колишнього колективного сільськогосподарського підприємства Правда Добропільського району Донецької області, без визначення меж цієї частки (паю) в натурі (на місцевості), яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, виданого 24.11.1998 року Добропільською районною державною адміністрацією Донецької області, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 6398 та земельної частки (пай) площею 6,47 умовних кадастрових гектара із земель колективного сільськогосподарського підприємства Правда Добропільського району Донецької області, яка належала померлій ОСОБА_3 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, виданого 21.12.1998 року Добропільською районною державною адміністрацією Донецької області, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 6387 по Ѕ частки кожному.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у встановлений законом шестимісячний строк ОСОБА_1 звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 матері - ОСОБА_3, на підставі вищезазначеної заяви була відкрита спадкова справа. Також, ОСОБА_2 було подано заяву про прийняття спадщини на майно померлої дружини - ОСОБА_3, яку було додано до спадкової справи, відкритої до майна померлої. При зверненні до нотаріуса із заявами, щодо отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлої ОСОБА_3, яке складається з прав на земельні частки (паї) в землях колективного сільськогосподарського підприємства Правда в розмірах відповідно 6,47 та 6,424 в умовних кадастрових гектарах, позивачам було відмовлено у видачі свідоцтва, про що винесено постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій в яких зазначено, що видати свідоцтво про право на спадщину за законом неможливо, оскільки нотаріусу не надано оригіналів сертифікатів про право на вищезазначені земельні частки (паї). У зв'язку з тим, що існують перешкоди для оформлення спадкових прав, позивачі звернулися до суду за їх захистом.
Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 23 листопада 2018 року відкрито провадження у цивільній справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 11 грудня 2018 року підготовче засідання по цивільній справі відкладено, витребувано у державного нотаріуса Другої Добропільської державної нотаріальної контори Гусєвої О.В. відомості щодо відкриття спадкової справи стосовно спадкодавця ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6; витяг зі Спадкового реєстру спадкових справ, стосовно наявності спадкової справи після смерті ОСОБА_3; витяг зі Спадкового реєстру заповітів, стосовно наявності заповіту від імені спадкодавця ОСОБА_3.
Ухвалою суду від 22 січня 2019 року призначено судове засідання по цивільній справі.
Позивачі та представник позивачів у судове засідання не з'явилися, звернулися до суду із заявою, згідно якої просять розглянути справу за їх відсутністю, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Представник відповідача звернувся до суду із заявою про розгляд справи за його відсутністю, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Представник третьої особи звернувся до суду із заявою про розгляд справи за його відсутністю, просить винести рішення на розсуд суду.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
У відповідності до положень частини 2 статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених вимог, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Стаття 13 ЦПК України вказує, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачений цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом посвідченого нотаріусом Другої Добропільської державної нотаріальної контори 22.10.2001 року, спадкоємицею майна гр. ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_7, є його донька - ОСОБА_3. Спадкове майно складається з права на земельну частку (пай) площею 6,47 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки (паю) в натурі із земель колективного сільськогосподарського підприємства Правда Добропільського району Донецької області, посвідченого сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, виданого 21.12.1998 року Добропільською районною державною адміністрацією Донецької області.
Згідно копії свідоцтва про право на спадщину за законом посвідченого нотаріусом Другої Добропільської державної нотаріальної контори 15.11.2005 року, спадкоємицею майна гр. ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_8, є її донька - ОСОБА_3. Спадкове майно, у тому числі складається з права на земельну частку (пай) площею 6,424 в умовних кадастрових гектарах із земель колективного сільськогосподарського підприємства Правда Добропільського району Донецької області, без визначення меж цієї частки (паю) в натурі (на місцевості), посвідченого сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, виданого 24.11.1998 року Добропільською районною державною адміністрацією Донецької області, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 6398.
Як вбачається з відповіді начальника відділу у Добропільському районі головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Бєлікова М.М. № 1853/103-18 від 02.11.2018 року на адвокатський запит, в сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, виданий ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8, було внесено зміни, які вносяться до сертифіката у зв'язку з передачею права на земельну частку (пай) на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 15.11.2005 року № 2605 на ОСОБА_3, про що свідчить запис в книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай). Також, в сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, виданий ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 було внесено зміни, які вносяться до сертифіката у зв'язку з передачею права на земельну частку (пай) на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 22.10.2001 року № 2739 на ОСОБА_3, про що свідчить запис в книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай), копії сертифікатів долучено до матеріалів справи.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 виданого виконкомом Шилівської сільської ради Добропільського району Донецької області ОСОБА_3, померла ІНФОРМАЦІЯ_6 у віці 47 років, актовий запис № 21.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно із ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Стаття 1258 ЦК України передбачає, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Із долученої до матеріалів справи копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 виданого Добровільською сільською радою Близнюківського району Харківської області 27.07.1994 року, судом вбачається, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_3.
Також, судом встановлено, що 19 грудня 2009 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було укладено шлюб, про що виконкомом Шилівської сільської ради Добропільського району Донецької області, зроблено відповідний актовий запис № 3 та видано свідоцтво про шлюб.
На виконання ухвали суду від 11 грудня 2018 року державним нотаріусом Другої Добропільської державної нотаріальної контори Гусєвою О.В. надано відомості щодо відкриття спадкової справи стосовно спадкодавця ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6.
Згідно інформаційної довідки наданої державним нотаріусом Другої Добропільської державної нотаріальної контори Гусєвою О.В. № 22.01.2019 року № 15/02-14, після смерті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі заяви № 31 про прийняття спадщини наданої донькою спадкодавці ОСОБА_1 відкрита спадкова справа № 20/2011 рік до майна померлої. Окрім заявниці, іншим спадкоємцем першої черги передбаченим законом є чоловік спадкодавці - ОСОБА_2, який звернувся до нотаріальної контори у встановлений шестимісячний строк та 21.02.2011 року надав заяву про прийняття спадщини № 36, яка додана до спадкової справи.
До матеріалів справи долучено постанови державного нотаріуса Другої Добропільської державної нотаріальної контори Донецької області Гусєвої О.В. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 09.11.2018 року № 350/02-31 та № 349/02-31 в яких зазначено, що видати ОСОБА_1, ОСОБА_2 свідоцтво про право на спадщину за законом неможливо, оскільки нотаріусу не надано оригіналів сертифікатів про право на земельні частки (паї) в землях колективного сільськогосподарського підприємства Правда в розмірах відповідно 6,47 та 6,424 в умовних кадастрових гектарах. На запит нотаріальної контори № 335/02/-14 від 30.10.2018 року до відділу у Добропільському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо видачі спадкоємцям сертифікатів на право на земельні частки (паї) або їх дублікатів, 01.11.2018 року була отримана відповідь № 1847/103-18 про те, що неможливо видати примірники сертифікатів на право на земельні частки (паї) померлої або їх дублікати, так як згідно з чинним законодавством передбачена видача оригіналу документу в одному примірнику, які були отримані за життя спадкодавицею.
Згідно п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05.06.2003 року основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією, а також рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Згідно п.2 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського товариства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогоспо-дарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
У разі смерті члена колективного сільськогосподарського підприємства, що набув права на земельну частку (пай) з дня видачі КСП державного акта на право колективної власності на землю, успадкування права на земельний пай здійснюється за загальними правилами спадкування.
Статтею 3 Указу Президента України Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва встановлено, що право на земельну частку (пай) може бути обєктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави. Документами, що підтверджують право особи-спадкоємця на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай) спадкодавця, який є правовстановлюючим документом, що засвідчує наявність у її власника лише однієї правомочності права розпорядження земельною часткою (паєм), а не право власності, яке виражається у володінні, користуванні і розпорядженні. Тому, коли спадкодавець був наділений лише правом на земельну частку (пай), а не правом власності, то і до спадкоємця переходить лише право на земельну частку (пай), а не право власності.
Аналіз фактично встановлених у судовому засіданні обставин справи та вимог цивільного законодавства дозволяє суду зробити висновок про те, що позивачі є спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_3, яка мала право на земельні частки (паї) в землях колективного сільськогосподарського підприємства Правда в розмірах відповідно 6,47 та 6,424 в умовних кадастрових гектарах на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, виданого 24.11.1998 року Добропільською районною державною адміністрацією Донецької області, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 6398 та на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, виданого 21.12.1998 року Добропільською районною державною адміністрацією Донецької області, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 6387, однак не мають змоги оформити свої спадкові права, так як правовстановлюючі документи, а саме: оригінали сертифікатів про право на вищезазначені земельні частки (паї) було втрачено.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для ухвалення рішення про задоволення позову.
Крім того, відповідач позовну заяву визнав в повному обсязі, при цьому судом вбачається наявність законних підстав для задоволення позову, оскільки визнання його відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1216, 1217 Цивільного кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , ст. ст. 2, 10, 12, 13, 27, 81, 82, 89, 141, 211, 258-259, 263, 265, 268, 273, 280-282, 352, 354, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
у х в а л и в:
позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Шилівської сільської ради Добропільського району Донецької області, третя особа Добропільська сільська рада про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженкою с. Покровка Близнюківського району Харківської області, РНОКПП НОМЕР_1, в порядку спадкування за законом право на Ѕ земельної частки (пай) площею 6,424 умовних кадастрових гектарів із земель колективного сільськогосподарського підприємства Правда Добропільського району Донецької області, без визначення меж цієї частки (паю) в натурі (на місцевості), яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, виданого 24.11.1998 року Добропільською районною державною адміністрацією Донецької області, зареєстрованого 24.11.1998 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 6398.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженкою с. Покровка Близнюківського району Харківської області, РНОКПП НОМЕР_1, в порядку спадкування за законом право на Ѕ земельної частки (пай) площею 6,47 умовних кадастрових гектарів із земель колективного сільськогосподарського підприємства Правда Добропільського району Донецької області, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, виданого 21.12.1998 року Добропільською районною державною адміністрацією Донецької області, зареєстрованого 21.12.1998 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 6387.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженцем с. Новоолександрівка Добропільського району Донецької області, РНОКПП НОМЕР_2, в порядку спадкування за законом право на Ѕ земельної частки (пай) площею 6,424 умовних кадастрових гектарів із земель колективного сільськогосподарського підприємства Правда Добропільського району Донецької області, без визначення меж цієї частки (паю) в натурі (на місцевості), яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, виданого 24.11.1998 року Добропільською районною державною адміністрацією Донецької області, зареєстрованого 24.11.1998 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 6398.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженцем с. Новоолександрівка Добропільського району Донецької області, РНОКПП НОМЕР_2, в порядку спадкування за законом право на Ѕ земельної частки (пай) площею 6,47 умовних кадастрових гектарів із земель колективного сільськогосподарського підприємства Правда Добропільського району Донецької області, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, виданого 21.12.1998 року Добропільською районною державною адміністрацією Донецької області, зареєстрованого 21.12.1998 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 6387.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
- позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1.
- позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП НОМЕР_2, адреса реєстрації: АДРЕСА_2.
- відповідач: Шилівська сільська рада Добропільського району Донецької області, ідентифікаційний код 04343205, місцезнаходження: 85033, Донецька область, Добропільський район, с. Шилівка, вул. Шевченко.
- третя особа: Добропільська сільська рада, ЄДРПОУ 04343145, місцезнаходження: 85032 Донецька область, Добропільський район, с. Добропілля, вул. Центральна, 51а.
Вступну та резолютивну частини рішення ухвалено та підписано в нарадчій кімнаті 20 лютого 2019 року.
Повний текст рішення виготовлено 27 лютого 2019 року.
Головуюча суддя В.М. Любчик
20.02.2019
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2019 |
Оприлюднено | 04.03.2019 |
Номер документу | 80199304 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Любчик В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні