Рішення
від 04.03.2019 по справі 728/2097/18
БАХМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер: 728/2097/18

Номер провадження 2/728/76/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2019 року Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючої судді О.І. Глушко

при секретарі В.В. Коваленко,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмачі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Пальчиківської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області, Бахмацької районної державної адміністрації Бахмацького району Чернігівської області про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та про визнання права власності на земельну ділянку,

В С Т А Н О В И В:

14.11.2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом вказуючи на те, що при видачі на ії ім я державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 679807, невірно було вказано місце розташування земельної ділянки, в зв язку з чим просить визнати даний державний акт недійсним та визнати за нею право власності на земельну ділянку в судовому порядку.

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з явилася, але надала суду заяву, в якій просить розглянути справу без її участі та задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача - Пальчиківської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області в судове засідання не з явився з невідомих причин, хоча про час та місце судового розгляду був повідомлений своєчасно та належним чином. Про причини неявки не повідомив. У визначений судом строк відзиву не подав.

Представник відповідача - Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області в судове засідання не з явився, з невідомих причин, хоча про час та місце судового розгляду був повідомлений своєчасно та належним чином. Про причини неявки не повідомив. У визначений судом строк відзиву не подав.

Представник відповідача -Бахмацької районної державної адміністрації в судове засідання не з явився, але у своїй заяві просить розглядати справу без їх участі. При ухваленні рішення покладаются на розсуд суду.

Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Чернігіській області в судове засідання не з явився з невідомих причин, хоча про час та місце судового розгляду був повідомлений своєчасно та належним чином. Про причини неявки не повідомив. У визначений судом строк відзиву не подав.

В зв язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 5 ст. 55 Конституції України кожен має право будь-якими, не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави, що визначено ч.1 ст. 2 ЦПК України.

Згідно ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За приписами ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права свободи та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспорюваного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визнати у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Частиною 1 ст. 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 373 ЦК України право власності на землю гарантується Конституцією України.

Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до цільового призначення.

Як встановлено в судовому засіданні, позивач 09.09.2010 року Бахмацькою РДА, на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом №1-2066 від 25.12.2007 року (а.с.14) на ім я ОСОБА_1 було видано Державний акт серії ЯИ №679807 на право власності на земельну ділянку площею 6.5472 га, розташовану на території Пальчиківської сільської ради, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.9).

Як вбачається зі змісту довідки за № 531, виданої 31.10.2018 року виконавчим комітетом Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, земельна ділянка (рілля) загальною площею 6.5472 га дійсно знаходиться на території Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області (а.с.18).

Як зазначила позивачка в позовній заяві, внаслідок вказаної розбіжності, позбавлена можливості оформити належним чином договір оренди земельної ділянки.

Відповідно до Постанови КМУ від 17.10.2012 року за № 1051 Про затвердження порядку ведення Державного земельного кадастру та Закону України Про Державний земельний кадастр з 01.01.2013 року державні акти на право приватної власності на земельні ділянки не видаються і зміни в державні акти на право власності на земельні ділянки не вносяться.

Згідно ст. 158 ч. 2 ЗК України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування в розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також щодо розмежування території сіл, селищ, міст, районів та областей.

Відповідно до ст. 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Враховуючи положення ст. 155 ЗК України, Державний акт, виданий на ім я ОСОБА_1, слід визнати недійсним, в зв язку з тим, що в його змісті невірно вказане місце розташування земельної ділянки.

Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист права громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав, що встановлено ст. 152 ЗК України.

Згідно п. г ч.1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 2 ст. 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

За приписами ст. 392 ЦК України власник майна може пред явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує право власності.

За таких обставин, право власності на земельну ділянку позивачки підлягає захисту в судовому порядку. Обраний позивачкою спосіб захисту цивільного права відповідає способу, визначеному ст. 16 ЦК України.

На підставі вищевикладеного, враховуючи, що Державний акт серії ЯИ № 679807 на право власності на земельну ділянку, виданий на ім я ОСОБА_1 визнається недійсним, за останньою слід визнати право власності на земельну ділянку площею 6.5472 га, цільове приначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області

Керуючись ст.ст. 41, 55 Конституції України, ст. ст. 373, 392 ЦК України, ст.ст. 81,152, 155,158 ЗК України, ст.ст. 2,4, 5, 12, 13, 16, 76-81, 89, 247 ч.2, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Пальчиківської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області, Бахмацької районної державної адміністрації Бахмацького району Чернігівської області про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та про визнання права власності на земельну ділянку задовольнити повністю.

Визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №679807, рілля площею - 6.5472 га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Пальчиківської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, виданий 09.09.2010 року Бахмацькою районною державною адміністрацією на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом №1-2066 від 25.12.2007 року ім я ОСОБА_1 та зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 754.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_2 право власності на земельну ділянку - рілля площею - 6.5472 га, цільове признаення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області.

Позивачка: ОСОБА_1, місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Відповідач: Пальчиківська сільська рада Бахмацького району Чернігівської області, с. Пальчики Бахмацького району Чернігівської області вулиця Довженка, 1, код ЄДРПОУ 02165662.

Відповідач: Обмачівська сільська рада Бахмацького району Чернігівської області, с. Обмачів Бахмацького району Чернігівської області вулиця Лесі Українки, 80, код ЄДРПОУ 04414572.

Відповідач: Бахмацька районна державна адміністрація м. Бахмач вулиця Першотравнева 36, код ЄДРПОУ 04061843.

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області місце знаходження: м. Чернігів, проспект Миру,14, код ЄДРПОУ 39764881.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду на протязі тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено тільки вступну і резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Повний текст рішення складено 04.03.2019 року.

Суддя О.І. Глушко

СудБахмацький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення04.03.2019
Оприлюднено07.03.2019
Номер документу80302289
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —728/2097/18

Рішення від 04.03.2019

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

Ухвала від 22.01.2019

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

Ухвала від 16.11.2018

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні