Справа № 177/1060/18
Провадження № 2/177/97/19
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
19 лютого 2019 року
Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Строгової Г. Г.
за участі: секретаря Маракуца І. В.,
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про розірвання договору довічного утримання,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду із зазначеною позовною заявою, в якій просила суд розірвати договір довічного утримання укладений 14.12.2016 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_4, посвідчений приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_5 за реєстровим номером № 3161, стягнути з відповідача судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач мала у власності житловий будинок з господарчими побудовами, що розташований за адресою: Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Зелений Гай, вул. Волошкова (Дзержинського), будинок № 57 та земельну ділянку площею 0,25 га, кадастровий номер 1221882900:06:001:0101 та земельна ділянка площею 0,07 га, кадастровий номер 1221882900:06:001:0102.
14.12.2016 сторони уклали Договір довічного утримання, відповідно до якого позивач передала у власність відповідачу вищезазначене майно, а відповідач зобов'язався надавати позивачу утримання (догляд), відповідно до п.2.1., п. 2.2. Договору довічного утримання .
В порушення умов договору, відповідач належним чином свої обов'язки не виконує, у зв'язку із чим позивач вимушена звернутися до суду.
Присутній в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Присутня в судовому засіданні представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на відсутність предмету спору, так як відповідач не заперечує проти добровільного розірвання Договору довічного утримання.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача вказує, що ОСОБА_4 перестав виконувати умови договору довічного утримання та неодноразово пропонував позивачу розірвати договір у добровільному порядку, на що позивач відмовилися. Оскільки між сторонами не існує спору, позовні вимоги не підлягають задоволенню. Крім того, з цих же підстав не підлягає задоволенню вимоги про стягнення судових витрат, понесення яких не підтверджені належними доказами.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до наступного.
Судом встановлено, що 14.12.2016 сторони уклали Договір довічного утримання (догляду), (а.с. 13-15), посвідчений приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області, ОСОБА_5 (а.с.15) та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 3161.
Відповідно до п.1.1., п.1.2 Договору, відчужувач передає у власність набувача, а набувач приймає житловий будинок з господарчими побудовами та земельні ділянки, взамін чого зобов'язується забезпечувати відчужувача утриманням та доглядом довічно.
Предметом цього Договору є житловий будинок з господарчими побудовами, що розташований за адресою: Дніпропетровська область, Криворізький район, село Зелений Луг, вулиця Волошкова (стара назва - Дзержинського), будинок за номером 57, земельна ділянка площею 0,25 га, кадастровий номер - 1221882900:06:001:0101. та земельна ділянка площею 0,07 га, кадастровий номер - 1221882900:06:001:0102, що розташовані за тією ж адресою.
Згідно п. 2.1., п.2.2., п. 2.3. Договору, забезпечення в цілому складається з утримання і догляду, яке щомісячно має надаватись набувачем відчужувачу, оцінюється сторонами в суму 1600,00 гривень, за їх взаємною згодою.
Утримання (догляд) визначається сторонами у вигляді:
- забезпечення відчужувача продуктами харчування та приготуванням їжі,
- прасування та прибирання вищезазначеного житлового будинку з господарчими побудовами,
- забезпечення відчужувача лікарськими засобами на підставі виданих лікарями рецептів незалежно від їх вартості,
- здійснення догляду та надання необхідної допомоги,
- забезпечення відчужувана житлом шляхом збереження права безоплатного довічного проживання її у житловому будинку з господарчими побудовами, який відчужується, кімната площею 18.3 кв.м.;
- оплати ритуальних послуг у випадку смерті відчужувача.
Ціна договору становить 125800,00 гривень.
Відповідно до п. 3.2.1. Договору, у встановлені строки та в необхідному обсязі набувач зобов'язаний здійснювати довічно надання, матеріального забезпечення та догляду відчужувачу згідно з п.2.2. цього Договору.
Статтею 744 ЦК України встановлено, що за договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або її частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов'язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.
Згідно з частиною першою статті 749 ЦК України у договорі довічного утримання (догляду) можуть бути визначені всі види матеріального забезпечення, а також усі види догляду (опікування), якими набувач має забезпечувати відчужувача.
За правилами статті 751 ЦК України матеріальне забезпечення, яке щомісячно має надаватися відчужувачу, підлягає грошовій оцінці.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 755 ЦК України договір довічного утримання (догляду) може бути розірваний за рішенням суду на вимогу відчужувача або третьої особи, на користь якої він був укладений, у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов'язків, незалежно від його вини.
Правовим наслідком розірвання договору довічного утримання у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням набувачем обов'язків за договором є повернення до відчужувача права власності на майно, яке було ним передане (частина перша статті 756 ЦК України).
Згідно з вимогами статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
В своїй позовній заяві позивач вказує на те, що відповідач не виконує жодної із вимог передбачених в п.2.1. п. 2.2.Договору довічного утримання, що і не заперечував сам відповідач, про що останній зазначив у своїх запереченнях до позовної заяви (а.с.29-30).
Відповідно до п. 3.1.2. Договору (а.с.14), відчужувач має право вимагати розірвання Договору у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов'язків за цим Договором.
В своїх запереченнях відповідач посилається на те, що відсутній предмет спору, так як відповідач пропонував позивачу розірвати Договір довічного утримання у добровільному порядку, про те, зазначений Договір довічного утримання не передбачає розірвання в добровільному порядку, так як, відповідно до п.4.3. цього Договору, Договір може бути розірваний за рішенням суду на вимогу відчужувача у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов'язків, незалежно від його вини, чи на вимогу набувача.
В судовому засіданні відповідачем або його представником не надано доказів звернення до суду з вимогою про розірвання Договору довічного утримання, як це передбачено п.4.3. Договору.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, про те, що відповідачем не виконуються умови Договору довічного утримання (догляду) від 14.12.2016, у зв'язку із чим, останній підлягає розірванню.
Крім того, відповідно до положення п.1 ч.2 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений та документально підтверджений судовий збір в розмірі 704,80 гривень (а.с.1).
Керуючись ст. ст. 509, 626, 627, 628, 638, 744, 746, 735, 203, 215-235 ЦК України, ст. ст.76, 49, 142, 258, 263, 265, 268, 273 ЦПК України суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про розірвання договору довічного утримання - задовольнити.
Розірвати договір довічного утримання укладений 14.12.2016 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_4, посвідчений приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_5 за реєстровим номером № 3161
Стягнути з ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса місця проживання, ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП 132210598, проживає за адресою:вул.. Волошкова, 57, с. Зелений Луг, Криворізький район Дніпропетровська область) витрати по сплаті судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду відповідно до п. 15.5 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України через Криворізький районний суд Дніпропетровської області.
Повний текст судового рішення складено 28.02.2019.
Суддя:
Суд | Криворізький районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2019 |
Оприлюднено | 06.03.2019 |
Номер документу | 80250108 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Криворізький районний суд Дніпропетровської області
Строгова Г. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні